Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: GIMP 2.99.2 vs 2.10.x: który z nich wybierasz?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    GIMP 2.99.2 vs 2.10.x: który z nich wybierasz?

    GIMP 2.99.2 vs 2.10.x: który z nich wybierasz?
    Dla bardziej szczegółowego przeglądu publikacji na temat GIMP 2.99.2
    załączam tłumaczenie artykułu jednego z ludzi powiązanych z projektem GIMP
    Aleksandra Prokudina.

    Trochę inne spojrzenie.

    https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABg7Zw...rE5jw?e=iibNnn

    Miłej lektury
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    GIMP 2.99.2 vs 2.10.x: który z nich wybierasz? ...
    Zawsze wybieram nowszą wersję, to chyba dobrze ?
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Zawsze wybieram nowszą wersję, to chyba dobrze ?
    Nie obrażając nikogo, ale trzeba sobie zdawać sprawę z pewnych ograniczeń, o których była już poprzednio również mowa.
    Niektóre osoby (w tym i ja) przyzwyczaili się do konkretnych wtyczek, które niestety jak na razie nie będą działać pod Pyton 3.
    O tym należy pamiętać. (Dlatego wam zawsze zainstalowaną nową i "starą" wersję GIMP-a, szybko mogę porównać co nie działa.)
    Ale jeśli to nie przeszkadza to oczywiście co nowe to nowe (ale lubi mieć błędy) o których wskazane jest informować
    na wskazanych forach.
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cóż, Gimpa traktuję bardziej jako "ciekawostkę" niż program w pełni "użytkowy, dla Kowalskiego".
    Niejako sam to potwierdzasz w powyższym komentarzu. Trochę dziwne, aby nowsza wersja (oficjalna, nie beta ?) programu nie obsługiwała starszych wtyczek, stając się nie w pełni funkcjonalną.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #5
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Cóż, Gimpa traktuję bardziej jako "ciekawostkę" niż program w pełni "użytkowy, dla Kowalskiego".
    Niejako sam to potwierdzasz w powyższym komentarzu. Trochę dziwne, aby nowsza wersja (oficjalna, nie beta ?) programu nie obsługiwała starszych wtyczek, stając się nie w pełni funkcjonalną.
    GIMP używam od pierwszego wydania, to już dużo dużo lat, do różnych zastosowań w tym głównie do fotografii.
    Z tego co napisałeś wynika że nie czytałeś o co w tym wszystkim chodzi.
    To jest OFICJALNA wersja rozwojowa, w której porzucono (od wielu lat nie rozwijany Python 2.7) i zastosowano Python 3 oraz wiele innych nowości programowych i o tym były poprzednie wszystkie teksty. W tej chwili trwają prace programowe jak przeportować stare wtyczki na Python 3 (lub inne wersje programowe).

    Nie wiem dlaczego miałbym GIMP 2.10.22 traktować jako ciekawostkę, z taką opinią w całej sieci jeszcze się nie spotkałem.
    Głównie są to opinie, że w wielu przypadkach nie ustępuje Photoshop`owi a niektóre funkcje znalazły się w nim wcześniej.
    I najważniejsza rzecz to jest program open software który tworzą ludzie za friko i nie kupujemy go za setki dolarów (Eu).
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Mam sporo zastrzeżeń do Gimpa, podstawowy to, że jest zbyt skomplikowany i mało intuicyjny w obsłudze. Prędkość działania to również spory mankament. Piszesz, że używasz głównie do fotografii, ale ten program nie posiada (chyba, że coś się zmieniło) nawet tak podstawowej funkcji jak odszumienie zdjęcia. Trzeba instalować dodatkowe wtyczki, które zresztą pozostawiają sporo do życzenia w tej materii. Chyba niepotrzebnie Gimp próbuje dorównać, czy być lepszy od Photoshopa.
    Fajnie, że jest taka inicjatywa i nie chciałbym wyjść tylko na narzekającego. Tak nawiasem mówiąc setki dolarów nie wydałem na dobre programy (jak dla mnie wystarczające) jak Lightroom czy Photoshop Elements, to raczej kilka setek złotych za program.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    To ja słówko.
    Jak wiesz @andtor2 - bo zawsze to pisałem - używam Gimpa od zawsze. Używam zazwyczaj wersji developerskich rozwojowych. Czasem eksperymentalnych. Teraz jak jestem na emeryturze i czasu mam więcej to bawię się nie tylko w kompilację programu od podstaw, ale czasem też próbuję przeportować wtyczki. Niekiedy jest to proste i wystarczy zmienić kilka linijek w kodzie, niekiedy bardzo trudne ... leżę i kwiczę
    Ale podobnie jak Zbyszek, mam dwie wersje programu i odpalam jedną z nich w zależności od potrzeb.
    Co do intuicyjności. Jest to kwestia przyzwyczajenia do programu. Po latach używania Gimpa, gdy na komputerze koleżanki próbowałem zrobić prostą rzecz w PS to się po prostu wyłożyłem.
    I jeszcze co do odszumiania. W Gimpie jest kilka algorytmów tej funkcji. O wavelet denoise @zbyma72age już pisał.
    Jest jeszcze właśnie systemowe odszumianie jako funkcja bibliotek Gegla. A przecież Photoshop też na bibliotekach się opiera.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu z 2020-11-19 07-47-45.png
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	464,4 KB
ID:	227972

    Są jeszcze duże pakiety skryptów Fx-Foundry / Script-Fu które zwiększają użyteczność programu. Zresztą PS też bazuje na obcych algorytmach i podprogramach rozszerzając swoje możliwości.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    @Bodzip, to co zaznaczyłeś na obrazku powinno mieć nazwę Blur. Działa w równym stopniu na rozmycie szumu jak i drobnych detali na zdjęciu.
    Tak nawiasem mówiąc, jeśli chodzi o intuicyjność programu, dlaczego ta "redukcja szumu" nie znajduje się w zakładce Szum tylko w zakładce Uwydatnienie.
    Jak ktoś będzie chciał zredukować szum będzie tego szukał w zakładce Uwydatnienie ? To oczywiście kropla w morzu "ułatwień" obsługi programu.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 19.11.20 o 20:25
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    @Bodzip, to co zaznaczyłeś na obrazku powinno mieć nazwę Blur.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Noise_reduction
    Separacja szumów chroma i luminancji
    Na rzeczywistych zdjęciach najwyższa szczegółowość częstotliwości przestrzennej składa się głównie ze zmian jasności ("szczegóły luminancji"), a nie z różnic w odcieniu ("szczegóły chroma"). Ponieważ

    każdy algorytm redukcji szumów powinien próbować usunąć szumy bez poświęcania prawdziwych szczegółów z fotografowanej sceny,

    istnieje ryzyko większej utraty szczegółów z redukcji szumów luminancji niż redukcja szumów chroma tylko dlatego, że większość scen ma niewiele wysokiej częstotliwości chroma szczegółowo na początek. Ponadto większość ludzi uważa szum chroma na obrazach za bardziej kontrowersyjny niż szum luminancji; kolorowe plamy są uważane za "cyfrowy wygląd" i nienaturalne, w porównaniu do ziarnistego wyglądu szumu luminancji, który niektórzy porównują do ziarna folii.
    Z tych dwóch powodów większość algorytmów redukcji szumów fotograficznych dzieli szczegóły obrazu na komponenty chroma i luminancji i stosuje większą redukcję szumów do tych pierwszych.
    Większość dedykowanego oprogramowania komputerowego redukcji szumów pozwala użytkownikowi na sterowanie redukcją szumów chroma i luminancji oddzielnie.

    Uwydatnienie => pozbywając się szumów Uwydatniamy szczegóły zdjęcia, zamazane szumem.
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Zbyma72age, z całym szacunkiem, nie wnikam w teorię i zbyt mnie nie interesuje. Oceniam uzyskany efekt, a akurat ten konkretny jest naprawdę bardzo słabiutki i działa na zasadzie rozmycia (wszystkiego, szczegółów także, których w ogóle nie odróżnia od szumu).

    "Uwydatnienie => pozbywając się szumów Uwydatniamy szczegóły zdjęcia, zamazane szumem."
    Tak też można to tłumaczyć, choć mocno "pokrętnie" i z intuicyjnością nie ma nic wspólnego.
    Jest zakładka Szum i tam powinno się szum dodawać i usuwać.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 19.11.20 o 20:59
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. E-PL5 albo GX7. Który z nich?
    By luzaczek82 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 14.12.13, 10:59
  2. Zdjęcia nocne co o nich sądzicie
    By Centus in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12.04.11, 22:08
  3. Obiektywy ZD i ślad po nich w EXIF
    By Amigo! in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24.04.10, 22:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.