Wyciągnąłem z wątku BIKERA
Prostowanie w Gimpe
Ok, chcę przedstawić kolejność obróbki tu w wątku Janusza, aby i Janusz wiedział, a także ktoś na tym skorzystał. Gimp nie jest za bardzo popularny, ma inny interfejs niż Photoshop, ale ma jedną niezaprzeczalną zaletę: jest darmowy. Co więcej, tak bardzo nie ustępuje szopowi. Czasem trzeba wykonać więcej czynności aby to samo osiągnąć, ale czasem mniej.
Zdjęcie oryginalne jakie wyszło z programu do wywoływania RAW-a.
Zdjęcie wczytane do Gimpa
Ponieważ zdjęcie było robione na 14 mm ma delikatną beczkę. Należy ją usunąć.
Prowadnice, czyli to co nam potrzebne. Janusz pisze, że nie wie jak je wyciągnąć. Klikamy na linijki wskazane strzałkami i ciągniemy - w dół i w bok. Otrzymujemy prowadnice poziome i pionowe. Potrzebujemy ich aby nasze oko dokładnie widziało czy nasz obiekt jest prosty. Przydadzą się i do prostowania i do korekcji perspektywy.
Na każdym etapie możemy prowadnice zmodyfikować - przesunąć, lub usunąć. Wystarczy kliknąć myszą na linijkę (którąkolwiek), następnie naprowadzić mysz na prowadnicę i przesunąć. Przesunięcie jej aż na linijkę spowoduje jej usunięcie.
Jak widać, budynek jest przekrzywiony w prawo. Do prostowania użyjemy odpowiedniego do tego narzędzia. Klikamy tak długo, aż linia budynku - w tym przypadku linia dachu nie zrówna się z prowadnicą.
Przechodzimy do meritum. Po pionowych prowadnicach widać jak budynek jest rozjechany. Janusz stał sobie przed nim i zadarł aparat do góry. Dobrze, że mamy zapas na zdjęciu, bo na następnych będzie widać jak dużo tracimy.
Użyjemy narzędzia do korekcji perspektywy. Zaznaczamy je w lewym oknie narzędziowym, a następnie klikamy myszą gdziekolwiek na zdjęciu. W rogach zdjęcia widzimy zaznaczone na czerwono cztery kwadraty.
Ciągniemy myszą za te kwadraty tak długo, aż krawędzie budynku zrównają się z pionowymi prowadnicami. A następnie klikamy na "Przekształć". Proszę zwrócić uwagę jak idealnie budynek się wyprostował, tak do prowadnic poziomych (wcześniejsze prostowanie), jak i pionowych.
Na poniższym zdjęciu widać ile straciliśmy.
Należy teraz dopasować zdjęcie do warstwy aby usunąć te szare pola.
I mamy prawie gotowe zdjęcie.
Prawie, bo jak zauważyliście, przy ciągnięciu prowadnic zmieniła się perspektywa budynku. Jest prosty ale jakby bardziej zgnieciony z lewej i prawej. Należy to poprawić.
Używamy do tego narzędzia do skalowania.
I znów należy dopasować obrazek do warstwy.
Końcówka. Wyostrzenie. Można użyć maski wyostrzającej, można nic nie używać, jeśli uważamy że nasz obrazek ostrość ma wystarczającą.
Ja używam ciekawego narzędzia o nazwie "Edge Mask Sharpen". Narzędzie to nie powoduje zwiększenia szumów na zdjęciu. Oczywiście przy umiejętnym użytkowaniu
Dlaczego wyostrzam przed zmniejszeniem ? Ano przy zmianie perspektywy, prostowaniu - mocno tracimy na jakości. Stąd ta operacja.
Po zmniejszeniu do odpowiadającej nam wielkości, wyeksportowujemy zdjęcie. W tej wersji Gimpa, nie używamy opcji "zapisz jako"
Na koniec oba zdjęcia - oryginał i po przeróbce.
Załącznik 81492Załącznik 81493
Mam nadzieję, że komuś pomogłem![]()