Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45

Wątek: [Dokument]Krótka historia o szpitalu w Laosie

  1. #1
    | OlyJedi Awatar diveata
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    356
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    [Dokument]Krótka historia o szpitalu w Laosie

    Może niektórych to zainteresuje

    Po 3 dniach pobytu w Laosie mieliśmy już serdecznie dość wszelkich atrakcji turystycznych i "przemiłych" Laotańczyków, którzy za "drobną" opłatą gotowi byli pokazać nam rzeczy o jakich nam się nawet nie śniło Postanowiliśmy więc poznać prawdziwy Laos, wybierając mniej uczęszczane szlaki. Wypożyczyliśmy rowery i ruszyliśmy w drogę. Niedaleko naszej wioski natknęliśmy się na szpital. "To jest to!" pomyślałam i postanowiliśmy wejść do środka To był strzał w dziesiątkę.. Spędziliśmy sporo czasu rozmawiając z lekarzami i pacjentami. Dopiero wtedy dowiedziałam się jak naprawdę wygląda życie w Laosie. Personel bardzo chętnie oprowadził nas po szpitalu (o dziwo nie wspomnieli nawet o żadnej donacji ) Poniżej krótki fotoreportaż z naszej małej wyprawy:

    [1] - Przed wyjazdem z Polski, wiele się naczytałam o służbie zdrowa w Laosie. Generalnie każdy przewodnik radzi: "Cokolwiek się stanie, nawet nie wybieraj się do szpitala w Laosie, wsiadaj z śmigłowiec i czym prędzej jedź do Tajlandii" Po paru takich tekstach wyobrażałam sobie każdy szpital w Laosie jako rozpadającą się ruderę, gdzie nikt nie słyszał o takim słowie jak „dezynsekcja”, a rany szyje się zwykłymi nićmi do szycia ubrań Jakież było moje zdziwienie, kiedy przekroczyliśmy bramę szpitala. Tu ogólne ujęcie budynku.
    [2] – Idąc dalej zauważyliśmy podjazd dla karetek. Nawet profesjonalne łóżko do przewożenia chorych. Full profeska
    [3] – Jako, że mój chłopak jest ginekologiem, na pierwszy strzał poszedł oddział ginekologiczny. Prawda, że niezły samolot? Tylko zastanawia mnie po co to wiadro na dole :/
    [4] – A tutaj dyżurka lekarska.. No cóż… łóżka chyba niezbyt wygodne, ale za to ile osób się zmieści
    [5] – Eleganckie, nowiutkie łóżka w salach chorych. Całkiem nieźle.. W niektórych szpitalach w Polsce bywa gorzej.


    cdn.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	488
Rozmiar:	149,3 KB
ID:	14555   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	463
Rozmiar:	190,2 KB
ID:	14556   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	482
Rozmiar:	117,0 KB
ID:	14557   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	456
Rozmiar:	112,6 KB
ID:	14558  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	441
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	14559  
    Ostatnio edytowane przez diveata ; 4.04.09 o 00:52
    Dive now - Work later
    Blondynka z aparatem: http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15793
    Podróże małe i duże: http://www.globtroteria.pl

  2. #2
    | OlyJedi Awatar diveata
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    356
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    [6] - Chorzy mają do swojej dyspozycji wózki. Dlatego nie ma najmniejszego problemu z poruszaniem się po szpitalu.
    [7] - Całkiem niezła okolica do spacerów. Szpital otoczony jest wielkim ogrodem.
    [8] - Jak widać Laotańczycy cieszą się końskim zdrowiem, ponieważ sale chorych były w większości puste.
    [9] - Szpital posiada też karetkę do zadań specjalnych w każdych warunkach
    [10] - I tu największy szok! Mają salę operacyjną. Ponoć wykonują kilkadziesiąt operacji w miesiącu. Około 10 cesarskich cięć. W tym dniu kiedy przyjechaliśmy operowali nawet tętniaka, ale niestety im się nie udało
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	375
Rozmiar:	187,3 KB
ID:	14560   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	359
Rozmiar:	149,8 KB
ID:	14561   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8.jpg
Wyświetleń:	369
Rozmiar:	102,4 KB
ID:	14562   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9.jpg
Wyświetleń:	369
Rozmiar:	224,4 KB
ID:	14563  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10.jpg
Wyświetleń:	360
Rozmiar:	78,6 KB
ID:	14564  
    Dive now - Work later
    Blondynka z aparatem: http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15793
    Podróże małe i duże: http://www.globtroteria.pl

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar aga_piet
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    7.334
    Siła reputacji
    202
    Moja galeria
    Bardzo ciekawe.
    Z drugiej strony... mimo wszystko przejmuje mnie lekką grozą... Może dlatego, że wszystko opuszczone, bez życia. Jak z horroru. Wyobrażam sobie, że trafiam do takiego opuszczonego szpitala...
    W sumie - niesamowite.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar diveata
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    356
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    [11] - Bardzo ważne jest utrzymywanie pozytywnych stosunków pomiędzy personelem Mały flircik między lekarzem a dwoma pielęgniarkami
    [12] - I na koniec sprawcy całego wydarzenia - lekarz z asystentem, którzy opowiedzieli nam to wszystko i oprowadzili nas po szpitalu. Za co serdecznie dziękujemy.

    A czego dowiedziałam się od nich?
    Przede wszystkim, służba zdrowia w Laosie jest płatna. Sama hospitalizacja nawet nie jest droga, natomiast cena operacji może kosztuje średnio kilka tysięcy złotych (nie wiem skąd oni na to biorą kasę - pewnie dlatego tak pusto :P).
    Bardzo zaskoczyło mnie, że większość kobiet w prowincji idzie rodzić do szpitala (wcześniej myślałam, że każda rodzi w domu). Po cesarkach podaje się kobietom penicylinę, i to ponoć w zupełności wystarcza - umieralność jest niewielka.
    Szpital posiada 6 oddziałów, na których pracuje około 20 osób personelu (lekarze i pielęgniarki).
    Mają rentgen, maszynę do usg. Chyba nie do końca umieją je obsługiwać, ale się uczą

    To chyba tyle.. Generalnie odniosłam bardzo pozytywne wrażenie i chyba panika wyrażona we wszystkich przewodnikach była dość mocno przesadzona Mam nadzieję, że zdjęcia się spodobają a informacje dotyczące laotańskiej służby zdrowia zainteresują was
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	369
Rozmiar:	171,0 KB
ID:	14565   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12.jpg
Wyświetleń:	365
Rozmiar:	109,8 KB
ID:	14566  
    Dive now - Work later
    Blondynka z aparatem: http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15793
    Podróże małe i duże: http://www.globtroteria.pl

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Ramzes_II
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Dębica
    Posty
    789
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Świetny reportaż. Az miło sie czyta i ogląda. Gratki !
    E-510 + ME-1 + grip + matówka klin z mikrorastrem / Zuiko ED 12-60 SWD / OM 50-1.4 / Metz Mecablitz 58 AF-1 / Hama Defender 220 Pro.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar e-510
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    West Sussex
    Posty
    867
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Witaj.

    Bardzo porządny reportaż,jeden z najlepszych jakie tu widziałem,na pewno po części ze względu na egzotykę ale tylko po części.
    Świetnie się to czyta i ogląda,nie powiem - zaskoczyłaś mnie tym reportażem,sam wyobrażałem sobie 'ZOZ' w krajach Dalekiego Wschodu raczej zupełnie inaczej.

    Dzięki za taką lekcję światopoglądową i że chciałaś się z tym podzielic na Forum,przedstawiając Twoją opowieśc w ciekawy sposób.

    Brawo !

    Pozdrawiam
    Wolnośc to prawo czynienia wszystkiego,na co pozwalają prawa.
    Landscape Photography

  7. #7
    diabolique
    Gość
    Strasznie bezosobowe jak na reportaż.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar aga_piet
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    7.334
    Siła reputacji
    202
    Moja galeria
    Reportaż nie musi być "osobowy". Tu opowiada o pewnym miejscu. Nie wiem czy takie było zamierzenie autorki ale ta właśnie "bezosobowość" nadaje mu klimatu.

  9. #9
    diabolique
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez bufetowa Zobacz posta
    Reportaż nie musi być "osobowy".
    Z tym się nie zgodzę, cyt.
    reportaż - "Gatunek publicystyczno-literacki, przedstawia rzeczywiste zdarzenie i towarzyszące mu okoliczności, autor reportażu opowiada o zdarzeniach, których był świadkiem lub których przebieg zna z relacji świadków, dokumentów lub innych źródeł."

    Czy coś tam się wydarzyło, oprócz tego, że nic? Dokument to może jest, reportaż raczej nie.

  10. #10
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez diveata Zobacz posta
    Jak widać Laotańczycy cieszą się końskim zdrowiem, ponieważ sale chorych były w większości puste.
    Patrząc na te zdjęcia, można nabrać podejrzeń, że uwierzyli w to czego sama się nasłuchałaś:
    Cytat Zamieszczone przez diveata Zobacz posta
    Przed wyjazdem z Polski, wiele się naczytałam o służbie zdrowa w Laosie. Generalnie każdy przewodnik radzi: "Cokolwiek się stanie, nawet nie wybieraj się do szpitala w Laosie, wsiadaj z śmigłowiec i czym prędzej jedź do Tajlandii"
    Może chorzy Laotańczycy są w Tajlandi?
    A poważnie, też nie chciałbym leżeć w takim pustym szpitalu. Swietny dokument (jak chce diabolique)
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

Podobne wątki

  1. Powerade MTB Marathon 2009 - Istebna: zdjęcia + krótka relacja
    By diveata in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 29.09.09, 00:06
  2. Reportaż z mojego pobytu w szpitalu
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 1.10.07, 15:52
  3. Krótka wizyta na warszawskiej Starówce
    By Smerf Maruda in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 17.01.07, 00:12
  4. Historia
    By marko in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 8.03.06, 22:00
  5. Historia Olympusów
    By Dziadek in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10.02.06, 11:08

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.