Strona 13 z 30 PierwszyPierwszy ... 3111213141523 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 296

Wątek: Zabawmy się - nauczmy się

  1. #121
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    To jest problem natury czysto geometrycznej. Jak się stoi blisko obiektu, to widać od spodu wszystkie gzymsy, balkony itp. Im są wyżej, tym bardziej widać spody. Stąd efekt odchylania się obiektu do tyłu po wyprostowaniu i nie ma na to rady. Chyba najlepsze wyjście, to umiarkowanie w prostowaniu, odrobina krzywizny zdjęciu nie zaszkodzi
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  2. #122
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Poza tym trzeba mieć świadomość, że w wielu przypadkach identyczne zdjęcie może być odbierane przez różne osoby zarówno jako za bardzo jak i jako za słabo wyprostowane - to kwestia indywidualnego gustu, być może także nastroju osoby oglądającej.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #123
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To jest problem natury czysto geometrycznej. Jak się stoi blisko obiektu, to widać od spodu wszystkie gzymsy, balkony itp. Im są wyżej, tym bardziej widać spody. Stąd efekt odchylania się obiektu do tyłu po wyprostowaniu i nie ma na to rady. Chyba najlepsze wyjście, to umiarkowanie w prostowaniu, odrobina krzywizny zdjęciu nie zaszkodzi
    To jest w pewnej mierze rozsądne wyjście. Ale jak pisał wyszomir często chęć pochylenia zależy od prywatnych preferencji. Nakłada się tez na to "inność" widzenia obiektu gołym okiem i przez obiektów, zwłaszcza szerokokątny.
    Nie wszyscy zastanawiają się jak wygląda obiekt w wizjerze podczas robienia zdjęcia, a w domu przy kompie to za późno na takie analizy. I dla świętego spokoju, przy okazji prostowania dystorsji szkła, prostujemy wszystko jak leci do ramki kadru .
    I teraz możemy sobie popyskować kto ma rację....

  4. #124
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    ...
    I teraz możemy sobie popyskować kto ma rację....
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #125
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Poczytałem Wasze uwagi i postanowiłem dodać kilka zdjęć, aby nie była to dyskusja teoretyczna.
    Użyłem Gimpa, ponieważ spośród programów, które używam, daje największą swobodę w prostowaniu perspektywy. Więc po kolei.
    Najpierw robię warstwę o wymiarach większych od prostowanego zdjęcia. Po co? Wyjaśni się za chwilę. Następnie jako drugą warstwę wklejam obrabiane zdjęcie. Dla porównania efektów, powielam zdjęcie pierwotne a następnie je obrabiam. Każda nowa warstwa to efekt innej obróbki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	330
Rozmiar:	546,1 KB
ID:	228094
    Na wyjściowym zdjęciu najbardziej mi przeszkadza zbieżność pozioma, dlatego usuwam ją w pierwszej kolejności. Ustawiłem prowadnice aby zachować proporcje.
    Jak widać, ustawiłem dwie prowadnice na wysokości dachu- na wysokościach lewej i prawej krawędzi dachu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	578,0 KB
ID:	228095
    Przy pierwszym prostowaniu poziomów dopasowałem się do lewej (wyższej) krawędzi. Jak widać wieża uciekłaby z kadru (żółta linia przerywana), gdyby nie warstwa, o której wspomniałem wcześniej. Sposób z warstwą poznałem dzięki lekturze poradnika @zbyma72age. Poza tym, wieża zrobiła się jakby większa niż w rzeczywistości, co zbyt zaburza proporcję.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	347
Rozmiar:	546,8 KB
ID:	228096
    Przy drugim prostowaniu dopasowałem się do prawej (niższej) krawędzi. Tu efekt wydał mi się bardziej naturalny.
    Teraz pytanie- prostować piony? Jeśli tak, to ile? Całkowite prostowanie odpada, bo efekt jest nienaturalny, więc ile? Pierwsza próba- trochę

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	543,7 KB
ID:	228097
    Druga próba- bardziej

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	288
Rozmiar:	536,3 KB
ID:	228098

    Zgadzam się z tymi którzy uważają, że prostowanie powinno być z umiarem. Nie każde zdjęcie nadaje się do całkowitego wyprostowania. Nie dlatego, że się nie da ale dlatego, że po takim zabiegu wygląda nienaturalnie, czasem wręcz karykaturalnie.
    Które prostowanie bardziej Wam się podoba. Ciekaw jestem Waszej opinii.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  6. #126
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Zwróć uwagę,że czym bardziej prostujesz piony, tym bardziej niższy staje się budynek. Należałoby to chyba odpowiednio skompensować. Bo wynik nie odbiega dużo od mojej pierwszej próby.

  7. #127
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Zwróć uwagę,że czym bardziej prostujesz piony, tym bardziej niższy staje się budynek.
    To chyba złudzenie. Po to postawiłem przykładnice, żebym przy każdej operacji mógł zachować proporcje. Budynek nie może być wyższy/niższy ani szerszy/węższy co najwyżej mogą się zmieniać proporcje wieży do reszty budynku.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  8. #128
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Znalazłem takie zdjęcie oryginału: https://s14.flog.pl/media/foto/99031...mp-gorlice.jpg

    Powinno pozwolić dobrze dobrać proporcje. Przy okazji widać jak dużo informacji o obiekcie tracimy pstrykając z bliska. Rzekłbym: zamiast prostować, lepiej pospacerować w poszukiwaniu lepszej miejscówki
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #129
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    To chyba złudzenie. Po to postawiłem przykładnice, żebym przy każdej operacji mógł zachować proporcje. Budynek nie może być wyższy/niższy ani szerszy/węższy co najwyżej mogą się zmieniać proporcje wieży do reszty budynku.
    To przyjrzyj się oknom na swoich trzech ostatnich zdjęciach. Ja widzę różnicę w wysokości i szerokości....
    Dlatego dawno temu dałem sobie spokój z takimi wynalazkami.

  10. #130
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś dlaczego napisałem ten post.
    Twoje zarzuty, odniesione do mnie, mogą być zrozumiane tak, że chciałem się pochwalić, jak ja to świetnie potrafię prostować.
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Zwróć uwagę,że czym bardziej prostujesz piony, tym bardziej niższy staje się budynek.
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    To przyjrzyj się oknom na swoich trzech ostatnich zdjęciach.
    Wyraźnie napisałem, że przykładnice postawiłem po to, żeby móc przywrócić proporcje głównej bryły budynku. O tym, że proporcje wewnątrz bryły ulegają zmianie pisałem w wielu wątkach o prostowaniu perspektywy i dlatego nie uważałem za istotne powtarzanie tego tutaj. Moim celem było pokazanie tego, o czym kilka osób w tym wątku pisało- czy a jak tak to ile prostować.
    Jasne, że są też w tym poście moje pomysły- sposób wybrania proporcji, wyprostowanie poziomów czy stopień prostowania. Nie twierdzę, że należy wszystko i zawsze prostować o czym wyraźnie napisałem:
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Nie każde zdjęcie nadaje się do całkowitego wyprostowania. Nie dlatego, że się nie da ale dlatego, że po takim zabiegu wygląda nienaturalnie, czasem wręcz karykaturalnie.
    Ponieważ jednak odzew na post Bodzipa ze zdjęciem był spory, uważam, że lepiej pokazać efekty prostowania niż teoretyzować.
    Może ktoś będzie miał inny pogląd na prostowanie (nie na jego potrzebę, bo do tego nie potrzeba przykładów) i zaproponuje inny sposób na pokazanie efektów. Przecież w tytule wątku jest "nauczmy się".
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.