Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Fotografia uliczna (wątek otwarty)

  1. #1
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Fotografia uliczna (wątek otwarty)

    Fotografia uliczna to fotografia, która skupia się na ludzkiej działalności w przestrzeni publicznej. Nie musi ona koniecznie pokazywać ulicy czy nawet środowiska miejskiego. Mimo że ludzie są zwykle jej bezpośrednim tematem, może ona pomijać ludzi, skupiając się na rzeczach lub środowisku, które jawią się jako mające zdecydowanie ludzki charakter w swym wyglądzie lub estetyce.

    Kadrowanie i wyczucie chwili są kluczowymi aspektami sztuki mającej na celu uczynić fotografię uliczną przedstawieniem poruszającego, decydującego momentu (patrz: Henri Cartier-Bresson, fr. l’instant décisif, ang. the decisive moment – kadr wyrażający kwintesencję danej chwili). Fotografia uliczna może koncentrować się na okazywanych emocjach, rejestrując tym samym ludzką historię z emocjonalnego punktu widzenia.

    [...]

    W fotografii ulicznej może być używana większość rodzajów aparatów fotograficznych, na przykład aparaty z celownikiem lunetkowym, analogowe lub cyfrowe lustrzanki oraz aparaty kompaktowe. Powszechnie używaną techniką ostrzenia jest system strefowy – ustawianie określonej ostrości, a następnie fotografowanie z odpowiedniej odległości z wykorzystaniem głębi ostrości – co jest alternatywą dla ostrzenia manualnego lub automatycznego. Tradycyjne, ale nie jedyne ogniskowe, których się używa, to od 28 do 50 mm w kategoriach małoobrazkowych. Korzysta się z nich ze względu na ich stosunkowo szeroki kąt widzenia i większą głębię ostrości. Oczywiście można użyć każdej innej ogniskowej. System strefowy ułatwia ponadto „fotografowanie z biodra”, czyli bez podnoszenia aparatu do oka. Zamiast tego można korzystać z aparatu z kominkiem lub z odchylanego ekranu LCD w aparacie cyfrowym, aby precyzyjnie skomponować kadr i ustawić ostrość bez przyciągania nadmiernej uwagi modelu.

    Por.: Wikipedia, Street photography



    Zapraszam wszystkich do prezentowania tutaj ich fotografii ulicznych. Mile widziane są informacje o miejscu i czasie zrobienia zdjęcia (decydujący moment). Jeszcze milej widziane są krótkie opisy, które przybliżą sfotografowany motyw albo okoliczności zrobienia zdjęcia.

    Aby pokazać, o co chodzi w fotografii ulicznej, zamieszczam na początek po dwa zdjęcia lub cykle zdjęć w każdej mojej kategorii. Inni mogą, rzecz jasna, tworzyć własne kategorie i umieszczać w nich poszczególne zdjęcia lub poprzestać na ogólnej kategorii „fotografia uliczna”.




    Kategoria: Ludzie

    Hiszpania, Barcelona, 2007 (Fujifilm FinePix F30)


    Murzyni sprzedają na ulicy damskie torebki, które rozkładają na płachtach materiału z dowiązanymi do nich, trzymanymi stale w garściach sznurkami. Gdy zbliża się patrol policji, zarzucają tobołki na plecy i oddalają się.

    Wrocław, 2007 (Olympus C-8080 WZ)




    Trzy dziewczyny sfotografowane z tego samego miejsca w ciągu pięciu minut. Podczas robienia zdjęć użyłem uchylnego ekranu LCD w Olympusie C-8080 WZ, robiąc zdjęcia z ukrycia, aby uchwycić obiekty w niepozowanych sytuacjach.


    Kategoria: Ludzie i świat

    Francja, Paryż, Luwr, 2001 (Nikon FM2, Tokina AT-X Pro 2,6–2,8/28–70, Ilford HP5 Plus 400)


    Większość fotografów skupia się na Wenus z Milo. Ja skupiłem się właśnie na nich.

    Turcja, 2002 (Nikon FM2, Tokina AT-X Pro 2,6–2,8/28–70, Fujicolor Superia 200)


    Obraz wypoczynku w przerwie między jedną ciężką pracą a kolejną. Po zrobieniu tego zdjęcia ruszyłem przed siebie. Dopiero po czasie wpadłem na to, że powinienem był podejść do robotnika, który był świadomy tego, że go fotografuję, i poczęstować go papierosem. Nie zapominajcie podziękować w ten czy inny sposób swoim modelom, o ile nie fotografujecie ich z ukrycia.


    Kategoria: Świat

    Wrocław, 2001 (Nikon FM2, Tokina AT-X Pro 2,6–2,8/28–70, Fujicolor Superia 400)


    Pozbawione liści drzewo i słupek w zimowym pejzażu oddają samotność i smutek. Obraz depresji.

    Rowy, 2003 (Nikon FM2, Tokina AT-X Pro 2,6–2,8/28–70, Fujicolor Superia 200)



    Wieszaki wiszące na tle błękitnego nieba symbolizuję pogodę ducha, a te same wieszaki strącone przez wiatr i leżące w kałuży deszczówki w świetle zachodzącego słońca symbolizują beznadzieję.
    Ostatnio edytowane przez cckk ; 5.08.15 o 21:03 Powód: korekta

  2. #2
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    Straszne gnioty nam tu wstawiasz, panie...
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar macieknr1
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    DUBLIN ( Polakowo )
    Posty
    1.235
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    To może i ja coś dodam Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8010176-Edit-1.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	994,2 KB
ID:	154158Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P2132239-1-2.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	1.018,7 KB
ID:	154159

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez macieknr1 Zobacz posta
    To może i ja coś dodam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8010176-Edit-1.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	994,2 KB
ID:	154158
    to na pewno street? A może już beach?

  5. #5
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Wrocław, 5 sierpnia 2015 roku (Olympus Stylus 1)



    Wczoraj, po założeniu tego wątku, wyszedłem do apteki. Do domu wracałem okrężną drogą, przez podwórka. Przy śmietniku, w zagrodzie, w której stoi trzepak, a mieszkańcy wyrzucają tam zbędne meble, siedziała para pijąca piwo. Podszedłem do nich i spytałem, czy mają adresy e-mailowe, bo mógłbym im zrobić zdjęcie i przesłać je. Nie mieli tych adresów. Wtedy spytałem, czy chcą, żebym zrobił im zdjęcie mimo tego. Jej było to obojętne, ale on się nie zgodził.

    Wówczas ona spytała, czy mam drobne. Odparłem, że drobne się znajdą, jeżeli zgodzą się na zrobienie im zdjęcia. Zgodzili się. Zrobiłem pierwsze zdjęcie i dałem im wszystkie drobne z obu portmonetek.

    Ona spytała, czy mam papierosa. Dałem po jednym obojgu. Kiedy zaoferowałem, że przypalę jej tego papierosa, powiedziała, że chce zatrzymać go na później. Wtedy zaproponowałem, że dam jej kolejnego papierosa na później, jeżeli zapali teraz tego i zgodzi się, żebym zrobił zdjęcie jej samej. Zgodziła się, a ja przypaliłem jej papierosa, poprosiłem jego, żeby trochę się odsunął, zrobiłem jej zdjęcie i dałem jej papierosa na później.



    Niniejszym proszę wszystkich o wstrzymywanie się tutaj od komentarzy, które mogą naruszać godność osób przedstawianych na zdjęciach z niniejszego wątku. Niektórzy mają szczególną łatwość obrażania tych, którzy z jakichś powodów znaleźli się na marginesie życia. Co ciekawe, te same osoby nigdy nie poważyłyby się na zrobienie reprymendy swemu przełożonemu. Pomiatanie słabszymi od nas to przejaw tchórzostwa. Przejawem odwagi cywilnej jest traktowanie tak, jak na to zasługują, tych, od których jesteśmy w ten czy inny sposób zależni.

    Jeżeli mimo wszystko ktoś zamieści tu komentarz uwłaczający przedstawianym na zdjęciach osobom, poproszę go za pośrednictwem wiadomości prywatnej o usunięcie tego komentarza. Gdyby stracił do tego czasu możliwość edytowania swego wpisu, zawsze może zaraportować go moderatorowi, prosząc o usunięcie go. Jeśli ktoś taki zignoruje moją prośbę, odpowiednio go lub ją tu potraktuję.
    Ostatnio edytowane przez cckk ; 6.08.15 o 14:04 Powód: korekta

  6. #6
    | OlyJedi Awatar witwicky
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Ślůnsk - Radzionków
    Posty
    2.354
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Zwróć proszę uwagę, że na tym forum jeśli są zdjęcia przedstawiające osoby (czy to akt, czy inne modelki, czy osoby w sytuacjach życiowych) nikt nie odnosi się do wizerunku modeli a komentuje tylko techniczną stronę fotografii. Przynajmniej jak długo jestem na forum, nie spotkałem się z negatywnymi opiniami w tym temacie.
    Dlaczego założyłeś, że będziemy próbowali naruszać godność osób przedstawionych na zdjęciach?

  7. #7
    barmichal76
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez cckk Zobacz posta
    ...Wczoraj, po założeniu tego wątku, wyszedłem do apteki. Do domu wracałem okrężną drogą, przez podwórka. Przy śmietniku, w zagrodzie, w której stoi trzepak, a mieszkańcy wyrzucają tam zbędne meble, siedziała para pijąca piwo. Podszedłem do nich i spytałem, czy mają adresy e-mailowe, bo mógłbym im zrobić zdjęcie i przesłać je. Nie mieli tych adresów. Wtedy spytałem, czy chcą, żebym zrobił im zdjęcie mimo tego. Jej było to obojętne, ale on się nie zgodził.

    Wówczas ona spytała, czy mam drobne. Odparłem, że drobne się znajdą, jeżeli zgodzą się na zrobienie im zdjęcia. Zgodzili się. Zrobiłem pierwsze zdjęcie i dałem im wszystkie drobne z obu portmonetek.

    Ona spytała, czy mam papierosa. Dałem po jednym obojgu. Kiedy zaoferowałem, że przypalę jej tego papierosa, powiedziała, że chce zatrzymać go na później. Wtedy zaproponowałem, że dam jej kolejnego papierosa na później, jeżeli zapali teraz tego i zgodzi się, żebym zrobił zdjęcie jej samej. Zgodziła się, a ja przypaliłem jej papierosa, poprosiłem jego, żeby trochę się odsunął, zrobiłem jej zdjęcie i dałem jej papierosa na później. ...
    Ale wiesz, że zgoda na zrobienie zdjęcia to nie to samo co zgoda na jego publikację?

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar cissic
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    2.036
    Siła reputacji
    222
    Moja galeria
    Nigdy nie spotkałem się by ktoś na OC znieważył osobę fotografowaną. Prędzej fotografa, bo o fotografii na tym forum głównie rozmawiamy

  9. #9
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ggolus Zobacz posta
    Zwróć proszę uwagę, że na tym forum jeśli są zdjęcia przedstawiające osoby (czy to akt, czy inne modelki, czy osoby w sytuacjach życiowych) nikt nie odnosi się do wizerunku modeli a komentuje tylko techniczną stronę fotografii.
    To dobrze, że nikt nie zamieszczał dotychczas takich komentarzy. Jeszcze lepiej będzie, jeżeli ten stan rzeczy utrzyma się w dalszym ciągu.

    Cytat Zamieszczone przez ggolus Zobacz posta
    Dlaczego założyłeś, że będziemy próbowali naruszać godność osób przedstawionych na zdjęciach?
    Nie tyle założyłem, że tak będzie, ale wolałem uprzedzić podobną sytuację, aby do niej nie doszło. Liczba głupkowatych wpisów zamieszczanych przez różnych forumowiczów w rozmaitych moich wątkach lub pod moimi wpisami spowodowała, że zacząłem się obawiać, że ich wojenkę ze mną mogą zamienić w wojenkę z osobami przedstawionymi na zdjęciach.

    Cytat Zamieszczone przez barmichal76 Zobacz posta
    Ale wiesz, że zgoda na zrobienie zdjęcia to nie to samo co zgoda na jego publikację?
    Wiem to. Odpowiedzialność za publikowanie moich zdjęć ponoszę ja sam. Jest wiele praw, z którymi się nie zgadzam, a zatem je ignoruję. To jedno spośród nich.

    Cytat Zamieszczone przez cissic Zobacz posta
    Nigdy nie spotkałem się by ktoś na OC znieważył osobę fotografowaną. Prędzej fotografa, bo o fotografii na tym forum głównie rozmawiamy
    Korekta: na tym forum głównie się bredzi – nawet w wątkach jawnie fotograficznych. Zacząłem przeglądać wątki Rafała Czarnego („Streety i nagie kobity”), k@czego („k@cze portfolio”) i twój („cissic - rozne moje zdjecia”). Zdjęcia się zdarzają, ale więcej jest bredzenia. Niektórzy własne bredzenie utożsamiają z wolnością słowa.

  10. #10
    urzyszkodnik
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez barmichal76 Zobacz posta
    Ale wiesz, że zgoda na zrobienie zdjęcia to nie to samo co zgoda na jego publikację?
    Ba
    W polskim prawie nie funkcjonuje tez żadna umowa "ustna" nawet na zrobienie zdjecia.
    Na publikacje - tylko - pisemnie.

    Tak wiec na poczatek autor zdjęcia powinien donieść sam na siebie.
    A moderacja zdjąć foty z wątku...

    Hehe
    :P

Podobne wątki

  1. Fotografia uliczna - doświadczalnie
    By diabolique in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 13.12.12, 13:19
  2. Uliczna fotografia
    By bartez in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 3.12.11, 00:09
  3. [OPL] Olympus PEN w praktyce - fotografia uliczna.
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19.10.11, 12:50
  4. Fotografia uliczna Adriana
    By a_wykrota in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23.02.10, 17:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.