Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 61

Wątek: Olympus Stylus 1 – pierwsze wrażenia

  1. #11
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Głębia ostrości

    @smog

    Moim pierwszym aparatem była enerdowska, oliwkowa Werra I z Tessarem 2.8/50. Tessar świetnie rysował i miał bardzo szeroko rozciągniętą skalę głębi ostrości wytrawioną na obudowie. Po ustawieniu przysłony na 8 mogłem fotografować, używając systemu strefowego. Korzystałem z dwóch stref: od 2 do 4 m (ostrzenie między 2,5 a 3 m) i od 4 m do ∞ (ostrzenie między 6 a 12 m). Taki system świetnie sprawdzał się w fotografii reporterskiej.

    Moim ostatnim analogowym aparatem jest Nikon FM-2 z Nikkorem AIS 1.4/50. Skala głębi ostrości jest na nim wąziutka. Przysłonę trzeba ustawić na 16, żeby mieć dwie strefy: od 1,5 do 3 m (ostrzenie na 2 m) i od 3 m do ∞ (ostrzenie na 5 m).

    W obu przypadkach głębia ostrości nie jest ustawiona na styk, ale z małym zapasem, co zwiększa pewność tych ustawień.

    Te dawne obiektywy najlepiej rysowały mniej więcej w połowie skali przysłon. W przypadku Tessara było to 5.6 lub 8. W przypadku Nikkora jest to 4 lub 5.6.

    Miękkie rysowanie przy przysłonie 2.8 w Tessarze lub 1.4 albo 2 w Nikkorze wcale mi nie przeszkadza. Do zmiękczania obrazu używa się zwykle filtra duto. Nie mam go, ale po ustawieniu takiej przysłony uzyskuję zmiękczenie rysunku, które sprawdza się w przypadku niektórych rodzajów fotografii, choć w przypadku innych jej rodzajów stawia się na maksymalne wyostrzenie i dużą kontrastowość. Pierwsze stosuje się zazwyczaj podczas fotografowania starszych kobiet, a drugie – podczas fotografowania starszych mężczyzn. Tak przynajmniej się przyjęło, co nie znaczy, że nie można zrobić na odwrót, lub wykorzystać tę cechę obiektywu w inny kreatywny sposób.

    Tessar ustawiony na przysłonę 8 świetnie rysował i dawał dwie wygodne strefy głębi ostrości. Nikkor ustawiony na 16 daje podobne strefy, ale nie rysuje już tak dobrze.

    Podobnie jak z Nikkorem, było z innymi obiektywami, których używałem po Tessarze, a przed Nikkorem. Dlatego po Werze nie korzystałem już nigdy z systemu strefowego i bardzo mi go brakowało.

    Aparaty Fujifilm, takie jak X100, wyświetlają skalę głębi ostrości dla danych ustawień obiektywu. Jest to niezwykle użyteczna cecha. Użytkownicy twierdzą, że pokazywane dane są trochę zachowawcze, ale lepsze takie niż żadne.

    Tym samym przypomniałeś mi, że jeszcze jedną cechą, której brakuje mi w Stylusie 1, byłaby właśnie informacja o bieżącej głębi ostrości. To też można zaimplementować w poprawionym oprogramowaniu.



    Poniżej pokazuję Tessara i Nikkora ustawione na dalsze strefy: odpowiednio od 4 m do ∞ oraz od 3 m do ∞. Widać wyraźnie, że skala głębi ostrości na Nikkorze jest znacznie węższa niż na Tessarze i zbliżony efekt uzyskuje się na nim przy przysłonie 16, a nie 8.




    Dziwi mnie to, co napisałeś. Z jakim jasnym obiektywem używasz Sony A7?

    .
    .
    .

    Zajrzałem do recenzji obiektywu Sony 1.4/50 zamieszczonej w dpreview. Dostał on ocenę 88%, czyli bardzo wysoką. W teście dla pełnej klatki o ostrości piszą tam tak:

    At F1.4, the lens is very sharp in a small central region, but distinctly soft across the rest of the frame. Central sharpness improves further on stopping down and is excellent by F2, however the corners lag far behind, only reaching park sharpness around F8. Optimum results are obtained between F8 and F11, with impressively high sharpness across much of the frame (if not in the corners); stopping down further gives a gradual degradation due to diffraction.
    Czyli, przyzwoitą ostrość w obrębie całej klatki uzyskuje on dopiero przy przysłonie 8.

    Tessar rysował nieźle przy przysłonie 4, przyzwoicie przy 5.6 i świetnie przy 8. Nikkor – który jest równie jasny, jak Sony – rysuje nieźle przy 2.8, przyzwoicie przy 4 i świetnie przy 5.6. Sony nie rysuje świetnie przy żadnej przysłonie – jest co najwyżej przyzwoity.

    Wynika z tego, że współczesnym wysoko ocenianym obiektywom daleko do wysoko ocenianych dawniejszych.

    Już nie dziwi mnie to, co napisałeś, a tylko smuci, choć przypuszczam, że nie chodziło ci o to, że ostrość nie trafia w punkt, ale że obiektyw miękko rysuje przy szerzej otworzonej przysłonie.

    Nigdy nie było tylu aparatów i obiektywów na rynku, co teraz, ale – najwyraźniej – ich wytwórcy folgują sobie na etapie projektowania optyki i korpusów. Zawsze mogą wypuścić nowszą, poprawioną wersję za rok i liczyć na to, że wierni użytkownicy przerzucą się na te nowości, odsprzedając starsze modele klientom z bardziej budżetowym podejściem, czyli takim, jak – na przykład – ja.

    @Mik3

    Zastanowię się jeszcze, czy mam w ogóle ochotę kontynuować jakąkolwiek wymianę zdań z tobą. Na razie powstrzymam się od wszelkiego komentowania twoich wypowiedzi – być może dożywotnio.

    @smog (ciąg dalszy)

    Przyszło mi właśnie do głowy, że nie byłoby problemem zaimplementowanie w oprogramowaniu aparatu systemu strefowego z dwoma lub trzema zakresami dla ustalonych przysłon. Sądzę, że wielu doświadczonych fotografów doceniłoby taką funkcję.
    Ostatnio edytowane przez cckk ; 1.08.15 o 04:44 Powód: cd.

  2. #12
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    System strefowy

    @smog

    Przyjrzałem się obiektywom dla pełnej klatki. Obiecująco prezentuje się Sigma 50 mm 1.4 EX DG HSM. Pewnie o tym wiesz. Kupiłeś coś, co rysuje zbyt miękko. Obiektyw, o którym piszę, powinien cię zadowolić. Odczekaj rok, kup używaną Sigmę z drugiej ręki i sprzedaj obiektyw, który cię nie zadowala. To moja rada.

    Opowiadałem bratu o twoim przypadku. Brat powiedział, że Sony A7 współpracuje z dawnymi obiektywami manualnymi, ale wówczas traci się auto focus. Nie wiem, czy taki obiektyw rozwiązywałby twoje problemy, ale zawsze możesz rozważyć kupienie go jako obiektywu alternatywnego. Będziesz miał spory wybór jasnych pięćdziesiątek z dawnych lat.



    Przemyślałem kwestię implementacji systemu strefowego w Stylusie 1. Gdyby pod przyciskiem Fn2 umieścić przełącznik systemu strefowego dla przysłon od 2.8 do 8, a dźwignię wykorzystać do przełączania między strefą dalszą (pozycja podstawowa) i bliższą (pozycja odchylona), to mielibyśmy piękną implementację systemu strefowego.

    Ponieważ zaraz ktoś napisałby tu, że Stylus 1 nie jest aparatem, z którego korzystają reporterzy, odpowiem mu lub jej z góry, że taka opcja w Stylusie 1 nikomu nie szkodzi, a wielu by pomogła. Poza tym, gdyby Olympus zaimplementował to porządnie w Stylusie 1, to mógłby też zaimplementować analogiczną funkcję w aparatach, z których być może korzystają jacyś reporterzy.

  3. #13

    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    @cckk
    Widać z postów, że jestes osobą bardzo kompetentną w sprawach fotografii.
    Ale, wybacz, Twoje kompetencje społeczne tym pierwszym nie dorównują.
    To jest jednak forum publiczne. Także dla tych, którzy np. rozważają kupno któregoś z modeli Olympusów.
    To co napisał Mik3 jest dla mnie np. bardzo przydatne - ta cała wymiana opinii dotycząca spraw ścisle fotograficznych w odniesieniu do tych dwóch modeli.
    A zatem.proponuję, wyluzuj. Można przeciez porównywac różne modele, analizować różne aspekty funkcjonowania każdego z nich - czytajacy ma wówczas szerszą perspektywę w swoich ocenach i decyzjach. Polemiki sa twórcze.

    Myslę (moje zdanie), że usiłujesz wprowadzić niedobry obyczaj, wyznaczając tematyczne limity dyskutowania.
    Czynisz to zresztą w sposób nieco arogancki.
    Nie takim rzeczom służą fora publiczne. Nie chcesz żeby w rozmowie z Tobą podejmowano niektóre wątki - zaprowadź sobie bloga: tam będziesz sterem, żeglarzem i okrętem.
    Pozdrówka (dla Was obu)

  4. #14
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.585
    Siła reputacji
    193
    Moja galeria
    Przebrnąłem przez wątek, bo mnie zaciekawił ostatni post - o co w tym wszystkim chodzi. Przebrnąłem i nadal nie jestem w stanie dopatrzyć się sedna i sensu w szczegółowych wypowiedziach na temat Stylusa. Są tak przeładowane pseudoprofesjonalną mową przeradzającą się w żargon zawodowca, z niebywale wyrafinowanymi pióropuszami fotograficznych technikalii, że dla mnie jako przeciętnego amatora, to jest nie tylko czarna magia, a jakieś przedstawienie, spektakl, literatura traktująca o ambicjach, zawiłościach, trudzie i znawstwie, impresje niedokończone, strumień świadomości, alegorie, wyzwania i dytyramby.
    Pzdr, TJ

  5. #15
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    A ja sobie siadam wygodnie w fotelu i patrzę jak na naszych oczach rodzą się nowe zasady optyki
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #16
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    @bokaj

    Mam bardzo dobrze rozwinięte kompetencje społeczne – radzę sobie z każdym. Ludzie mylą kompetencje społeczne z niewchodzeniem w konflikty. Nie wchodzę w konflikty, gdy nie muszę. W nowym środowisku, na początku, zazwyczaj muszę to zrobić raz lub kilka razy, żeby wszyscy zorientowali się, że różnię się od większości ludzi i moje standardy komunikacji są wyższe od przeciętnych.

    Mik3 dywagował o tym, że wolałby obiektyw 24–200 mm od 28–300 mm. A ja wolę ten drugi. Gdybym wolał pierwszy, kupiłbym inny aparat. Nawet nie potrafię sobie wyobrazić, do fotografowania czego miałbym użyć ogniskowej 24 mm, a ogniskowej 300 mm używam. Stylus 1 uruchamia się za każdym razem z ogniskową 28 mm, a ja muszę ją za każdym razem zwiększyć. Nie zrobiłem jeszcze ani jednego zdjęcia przy ogniskowej 28 mm. Zrobię je, gdy będę testował możliwości mojego egzemplarza tego aparatu.

    Mik3 nie napisał niczego przydatnego, bo dziesiątki użytkowników wylewają te same gorzkie żale w każdym wątku o Stylusie 1. Jak nadmieniłem wyżej, naczytałem się tego w dpreview do zrzygania.

    Można robić porównania, a polemiki bywają twórcze. Mik3 nie napisał ani jednego zdania, które wnosiłoby coś nowego. Poza tym nie rozumie on, czym są założenia techniczne. Producent ustala wartości graniczne poszczególnych parametrów i następnie realizuje to najlepiej, jak potrafi. Z tymi wartościami granicznymi nie ma co dyskutować, bo takie były założenia. Dyskutować można o realizacji. W paru wpisach powyżej wytknąłem kilka niedoróbek Stylusa 1. Każdą można usunąć, wypuszczając nowe oprogramowanie. Dyskutowanie o tym, że Stylus 1 mógłby być czym innym niż jest, jest bezcelowe.

    W moich wątkach chcę mieć porządek. Inni zgadzają się na bałagan w ich wątkach. Zakładają wątek fotograficzny, po czym pozwalają użytkownikom dywagować przez trzy strony o niczym, zanim ktoś w końcu zdecyduje się wstawić jakieś zdjęcie. Każdy wątek ma temat. Temat wyznacza, o czym jest wątek. Nie przeszkadzają mi dygresje poza tematem, gdy są interesujące. Przeszkadza mi bredzenie o niczym.

    Możesz nazwać to arogancją. Ja nazywam to socjotechniką. Stoczyłem wiele wojen na różnych forach. Żadnej nie zacząłem i każdą wygrałem. Pierwsza trwała tydzień. Każda kolejna była krótsza. Teraz wojny już mnie nie interesują. Załatwiam sprawy błyskawicznie. W pierwszej mojej odpowiedzi na wpis Mik3 sprowokowałem go do tego, żeby dał mi pretekst do ignorowania go. W drugiej poinformowałem go, że będę go ignorował. Obyło się bez wojny, w którą angażują się inni użytkownicy forum, moderatorzy i administratorzy. Doceń to!

    @Tadeusz Jankowski


    Gdy będziesz miał do powiedzenia coś na temat, wróć tu koniecznie.

    @fret


    Rozwiń myśl, proszę.

  7. #17
    | OlyJedi Awatar witwicky
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Ślůnsk - Radzionków
    Posty
    2.354
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Pozwolę sobie na drobny offtopic. Zacytuję klasyka (R1967):
    "-Idę po popcorn... "

  8. #18
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    To proste, przedstawiłeś nowatorską koncepcję w myśl której GO zależy od modelu obiektywu przy tej samej ogniskowej i wielkości klatki/matrycy. Dotychczas sądzono, że tak nie jest. Wystarczy skorzystać z dowolnego kalkulatora GO, żeby zauważyć, że model obiektywu nie występuje wśród parametrów. Jeśli chcesz dogłębniej przeanalizować dotychczasowe poglądy na temat GO, to polecam tę stronę: http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF6.html
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #19

    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    @cckk

    "różnię się od większości ludzi i moje standardy komunikacji są wyższe od przeciętnych"

    no comments.

  10. #20
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bokaj Zobacz posta
    @cckk

    "różnię się od większości ludzi i moje standardy komunikacji są wyższe od przeciętnych"

    no comments.
    absolutly no comments
    The question is: What is a Mahna Mahna?

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20.12.13, 00:10
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18.12.13, 18:30
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 8.04.10, 15:25
  4. Olympus E-3 - pierwsze wrażenia.
    By KubaZowsik in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11.11.07, 14:49

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.