Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: FL-36R i FL-50R -> pytanie

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Elbląg / W-wa
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    FL-36R i FL-50R -> pytanie

    Nowe lampy, wyraźnie droższe, mają możliwość zdalnego sterowania. To jak rozumiem jedyna różnica, reszta jest w 100% taka sama?
    Wbrew oczekiwaniom, o ile się orientuje, ta literka R to od remote a nie od radio. Czyli mają coś jakby fotocelę, a nie sterowanie radiowe. Czyli że musimy dobłyskać sobie lampą wbudowaną lub drugą, zamontowaną na sankach żeby dać sygnał FL-36R lub FL-50R?
    Czy w takim razie ze stare body (E1, E300, E330, E500...) też współpracują z FL-XXR bezproblemowo? W takim razie wymiana starych FL na nowe za bardzo nie ma sensu, bo w większości przypadków i tak montujemy lampę na sankach, a lampkę z "R" możemy gdzieś postawić dodatkowo żeby dobłyskać więcej światła?

    Czy dobrze myślę, tak działają FL-36R i FL-50R?
    I czy dodatkowa lampka z R odbierze sygnał od starej lampy wpiętej w sanki, ale z palnikiem skierowanym nie wprost w stronę FL-XXR (np pod kątem do góry)?

    Jak rozumiem, w przypadku gdy ma się stary model lampy (bez R) to dodatkowa lampka FL-XXR ma tyle sensu co dodatkowe oświetlenie studyjne z fotocelą.
    Tyle że mobilna, ma własne zasilanie i łatwiej ją nosić w torbie...
    A przykręcona do sanek ma taką samą funkcjonalność jak lampka bez R.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar black_bird
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    830
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    sterowanie 3 grupami lamp odbywa sie bezprzewodowo - z poziomu aparatu, który w tym momencie jest jakby centralnym komputerem. Tak to pojmuję - że i wyzwalanie ich odbywa sie rownież tą drogą - czy to radiowe czy na inne fale, tego nie opisują ..Niech wypowiedzą się praktykanci ..;)

  3. #3
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria

    Re: FL-36R i FL-50R -> pytanie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr_0602
    Nowe lampy, wyraźnie droższe, mają możliwość zdalnego sterowania. To jak rozumiem jedyna różnica, reszta jest w 100% taka sama?
    Nie widziałem lampy, przeglądałem tylko manual i z niego wynika, że FL 50 ma dodatkowo systemową szpatułkę do rozpraszania światła i "stofena" w komplecie.

    Cytat Zamieszczone przez Piotr_0602
    Wbrew oczekiwaniom, o ile się orientuje, ta literka R to od remote a nie od radio. Czyli mają coś jakby fotocelę, a nie sterowanie radiowe. Czyli że musimy dobłyskać sobie lampą wbudowaną lub drugą, zamontowaną na sankach żeby dać sygnał FL-36R lub FL-50R?
    Nie wiem dlaczego "wbrew oczekiwaniom". System Nikona działa na tej samej zasadzie komunikowania się poprzez błyski i jest uważany za najlepszy na świecie. OIDP podobnie jest z systemem zdalnego wyzwalania lamp ADI w Sonolcie. Fakt, że do działania zestawu lampy muszą się "widzieć", to jakaś wada, zaś zaleta - wykorzystanie istniejącej "infrastruktury" błysku - nie trzeba do lamp pakować kolejnej kupy elektroniki odpowiedzialnej za emisję i odbiór sygnału radiowego.
    Tak, lampom zewnętrznym musisz wydać komendy wbudowanym fleszem, który _uwaga_ nie jest wykorzystywany w chwili wykonywania zdjęcia - służy tylko do zarządzania zestawem zdalnych źródeł światła. Nie jest to jednak tylko zwykła fotocela. Lampy dostają informację o oświetleniu przedmiotu i fotografuje się z nimi jak przy jednej lampie zaczepionej na sankach (TTL).

    Cytat Zamieszczone przez Piotr_0602
    Czy w takim razie ze stare body (E1, E300, E330, E500...) też współpracują z FL-XXR bezproblemowo? W takim razie wymiana starych FL na nowe za bardzo nie ma sensu, bo w większości przypadków i tak montujemy lampę na sankach, a lampkę z "R" możemy gdzieś postawić dodatkowo żeby dobłyskać więcej światła?
    O ile się orientuję, to jeszcze takich zmian do firmware nie wprowadzono, choć jeden z kompaktów już takie możliwości poprzez aktualizację oprogramowania dostał.
    Cytat Zamieszczone przez Piotr_0602
    Czy dobrze myślę, tak działają FL-36R i FL-50R?
    I czy dodatkowa lampka z R odbierze sygnał od starej lampy wpiętej w sanki, ale z palnikiem skierowanym nie wprost w stronę FL-XXR (np pod kątem do góry)?
    Jezeli dobrze pamiętam instrukcję, to można ustawić lampę jako slave wyzwalaną pierwszym błyskiem.
    Cytat Zamieszczone przez Piotr_0602
    Jak rozumiem, w przypadku gdy ma się stary model lampy (bez R) to dodatkowa lampka FL-XXR ma tyle sensu co dodatkowe oświetlenie studyjne z fotocelą.
    Tyle że mobilna, ma własne zasilanie i łatwiej ją nosić w torbie...
    A przykręcona do sanek ma taką samą funkcjonalność jak lampka bez R.
    Nie do końca. Lampa studyjna nie potrafi zazwyczaj pracować w trybie auto, w którym elektronika lampy ocenia ilość światła w scenie i reguluje ekspozycję, a taki myk z FLxxr jest możliwy.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  4. #4

    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Elbląg / W-wa
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Dzięki. Bardzo ciekawe informacje.

    Mam "starą" lampkę i zastanawiam się nad sensem dokupienia bądź wymiany (ze sprzedażą starej) na nową.

    Dlatego zastanawiam się jak wyglądałoby wykorzystanie obu lamp (starej bez R i nowej z R) równocześnie. Światła raczej brakuje niż jest go za dużo. Ale skoro wbudowana/zamontowana na sankach lampa przy współpracy z drugą R-ką nie oświetla, a jedynie daje sygnał, to chyba sensu to nie ma.
    No i nici z odbicia światła od sufitu lub tylnej ściany starą lampą, a oświetlenia przedbiotu R-ką. Więc raczej stare i nowe lampki nie współpracują ze sobą w jednym systemie. Chyba że zrobią jakąś kostkę z sankami dla starych, która po połączeniu da upgrade do "R" (byle w niskiej cenie, powiedzmy do 200 zł).

    Na razie chyba jednak sens posiadania starej i nowej wersji równocześnie jest niewielki.
    Szkoda...

    Miłe za to że to "R" to inteligentniejsze rozwiązanie niż tylko "fotocela".
    Rozumiem że gdy są 2 lub 3 R-lampy, to "zdają sobie sprawę ze swej obecności" i ilość błyskanego światła dobierają z uwzględnieniem tego iż jest ich więcej niż jedna?

    Rozumiem że JEDNA lampa z "R" nie da nam więcej światła (nie wykorzysta wbudowanej ani starej FL), a jedynie opcję błyskania w pewnej odległości od aparatu?

  5. #5
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Piotr_0602
    Rozumiem że gdy są 2 lub 3 R-lampy, to "zdają sobie sprawę ze swej obecności" i ilość błyskanego światła dobierają z uwzględnieniem tego iż jest ich więcej niż jedna?
    Tak. Możesz podzielić lampy na grupy i z poziomu aparatu sterować energią ich błysku.
    Możesz zmieniać tryby pracy lamp w grupie, korektę ekspozycji. Wygodne, choć może wydawać się, że podejście do lampy jest przecież niewielka niewygodą.
    Na stronach tego gościa http://www.daveblackphotography.com/index.htm
    są zdjęcia robione z lampami porozwieszanymi pod sufitem hali sportowej. W takim zastosowaniu lampy R są genialne. Ja już nie mogę się doczekać lampek R w Polsce.

    Cytat Zamieszczone przez Piotr_0602
    Rozumiem że JEDNA lampa z "R" nie da nam więcej światła (nie wykorzysta wbudowanej ani starej FL), a jedynie opcję błyskania w pewnej odległości od aparatu?
    Nie za bardzo rozumiem ten fragment.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    106
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Jesli nie widzisz korzysci z Rki to znaczy ze wystarczy ci zwykla. Mozna powiedziec ze taniej wyjda lampy studyjne ale ich poza studio nie zabierzesz (tzn zabierzesz ale nie zawsze bedziesz mial gdzie podlaczyc poza tym duzo gratow), majac R mozesz zbudowac fajne oswietlenie nawet w plenerze. Takie moje zdanie. Nawet z 1 Rka i wbudowana lampa mozna uzyskac naprawde dobre efekty a co dopiero caly zestaw Tyle ze kazda lampa to wydatek ale system jak najbardziej potrzebny i dobrze przemyslany. Fotocela reaguje tylko na blysk tu masz komunikacje czyli pomiar swiatla uwzglednia wszystkie lampy. Nawet 1 Rka da ci wiecej swiatla bo uzyjesz ja z wbudowana, wiecej swiatla a przede wszystkim wiecej swiatla przemyslanego tzn ty decydujesz skad ma blyskac, gdzie ma blyskac i jak mocno ma blyskac
    A mnie zastanawia inna rzecz. Majac e-300 i FL-36 moglem sobie korzystac z dwoch lamp. w E-3 tej opcji nie mam (choc nie macalem dokladnie tego tematu ale zaraz zerkne) a sterowanie lampami odbywa sie przez ta wbudowana - tak napisali w instrukcji. Czy w takim wypadku sterowanie R-kami wyklucza zastosowanie lampy na stopce w aparacie? czy obudowa R-ki jest tak skonstruowana ze mozna otworzyc i wewnetrzna?

    EDIT: dopiero teraz przeczytalem ze przy wykorzystaniu eRek nie dziala wbudowana - sluzy tylko do komunikacji. Faktycznie 1 Rka nic nie da oprocz tego ze bedzie blyskac skad sami chcemy - ale sadze ze i ta sytuacja moze dac fajne efekty.

  7. #7

    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Elbląg / W-wa
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Widzę korzyści z R-ek, nawet duże. Tylko myślałem że nie muszę kupować od razu kilku by korzystać z dwóch lamp skoro mam już poprzedni model.

    Radio, chodzi mi o to, że skoro, jak pisałeś, wbudowana (więc domyślam się że też zamontowana na sankach FL-nie-R) nie oświetla sceny, a jedynie przed otwarciem migawki daje sygnał do błysku R-lampom, to zakup JEDNEJ R-ki nie da nam więcej światła.

    Gdyby wbudowana (bądź stara FL na sankach) także uczestniczyła w oświetlaniu sceny, to światło dostalibyśmy zarówno z R-ki poza aparatem jak i z doświetlenie z wbudowanej (bądź starej FL zamontowanej na sankach).

    A tak, jak rozumiem, to nawet FL-50 zamontowana na sankach błyśnie sygnałem dla FL-50R, ale obie równocześnie sceny nie oświetlą?

    A może w ogóle stara FL-50 nie błyśnie, bo sygnał można dawać tylko wbudowaną?


    Pytam o sens posiadania jednej FL-R jeśli posiadam już starą FL. Bo dwie R-ki lub więcej ze sobą współdziałają, a jak rozumiem FL-nie-R i FL-R już nie.

    Wyobrażałem sobie, że mógłbym mieć zamontowaną na sankach moją starą FL-36 i doświetlić scenę na wprost, a stojącą gdzieś z boku FL-50R odbić światło od sufitu lub oświetlić z boku. Albo mając E-3xx odbić zamontowaną na sankach starą FL-36 światło od sufitu, wbudowaną doświetlić na wprost, a stojącą z boku FL-36R oświetlić równocześnie z boku.
    Widzę jednak że to tak ładnie działać nie będzie.
    Jedna FL-xxR daje tylko światło jednej lampy, nie wykorzystując światła wbudowanej ani starych FL. Dopiero dwie lub więcej R-ek daje możliwość oświetlenia więcej niż jedną lampą, a to i tylko wtedy gdy są sterowane lampą wbudowaną i stoją poza aparatem (pewnie wtedy R-ka na sankach też nie oświetli sceny).

    A może się mylę?
    były różne graty 4/3 (standardowe i pro)
    jest: FF Canona
    będzie: dodatkowo EP-1 z naleśnikami

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    106
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Wybacz ale strasznie dlugo pisalem mojego posta (musialem odejsc od kompa) i nie zerknalem ze Radio dal wyczerpujaca odpowiedz Mamy ten sam dylemat. Tez mam zwykla FL36 i tak samo jak ty do teraz myslalem ze jak kiedys kupie chocby 1 eRke to wykorzystam obie Jesli sygnal mozna dawac tylko wbudowana (ktora i tak nie swieci) to albo trzeba poczekac az ktos przetestuje pomysl z sankami albo 1 eRka nie przyda sie wcale

  9. #9
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    W trybie rc - pełnego zdalnego sterowania lampa wbudowana nie działa jako zwykły flash.
    Tak to jest opisane w instrukcji:
    W trybie RC wbudowana lampa błyskowa aparatu jest wykorzystywana do wysyłania
    zdalnych sygnałów sterujących, dlatego też nie może być użyta jako lampa błyskowa.
    Po ustawieniu trybu auto na lampie R nie podłączonej do aparatu, lampa będzie błyskać jak wyzwalana fotocelą. Wtedy wbudowana lampa błyskowa może uczestniczyć w doświetleniu planu.

    Aha - w manualu nie ma rozważanej sytuacji, w której lampa FLxxr jest założona w sanki lampy błyskowej w aparacie. Są tylko schematy co się dzieje po rozstawieniu lamp błyskowych i sterowaniu błyskiem z lampy wbudowanej.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  10. #10
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan
    W trybie rc - pełnego zdalnego sterowania lampa wbudowana nie działa jako zwykły flash.
    Tak to jest opisane w instrukcji:
    W trybie RC wbudowana lampa błyskowa aparatu jest wykorzystywana do wysyłania
    zdalnych sygnałów sterujących, dlatego też nie może być użyta jako lampa błyskowa.
    Po ustawieniu trybu auto na lampie R nie podłączonej do aparatu, lampa będzie błyskać jak wyzwalana fotocelą. Wtedy wbudowana lampa błyskowa może uczestniczyć w doświetleniu planu.

    Aha - w manualu nie ma rozważanej sytuacji, w której lampa FLxxr jest założona w sanki lampy błyskowej w aparacie. Są tylko schematy co się dzieje po rozstawieniu lamp błyskowych i sterowaniu błyskiem z lampy wbudowanej.

    Pozdrawiam
    a jak mam podpiętą na stopce zwykłą fl50? To co? Mogę sterować?

Podobne wątki

  1. Pytanie
    By GMaciek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 3.02.08, 04:44
  2. 40-150 pytanie
    By marecki in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 6.01.07, 02:47
  3. pytanie
    By nib in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 6.10.06, 17:37
  4. c 765 - pytanie.
    By cubik in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22.07.04, 12:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.