Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Lapanie ostrosci w kiepskich warunkach. Olympus E 330.

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Lapanie ostrosci w kiepskich warunkach. Olympus E 330.

    Witam.
    To moj pierwszy post na forum. Posiadam Olympus E 330 od roku. Dobrze mi sie nim pracuje. Mam na mysli sam "feeling" czyli solidna obudowe, w miare latwa obsluge.
    Jednak od pierwszego momentu mam problem z lapaniem ostrosci w warunkach innych niz idealne. AF sobie nie radzi. Przejzalem forum, zgadzam sie ze AF (niezaleznie od firmy) w cyfrowkach nie jest idealem i w slabych warunkach bedzie mial problemy.
    Jednakze, w konkurencyjnych firmach takich jak Nikon czy Canon problem ten rozwiazano poprzez wbudowanie malego rzutnika swiatla ktory w slabych warunkach wypuszcza staly promien swiatla i pomaga AF zlapac ostrosc. Tworcy Olympusa zaoszczedzili troche pieniedzy i nie wstawili tego typu rozwiazania do swojego aparatu. W zamian po otworzeniu wbudowanej lampy blyskowej ta strzela seria bardzo szybkich fleszy ktore maja pomoc w lapaniu ostrosci. Niestety system ten zupelnie sie nie sprawdza gdyz pojedyncze blyski sa za krotkie by AF mogl cokolwiek w tym czasie zmierzyc. Za to efekt "w srodowisku pracy" jest dodatkowo pogarszany gdyz wszyscy odwracaja sie w strone fotografa ktory "strzela" dziwnymi seriami blyskow, wygladajac jak element imprezy techno.
    Moje pytanie jest nastepujace. Jak spowodowac by Olympus lapal ostrosc w slabych warunkach? Ja probowalem do tej pory poprostu zrezygnowac z AF (co jest troche zenujacym rozwiazaniem biorac pod uwage ze placi sie za ten aparat w sumie nie male pieniadze); Ustawialem ostrosc na np. 2m, przestawialem na trym manualny (zeby AF nie szalal) i poprostu robilem zdjecia, liczac na to ze dobrze wymierzylem obiekt zdjecia, ze stoi dokladnie 2m przedemna.
    Myslalem tez o zainwestowaniu w jakas kompatybilna lampe blyskowa ktora moze miala by wbudowany taki wlasnie, rzutnik swiatla stalego ktory pomagal by aparatowi lapac ostrosc. Czy ktos z was slyszal o takiej lampie blyskowej?
    O wiele lepszym rozwiazaniem byla by funkcja w softwarze aparatu ktora zamieniala by "strzelanie seriami fleszy" na slabsze, stale swiatlo. To dawalo by prawdopodobnie czas AF by zlapac ostrosc.

    Przejzalem forum pod katem nurtujacych mnie pytan i nie znalazlem odpowiedzi. Jezeli jednak gdzies na tym forum rozwiano moje watpliwosci prosze o wklejenie mi linku.

    Mam nadzieje ze istnieje jakis sposob na sprawienie by AF dzialal poprawnie. Nie chcial bym zamieniac Olympusa na rzecz konkurencyjnych Nikonow czy Canonow gdyz (jak juz wspomnialem) pracuje mi sie na nim wygodnie, podoba mi sie system przeciwdzialajacy osadzaniu sie kurzu oraz wysoka liczba megapixeli.

    Z gory dziekuje za wszelka pomoc.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Re: Lapanie ostrosci w kiepskich warunkach. Olympus E 330.

    Cytat Zamieszczone przez Sekta
    Myslalem tez o zainwestowaniu w jakas kompatybilna lampe blyskowa ktora moze miala by wbudowany taki wlasnie, rzutnik swiatla stalego ktory pomagal by aparatowi lapac ostrosc. Czy ktos z was slyszal o takiej lampie blyskowej?
    Tak, chociażby FL-36 rzuca czerwony wzorek. Bardzo skuteczne.

    Cytat Zamieszczone przez Sekta
    O wiele lepszym rozwiazaniem byla by funkcja w softwarze aparatu ktora zamieniala by "strzelanie seriami fleszy" na slabsze, stale swiatlo. To dawalo by prawdopodobnie czas AF by zlapac ostrosc.
    Przecież to lampa błyskowa, nie może świecić stałym światłem. Jest w niej kondensator, który się ładuje, a potem lampa strzela.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria

    Re: Lapanie ostrosci w kiepskich warunkach. Olympus E 330.

    Paradoksalnie AF może nieco usprawnić jaśniejszy obiektyw, nie wiem jaką teraz masz szklarnię...
    Co do zewnętrznej lampy - Fl-36 ma takie światełko wspomagające AF i chyba ta lampa byłaby najlepszym wyborem (nie tylko z tego względu), no chyba, że Cię stać na Fl-50
    Najlepiej używać środkowego (najbardziej czułego) punktu AF a potem przekadrować fotkę. Dobrze starać się - przy ustawianiu ostrości wskazywać na punkty kontrastowe, z dużą ilością szczegółów - efekt będzie znacznie lepszy niż na jednolitych płaszczyznach...
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Abedin
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Słupsk
    Posty
    130
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Ja wyłączyłem wspomaganie AF i mam wrażenie że ostrość mi szybciej łapie a pozbyłem się serii błysków które odstraszały potencjanych fotografowanych.
    Abedin

  5. #5
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Kup lampe systemową FL-36 albo FL-50 - obie mają wspomaganie AF w postaci czerwonej siatki. Bardzo duzo daje! Poza tym, bedziesz mial blyskacza

    A spawaczka / wspomaganie AF wbudowana lampa nawet dziala Jest wnerwiajace, ale czasem daj fajne efekty w postaci min typu "aaa! nie strzelaj!"
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  6. #6

    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Super!
    Dziekuje wszystkim za pomoc. Wyglada na to ze zakupie lampe blyskowa.
    Jakiego typu swiatlo stosuje ta lampa do lapania ostrosci? Zastanawiam sie czemu akurat czerwone gdy np. wspomniane przezemnie rzutniki innych firm swieca swiatlem bialym.
    Albo ujmujac to inaczej, obawiam sie czy tego typu system jest naprawde efektywny.

    FL 36 jest dostepna rownierz w wersji "R". Czy jest miedzy nimi jakas znaczaca roznica?

    Polecacie jakies konkretne miejsce do zakupu wyzej wymienionej lampy? Allegro? Serwis?

    Jeszcze raz dziekuje za superszybka pomoc.

  7. #7

    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    dog_master - Jasne, z tym ze akurat w moim przypadku "strzelajacy flesz" nie dziala. To znaczy ludzie sie odwracaja juz po pierwszej "serii" fleszy a aparat nadal nie lapie ostrosci. Czasami trwa to nawet pol minuty, innym razem aparat sie poddaje. Innymi slowy dla mnie ta funkcja nie dziala. Pozatym te blyski sa naprawde mocne i ludzie zamiast "o co chodzi" czesto zaslaniaja oczy bo nie moga utrzymac swiatla.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar paakayttaja
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Rybnik / Jyväskylä
    Posty
    1.092
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Może zabrzmi to dziwnie, ale ja czasem wspomagam się latarką diodową - 5-cio punktowa. Działa, z bracji FL-ki
    Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Abedin
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Słupsk
    Posty
    130
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    FL 36 jest dostepna rownierz w wersji "R". Czy jest miedzy nimi jakas znaczaca roznica?

    Polecacie jakies konkretne miejsce do zakupu wyzej wymienionej lampy? Allegro? Serwis

    Wklejam ci cytat, na allegro FL36 za 605 pln ze stanów

    Zapomnij o plątaninie kabli, z jakich trzeba było korzystać, by uzyskać perfekcyjne oświetlenie fotografowanego motywu. Dzięki nowym zdalnie sterowanym (RC) bezprzewodowym lampom błyskowym Olympus FL-50R oraz FL-36R zestawy bezprzewodowego oświetlenia błyskowego stają się niezwykle wygodną alternatywą. Obydwa modele doskonale współpracują z profesjonalną cyfrową lustrzanką Olympus E-3, która pozwala na sterowanie trzema niezależnymi grupami lamp błyskowej bezpośrednio z aparatu – nie potrzeba żadnej oddzielnej jednostki sterującej. Fotografujący mogą teraz w pełni korzystać z niezwykle wszechstronnego systemu oświetlenia błyskowego i już nigdy, ani studio, ani plenerze, nie będą musieli kłopotać się o tak nieporęczne w pracy kable.
    Abedin

  10. #10
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Abedin
    FL 36 jest dostepna rownierz w wersji "R". Czy jest miedzy nimi jakas znaczaca roznica?

    Polecacie jakies konkretne miejsce do zakupu wyzej wymienionej lampy? Allegro? Serwis
    .
    -Wersja Z R ma sterowanie bezprzewodowe... przy czym jak narazie tylko e3 ma sterownik ;p

    -kupuj gdzie taniej ;p (chyba, ze cena w OlyJedi jest Ok)

Podobne wątki

  1. Olympus E-450 nie łapie ostrości
    By zeely in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11.12.11, 16:19
  2. olympus do portretu? głebia ostrości
    By bartek-ustka in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 30.01.07, 20:29
  3. Oswietlenie w warunkach domowych
    By martha in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 17.11.04, 12:24
  4. Olympus C 720 UZ - ręczne ustawianie ostrości ?
    By jarekk in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20.12.03, 12:11
  5. Fotki z zoomem w gorszych warunkach
    By bazi in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.08.03, 02:13

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.