Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Olympus SP 510 UZ-zdjecia przy ustawieniach manualnych

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Olympus SP 510 UZ-zdjecia przy ustawieniach manualnych

    Witam!
    Kilka tygodni temu zapytalem sie Was o porade po raz pierwszy i dzieki Waszym podpowiedziom zaczalem przygode na serio z robieniem zdjec przy zmiennych ustawieniach przeslony , migawki ISO (M oraz A/S) czego efektem byl prezent pod choinke w postaci statywu wiec brne dalej w fascynacji coraz lepsza jakoscia ujęć...I oczywiscie nasuwaja sie kolejne pytania...
    Pytanie nr.1-Wszelkie ustawienia mam juz odpowiednio dopasowane aparat w momencie robienia zdjecia jest na statywie wiec nie ma opcji poruszenia-ale za to porusza sie obiekt w chwili robienia foto i niestety zdjecie jest rozmazane tzn osoba ktora sie w danym momencie lekko poruszyła!.Czy istnieja w takim razie jakies inne ustawienia ktore nie sa tak czułe na poruszanie sie obiektów???Wiem ze jest specjalny program na SCN ktory umozliwia wykonanie foto w ruchu ale wolalbym robic te ujecia na opcji A/S lub M w pelni manualnie
    Pytanie nr.2-Przy jakich parametrach Wy wykonujecie swoje zdjecia przy załozeniu
    a) w pomieszczeniach-sztuczne światło
    b) w pomieszczeniach-ciemność
    c) w nocy na powietrzu bez zadnego oswietlenia
    d) w nocy na powietrzu z oswietleniem np.latarni
    Dziekuje z góry za pomoc i mam nadzieje ze te pytania nie wydadzą Wam sie głupie-zaczynam dopiero swoja prawdziwa przygode z fotografia, do tej pory lubilem tylko pstrykac zdjecia teraz chce wejsc w to głebiej...Pozdrawiam

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    1. zmniejsz czas... a dla zachowania ekspozycji podbij iso / zwieksz otwór przesłlony

    2. Zazwyczaj A... +fl50 ;p a jak ma byc zastane a brak statywu, to ustawiam S i daję 1/25 (przy 28mm) - bo automatyka i tak chce z mroku dzien zrobić, więc niedoświetlenie oddaje tylko klimat.

    Ale to tylko przykład, bo wszystko zalezy od konkretnego kadru.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    W pomieszczeniach uzywam iso 100 na A (F do 4.0) + lampa zewnetrzna. Na specjalne okazje mam we wlasnych ustawieniach tryb P+stabilizacja+redukcja szumu+AF spot+raw. Co do focenia w ciemnosci to wspomaganie AF dziala marnie, wiec albo manual albo zapalic swiatlo
    Na dworze wieczorem tylko MF i ustawienia manualne F na 4.0, iso 50 i dlugie czasy.
    4/3: E510, E410; m4/3: E-PM1

  4. #4
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Zeby zamrozic obiekt w ruchu [czyli zeby nie byl poruszony ] potrzebny jest jak najkrotszy czas. Jaki? Zalezy, czlowieka pozujacego robilam i na 1/30s i bylo okej, osoba w ruchu nie wiem, pies w ruchu 1/500s Zeby czas byl jak najkrotszy, potrzebna jest jak najmniejsza liczba przyslony oraz jak najwyzsze iso. Z iso wiaza sie szumy, wiec lepiej miec je tak na styk - tylko tyle, zeby nie poruszyc. Statyw na wiele sie nie zda, tylko we wspomnianej przeze mnie sytuacji, gdzie czlowiek np. siedzi i pozuje - on sie w miarenie rusza, my dodatkowo nie ruszamy aparatem i mozna sie bawic z czasami, moze nawet dluzszymi niz 1/30?

    Jezeli nadal bedzie za ciemno / zbyt szumialo, uzyj lampy blyskowej, najlepiej wolnej synchronizacji na druga kurtyne
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  5. #5

    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Witam serdecznie.
    Potrzebuję Waszej pomocy. Tydzień temu kupiłem Olympusa SP-510UZ i powoli się z nim oswajam. Niestety, nie potrafię zupełnie korzystać z ustawień manualnych, a boję się eksperymentować, bo mam takie hobby (fotografuję różnego rodzaju pojazdy, zwykle w ruchu), że zależy mi, aby jak najwięcej zdjęć wyszło natychmiast i często są to ujęcia nie do powtórzenia - stąd póki co korzystam z ustawień auto, jako najpewniejszych. Fotografuję zwykle pojazdy w ruchu, w różnych warunkach, ale zawsze na zewnątrz. Czy możecie mi podpowiedzieć, jakie ustawienia czy tryby nadawałyby się w takich sytuacjach najlepiej?
    Na dodatek zauważyłem pewien defekt - robiąc zdjęcia przy ustawieniach auto, wtedy gdy pojazd na pierwszym planie wychodzi poprawnie (ostry, dobrze oświetlony), tło po lewej stronie zdjęcia jest rozmyte. Po prawej stronie wszystko jest w porządku, tylko lewy margines się rozmydla, zależnie od zdjęć w różnym stopniu. Co mogę na to poradzić?
    Dziękuję i pozdrawiam.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar asfoto_p
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    okolice Tczewa
    Posty
    544
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Proponował bym zaprzyjaźnić sie z funkcją preselekcji czasu. Ustaw odpowiedni czas, taki który pozwoli zatrzymać ruch, lub taki który będziesz mógł wykorzystać do rozmycia tła podążając aparatem za przykładowym samochodem. Do rozmycia w zależności od prędkości pojazdy powinno wystarczyć 1/10, 1/20 czy może 1/30 sekundy no i w miarę pewna ręka i trochę ćwiczeń.
    ZAPRASZAM E510 14-42 & 40-150, Nikon D7000 & 17-50 Vr

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez pinokio
    Witam serdecznie.
    Potrzebuję Waszej pomocy. Tydzień temu kupiłem Olympusa SP-510UZ i powoli się z nim oswajam. Niestety, nie potrafię zupełnie korzystać z ustawień manualnych, a boję się eksperymentować, bo mam takie hobby (fotografuję różnego rodzaju pojazdy, zwykle w ruchu), że zależy mi, aby jak najwięcej zdjęć wyszło natychmiast i często są to ujęcia nie do powtórzenia - stąd póki co korzystam z ustawień auto, jako najpewniejszych. Fotografuję zwykle pojazdy w ruchu, w różnych warunkach, ale zawsze na zewnątrz. Czy możecie mi podpowiedzieć, jakie ustawienia czy tryby nadawałyby się w takich sytuacjach najlepiej?
    IMHO najwygodniejszy do tego jest tryb A. Ustawiasz najmniejsza przyslone, czas aparat ustawi sam. I teraz w zaleznosci od czasu, jaki ustawia aparat, takie ustawiasz iso. Tzn czas dla auta nie wiem jaki dokladnie powinien byc, ale tak 1/500? No, zeby zamrozic ruch. I tyle, ot, zadnej filozofii

    S odradzam, bo gdy sie za bardzo czas skroci, to fota bedzie niedoswietlona, bo bardziej sie nie da przyslony otworzyc. + Zabawa z iso jak wyzej.

    Cytat Zamieszczone przez pinokio
    Na dodatek zauważyłem pewien defekt - robiąc zdjęcia przy ustawieniach auto, wtedy gdy pojazd na pierwszym planie wychodzi poprawnie (ostry, dobrze oświetlony), tło po lewej stronie zdjęcia jest rozmyte. Po prawej stronie wszystko jest w porządku, tylko lewy margines się rozmydla, zależnie od zdjęć w różnym stopniu. Co mogę na to poradzić?
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Hmm imho to wada obiektywu... Serwis? Moze wstaw foty najlepiej.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

Podobne wątki

  1. Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona
    By irek50 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 146
    Ostatni post / autor: 27.08.12, 15:38
  2. Data przy robieniu zdjęcia.
    By Robek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 9.06.10, 09:41
  3. Zdjęcia przy słabym oświetleniu e520
    By owcadwa in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12.11.09, 20:15
  4. Nieostre zdjęcia przy f10-11
    By Marco_O in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13.05.06, 16:32
  5. C-4000z i zdjęcia przy mniejszym świetle
    By Rebel in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12.01.05, 02:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.