Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: przycisk AE/AF jak korzystać ?

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    112
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    przycisk AE/AF jak korzystać ?

    Witam

    Próbowałem zgodnie z instrukcją skorzystać z blokady expozycji za pomocą przyciska AE/AF ale coś nie wychodzi
    Blokada expozycji była by pomocna "emulując" trochę tryb automatyczny, (który trochę w moim E-500 kuleje - moje stare posty o przepalaniu "dachów" w czasie słonecznej pogody) tzn. dobrałbym sobie np migawkę i przesłonę w trybie manualnym, aby uzyskać prawidłową expozycje no i chciałbym ją sobie zapamiętać... Abym mógł "strzelać zdjęcia
    bez ponownego grzebania przy migawce i przesłonie...
    Jak to zrobić?
    Rozumiem, że służy temu przycisk AEL/AFL tylko jak się go używa?
    Czy aparat zapamiętuje ustawienia zablokowanej expozycji po jego wyłączeniu?
    Pozdrawiam

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar paakayttaja
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Rybnik / Jyväskylä
    Posty
    1.092
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Nie mam aparatu pod ręką, ale to zdaje się (zapamiętanie) ustawien było pod MENU->USTAWIENIA1->AEL/AFL MEMO->ON i aparat powinien zapamiętać ustawienia.
    Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    1. Dokonujesz pomiaru światła, aparat ustawia automatycznie parametry (pół przycisku).
    2. Wciskasz AE - aparat zapamiętuje.

    i tyle...

    w trybie M po prostu pamięta ostatnie ustawienia nawet po wyłączeniu (przynajmniej E1)

  4. #4
    tymin3
    Gość
    Blokada w trybie M nie dziala bo parametry sa zablokowane tak poprostu, natomiast a PAS, blokada wylacza sie po zrobieniu zdjecia, nie wiem czy ciagle trzymanie cos da

  5. #5

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    112
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez -M
    1. Dokonujesz pomiaru światła, aparat ustawia automatycznie parametry (pół przycisku).
    2. Wciskasz AE - aparat zapamiętuje.

    i tyle...

    w trybie M po prostu pamięta ostatnie ustawienia nawet po wyłączeniu (przynajmniej E1)
    No ja przystawiłem wizjer do oka.. skierowałem obiektyw dla testu w jakieś jasne miejsce,
    nacisnąłem do połowy spust aparatu jak bym chciał zrobić zdjęcie aż usłyszałem charakterystyczny "pip" i lewym kciukiem nie puszczając spustu nacisnąłem przycisk AEL/AFL ale nic to nie dało.. w wizjerze powinien się zaświecić chyba napis AEL ewentualnie zielone kuleczko zmienić kolor na czerwone ?

    Teraz za każdym razem gdzie skieruje aparat to gdy naciskam spust, w wizjerze aparat pokazuje ile nieoświetlona jest scena.. przy blokadzie chyba powinien pokazywać chyba czas tą samą zapamiętaną wartość ?

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria
    Mnie się widzi, że kierujemy aparat tam, gdzie chcemy dokonać pomiaru ekspozycji, naciskamy AE/AF, puszczamy, robimy widok na nasz kadr, ostrzymy i pstrykamy. Jeżeli aparat zostrzy drugi raz, blokadę AE trzeba potwórzyć.

    Oczywiście w menu trzeba ustawić odpowiedni tryb dla tego przycisku, żeby to działało prosto.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar paakayttaja
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Rybnik / Jyväskylä
    Posty
    1.092
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Hy, ja to robię inaczej: najpierw sprawdzam, czy apart "robi pomiar" a dopiero potem AFL/AEL i cała reszta... Ale ja to stosuję od czasu do czasu, więc moge się mylić
    Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Nie jestem teraz pewien, ale jedno wciśnięcie to blokada AE a dwa kolejne to blokada AF (albo odwrotnie).

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez -M
    Nie jestem teraz pewien, ale jedno wciśnięcie to blokada AE a dwa kolejne to blokada AF (albo odwrotnie).
    To zależy jaki ustawi się tryb działania tego przycisku - stwarza on wiele ciekawych kombinacji, wystarczy zajrzeć w menu->f1->ael/afl - dla tryby ostrzenia S/C/M można wybrać po trzy różne akcje (obrazki i opisy są sugestywne i przejrzyste - pisze tam, co mierzy naciśnięty do połowy spust, co przycisk AEL/AFL, a co się dzieje po dociśnięciu spustu itp).

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Oja, ale opcji, wyłączyłem, za trudne dla mnie ;D

Podobne wątki

  1. Przycisk głębi ostrośći w E-3
    By Rychu in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12.03.09, 10:17
  2. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29.01.07, 22:36
  3. [C-740] Przycisk SPOT/MAKRO i opóżnienia
    By XGrzesX in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31.10.03, 20:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.