Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Pożądane szumy

  1. #11
    Awatar mathu
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    466
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Ziarno (albo szum luminancji) jest OK, szczególnie w tle.
    Nie trawię szumu kolorowego.
    Fuji S5 Pro

  2. #12
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Syd, w przypadku fotografii czarno-białej jest troszkę inaczej, bo przecież nie ma czarno-białej matrycy.

    Co do ostatniego, hehe, odważne stwierdzenie, ale podoba mi się... nie robię w rawach. Raz spróbowałem, zachwyciłem się na dwa dni i zarzuciłem.

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar black_bird
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    830
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    ładnie napisał to Pepol:
    Niektórzy boją się ziarna jak diabeł wody święconej. Jak już wrzucają swe foty na tę stronkę to robią wszystko żeby broń panie Boże nie było widać ziarna na zdjęciach. Nie czaje tej paniki i nie wiem z czego ona się bierze. Ziarno w fotografii jest przecież sprawą naturalną i oczywistą jeśli zeskanujemy negatywy na płytę. W mniejszym lub większym stopniu ono zawsze będzie występować. Oczywiście wszystko ma się rozumieć zależy od jakości negatywu i skanera, jednak nie jest to dla mnie najważniejsze. Ziarno kojarzy mi się z liniami papilarnymi. Jest to osobista piękna faktura która tworzy fotografię. Poza tym ziarno jest wieczną pamiątką tej niezwykłej reakcji chemicznej, która w efekcie daje nam obraz.

  4. #14
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria
    Myślę, że to chodzi raczej o ziarno (szumy) kolorowe. Takie monochromatyczne są do przyjęcia i mają swój klimat. Wystarczy ze zdjęcia które kuje w oczy kolorowym szumem, zrobić b/w i od razu nabiera 'artyzmu'

    Poza tym, widać różnicę w szumach pomiędzy starszymi olkami a nowym E3 - gdzie na samplach widać, że szumowi z E3 bardzo blisko do monochromatyczności. Dlatego nie daje nie wywołuje negatywnego efektu kolorowej brei.

  5. #15
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Zależało mi kiedyś na uzyskaniu dużej ziarnistości (B&W) w E-410.... Zdjęcie było w RAWie...
    Co ja sie naszukałem żeby wyłączyć odszumianie! W OM można sobie po prostu skalować moc filtra odszumiającego, gorzej z tym w programach pod LINUXem. Pozostało dodanie szumu w GIMPIe.
    SZUMOFOBIA ma tez swoje złe strony

  6. #16
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Kolorowy szum faktycznie jest brzydki... ale już standardowe ustawienia suwaczka chroma noise reduction przy wywoływaniu RAW (ok. 25%) i już nie ma kolorowego szumu a zostaje prawie monochromatyczne ziarenko... Od czasu jak się w tym dobrze zorientowałem to ISO800 w E500 już mi zupełnie niestraszne... ba nawet czasami ISO1600 używam .
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  7. #17
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Noise Reduction?
    A w jakim programie to jest?

  8. #18
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    To chyba dość standardowy narzędzie większości konwerterów RAW wiem, że jest w Adobe Camera Raw, w Lightroomie, w CaptureOne i pewnie w wielu innych o jakich pojęcia nie mam
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    RAWshootera mam i nie kojarzę takiej funkcji, muszę kiedyś spojrzeć, ale jako, że RAWy od święta robię a każde odszumianie jawi mi się jak obranie Van Gogha akwarelą, to pewnie nic z tego nie wyciągnę dla siebie pożytecznego.

  10. #20
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar black_bird
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    830
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez -M
    RAWshootera mam i nie kojarzę takiej funkcji, muszę kiedyś spojrzeć, ale jako, że RAWy od święta robię a każde odszumianie jawi mi się jak obranie Van Gogha akwarelą, to pewnie nic z tego nie wyciągnę dla siebie pożytecznego.
    Jest odszumianie, pod suwakami ostrosci, odszumianie, odszumianie w kolorach i z korektą na szczegóły, w sumie 3 suwaki - mowie o Rawshooterze ..

Podobne wątki

  1. szumy
    By jurecki in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12.07.10, 06:55
  2. Szumy w e 520
    By zabka2002 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 1.07.09, 17:11
  3. SP-560 UZ - szumy ???
    By bagietka200 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13.01.09, 09:42
  4. RAW i szumy
    By krzysiek1902 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16.06.07, 22:09
  5. Szumy w E-330
    By RobertW3D in forum E-System
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 24.04.07, 08:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.