Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Ekspozycja na światło.

  1. #1
    dawid_
    Gość

    Ekspozycja na światło.

    Przeczytałem ostatnio ciekawy tekst naszego forumowego kolegi. Autor sugeruję. żeby ustawiać ekspozycję na światło, czyli w moim rozumieniu tak, aby detale świateł były jak największe. W związku z tym należy chyba zmniejszyć EV o 0.3-1.3 a nie jak sugeruje autor zwiększyć? Mógłby mi ktoś naświetlić sprawę?

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria

    Re: Ekspozycja na światło.

    Cytat Zamieszczone przez dawid_
    Przeczytałem ostatnio ciekawy tekst naszego forumowego kolegi. Autor sugeruję. żeby ustawiać ekspozycję na światło, czyli w moim rozumieniu tak, aby detale świateł były jak największe. W związku z tym należy chyba zmniejszyć EV o 0.3-1.3 a nie jak sugeruje autor zwiększyć? Mógłby mi ktoś naświetlić sprawę?
    Patrz na histogram...
    http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfr...histogram.html

    tak byś nie miał przepaleń

  3. #3
    dawid_
    Gość
    Dzięki. Chyba jednak autor jest niekonsekwentny. W poprzednim artykule padło stwierdzenie, że aby zdjęcie wyszło nieprześwietlone, prawa część histogramu nie może dotykać prawej ściany. W tekście o histogramie, zdjęcie podpisane "naświetlone prawidłowo", posiada histogram dotykający prawej ścianki. Już się w tym gubię:/

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Focąc pod słońce musisz wpuścić na matrycę mniej światła (skrócić czas, albo przymknąć przysłonę). Nie wiem jak w E1, ale pomiar matrycowy w E500 świetnie sobie radzi pod światło bez żadnych korekt.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    3.228
    Siła reputacji
    45
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dawid_
    Dzięki. Chyba jednak autor jest niekonsekwentny. W poprzednim artykule padło stwierdzenie, że aby zdjęcie wyszło nieprześwietlone, prawa część histogramu nie może dotykać prawej ściany. W tekście o histogramie, zdjęcie podpisane "naświetlone prawidłowo", posiada histogram dotykający prawej ścianki. Już się w tym gubię:/
    Bo nie zawsze można tak naświetlić, dlatego lepiej jest czasami naświetlić prawidłowo światła ( nie przepalać) i wyciągać potem na komputerze cienie niż prawidłowo naświetlić cienie, a przepalić światła ( zostaną białe plamy). Sytuacja zależy od kontrastu i rozkładu światła w scenie jaką fotografujemy.

  6. #6
    dawid_
    Gość
    Chodziło mi o stwierdzenie:

    W większości przypadków sprawdza mi się zakres + 0,7-1,3EV korekty względem odczytu światłomierza. W tej granicy znalazła się korekta pomiaru omawianego zdjęcia +1,3 EV. Do kontroli poprawności ekspozycji należy używać funkcji wbudowanego histogramu.
    Wydaje mi się że ma być dokładnie odwrotnie. Chcąc uzyskać detale w światłach należy te wartości ustawić na "-" (a z cieni się wyciągnie).

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Zalezy od sceny...

    Jezeli kierujesz aparat na okno w ciemnej sali albo mierzysz punktowo, to aparat sprowadza wszystko do szarosci. Zeby byl bialy, musisz naswietlic dluzej, mniej wiecej +2.3EV [dla czarnego -], a podana wartosc to prawdopodobnie moment, w ktorym juz bedzie prawie biale, ale jeszcze nie przepalone - granica przepalenia.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Don Pedro
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    429
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Dawid nie wiem jaki masz aparat, ale jeżeli DSLR Olka to doświadczalnie możesz sobie popróbować ustawiając w aparacie sposób pomiaru na matrycowy, a następnie ustaw na HI-pomiar punktowy z korekcją na jasne obszary np fotografując śnieg, następnie sfotografuj tę scene z pomiarem matrycowym i korekcją na plus i minus . Wnioski wyciągniesz sam.Pozdrawiam.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Don Pedro
    Dawid nie wiem jaki masz aparat, ale jeżeli DSLR Olka to doświadczalnie możesz sobie popróbować ustawiając w aparacie sposób pomiaru na matrycowy, a następnie ustaw na HI-pomiar punktowy z korekcją na jasne obszary np fotografując śnieg, następnie sfotografuj tę scene z pomiarem matrycowym i korekcją na plus i minus . Wnioski wyciągniesz sam.Pozdrawiam.
    z opisu Dawida wynika, że to E-1 a z opisu samego aparatu, że E-1 nie ma pomiaru bazującego na światłach lub cieniach, jak to jest w nowszych modelach :/
    pozostają metody prób i błędów.. Może wypróbuj braketing ekspozycji?

  10. #10
    dawid_
    Gość
    Dzięki! W E-1 nie ma takich gadżetów, ale to chyba plus. Za to byłem dziś na krótkim spacerze i po zrobieniu każdego zdjęcia patrzyłem na histogram. Chyba już wiem o co chodzi. Domyślnie aparat robi tak że wiele detali jest w tonach średnich a mało w światłach, chodzi o to żeby przesunąć ta górkę nieco w stronę świateł, bo matryca w światłach rejestruje więcej (zgodnie z tekstem RadioErewan). Właśnie biorę się za obróbkę. Zobaczymy jak to jest w praktyce.

Podobne wątki

  1. ekspozycja ,ciekawe.
    By judasz in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 3.02.10, 20:16
  2. podwójna ekspozycja
    By dobas in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 20.04.09, 09:08
  3. E-500 - problem z ekspozycją
    By Nowy user in forum E-System
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 14.09.07, 17:32
  4. Długa ekspozycja w e-500
    By luk in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 6.07.06, 08:47
  5. Światło w kwiatach
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 27.06.06, 19:56

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.