Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: czujnik ruchu - elektrycy pomocy :)

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    czujnik ruchu - elektrycy pomocy :)

    Będzie w fotograficznym hydeparku bo czujnik potrzebny do fotograficznych zastosowań.

    Szukam szukam i nie mogę znaleźć nic sensownego
    A czego szukam ? Szukam czujnika ruchu, takiego jak w domach uruchamiają alarmy ale:

    1) powinien być zasilany prądem stałym możliwym do uzyskania w terenie. NIe wiem bateryjki, żelowy aku, cokolwiek.
    2) po wyczuciu ruchu - ma zewrzeć dwa kabelki

    Niby niewiele wymagań ale nie jestem w stanie natrafić na coś co wydaje mi się że spoełnia takie wymagania.
    Ktoś ma pomysł ? Ktoś coś podpowie ?

  2. #2
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Każdy, zwyczajny czujnik PIR do instalacji alarmowych.
    Zasilanie 12V, na wyjściu przekaźnik z dowolnym wyborem styków NO/NC.
    Niewykluczone, że jakieś najtańsze czujki mogą mieć kontaktron na wyjściu i tylko styk NO albo tylko NC, więc warto się upewnić przed zakupem.

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Są też tańsze. Nie wiem jaki kąt detekcji/zasięg jest potrzebny. Zwykle to tylko kwestia wymiany soczewki.

    Np: http://www.e-alarmy.pl/2878p-amber-2e---cyfrowa-pasywna-czujka-podczerwieni-z-rezystorami-parametrycznymi.html
    Ostatnio edytowane przez Moominek ; 10.04.15 o 15:46
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  5. #5
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Moominek Zobacz posta
    Są też tańsze. Nie wiem jaki kąt detekcji/zasięg jest potrzebny. Zwykle to tylko kwestia wymiany soczewki.

    Np: http://www.e-alarmy.pl/2878p-amber-2e---cyfrowa-pasywna-czujka-podczerwieni-z-rezystorami-parametrycznymi.html
    oo to wyglada fajnie. A masz pojecie co tam sie porowadza kabelkami ?

    +12 V to jasne plus od zasilania
    costaje jeszcze

    COM
    NC
    NC

    czy pod dwa NC podpinam ten sam kabel i w momencie wykrycia ruchu przerywa mi obwód ?
    w poniedzialek sprobuje do nic zadzwonic ale jak ktos cos wie to bede wdzieczny za pomoc

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Dobrze gadasz, 12 i com to zasilanie, nc to styki rozwierane. Zwróć tylko uwagę że w opisie są rezystory parametryzujące które mogą Ci przeszkadzać (jeśli są wlutowane na stałe).

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Zgadza się. To był taki przykład, na tej samej stronie jest np. czujka bez tych rezystorów, prostsza, tez ze stykiem rozwiernym i 10 PLN tańsza.

    http://www.e-alarmy.pl/3741p-satel-a...ruchu-pir.html

    Bajer w postaci niebieskiej diody można wyłączyć usuwając zworkę. Wyjścia TMP to tamper (styk aktywowany przy otwarciu obudowy).

    Pamiętaj tylko, że to czujki wewnętrzne. Deszczu/śniegu/dużej wilgotności mogą nie przetrwać, choć z doświadczenia - uszczelnienie obudowy silikonem (koniecznie neutralnym - opcjonalnie woreczek foliowy/daszek) powinno wystarczyć. A może nawet to nie być potrzebne.

    Zasięg i instrukcja: http://www.e-alarmy.pl/download/inst...ATEL_AMBER.pdf
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  8. #8
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Moominek Zobacz posta
    Zgadza się. To był taki przykład, na tej samej stronie jest np. czujka bez tych rezystorów, prostsza, tez ze stykiem rozwiernym i 10 PLN tańsza.

    http://www.e-alarmy.pl/3741p-satel-a...ruchu-pir.html

    Bajer w postaci niebieskiej diody można wyłączyć usuwając zworkę. Wyjścia TMP to tamper (styk aktywowany przy otwarciu obudowy).

    Pamiętaj tylko, że to czujki wewnętrzne. Deszczu/śniegu/dużej wilgotności mogą nie przetrwać, choć z doświadczenia - uszczelnienie obudowy silikonem (koniecznie neutralnym - opcjonalnie woreczek foliowy/daszek) powinno wystarczyć. A może nawet to nie być potrzebne.

    Zasięg i instrukcja: http://www.e-alarmy.pl/download/inst...ATEL_AMBER.pdf
    Dzięki wielkie
    teraz mam pytania :

    Zwróć tylko uwagę że w opisie są rezystory parametryzujące które mogą Ci przeszkadzać
    Co to robi, co to jest i jak przeszkadza ?


    czujka bez tych rezystorów, prostsza, tez ze stykiem rozwiernym i 10 PLN tańsza.
    styk rozwierny czyli NC - Normal Close

    Mi potrzeba styk zwierny NO - żeby w momencie wykrycia ruchu zewrzeć kabelki od wyzwalacza migawki.

    I czy przerobienie takiego NC na NO to jakaś wyższa sztuka wtajemniczenia ?
    czy są jakieś gotowe przekaźniki, które by pod to pasowały

    NC - elektromagnesik działa i rozwiera inne styki
    wykryty ruch więc elektromagnesik przestaje działać i zamyka styki ?

    Dużo by w tym trzeba było zagrzebać coby takie coś uzyskać ?

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria
    " Mi potrzeba styk zwierny NO - żeby w momencie wykrycia ruchu zewrzeć kabelki od wyzwalacza migawki. "

    Wymienić przekaźnik na taki, który ma styki NO i NC, będziesz miał obie opcje.

    Coś takiego :







    Ale powinny być czujki z wyjściem NO.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekaĹşnik.png
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	10,0 KB
ID:	144833  
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    W tych czujkach nie ma elektromagnesu (cewki), są przekaźniki miniaturowe półprzewodnikowe, z małym prądem obciążenia. Oczywiście można zamiast nich wmontować inny przekaźnik. Za czujkę z NC/NO trzeba zwykle ciut więcej zapłacić. Zwykle są NC, bo przy okazji alarm wywołuje uszkodzenie (celowe bądź nie) przewodu od czujki. Poza tym, jest to rozwiązanie rozsądniejsze w alarmach. Są też takie, gdzie wyjście jest NO, ale działa jak NC, to znaczy jeżeli czujka jest zasilona i pracuje - zwiera styki. Detekcja lub zanik zasilania powoduje ich rozwarcie i wywołanie alarmu. I podobnie można by to w tym przypadku obejść - dać na wyjście dowolny (na 12VDC) przekaźnik ze stykiem NC. Czujka mająca styk NC zawsze zasili Ci cewkę tego zewnętrznego przekaźnika i przełączy go w stan rozwarty, detekcja ruchu spowoduje rozwarcie wyjścia czujki a zatem zanik zasilania cewki zewnętrznego przekaźnika ze stykiem NC i jego zwarcie. Zawsze możesz podpytać w sklepie czy mają gotowe z NO, przeglądnąłem kilkanaście w cenie do 50,- i wszystkie NC...



    EDIT: Sprawdziłem ten przekaźnik ze zdjęcia - według karty katalogowej jest NO, czyli zapewne czujka działa jak to opisałem, udając wyjście NC i podając alarm przy detekcji lub braku zasilania/ciągłości przewodu.

    Mała uwaga - rozumiem że ma to wykryć jakieś zwierzę - lepiej użyć soczewki kurtynowej i dodatkowo wsadzić czujkę w rurę - ograniczy to pole detekcji. Inaczej wyzwolenie może być za wcześnie.
    Ostatnio edytowane przez Moominek ; 12.04.15 o 20:51
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

Podobne wątki

  1. Nie działa czujnik oka - OMD E-M10
    By Careme in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17.02.15, 17:26
  2. IS a obiekty w ruchu
    By helmuth in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 29.04.12, 23:38
  3. Zdjecia w ruchu
    By Marin in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20.10.10, 00:11
  4. Psy w ruchu - S-af czy c-af?
    By dirdib in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 10.04.10, 22:37
  5. Wyniki OR: W ruchu
    By hades in forum Konkurs Oly Rulez
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 19.12.09, 11:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.