Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Konica Autoreflex TC

  1. #1
    Awatar zimoch
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Posty
    223
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria

    Konica Autoreflex TC


    Od paru dni jestem posiadaczem pięknego aparatu jak w tytule. Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o sprawy analogowe. Chciałbym was popytać co gdzie i jak.
    1) Jaką klisze kupić do fotografii czarno białej. W sklepie foto mieli tylko jeden rodzaj fuji dxf ca 135 iso 200. Zaznaczam że nie będę sam tego wywoływał tylko w labie na mieście.
    2) Światłomierz w body wymaga jakieś baterii już nie produkowanej co radzicie z tym fantem zrobić ?
    Czy mogę użyć swialomierza z Olka dla tego samego iso i użyć ustawień na analogu?
    3) Być może głupie pytanie, ale jak zmienić iso w tym body ?
    Obracam ciągne i próbuje za te kółko ale nic się nie dzieje.
    EM-1 II + Oly 7-14, Pan 20mm, Oly 60,75, Pan 100-300, Helios 58mm, Konica 40mm

  2. #2
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    Wsadź zwykłą baterię "zegarkową" 1.5V i porównaj wskazania światłomierza z cyfra. Z tego co pamiętam, to korekcja ekspozycji wynosi -2/3 EV. Możesz też założyć baterię z aparatów słuchowych, mają niższe napięcie ale czas ich działania jest krótki.
    ISO zmieniasz przez podniesienie do góry pokrętła i tak trzymając obracasz. Chociaż widzę, że było coś grzebane przy nim (ślady odkręcania na tym pokrętle) i tu też może być problem

    Nie lataj z dwoma aparatami, bo to trochę "upierdliwe" i może Cię zniechęcić do analoga
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  3. #3
    Awatar zimoch
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Posty
    223
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Jak tym ustawiać ostrość? Bo albo ja jestem ślepy albo ostrość się skupia w tym kółku na środku. Tak jakby się dwie połówki spotykały, jak się spotkają to wcale w całym obrazie nie jest ostro
    EM-1 II + Oly 7-14, Pan 20mm, Oly 60,75, Pan 100-300, Helios 58mm, Konica 40mm

  4. #4
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    I tak ma być Mają się zgrać te dwie połówki, resztą się nie przejmuj, będzie ostro.
    Poczytaj o klinie i mikrorastrze
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  5. #5
    Awatar kon
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    4.463
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Klin to bdb.rozwiazanie.

  6. #6
    Awatar zimoch
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Posty
    223
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Pierwsze foty zrobione. Musze przyznać ze ciekawe to doświadczenie. Ostrość dużo lepiej na zewnątrz widać. Wyniki zobaczę niedługo. Baterie kupie dzisiaj i zobaczę jakie są różnice względem Olka.
    EM-1 II + Oly 7-14, Pan 20mm, Oly 60,75, Pan 100-300, Helios 58mm, Konica 40mm

  7. #7
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Niestety ponieważ baterie rtęciowe dawały takie samo napięcie przez prawie cały okres żywotności (1.35V), w aparatach z tej epoki rzadko sa wstawione regulatory napięcia, co utrudnia stosowanie obecnych baterii 1,5V, bo daje błędne pomiary. Można to wyregulować w serwisach, ale pewnie koszt może być większy niż aparatu

    Niestety błąd nie jest stały! zależy od ilości światła padającego, tak więc stała kompensacja może się nie sprawdzić, chyba że przyjmiesz ze negatywy mają wystarczająca tolerancje.....

    najlepszym zastępstwem nieprodukowanej baterii rtęciowej są baterie cynkowo-powietrzne do aparatów słuchowych np. 675. Niestety krótko działają, nawet nie używane (uruchomienie baterii Zn/air polega na otwarciu dopływu powietrza do baterii, co wywołuje odp. reakcję chemiczną.

    Konika TC to bardzo fajny aparacik z końca lat 70-tych, nieduży i solidny. Ma Automatykę przysłony, czyli powinieneś ustawić przesłonę obiektywu na AE i ustawiać sobie czas, aparat będzie dobierał przysłonę.

    W manualu (czyli pierścień przysłon na każdej innej pozycji niż AE) działa podobnie, tzn wskazówka też pokazuje rekomendowaną przysłonę, tyle że trzeba ją sobie stawić samemu, poszukaj sobie instrukcji na stronie www.butkus. Obiektywy standardowe koniki 50/1,7, 50/1,4 i 40/1,8 są bardzo dobre.

    Filmy czarno-białe to chyba najprędzej na allegro, w sklepach rzadko co bywa i w nieciekawych cenach. Z tym ze lab wywołujący klasyczny srebrowy film to rzadkość. Do labów są specjalne filmy czarno-białe do "kolorowego" procesu C-41 np, Ilford XP-2 i Kodak BW 400 CN.
    Powiem szczerze ze jak do skanowania to wolę właśnie takie. Zresztą do cyfrowej obróbki (skanowanie) spokojnie można używać zwykłe kolorowe negatywy i zamieniać potem na czarno-białe.

  8. #8
    Awatar zimoch
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Posty
    223
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Ale, że co AE działa bez baterii ?
    EM-1 II + Oly 7-14, Pan 20mm, Oly 60,75, Pan 100-300, Helios 58mm, Konica 40mm

  9. #9
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    na pewno nie
    bateria zasila światłomierz i automatykę

    manual to znaczy pomiar światła + ręczne ustawianie parametrów, jeśli zrozumiałem o co ci chodzi

  10. #10
    Awatar zimoch
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Posty
    223
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Czy mogę zdjąć obiektyw z kliszą w środku? i zostawić body bez niczego? Chciałem sobie popstrykać olkiem z tym obiektywem ale klisza cały czas nie wypstrykana
    EM-1 II + Oly 7-14, Pan 20mm, Oly 60,75, Pan 100-300, Helios 58mm, Konica 40mm

Podobne wątki

  1. [patent] Konica Minolta 8-17mm f/2.8
    By gietrzy in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24.08.13, 14:13
  2. Konica minolta
    By klikacz in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19.02.13, 21:16
  3. Konica Hexanon AR na Olympus E-System
    By pledwon in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25.06.08, 22:21
  4. Bye bye Konica Minolta
    By RobertW3D in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19.01.06, 19:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.