Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: obrabianie ORFow w dcraw i nie tylko (o HDR takze)

  1. #1
    qbic
    Gość

    obrabianie ORFow w dcraw i nie tylko (o HDR takze)

    bawię sie właśnie ORF-ami od Dziadka... kurcze nie jest dobrze

    może coś robie źle... konwersja ?

    dcraw.exe -q 3 -T -w -o 1 -f -H 2 *.ORF

    Same pojedyncze klatki wyglądają średnio z powodu szumu, natomiast jak łącze je photomatixem (wynikowe TIFF z dcraw) to jest dramat, szczególnie na niebie, pomijam już banding, coś jest skopane mocno - muszę posprawdzać ale to chyba już jutro, myślę ze gdzieś popełniam bład w obróbce.

    Generalnie to wygląda tak jakby photomatix głupiał na granicy przepaleń (z E-1 / E-510 / Canon 400D nie widziałem czegoś takiego)

    wydzielilem z watku o DR E3, niech tamten pozostanie w miare klarowny

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    622
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez qbic
    bawię sie właśnie ORF-ami od Dziadka... kurcze nie jest dobrze
    dcraw.exe -q 3 -T -w -o 1 -f -H 2 *.ORF
    sprobuj tego

    Kod:
    dcraw.exe -v -w -b 0.8 -o 1 -q 3 -H 9 -T -4 *.ORF
    sciagnij triala Lightrooma 1.3 - wczytaj te tiffy - ten soft umie sobie radzic z 16-bitowymi tiffami z gamma 1.0 (czyli wyplute ta komenda powyzej) - proponuje wylaczyc jakiekolwiek ostrzenie w tym programie.

    tak wywolane tiffy wyostrzyc np w szopie, czy gimpie i dopiero robic cos dalej.
    pozdrawiam
    K.Gajda (cra3y)

  3. #3
    qbic
    Gość
    Wieczorem będę eksperymentować dalej (wątpię żeby jakieś cuda wyszły). Zastanawia mnie czemu imaging-resource nie wstawiło jeszcze imatestow.

    Swoja droga Cra3y czemu -H 9 ? Odzyskiwanie przepaleń przy HDR nie ma najmniejszego sensu bo wprowadzę bzdurne dane do obrazu.

  4. #4
    qbic
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez cra3y
    Cytat Zamieszczone przez qbic
    Swoja droga Cra3y czemu -H 9 ? Odzyskiwanie przepaleń przy HDR nie ma najmniejszego sensu bo wprowadzę bzdurne dane do obrazu.
    poniewaz Lightroom z takiego tiffa robi calkiem niezly uzytek sprobuj sam

    Soft do HDR powinien dostać poprawne dane i informacje kiedy na jednej klatce urywają sie informacje a tak to dostanie zgadywankę. Podejrzewam ze dcraw ma niepoprawnie ustawiony punkt "odcięcia" (czyli miejsca gdzie każdy kanał jeszcze daje poprawne dane), ale tylko zgaduje.

    Sprawdzę pomimo tego ze nie czaje zamysłu....

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Wytlumaczcie po ludzku, o co chodzi z ta zabawa tifami w Lightroomie, bo mam pewne podejrzenia, ale jakos pewnosci brak...
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    622
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    dcraw z parametrami podanymi powyzej produkuje 16bit Tiffa z maksymalnym odzyskiwaniem tego, co w swiatlach - bez traktowania go gamma (czyli jest liniowy, nie logarytmiczny, jezeli chodzi o jasnosc)
    wyglada to np tak (w zalaczniku)

    majac liniowy tiff, albo recznie nakladamy na niego gamme za pomoca np.: Image Magick komenda:
    Kod:
    convert ORF_na_tiff_linear.tif -gamma 2.2 wyjsciowy.jpg
    albo za pomoca PS/Gimpa lub "wciagajac" tego tiffa do Lightrooma (wybierajac opcje auto), ktory sobie swietnie z tym radzi sam.
    wynik nalozenia krzywej gammy + troszke podrasowania kolorow jest w jpg drugi.

    co daja takie przeksztalcenia? majac wynikowego, linearnego 16bit tiffa z zachowanymi max swiatlami (ile sie dalo) mozemy dowolnie odciac mu zakres u gory i na dole (w swiatlach i cieniach) i dopiero nakladac gamme - lub zrobic jedno i drugie na raz w LR (chociaz LR juz "umie" odczytywac ORFy z E3 i zanim wygeneruje podglad - robi dokladnie to co dcraw, ale demozaikujac po swojemu).

    pewnie tym wywodem nic nie wnosze do fotografii, lubie eksperymentowac na obrazie dla zabawy (np.: sprawdzajac jak rozne konwertery radza sobie z odzyskiwaniem ze swiatel oraz jak demozaikuja rawa) - pewnie niektorym sie to przyda
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tiff_na_log_526.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	150,0 KB
ID:	2607   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	orf_na_tiff_linear_140.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	2608  
    pozdrawiam
    K.Gajda (cra3y)

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cra3y, patrzac na obrazki kumam o czym piszesz, ale gdybym mial tylko na podstawie tekstu wyciagac wnioski to pewnie do lata by mi sie zeszlo
    W kazdym razie, mowiac po ludzku, chodzi o kompensacje swiatel i cieni podczas wywolywania rawa, tak?
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    622
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    tez - generalne chcialem zwrocic uwage, ze tu ma sie pelna kontrole nad tym jak jest konwertowany raw (tam jest linearnie, jezeli chodzi o swiatla) do obrazu widzianego przez czlowieka - rozne fragmenty tej skali (np swiatla) moga byc dowolnie przetwarzane z tego linearnego rawa np.: przez algorytmy symulujace widzenie oka (chodzi generalnie o kompensacje cienie ala "Apical Technology" czy nikon D-Lighting)
    pozdrawiam
    K.Gajda (cra3y)

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cra3y
    [...]

    (chodzi generalnie o kompensacje cienie ala "Apical Technology" czy nikon D-Lighting)
    Te pojecia sa absolutnie obce, ale dzieki za rzucenie odrobiny swiatla na roznice pomiedzy przetwarzaniem linearnym a logarytmicznym. Co prawda wciaz jeszcze jest to dla mnie ciemnosc, ale przynajmniej wiem juz, ze cos dzwoni, gdy cos takiego widze.
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    622
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    do tego, po co naklagamy gamme (z linearnego robi sie logarytmiczny) w linku ponizej
    http://www.aim-dtp.net/aim/technique..._raw/index.htm

    w linku ponizej, dlaczego lepiej jest dokonywac np wyostrzania obrazu na linearnych danych a dopiero pozniej zapinac gamme
    http://www.aim-dtp.net/aim/evaluatio...sing_space.htm

    a co robi apical tutaj (polecam pomajdrac prawym slajdem) i tutaj - olympus studio 1.xx korzysta z tego dobrodziejstwa
    pozdrawiam
    K.Gajda (cra3y)

Podobne wątki

  1. PS CS 3 nie czyta ORFów z E30 pomocy
    By corporategirl in forum E-System
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 11.04.09, 12:59
  2. Nowy program do przeglądania ORFów
    By skow in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 30.11.07, 00:20
  3. E-510 Raw & dcraw
    By qbic in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25.11.07, 15:41
  4. Rewelka - miniaturki dla ORFow !!
    By konukera in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 30.05.06, 09:24

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.