Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 101

Wątek: Nowy czy używany?

  1. #1
    Awatar gregorio1972
    Dołączył
    Aug 2014
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    45
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Thumbs up Nowy czy używany?

    Ja stoję na stanowisku, że jeżeli w zamówieniu proszę o sprzęt nie otwierany to taki powinienem dostać tym bardziej, że jeżeli to kosztuje kilka tysięcy. Chyba mam do tego prawo. Nic nie stoi na przeszkodzie aby sprzedawca mi powiedział, że na taki będę musiał czekać, jeżeli tak to poczekam. Są ludzie co im jest wszystko jedne a są tacy jak ja i chyba nie jest to powód do uważania za coś nienormalnego. Chyba można to uszanować i tyle. Gadanie sprzedawcy, że sprzęt nie stracił na wartości do mnie nie przemawia bo nie wiem czy go ktoś akurat nie oddał, czy komuś nie upadł itp. Na codzień widzę w jednym z większych sklepów jakie ludziom buble wciskają jako nowe.

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez WoRaS Zobacz posta
    E-M5 Mark II właśnie pojawił sie w ofercie fotozakupy.pl. Ceny typowe (zawierają podatek od nowości).
    Fajnie, że tak szybko dostępny, mam pewne ciśnienie na pomacanie tego aparatu. Sugerowałbym raczej pewniejszy sklep.

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Żyjemy w paranoicznym świecie. Z jednej strony ludzie chcą kupić towar nietknięty, z drugiej strony mieć możliwość pomacania go sobie i odesłania, jeśli im się nie spodoba. To, że ktoś wyjął przedmiot z pudełka i miał go w ręku, to jeszcze nie obniża jego wartości. Sklep oczywiście powinien zadbać o to, żeby towar nie nosił żadnych śladów użytkowania, więc wypadałoby taki obiektyw zwyczajnie wytrzeć szmatką. Z drugiej strony można było przewidzieć, że "polski handlarz" będzie miał takie zabiegi głęboko w d...
    Nie - jeżeli sprzęt był na ekspozycji, w sensie, że ktoś wcześniej go otwierał, trudno go sprzedawać jako nowy, nawet po wytarciu trzema szmatkami. Jasne, że wartość takiego sprzętu jest mniejsza, tak jak i samochodu, który wyjechał z salonu. Takie prawa rynku. Żyjemy w świecie normalnym, tylko wielu naszych sprzedawców stosuje praktyki rodem z PRL-u. Ekspozycja czy zwrot towaru to pewien koszt sprzedawcy, u nas często sprzedający chcą go w całości przerzucić na kupującego. W USA, przynajmniej w sklepach gdzie robiłem zakupy, towar "open item" był wyraźnie oznaczony i przeceniony. Często taki właśnie brałem pod uwagę w pierwszej kolejności - np. 10% rabatu tylko z powodu naderwania pudełka jest opcją dający rozsądny rabat przy zakupie za kilkuset $.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Karol Zobacz posta
    Nie - jeżeli sprzęt był na ekspozycji, w sensie, że ktoś wcześniej go otwierał, trudno go sprzedawać jako nowy, nawet po wytarciu trzema szmatkami. Jasne, że wartość takiego sprzętu jest mniejsza, tak jak i samochodu, który wyjechał z salonu. Takie prawa rynku.
    Mylisz się. Prawo daje konsumentom możliwość zwrotu towaru po jego rozpakowaniu i nawet uruchomieniu, pod warunkiem, że towar nie został naruszony i nie nosi śladów użytkowania. Takie wymagania ustawodawca postawił dlatego, że ten towar ma się nadawać do ponownej sprzedaży jako pełnowartościowy. Dlatego otwarte pudełko nie może być powodem reklamacji (chyba, że chodzi o wąską grupę artykułów, których wyjęcie z opakowania zmienia ich właściwości). Towar można oczywiście zwrócić w terminie 14 dni, ale do tego nie potrzeba mieć żadnego powodu.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #4
    | OlyJedi Awatar szamaniec
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poręba
    Posty
    1.401
    Siła reputacji
    114
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Niewytarcie obiektywu to jeszcze w sumie drobiazg - gorzej, gdy sklep wciska klientom uszkodzony sprzęt poreklamacyjny jako nowy. Kilka lat temu kupiłem Pentaxa K-5 w dosć znanym sklepie fotograficznym (ktorego nazwy nie bedę wymieniał, gdyż w razie zazrutów o zniesławienie niestety nie byłbym w stanie udowodnić swoich racji) i po kilku dniach zauważyłem, ze nie działa AF w trybie Live View w trybie detekcji kontrastu (w sumie przez czysty pzrypadek, gdyz i tak w tym trybie aparatu nie używałem) Zgłosiłem reklamację, aparat nawet dosć szybko wymienili mi na nowy i byłem jak najlepszego zdania o sklepie. Stan ten utrzymywał się do momentu, gdy po kilku tygodniach zadzwonił do mnie znajomy z informacją, że jego kolega kupił Pentaxa K-5 i na wykonanych zdjęciach ma w Exifie mnie wpisanego jako autora. Poprosiłem, żeby sprawdził, czy mu działa AF w trybie LV - i okazało się, że niesprawny poreklamacyjny aparat zamiast odesłać do producenta sprzedali innemu klientowi jako fabrycznie nowy - nawet nie resetując ustawień do wartości fabrycznych...
    Jako żywo przypomina to sytuację o której wspominał aktor Janusz Gajos.
    Zamówił sobie zupkę w której pływała mucha
    Do garści wziął solniczkę i sypnął tam zdrową ilość, po czym wezwał kelnera i poprosił o wymianę zupy na taką bez muchy.
    Nowa zupa spełniała oczekiwania aktora aż tu nagle w drugim końcu sali ryknął głos - k.... czemu ta zupa taka słona

  5. #5
    | OlyJedi Awatar WoRaS
    Dołączył
    Mar 2013
    Posty
    272
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Karol Zobacz posta
    Fajnie, że tak szybko dostępny, mam pewne ciśnienie na pomacanie tego aparatu. Sugerowałbym raczej pewniejszy sklep.
    Chodziło mi raczej o pokazanie startowej ceny na naszym rynku. W każdym razie nowy model już pojawił się w popularnej porównywarce cen i można sprawdzić oferty innych sklepów.

    Co do fotozakupy.pl - kupowałem u nich kilka lat temu statyw i wtedy nie było problemów. Jak jest teraz - nie wiem.
    Pozdrawiam, Tomasz
    http://www.tomaszworek.com/

  6. #6
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Mylisz się. Prawo daje konsumentom możliwość zwrotu towaru po jego rozpakowaniu i nawet uruchomieniu, pod warunkiem, że towar nie został naruszony i nie nosi śladów użytkowania. Takie wymagania ustawodawca postawił dlatego, że ten towar ma się nadawać do ponownej sprzedaży jako pełnowartościowy. Dlatego otwarte pudełko nie może być powodem reklamacji (chyba, że chodzi o wąską grupę artykułów, których wyjęcie z opakowania zmienia ich właściwości). Towar można oczywiście zwrócić w terminie 14 dni, ale do tego nie potrzeba mieć żadnego powodu.
    Musisz tu dookreślić dwie rzeczy:
    1. Dotyczy tylko zakupów internetowych z wyłączeniem wszelkich aukcji.
    2. To nie daje sprzedawcy prawa do oszukiwania. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego a sprzedawca nadal jest zobowiązany poinformować kupującego o tym, że towar pochodzi ze zwrotu. Może oczywiście go zrabatować lub dać gratis, ale to powinno być jasno zaznaczone. Są na to przepisy oczywiście i pełna gama praw konsumenta, bo ten ma prawo zarówno oddać, ale też kupić nowy i nieużywany zaplombowany.

    Zauważ, że poważne firmy, w tym i Olympus oznaczają takie towary i sprzedają jako refabrykowane.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Thumbs up Nowy czy używany?

    Cytat Zamieszczone przez MikolajN Zobacz posta
    1. Dotyczy tylko zakupów internetowych z wyłączeniem wszelkich aukcji.
    Jest bardzo wiele wyjątków i różnych zastrzeżeń w tych przepisach.

    Cytat Zamieszczone przez MikolajN Zobacz posta
    2. To nie daje sprzedawcy prawa do oszukiwania. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego a sprzedawca nadal jest zobowiązany poinformować kupującego o tym, że towar pochodzi ze zwrotu. Może oczywiście go zrabatować lub dać gratis, ale to powinno być jasno zaznaczone. Są na to przepisy oczywiście i pełna gama praw konsumenta, bo ten ma prawo zarówno oddać, ale też kupić nowy i nieużywany zaplombowany.
    Nie, sprzedawca nie ma takiego obowiązku. Nie istnieje żaden przepis, który by go do tego zobowiązywał.

    Cytat Zamieszczone przez MikolajN Zobacz posta
    Zauważ, że poważne firmy, w tym i Olympus oznaczają takie towary i sprzedają jako refabrykowane.
    Refurbished to co innego. To są towary pochodzące z napraw, ze zniszczonym opakowaniem, poskładane z różnych kompletów itp. Nie są pełnowartościowe, często nawet nie mają pełnej gwarancji, stąd konieczność ich oznaczenia.
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 2.03.15 o 12:12
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #8
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Jest bardzo wiele wyjątków i różnych zastrzeżeń w tych przepisach.



    Nie, sprzedawca nie ma takiego obowiązku. Nie istnieje żaden przepis, który by go do tego zobowiązywał.



    Refurbished to co innego. To są towary pochodzące z napraw, ze zniszczonym opakowaniem, poskładane z różnych kompletów itp. Nie są pełnowartościowe, często nawet nie mają pełnej gwarancji, stąd konieczność ich oznaczenia.
    No nie, absolutnie. Jeżeli sprzedawca oferuje towar NOWY to musi on być nowy wg wszelkich kryteriów określających towar jako nowy. Jeżlei posiada opakowanie to ono powinno być oryginalne, nie otwierane. Jeżeli nie posiada opakowania (jak np samochód) to musi być nieużywany (przebieg zero itp).
    I są na to przepisy prawa konsumenta i nie ma co czarować że jest inaczej.
    Ina kwestia jest tego, czy dany klient jest na tyle ogarnięty by wiedzieć czego wymagać bo na tym głównie bazują cwaniaki wysyłające towar powystawowy czy ze zwrotów.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Nie ma takiego zapisu w polskim prawie, że towar nowy powinien mieć nieotwarte opakowanie. Nie ma też zapisu, że nowy towar nie może mieć żadnego "przebiegu" - często byłoby to wręcz niemożliwe. To tylko pobożne życzenia i wyobrażenia klientów.

    Według prawa definicja towaru nowego jest zupełnie inna, niż słownikowa definicja słowa "nowy". Towarem nowym jest wszystko, co nie jest towarem używanym, zaś towarem używanym jest ruchomość używana przez właściciela przez co najmniej pół roku.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Mylisz się. Prawo daje konsumentom możliwość zwrotu towaru po jego rozpakowaniu i nawet uruchomieniu, pod warunkiem, że towar nie został naruszony i nie nosi śladów użytkowania. Takie wymagania ustawodawca postawił dlatego, że ten towar ma się nadawać do ponownej sprzedaży jako pełnowartościowy.
    Nie pisałem o niuansach prawa handlowego, ani o założeniach ustawodawcy - nie znam ich w szczegółach, ale o prawach rynku - w tym sensie sprzęt, którym ktoś się już "bawił" jest mniej wartościowy (wartość w sensie rynkowym) od nowego, pokazują to chociażby wypowiedzi w tym wątku. Oprócz prawa handlowego sprzedawcy mają też własne zasady - np. niektóre sklepy stacjonarne mają własną politykę zwrotów, chociaż prawo od nich tego nie wymaga. Reasumując - jeżeli jakiś sprzedawca sprzeda mi towar ze zwrotu jako nowy, to ma kolejny zwrot, "reklamę" w Internecie i u mnie wilczy bilet , nawet jeżeli miałbym być stratny na kosztach przesyłek.

    Cytat Zamieszczone przez WoRaS Zobacz posta
    Co do fotozakupy.pl - kupowałem u nich kilka lat temu statyw i wtedy nie było problemów. Jak jest teraz - nie wiem.
    Też nie wiem - odkąd zignorowano mój kontakt w sprawie próby reklamacji nie biorę ich pod uwagę przy zakupach.

    BTW - dość mocno odbiegamy od tematu, pora zakończyć OT, albo kontynuować go w innym wątku...(?)
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

Podobne wątki

  1. używany E 3
    By macieknr1 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 12.04.11, 23:00
  2. uzywany 750
    By Czarek Miller in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.05.04, 19:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.