Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Ostrzenie na nieskończoność w obiektywach MFT

  1. #1
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Ostrzenie na nieskończoność w obiektywach MFT

    Cześć,

    Może głupie pytanie, jak ustawić w trybie MF obiektywy z elektronicznym pierścieniem, żeby ostrzyły na nieskończoność? Kręcąc pierścieniem "do końca" ostrość wydaje się być przejechana za nieskończoność i trzeba trochę wrócić, dobrze kombinuję?

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    pytanie nie jest głupie, też jestem ciekaw jak to jest zrobione i co oznacza Focus Distance 4294967295
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Najprościej będzie ustawić ostrość na jakiś odległy obiekty i już jest nieskończoność.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    tak też robię, tylko to bywa problematyczne i zastanawiałem się po co jest w obiektywie ustawienie ostrości za nieskończoność. Jest jakieś praktyczne zastosowanie?

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    ...zastanawiałem się po co jest w obiektywie ustawienie ostrości za nieskończoność. Jest jakieś praktyczne zastosowanie?
    No jak chcesz ustawić ostrość na daleki plan, to się przydaje. Inaczej być nie zrobił ostrego zdjęcia
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Też o to kiedyś pytałem w związku z zdjęciami fajerwerków U mnie w panasie G1 najprościej to najpierw przełączyć dźwigienkę trybu ostrości na MF, a następnie dopiero włączyć aparat i jest nieskończoność. Nie wiem jak to się sprawdzi np. przy sterowaniu trybem AF poprzez menu aparatu. Czyli ustawić MF wyłączyć i ponownie włączyć aparat.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    tak też robię, tylko to bywa problematyczne i zastanawiałem się po co jest w obiektywie ustawienie ostrości za nieskończoność. Jest jakieś praktyczne zastosowanie?
    Trzeba pamiętać, że "nieskończoność" zaczyna się w różnej odległości od obiektywu i jest uwarunkowana ogniskową, może znaleźć się również w odległości np. 3 metry i oznacza, że ustawiona w to miejsce ostrość dotyczy również obiektów znajdujących się w dalszej odległości. Wiedza o jej istnieniu ma praktyczne zastosowanie, kiedy obiektyw posiada skalę ostrości i skalę przysłon. Dzięki tym skalom można wykorzystać dodatkową, stosownie do użyte przysłony, głębię ostrości , jaka jest dostępna przed odległością hiperfokalną i pomiędzy hiperfokalną a nieskończonością. W przypadku braku skali i ostrości ustawianej tylko jako AF, nieskończoność jest tylko możliwością nastawienia na odleglejsze obiekty, ale tracimy wtedy poczatkową część głębi ostrości.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jack Zobacz posta
    W przypadku braku skali i ostrości ustawianej tylko jako AF, nieskończoność jest tylko możliwością nastawienia na odleglejsze obiekty, ale tracimy wtedy poczatkową część głębi ostrości.
    przyznam, że tej części zdania nie rozumiem

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    przyznam, że tej części zdania nie rozumiem
    Tracimy na początkowej części głębi ostrości (tej od strony aparatu), ponieważ ostrość została ustawiona na nieskończoność, zamiast na hiperfokalną, która znajduje się bliżej aparatu. Nie ma sensu ustawiać "w punkt" na nieskończoność, ponieważ wszystko dalej i tak będzie ostre, ale początek ostrości oddala się od aparatu. Zatem sensowniej jest ustawić ostrość na bliższą odległość, a kiedy przymkniemy przysłonę, głębia ostrości pokryje dystans od nastawionej odległości do nieskończoności, a jak wspomniałem wcześniej, wszystkie obiekty za nieskończonością i tak pozostaną ostre. Jedna ważna sprawa: musisz zrobić założenie (prawdziwe), że "nieskończoność" nie jest czymś abstrakcyjnym, lecz dla konkretnego obiektywu oznacza konkretną liczbę metrów.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jack Zobacz posta
    ...Nie ma sensu ustawiać "w punkt" na nieskończoność, ponieważ wszystko dalej i tak będzie ostre, ale początek ostrości oddala się od aparatu...
    Zbyt radykalne określenie - czasami chcemy mieć ostry np. horyzont, ale bliższe plany już niekoniecznie...

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25.01.15, 22:48
  2. ZD 50/2.0 nieskończoność.
    By sickside in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16.01.09, 15:47
  3. Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 21.08.08, 19:11
  4. jak wymusić ostrość na nieskończoność???
    By Legal in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 28.08.07, 12:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.