Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 66

Wątek: Książki

| OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Mieszka w
    Stolyca
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

Książki

Chciałbym założyć wątek o książkach o fotografii. Nie, nie chodzi mi o podręczniki NG, ani o buble w style "Fotografia cyfrowa bez tajemnic", ale o książki o fotografii prawdziwej - to może być album - byle dobry i wyjątkowy, to może być książka o fotografiku, to może być wreszcie pozycja napisana przez fotografa, jego dziennik, pamiętnik, cokolwiek.

Żeby dać przedsmak tego, o co mi chodzi, chciałbym "zarzucić" linki do dwóch książek.

Pierwsza to "Zdobyć zdjęcie. Moja historia fotografii prasowej" Johna Morrisa (na Merlinie). Nie przeczytałem tej książki, nawet nie zacząłem jej czytać, ale wiem - choćby na podstawie samych podpisów pod wyjątkowymi fotografiami - że będzie to książka świetna. Sam autor był fotografem agencji Magnum (czy jest nadal? Nie wiem, to już starszy pan).

Druga książka to Słynne zdjęcia wydawnictwa Taschen (na merlinie nie ma, ale jest na allegro: 1 , 2). To również wyjątkowa pozycja - mówi o fotografiach, które - niekoniecznie ze względu na zapierające dech w piersiach wykonanie - były wyjątkowe. Jest mowa na przykład o słynnym zdjęciu Roberta Capy, o ostatniej sesji Marylin Monroe (fotografował Bert Stern), jest o tym zdjęciu i o wielu innych. Mamy przekrój przez wszystkie epoki, wszystkie style, wszystkie role fotografii. Kawał rzetelnej wiedzy, nienagannie wydanej przez Taschen. Mam zresztą wydanie polskie i angielskie. Oba lubię :-)

| OlyJedi Awatar suchar
    Mieszka w
    Wa-wa
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Bardzo dobry pomysł moim zdaniem. Jakiś czas temu miałem w łapach książkę o fotografii otworkowej. Nie, nie była dobra. W jednym miejscu komuś się zamieniły przypadkiem dwie kolumny w tabeli miejscami, w innym pod zdjęciem był podpis "Oryginał w kolorze", bo wydrukowane było w czerni i bieli. Widać było, że wydawca nie miał dużego budżetu. Mimo tych wad moim zdaniem była to ciekawa książka, gdyż naprawdę można się było o fotografii otworkowej trochę dowiedzieć i poznać sporo prac bardziej biegłych w tym rzemiośle ludzi. Niestety, szukałem i nie znalazłem jej nigdzie w necie. Wszystko przez to, że nie pamiętam, jaki dokładnie miała tytuł :/ Jak znajdę, np. w jakimś Empiku, to dam znać.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

| OlyJedi Awatar suchar
    Mieszka w
    Wa-wa
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Byłem dziś w Empiku i rozglądałem się za książkami wydawnictwa Taschen. Kiedyś je już przeglądałem (konkretnie "Najważniejsze fotografie XXw. część 1"), ale z braku czasu zbyt niedokładnie. Dziś miałem ponad godzinę, więc usiadłem i zacząłem wertować. W zasadzie wszystkie książki o fotografii tego wydawnictwa są godne polecienia (w Empiku znalazłem: dwie części "Najważniejszych..."; 750 stronicową "Fotografie XX wieku"; "Robert Doisenau" i jeszcze ze dwie po angielsku). Powiem jedno: chciałbym mieć je wszystkie Ostatecznie kupiłem tylko "Roberta Doisenau", gdyż bardzo spodobało mi się jego streetphoto (bo to głównie robił), a poza tym wszystkie zdjęcia są w tej książce w dość dużych rozmiarach i przyjemnie się je ogląda. Pewnym problemem jest to w "Fotografie XX wieku", gdyż ma ona mnóstwo stron, ciężko się je odgina. Mnóstwo tam zdjęć, ale każdy z autorów jest przerobiony dość pobieżnie. Kosztuje ona 39,90zł, więc pewnie będzie moim kolejnym zakupem, jak już się "Robertem Doisenau" nacieszę Podsumowując: polecam książki wydawnictwa Taschen!
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria
    A ja chciałbym obronić trochę serię z NG. To książki, które się dobrze czyta i chociaż nie przekazują zbyt wiele wiedzy to dają pierwsze inspiracje i wbijają do głowy, że podstawą w fotografii jest zdolność patrzenia.
    Moje ulubione fragmenty to te pisane przez fotografów związanych z National Geographic.

Mieszka w
    Stolyca
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Mikołaj mi przyniósł (dobrze, że Robert przypomniał o tym wątku):

Chris Niedenthal, PRL. Rekwizyty.. Możecie sobie przeczytać recenzję z Wyborczej. Jeśli ktoś ma swoje ulubione zdjęcie z tego albumu, to - proszę - niech poda. Ja mam swojego faworyta, ale nie powiem na razie :-)

Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Mieszka w
    Krakowie
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Smerf Maruda
    Mikołaj mi przyniósł (dobrze, że Robert przypomniał o tym wątku):

Chris Niedenthal, PRL. Rekwizyty.. Możecie sobie przeczytać recenzję z Wyborczej. Jeśli ktoś ma swoje ulubione zdjęcie z tego albumu, to - proszę - niech poda. Ja mam swojego faworyta, ale nie powiem na razie
    Czas Apokalipsy jest chyba najbardziej znanym zdjęciem. I znakomitym.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Siła reputacji
    82
    Moja galeria
    chyba tak - to przykład jak umiejętnie można wykorzystać tło, jeśli fotograf mysli i wie co chce pokazać - dla mnie zdjęcie ikona Zdjęcie które jednoznacznie kojarzy się z tym autorem.

Mieszka w
    Stolyca
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    To jest faktycznie najbardziej znane zdjęcie. I faktycznie bardzo dobre - poprzez swoją symbolikę.

A mnie, nie wiem czemu, urzekła fota ze 142 strony - Zaczarowana dorożka.

Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Siła reputacji
    82
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Smerf Maruda
    Pierwsza to "Zdobyć zdjęcie. Moja historia fotografii prasowej" Johna Morrisa
    Przeczytałem fragment o historii zdjeć z DDay i postanowiłem kupić książkę

dzięki !!

pozdrawiam

| OlyJedi
    Mieszka w
    Polska
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Ja polecam ksiazke "ekspozycja bez tajemnic" Bryana Petersona. Bardzo dobra pozycja dla poczatkujacych. Ciekawy i prosty opis najwaznieszych rzeczy w fotografii. Duzo ciekawych zdjec, kazde podpisane w jakich okolicznosciach bylo zrobione i jakich ustawien uzyto do ich zrobienia.