Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 51

Wątek: Slajd

  1. #11
    | OlyJedi Awatar Michu (Pentax)
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    344
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Wiesz Dag - każda wypowiedź nie poparta suchymi liczbami to uogólnienie. Pokusiłem się o takie stwierdzenie na podstawie własnych skanów i porównań do DSLRa.
    Ktotek. Gdybym miał robić jakiekolwiek duże powiększenie, z całą pewnością wybrałbym slajd. To oczywiste. Ale w momecie sceny z trudną, kontrastową ekspozycją, wolałbym nawet najtańszą Superię Fuji - jeżeli chodzi o matriał kolorowy.
    Jakiś czas temu przestrzelałem Kodaka Ektachrome. Stanowczo polecam.
    Tu mała dygrasja. To był slajd przeterminowany o jakieś 2-3 lata. Mimo iż leżał nono-stop na półce sklepowej (a więc nie w lodówce), to i tak nie miałem doń najmniejszych zastrzeżeń. Totalnym hardcorem (jak na mnie) był zakup 10 slajdów przeterminowanych o 11 lat. Poza dominatą magenty (łatwe do skorygowanie na kompie) i drobnym spadkiem ostrości (widocznym i tak tylko przy dużych powiększeniach) nie miałem do tego materiału żadnych zastrzeżeń (Polaroid Chrome). Oczywiście sam trzymam swoje filmy w lodówce, ale myślę, że nie ma się co zbytnio przejmować data ważności.
    A!
    I jeszcze. Jakiś czas temu na naszym forum była akcja: można było kupić za śmieszne pieniądze (np. 60gr za Fuji Superia 400) filmy w większych ilościach tylko dlatego, że właśnie minęła data ważności. Zapewne za jakiś czas akcja tego typu zostanie powtórzona. Podobnie jak i w MM, gdzie miała jakiśczas temu akcja wyprzedaży filmów przeterminowanych i można było każdy film kupić za 2-3 zł.
    Z poważaniem - Michu, Licencjonowany Pogromca Vampirów :)=

  2. #12
    | OlyJedi Awatar zgadnij
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    30
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Filmy przeterminowane to rewela!

    Sam robilem na 10 letnich filmach i jedno mozna napisac... sa nieprzewidywalne, ale ta nieprzewidywalnosc dodaje unikalnosci i swoistego klimat. (zdjecia wyblakle, z dominata, ogolnie 'inne')
    Polecam, ale tylko do testow albo do zwyklych pstrykow zapasowych

    Pozdr.
    Oli jest cacy, ale wymiata moja Mamiya!

  3. #13
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi! Wygląda na to, że wybrałem na początek nie najlepszy materiał, bo Sensie... No cóż, to tylko tak na próbę, jak mi się slajdy spodobają to pokuszę się o Velvię, albo coś innego z tej półki. Teraz nie chciałem wydawać za dużo.

    A propos naświetlania: jak wiecie, mam OM-20. Czy jego światłomierz da radę i nie będę miał problemów z odpowiednim naświetleniem slajdu? Do tej pory z negatywami nie miałem zastrzeżeń co do jego pracy.

    Mój dziadek ma rzutnik slajdów, jakiś stary ruski, ale działa. Jak już zrobię cały film, to pożyczę ten rzutnik i pooglądam efekty na ścianie

    PS. Mam jeszcze taki mały, dość głupi problem... Otóż miałem założony negatyw w aparacie, nie zaczęty jeszcze. Dziś jednak była piękna pogoda, piękne światło, więc postanowiłem założyć slajd. I tu właśnie popełniłem beznadziejny błąd... Zwinąłem negatyw, ale niestety... zwinąłem za bardzo tzn. film nie wystaje z rolki. Czy da się jeszcze użyć tego negatywu, czy jest on już spisany na straty?
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  4. #14
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez suchar
    Czy da się jeszcze użyć tego negatywu, czy jest on już spisany na straty?
    Pzdr
    w każdym zakładzie foto włożą negatyw do rękawa i takim małym przyrządem wyciągną końcówkę - nie ma problemu. W warunkach domowych nie próbowałem...
    Acha - co do ruskich i niepewnych rzutników - uważaj - potrafią wytwarzać dużą temperaturę - slajd się wygina, wybrzusza, traci właściwości... Dobrze jak rzutnik ma kontrolę temperatury i (przynajmniej) wentylatorek, który chłodzi okolice diapozytywu...
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Jeśli mamy kasetkę starego typu (wielorazową) to w warunkach domowych bierzemy kurtke zimową, szczelnie zapinamy, wciskamy do środka rękawy, gasimy ostre światła w pobliżu (dobrze by było zgasić je w ogóle) przygotowujemy wewnątrz potrzebne narzędzia. Otwieramy kasetkę z filmem w środku w kurtce mając ręce w rękawach, robimy końcówkę tak by pasowała na 2 szpulkę i przezwajamy cały film

  6. #16
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dzemski
    Jeśli mamy kasetkę starego typu (wielorazową) to w warunkach domowych bierzemy kurtke zimową, szczelnie zapinamy, wciskamy do środka rękawy, gasimy ostre światła w pobliżu (dobrze by było zgasić je w ogóle) przygotowujemy wewnątrz potrzebne narzędzia. Otwieramy kasetkę z filmem w środku w kurtce mając ręce w rękawach, robimy końcówkę tak by pasowała na 2 szpulkę i przezwajamy cały film
    Czy dobrze rozumiem, że potrzebna jest do tego druga, pusta kasetka? Chyba pójdę z tym do labu
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Nie trzeba chodzić do labu, ani robić tego w ciemnościach. Sposób na wyciągnięcie filmu z kasetki jest bardzo prosty. Jeżeli film był założony do OM-20 to jego końcówka została wygięta w drugą stronę przez mechanizm nawijania. Dzięki temu ta końcówka ociera o wewnętrzne ścianki kasetki. Delikatnie nawijamy film w oryginalnej kasetce nasłuchując szmeru ocierającej się o ścianki kasetki końcówki filmu. W momencie gdy końcówka filmu mija szczelinę w kasetce, następuje lekki trzask, gdyż uderza ona o górną sciankę kasetki nad szczeliną. W tym położeniu wprowadzamy przez szczelinę do wnętrza kasetki dowolny kawałek filmu z zaokrąglonymi brzegami (np. inny wywołany już film). Jeżeli wprowadzimy do wnętrza kasetki kilkanaście cm filmu, to pokręcamy szpulką w kasetce w odwrotną stronę ( tak jak rozwijanie filmu) do lekkiego oporu. W tym momencie obydwa filmy są dociśnięte do wewnętrznych ścianek kasetki. Wraz z wyciąganym z kasetki wprowadzonym filmem powinna ukazać się końcówka oryginalnego filmu. Przy pewnej wprawie zajmuje to kilkanaście (w najgorszym wypadku kilkadziesiąt) sekund.
    Pozdrawiam.

  8. #18
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    To teraz zdradzę fajny sposób

    weż dwa kawałki starego jakiegoś filmu. Może być źle naświetlony, nie potrzebny, staryu - cokolwiek. po prostu dwa przycięte kawałki

    1. Wsuwasz w kasetkę jeden kawałek filmu na głębokość ok. 7-7,5 cm.
    2. Pod nim wsuwasz drugi kawałek, ale ten na razie na głębokość ok. 1 cm.
    3. Kręcisz szpulką w kierunku zwijania, czekasz na wyraźny "pstryk" (robi go ten drugi kawałek jak zeskoczy z końcówki filmu w kasecie) i zatrzymujesz zwijanie.
    4. Przytrzymujesz szpulkę i wsuwasz drugi kawałek filmu o kolejne 6-7 cm (powinien wejść pod końcówkę filmu w kasetce).
    5. Puszczasz szpulkę.
    6. Ciągniesz (raczej energicznie) za oba wystające kawałki
    7. Czary mary i ...
    8. Masz wyciągniętą końcówkę.

    W ten sposób kilka razy za młodu wyciągałem za mocno zwinbięte filmy CZ B

    To chyba pi razy oko to co pisze dorjan, ale nie wiem


    Pamiętaj, że ze slajdów ciężko jest zrobić dobrą odbitkę! Ciężko i drogo
    Da się i nie jest to takie odstraszające.
    Bardzo długo robiłem w ten sposób i jestem zachwycony efektami.

    1) naświetlona VELVIA
    2) wywołuję, ramkuję rzucam na podświetlarkę - i wybieram to z czego chcę odbitkę.
    3) skanuję wybrane klatki u sprawdzonych skanerzystów w 4000 dpi.
    polecam
    http://www.coolscan.pl/
    http://www.skanowanie.com.pl/
    ten drugi Pan robił kilka razy odbitki Wantuchowi na wystawy.
    Sam robi Pan wydruki?
    Robiłem sam, ale znalazłem bardzo dobrego fine printera, to jest Studio QbA, czyli Jakub Jewuła z Krakowa i on zwolnił mi głowę z myślenia nad tym, jak przenieść na płaskie medium obraz z monitora. Ja odpowiadam za wygenerowanie pliku, który później jest powiększany.
    4) obrabiam plik na kompie - retusz włoski jak są to usuwam nagrywam na CD i robię gigant odbitkę z małego obrazka.


    pozdrawiam
    dobas

    p.s. większość fot z mojej strony to FUJI VELVIA i nie picowałem tego w PSie.

  9. #19
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Dzięki dorjan i dobas za instrukcje. Przeziębiłem się, siedzę teraz w domu, więc zaraz spróbuję waszymi sposobami. Muszę tylko znaleźć jakiś niepotrzebny/zniszczony negatyw Macie po punkcie.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  10. #20
    | OlyJedi Awatar Michu (Pentax)
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    344
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Sam opis może być mało wystarczający. Mi pomógła dopiero instrukcja wsparta ilustracją:
    http://www.cergowa.republika.pl/wycionganie_kliszy.htm
    Z poważaniem - Michu, Licencjonowany Pogromca Vampirów :)=

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.