Strona 31 z 38 PierwszyPierwszy ... 212930313233 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 301 do 310 z 379

Wątek: astrofotografia- ktoś coś?

  1. #301
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria
    Super zdjęcie. Dzięki za dobrą wskazówkę

    Pozdrawiam

  2. #302
    Awatar zimoch
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Posty
    223
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Że tak powiem szału nie ma. 88 stack- Po co? ISO 2000 i 1/800s? Czyżby z ręki ?
    EM-1 II + Oly 7-14, Pan 20mm, Oly 60,75, Pan 100-300, Helios 58mm, Konica 40mm

  3. #303
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zimoch Zobacz posta
    ISO 2000 i 1/800s? Czyżby z ręki ?
    Tak, z ręki... pewnie jeszcze wystawionej przez okno pędzącego samochodu
    A próbowałeś kiedyś fotografować księżyc przez "metrową rurkę"?

  4. #304
    Awatar zimoch
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Posty
    223
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez easy_rider Zobacz posta
    Tak, z ręki... pewnie jeszcze wystawionej przez okno pędzącego samochodu
    A próbowałeś kiedyś fotografować księżyc przez "metrową rurkę"?
    Może nie metrowa, ale nigdy z iso ponad 200 na statywie nie było potrzeby schodzić. Przecież księżyc jest źródłem światła więc nie wymaga nie wiadomo jak dużego boosta z matrycy. Dodatkowo czas jest nadzwyczaj krótki jak na statyw. Dziwię się że musiałeś, aż tak żyłować z czasem. Nie widać też zysku ze stacka. Aż 88 zdjęc nie daje szalowego efektu.
    EM-1 II + Oly 7-14, Pan 20mm, Oly 60,75, Pan 100-300, Helios 58mm, Konica 40mm

  5. #305
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zimoch Zobacz posta
    Że tak powiem szału nie ma. 88 stack- Po co? ISO 2000 i 1/800s? Czyżby z ręki ?

    Przy ogniskowej 500mm i pikslu wielkości 4um rozdzielczość kątowa jest równa 1,6 sek łuku, czyli ok. 1/10 sek czasu. Można by zastosować czas ekspozycji np. 1/50s, i to by całkowicie wystarczyło do uniknięcia rozmycia obrazu spowodowanego ruchem pozornym nieba (a właściwie księżyca). Jednak głównym problemem przy takim zdjęciu, szczególnie robionym w lecie, jest falowanie powietrza (patrz https://pl.wikipedia.org/wiki/Seeing). Bardzo wyraźnie widać to na LV aparatu - cały obraz drży i faluje. Celem eksperymentu było sprawdzenie czy można sobie z tym poradzić metodami statystycznymi, stąd mocne skrócenie czasu ekspozycji dla zmniejszenia -rozmycia-, a większy szum który wynika z koniecznego podbicia ISO i tak zostanie zredukowany przy uśrednianiu zdjęć (teoretycznie o ok. 19dB). Spodziewałem się znacznego zmniejszenia szumów i pewnej poprawy ostrości, a zaskoczyła mnie ilość drobnych niuansów (płytkie kratery wokół Tyho, centralne stożki wyraźnie widoczne w centrum kraterów) które udało się wydobyć.

    Oczywiście że fotka d... nie urywa, nie ma się co ekscytować, chodziło o sprawdzenie skuteczności koncepcji. Jak na kilka minut zdjęć i pół godziny czasu pracy komputera (z wykorzystaniem ogólnodostępnego oprogramowania) efekt uważam za dobry, a metodę za użyteczną.

  6. #306
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wtw Zobacz posta
    Jest taki umowny przelicznik, że czas x ogniskowa nie powinny przekroczyć wartości 500 (niektóre źródła mówią o 600) wtedy gwiazdki są jeszcze punktami.
    Wszystko zależy od definicji punktu . Powyższy przelicznik pochodzi jeszcze z czasów analogowych...

    Jeśli chcemy by rozmycie nie było większe niż 1 piksel* to wychodzi z grubsza 50mm <-> 1s, czyli 12mm<->4s, 100mm<->1/2s, 500mm<->1/10s. To wszystko na równiku niebieskim (i mniej więcej na ekliptyce); 45 stopni od równika - czas dłuższy 1.4x, 60 stopni - 2 razy. Jeśli zdjęcie zmniejszymy do połowy szerokości - czas x2. Oczywiście 5 piksli rozmycia to 5x dłuższy czas, itp, itd. Mam nadzieję że zależność jest widoczna

    * Piksel w naszych aparatach ma mniej więcej 5 mikrometrów.

  7. #307
    | OlyJedi Awatar wtw
    Dołączył
    Oct 2015
    Mieszka w
    Otwock
    Posty
    394
    Siła reputacji
    72
    Moja galeria
    Chyba mówimy o dwóch różnych zależnościach. Nie jestem tak dobry z matematyki jak Ty, bazuję bardziej na doświadczeniach innych oraz na tym co mi się dzięki tym doświadczeniom udaje zrobić. Uprawiając fotografię statywową nocnego nieba (bez prowadzenia) by zarejestrować jak najwięcej sygnału pochodzącego nie tylko z gwiazd ale i z mgławic galaktyk itp. konieczne jest użycie jak najjaśniejszych obiektywów i maksymalne wydłużenie czasu naświetlania. Oczywiście takie wydłużenie, które jednocześnie pozwoli utrzymać "punktowe gwiazdy". Chyba zdajesz sobie sprawe, że w takiej sytuacji uzyskanie gwiazdki wielkości 1 pixela jest niemożliwe, chociażby prze ruch atmosfery czyli tzw seeing, ale również przez ilość światła zbieranego z gwiazdy i rejestrowanego na matrycy. Światło zawsze rozleje się na sąsiednie pixele, zwłaszcza w sytuacji gdy ich rozmiar jest mały. Chcąc zrobić zdjęcie drogi mlecznej i zarejestrować jak najwięcej tych pyłów, które się tam znajdują, będziemy dążyć do wydłużenia czasów. I tu przelicznik o którym pisałem całkiem nieźle się sprawdza.
    W przypadku fotografii planet czy Księżyca, sytuacja robi się odwrotna z uwagi na to, że te obiekty odbijają silne światło Słońca, nie ma problemy z zarejestrowaniem ich obrazu, więc można stosować długoogniskowe, ale za to ciemne instrumenty optyczne. Niestety w takim przypadku przy tak dużych powiększeniach, szczegóły planet czy Księżyca są degradowane przez seeing i w związku z tym dąży się do skrócenia czasów ekspozycji. Obecnie fotografia planet polega na nagrywaniu filmów np w formacie AVI z użyciem dedykowanych kamer i długoogniskowych teleskopów. Z takiego filmiku wybiera się najlepsze klatki po przez wskazanie klatki referencyjnej i się je stackuje. Niestety nie zrobimy tego ze statywu, tu potrzebny jest odpowiedni montaż z napędem.
    "Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby"
    Stanisław Jerzy Lec

  8. #308
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Farensbach
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Mazowsze
    Posty
    1.378
    Siła reputacji
    176
    Moja galeria
    Dzisiejszy Super Księżyc.
    EM1 plus Sony 70-400 lekki crop.


  9. #309
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Farensbach Zobacz posta
    Dzisiejszy Super Księżyc.
    EM1 plus Sony 70-400 lekki crop.


    O 18.00 wyjrzałem przez okno, ledwo było widać balustradę balkonu.
    Mgła jak Malibu z mlekiem. W okolicach 23.00 przejaśniło się ale księżyca już nie było.

    A fota Księżyca ekstra.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  10. #310
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Gratuluję. Ja akurat byłem dziś wieczorem trochę zajęty zawodowo.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. m. zuiko 14-150, ktos widział, ktoś ma
    By thorgal in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 97
    Ostatni post / autor: 7.09.12, 12:54
  2. fancier - ktoś ma ktoś poleca ?
    By dobas in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15.06.09, 00:27
  3. problem:( ktoś wie??? [C-150]
    By mrowka in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26.10.05, 21:30
  4. olympus sdk, ktoś ma?
    By dooomin in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18.03.05, 12:50

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.