Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 45

Wątek: Filmy do fotografii cz.-b

  1. #11
    | OlyJedi Awatar Don Pedro
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    429
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Powiem krótko-boję się coś s---ć, bo strata nie do naprawy, a mając w lab film wywołany /przy zakupie w firmie negatywu/ za 2,99zł z papierem mogę się swobodnie i do woli zabawiać. Co ciekawe w firmie , która zleca usługi Fotonetowi powiedziano mi, iż tamta wywołuje tylko Kodaki.

  2. #12
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Don Pedro
    Powiem krótko-boję się coś s---ć, bo strata nie do naprawy, a mając w lab film wywołany /przy zakupie w firmie negatywu/ za 2,99zł z papierem mogę się swobodnie i do woli zabawiać. Co ciekawe w firmie , która zleca usługi Fotonetowi powiedziano mi, iż tamta wywołuje tylko Kodaki.
    Ja bym się bał do labu oddawać, że mi spartolą a spartolić jest naprawdę ciężko.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Dzięki za punkt.

    Ale tak naprawdę to prawdziwy efekt osiąga się dopiero po połączeniu filmu z wywoływaczem - wówczas dopiero można mówić o wysokich bądź niskich kontrastach. Ziarno z Tri-X pozostaje takie samo. Nie przepadam za tym filmem.

    Warto też poszukać na grupach dyskusyjnych, na przykład tak albo tak.

    No i do tego dochodzi jeszcze papier - miękki, twardy...

    Możliwości jest wiele, że zacytuję klasykę.

  4. #14
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lgrabun
    No i do tego dochodzi jeszcze papier - miękki, twardy...
    ... albo wielokontrastowy, muligradacyjny, wielogradacyjny, poligradacyjny, w zależności od tego z kim się rozmawia. Do tego filtry żółty i fioletowy w różnych kombinacjach ilościowych i jazda.

  5. #15
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Ja ostatnio używałem Ilforda HP5 Plus 400 i jestem bardzo zadowolony. Oczywiście, kontrast bardzo zależy od samego wywołania jak i też tego, jak zostaną wykonane odbitki (wszystko robiłem w labie), ale moim zdaniem HP5 Plus jest np. bardziej kontrastowy od Ilforda Delty 400, którego też używałem. Jeśli chodzi o kontrast to jestem bardzo zadowolony z tego, co wyszło mi z HP5 Plus, choć, jak pisałem, i wywoływanie negatywu i odbitki robione były w labie.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  6. #16
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    na pewno godna polecenie jest firma ILFORD

    może na początek DELTA 100 . tani i dobry.
    a najlepiej popróbuj już samemu i samemu wybierz materiał.

    To że komuś podoba się taki a nie inny film, nie znaczy że i Tobie on przypadnie do gustu
    Na pewno znaczenie ma ziarno jakie możesz uzyskać. Dlatego sądzę że lepiej wejść w ILFORda niż FOMĘ (FOMAPANA). Dlatego polecam ILFORDA,

    Z tym mmax kontrastowym to chyba przeginasz.

    Chcesz założyć czerwony filtr, zawsze możesz zrobić odbitki na twardym papierze. Max kontrastowy negatyw odda Ci tylko czerń i biel - ale mówię o negartywach robionych do fotokopii.

    Pamiętaj, że masz wpływ na kontrastowość na etapie wywołania - dobierając wywoływacz na przykład MD 76 i na etapie odbitki wybierająć papier, lub filtry w przypadku papierów multigradacyjnych..

    IMHO wejdź w ILFORDA i próbuj testuj...




    pozdrawiam
    dobas

  7. #17
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dobas
    na pewno godna polecenie jest firma ILFORD

    może na początek DELTA 100 . tani i dobry.
    Delta i HP5 Plus kosztują tyle samo, ale moim zdaniem HP5 Plus jest bardziej kontrastowy, a Don Pedro szuka kontrastowych filmów. Ja ze swojej strony mogę polecić HP5 Plus, aczkolwiek nie testowałem do tej pory wielu filmów B&W.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  8. #18
    Awatar uke7
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Jeżeli szukasz wysokiego kontrastu to ISO 400 nie jest najlepszym wyborem. Kup 100, krótko i energicznie wywołaj np. w microphenie ilforda lub D-76. Nie rozcieńczaj go, wywołuj krótko, poniżej nominalnej temperatury w świeżym, nie przepracowanym roztworze - będziesz miał kontrast. Chociaż osobiście wolę mieć na negatywie wszystkie szczegóły a kontrast ustawić filtrami w powiększalniku. Był jeszcze nie tak dawno taki negatyw cz-b Kodak Academy, tani jak barszcz, cienki (niezwykle łatwo go było zarysować), który miał tę zaletę, że świetnie reagował na warunki obróbki. Miał nominalną czułość 200 a można go było forsować bez problemu do 1600. Kiedy było trzeba był kontrastowy a jak miał być miękki to też dawał radę. Świetnie się też dawał obrabiać Agfapan APX 100 zwłaszcza w połączeniui z rodinalem. Kodak TRIx był niezły - wyjściowo dość kontrastowy ale miał spore, wyraźne "reporterskie" ziarno nota bene bardzo ładne ale trzeba było lubić takie klimaty.

  9. #19
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    moim zdaniem też lepiej mieć szczegóły na negatywie a potem walczyć w ciemni.

    Z kontrastowego negatywu nic nie wyczarujesz
    a z dobrze naświetlonego zawsze możesz wyczarować kontrastową odbitkę

    pozdrawiam
    dobas

  10. #20
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dobas
    moim zdaniem też lepiej mieć szczegóły na negatywie a potem walczyć w ciemni.

    Z kontrastowego negatywu nic nie wyczarujesz
    a z dobrze naświetlonego zawsze możesz wyczarować kontrastową odbitkę
    Też prawda. Czerwony filtr w powiększalniku i kontrast będzie wyraźnie większy.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

Podobne wątki

  1. Jutjube - filmy o fotografii
    By Smerf Maruda in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 17.01.09, 10:52
  2. Filmy w SP 510 UZ
    By sonya in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17.05.08, 23:11
  3. SP-570 a filmy
    By PitD in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 8.05.08, 00:29

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.