Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 68

Wątek: Jak najniższa głębia ostrości przy e-410, jaki obiektyw?

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Jak najniższa głębia ostrości przy e-410, jaki obiektyw?

    Cześć!

    Mam pewien problem i z chęcią wysłucham Waszych opinii. Do całkiem niedawna fotografia to temat przeze mnie absolutnie niezgłębiony.
    Teraz się po prostu nie znam przez nadmiar informacji i złożoność całej tej sprawy...

    Moja wygląda tak. Mam Olka E-410 którym robię zdjęcia sylwetkowe, wyłącznie. Makro nigdy. Z KITowych zbyt ciemnych obiektywów nie byłem zadowolony więc po lekturze tego forum wybrałem manualną stałkę Zuiko 50mm z dziurą 1.8. Kupiłem też adapter, no pełen wypas. Ostrzy od pełnej dziury, ilość światła nie do porównania, sama przyjemność. Ostrzenie przy live view x10 to sama przyjemność, okiem słabo. Ale przez dużego cropa dobry bokeh mam wyłącznie przy zdjęciach popiersia, przy wykonanych z dalszej odległości dof mocno rośnie. Żeby móc wypełnić kadr jak najmocniej fotografowaną osobą robię zdjęcia wertykalnie. Generalnie wszystko super, ale rozmycie mogłoby być większe

    Teraz tak. Wiem, że rozmycie zależy od przysłony, ale przy matrycy 4/3 już ogólnie jestem na słabej pozycji. Czy nie lepiej w moim configu i przeznaczeniu nie poradziłoby sobie coś jak 135/2,8? Wyczytałem, że ogniskowa ma znaczenie przy głębi ostrości, ale czy ta głębia to nie złudne mrzonki bo przecież muszę odejść dalej od fotografowanego obiektu? Ogniskowa też chyba nie zmienia rozmycia, tylko "powiększa" tło? Wiadomo finansowo też bardziej się opłaca zachipowany adapter m43>4/3 niż zwykły OM>4/3 ale to drugorzędna sprawa.


    Albo wyprowadźcie mnie z kurde błędu, albo wprowadźcie na nowe pola. Nie chcę aktualnie nowego aparatu, choć korci.

    Pozdro!

  2. #2
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Wielkosc matrycy, ogniskowa, wartosc przyslony, odleglosc od motywu, odleglosc motywu od tla to rzeczy ktore wplywaja na to o czym piszesz.
    I majac te rzeczy powinienes bez trudu wydedukowac o co chodzi

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  3. #3

    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
    Wielkosc matrycy, ogniskowa, wartosc przyslony, odleglosc od motywu, odleglosc motywu od tla to rzeczy ktore wplywaja na to o czym piszesz.
    I majac te rzeczy powinienes bez trudu wydedukowac o co chodzi

    pozdro
    Pojedyncze zagadnienia znam, ale ciężko mi je połączyć w całość zapomniałem dopisać o odległości motywu do tła, też oczywiście dobieram jak najdalsze, ale nie zawsze to wychodzi. Wiadomo, im ciaśniejszy DOF tym dla mnie lepiej.
    - Matryca - FF przy głębi to mój wybawiciel. Mam 4/3, więc
    - Odległość od motywu rośnie, rośnie głębia
    - Przysłona na stałe 1.8
    - i nie wiem jak ugryźć to wszystko w kontekście ogniskowej.

  4. #4
    urzyszkodnik
    Gość
    A w razie dalszych problemow : FX oraz dwuseta nikonowa...

  5. #5

    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dalej czytam...

    Wszędzie testy różnych ogniskowych przy jednakowej przysłonie robią z tego samego miejsca, co nie ma sensu bo wpływ ogniskowej na optykę w kwestii zoomu znam.

    Mi chodzi o ten sam kadr, ta sama przysłona, różne ogniskowe

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez adriann Zobacz posta
    ...Mi chodzi o ten sam kadr, ta sama przysłona, różne ogniskowe
    Może pomocny będzie wizualny symulator głębi ostrości. Takich podobnych stron pewnie więcej znajdziesz.
    Przy danej ogniskowej trzeba by chyba wybrać na dole np.: | cała sylwetka | (jeśli dobrze zrozumiałem )
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 24.01.15 o 23:47
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez adriann Zobacz posta
    Dalej czytam...

    Wszędzie testy różnych ogniskowych przy jednakowej przysłonie robią z tego samego miejsca, co nie ma sensu bo wpływ ogniskowej na optykę w kwestii zoomu znam.

    Mi chodzi o ten sam kadr, ta sama przysłona, różne ogniskowe
    Matematycznie GO będzie przy tym samym kadrze taka sama. Ale zmieni się wygląd tła bo inny jego fragment znajdzie się w kadrze. W sumie z dłuższym szkłem powinno to wyjść lepiej, ale ten kij ma dwa końce. Jak zwiększysz ogniskową, to będziesz musiał dalej odejść od modela, zmieni się wtedy perspektywa, obraz się spłaszczy. Na matrycy 43 już okolice 75mm to według mnie maksimum do tego typu fotografii, no niech jeszcze te 100mm będzie. Oczywiście dużo zależy też od stylu.

    Jednak jeśli ze szkłem 50mm 1.8 głębia ostrości jest dla Ciebie za duża to pozostaje iść w kierunku aparatu z większą matrycą i to najlepiej FF, bo APS-C wielkiej różnicy nie zrobi.
    Zapraszam do albumu i galerii

  8. #8
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez MAF Zobacz posta
    Matematycznie GO będzie przy tym samym kadrze taka sama. Ale zmieni się wygląd tła bo inny jego fragment znajdzie się w kadrze. W sumie z dłuższym szkłem powinno to wyjść lepiej, ale ten kij ma dwa końce. Jak zwiększysz ogniskową, to będziesz musiał dalej odejść od modela, zmieni się wtedy perspektywa, obraz się spłaszczy. Na matrycy 43 już okolice 75mm to według mnie maksimum do tego typu fotografii, no niech jeszcze te 100mm będzie. Oczywiście dużo zależy też od stylu.

    Jednak jeśli ze szkłem 50mm 1.8 głębia ostrości jest dla Ciebie za duża to pozostaje iść w kierunku aparatu z większą matrycą i to najlepiej FF, bo APS-C wielkiej różnicy nie zrobi.
    Sa szkiełka 1,4 (Sigma i Leica i OM ) ,1,2 ( Canon jeśli się nie mylę )i 1,1 (Voitglaender), O,95 tyle, że drogie i rzadkie....
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Sa szkiełka 1,4 (Sigma i Leica i OM ) ,1,2 ( Canon jeśli się nie mylę )i 1,1 (Voitglaender), O,95 tyle, że drogie i rzadkie....
    Nie wiem jaki zakres głębi ostrości satysfakcjonuje pytającego. Jeśli nie wystarcza 1.8 to obawiam się że 1.4 też może być trochę mało. Natomiast szkła jaśniejsze od 1.4 to już zwykle zupełnie inna półka cenowa i może się okazać że po prostu taniej kupić 5D i 85 1.8, czy 50 1.4 niż kombinować z E-410 i szukaniem szkła 0.95.

    BTW: Były w ogóle takie jasne szkła z mocowaniem 43, czy w grę wchodzą tylko przejściówki?
    Zapraszam do albumu i galerii

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Najtańszym sposobem na skuteczne zwiększenie rozmycia tła jest kupno Canona 85/1,8 (używka ok. 1 tys. zł) i korpusu APS-C (ok. 500zł używka). Trochę większa matryca + trochę większa ogniskowa = duża różnica W sieci jest mnóstwo zdjęć z takich zestawów.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Duuuża głębia ostrości.
    By rogal in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22.09.14, 14:08
  2. Światło a głębia ostrości
    By iro in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27.11.10, 19:46
  3. Głebia ostrości
    By RockZi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 4.02.09, 22:04
  4. Głębia ostrości w C-7xx...?
    By Rick van Dyke in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 1.09.04, 18:46
  5. Głębia ostrości w C-5050
    By Madzia in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 3.07.03, 12:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.