Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: RMC Tokina 500mm f/8 z moc. Minolta MD dla m4/3 lub 4/3 - nieskończoność (adaptacja)

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    23
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    RMC Tokina 500mm f/8 z moc. Minolta MD dla m4/3 lub 4/3 - nieskończoność (adaptacja)

    Czy ktoś z Was próbował tego obiektywu na m4/3 lub 4/3 ?
    Zakupiłem go niedawno, jednak zarówno z przejściówką MD->M4/3 jak i kombinacją MD->4/3->MMF-3 nie udało mi się wyostrzyć do nieskończoności.

    Ponieważ brakowało niewiele (nie tyle ile w przypadku M42 i Nikona) - postanowiłem rozkręcić obiektyw i - 'przekręcić nieskończoność' ponieważ tylna soczewka nie stanowi zagrożenia dla body (co i tak jest trudne, skoro nie mamy lustra).

    Czy ktoś probował tego albo innych szkieł MD na m4/3 ? Czy mieliście podobne problemy ?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar KoValus
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Kraków NH
    Posty
    435
    Siła reputacji
    46
    Moja galeria
    Z MD niestety nie, ale szkła Yashiki z przejściówką FOTGA ostrzą mi na nieskończoność bez problemu. Mam jeszcze przejściówkę z m39 na m4/3, ale musiałem ją odrobinę przeszlifować, żeby zaczęła ostrzyć na nieskończoność. Może spróbuj jeszcze z jakąś inną przejściówką?

  3. #3

    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    23
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Dzięki za info.

    Mam właśnie FOTGA dla m4/3 oraz taiwański 4/3 - na obu jest ten sam efekt i ostrzenie kończy się w dokładnie tym samym punkcie, stąd zdecydowałem się na ingerencję, zakładając, że to wina obiektywu. Nie jest tak banalnie prosto jak w MTO-11CA (tam jest śrubka na zewnątrz) ale - po odkręceniu pierścienia a następnie tulei z podziałką - zlokalizowałem albo możliwość wykręcenia śruby (jak na razie jedyna z mosiądzu) która blokuje tuleję na min i max, albo - co bardziej prawdopodobne przekręcenia po prostu do odpowiedniej "nieskończoności" samego obiektywu - bo jest zapas, kosztem ostrzenia "z bliska". Czekam na lepszą pogodę więc!

    Ale właśnie mnie zastanawia czy to tylko ten mój MD czy inne też tak mają ?

  4. #4
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Może zacznij od zmierzenia suwmiarką grubości przejściówki? Dla micro 4/3 odleglość rejestrowa wynosi 19.25mm, dla Minolty MD - 43.72mm. Prawidłowo wykonana przejściówka powinna mieć zatem grubość 24.47mm. Jeśli grubość jest inna - trzeba pzrerobić przejsciówkę (zeszlifować, lub rozkręcić i spróbować podłożyc wewnatrz jakaś blaszkę zwiększajacą jej grubosć), jeśli pzrejsciówka ma właściwą grubosć - trzeba poprawić obiektyw.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #5

    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    23
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Dzięki Marek, właśnie sprawdzałem - przejściówki są poprawnie zrobione - z odpowiednim FFD. Przekręcenie to chwila w sumie, chociaż pewnie szlifierką natnę pierścień jednak, bo brakuje mi tego obrotu.

Podobne wątki

  1. Adaptacja statywu foto
    By Bambus81 in forum Studio
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10.09.11, 11:29
  2. ZD 50/2.0 nieskończoność.
    By sickside in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16.01.09, 15:47
  3. jak wymusić ostrość na nieskończoność???
    By Legal in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 28.08.07, 12:23
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24.03.06, 16:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.