Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 58

Wątek: Ciemnia - co na początek?

  1. #11
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    [quote="yac"]Racja. A do zrobienia długiego nosa koleżance czy rozciągnięcia uszu dyrcia na fotce ze szkolnej wycieczki nie trzeba było żadnego programu graficznego, wystarczyło tylko odpowiednio wygiąc papier przy naświetlaniu [/quote



    Albo kadr pionowy obiektywem szerokokątnym z bliska
    A lepiej to aparat troszeczkę z dołu wtedy szczęka była jak u konia
    A koleżanka dostawała wścieklizny
    Pzdr

  2. #12
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez henry1
    Lampa czerwona jest potrzebna jeśli kupisz powiększalnik.
    Film wpychasz do koreksu w ciemności. jak zamkniesz koreks to możesz zapalić światło.
    Łazienkę blokujesz na dziesięć minut, jak nabędziesz wprawy to pięć minut.
    Potem możesz wywoływać film w kuchni,pokoju,korytarzu lub w na schodach.
    Kuwety są potrzebne przy wywoływaniu odbitek a skoro nie masz powiększalnika
    to nie są konieczne chyba że chcesz robić stykówki.
    Henry1, oczywiście, że są mi potrzebne... Bawiłeś się kiedyś otworkami? Negatyw to de facto naświetlony papier, który był w aparacie otworkowym i trzeba go wywołać w kuwetach z roztworami (sam tak robiłem). Lampy używałem też przy wywoływaniu negatywów z otworków. Namiot ciemniowy daje mi tę przewagę, że mogę sobie wkładać film do koreksu gdzie chcę Żeby nie było, wiem, bo odrobinę praktykowałem, jak się zakłada film do koreksu itp.

    Wojtek, byłbym szalenie wdzięczny

    Macie jeszcze jakieś rady z doświadczenia? O to mi właśnie chodzi, bo o teorii odrobinę wiem (małą odrobinę ). Dziękuję za dotychczasowe rady!
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  3. #13
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Zeby wlozyc film do koreksu to niepotrzebny Ci zaden namiot.Ja ci wloze w pelnym sloncu na dworze Potrzebna tylko stara zimowa kurtka.Zszywasz rekawy tak,zeby jeden wszedl troche w drugi.Wkladasz koreks rozpakowany w rekaw,kasete, rozpakowujesz i wsuwasz film.Skladasz koreks i hulaj dusza.

    Stary laborant Ci to mowi.
    Pamietam jak na sezonie nad morzem mialem 200-300 filmow do przerobu.Na drugi dzien wszystkie do odbioru i po jednej odbitce z klatki. I tak codziennie przez sezon.

  4. #14
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Henry1, oczywiście, że są mi potrzebne... Bawiłeś się kiedyś otworkami? Negatyw to de facto naświetlony papier, który był w aparacie otworkowym i trzeba go wywołać w kuwetach z roztworami (sam tak robiłem). Lampy używałem też przy wywoływaniu negatywów z otworków. Namiot ciemniowy daje mi tę przewagę, że mogę sobie wkładać film do koreksu gdzie chcę Żeby nie było, wiem, bo odrobinę praktykowałem, jak się zakłada film do koreksu itp.





    W pierwszym poście pisałeś o małym obrazku.
    O otworku dopiero teraz.(Przepraszam nie doczytałem o otworku też było)
    W tym przypadku posiadanie kuwet byłoby wskazane
    Pzdr

  5. #15
    Oleryk
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez suchar
    Wojtek, byłbym szalenie wdzięczny
    Nie ma sprawy -> PW.
    Znalazłem jeszcze szybkę do lampy ciemniowej (one były wymienne, w zależności od rodzaju i czułości filmu), ale nie mogę znaleźć samej lampy...

  6. #16
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Suchar, nie kupuj czerwonej lampy, tylko pomarańczową, albo oliwkową, albo oliwkowo-zieloną. Przy wołaniu odbitek przy czerwonym świetle można niedowołać - przy czerwonym świetle wydaje się, że już są dobre kontrasty i nasycenie, a w świetle dziennym (po utrwaleniu) zdjęcia okazuję się niedowołane (blade, za jasne). Oczywiście można brać poprawkę na to "złudzenie apteczne", ale po co. Lepiej kupić inny filtr niż czerwony.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  7. #17
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Rafał, chodzi np. o taką lampę http://afv.pl/index.php?S=wysz.php&SZUKAJ=3491 ? Prawdę mówiąc źle się wyraziłem, nie chodziło mi o lampę świecącą na czerwono, tylko właśnie na pomarańczowo (nie wiem, czemu napisałem, że na czerwono bo ostatnio na warsztatach używałem takiej o pomarańczowym świetle).

    Rafał, jakiego używasz koreksu? Jakiej chemii i do czego? Byłbym wdzięczny za jakieś rady z doświadczenia

    henry1,

    Wojtek, jeszcze raz dziękuję
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  8. #18
    | OlyJedi Awatar Don Pedro
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    429
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Jakieś 18 lat temu zakończyłem przygodę z łazienkową ciemnią fotograficzna, ale mam wszystko co trzeba aby na nowo to uruchomić: od powiększalnika po maskownicę i suszarkę. Mam 2 pytania: Jak obecnie jest z dostępnością chemii i papieru? Czy zastanawialiście się nad kwestią jaki wpływ na efekt końcowy odbitki ma jakość obiektywu montowanego w powiększalniku? W moim Krokusie wkręcałem nasz warszawski Emitar/S 4.5/80 lub Mikar/S 4.5/55 na Tessara lub Leicę mnie nie było stać. Na ile taki tandeciak mógł zepsuć fotkę pstrykniętą OM 20 i Zuiko Auto-S 55mm f1.2 ? Taki obiektyw miał teść mojej kuzynki, który zachęcił mnie do marki Olympus. Pozdrawiam.

  9. #19
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Don Pedro, chyba z tą dostępnością nie jest źle. Znalazłem dwa spore sklepy internetowe http://afv.pl i http://www.czarno-biale.pl/sklep
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  10. #20
    | OlyJedi Awatar Don Pedro
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    429
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    W Pszczynie gdzie pracuję ostała się jeszcze Foto-Optyka, muszę tam podejść i popytać. Filmy są i to skromnie mówiąc lepsze od tych kiedyś produkowanych w Bydgoszczy, zaś profesjonalne wywołanie mam w tyskim Fotonecie. No,cóż próba-frajer jak mówią Poznzniacy.Zimą chyba to/B-W/ wskrzeszę.

Podobne wątki

  1. No to początek
    By jurec in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 540
    Ostatni post / autor: 13.09.20, 19:49
  2. Na początek
    By qlaczek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 10.12.11, 20:47
  3. Początek
    By OKI in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 1.03.09, 11:15
  4. [Adobe Lr] Adobe Lightroom - ciemnia cyfrowego fotografa, cz.
    By black_bird in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29.04.08, 08:20
  5. www na początek
    By Arram in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.07.04, 23:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.