Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 57

Wątek: Jak wyciągnąć możliwie jak najszybszą migawkę?

  1. #1
    Awatar Kwadrans
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    109
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Jak wyciągnąć możliwie jak najszybszą migawkę?

    Witam wszystkich

    Interesuje mnie migawka i jej największa predkość. Kiedy probowałem ustawić 1/3200 przykładowo, to zdjęcie było ciemne mimo dosyć dobrego dziennego światła i to normalne i jestem uświadomiony. Chciałem to dopalić lampą ale migawka ustawia się na 1/160. Czy producent jakoś ograniczył to z konkretnego powodu czy chodzi o coś zupełnie innego, czy technicznie to wykonalne? Chciałem zrobić zdjęcie odfruwającego ptaszka a odfruwał po usłyszeniu migawki ale niestety skrzydła wychodzą zamazane. Nie chcę uchwycić ruchu, marzy mi się zamrozić tę sytuację. Zamazuje sie bo widocznie migawka 1/1200 to za mało. Powyżej trzeba już lampę załączac ale tak jak wspomniałem, wtedy migawka to 1/160.

    Pomijając to co wyżej, nawet tułów jest poruszony. Nie jest wyraźny i ostry i zdjęcie ogólnie to do niczego się nie nadaje. Dlatego od razu spytam o drugą sprawę, uwzględniając mydlany efekt ZD 14-45, czy naprawde poczuję roznicę po zakupie ZD 14-54? Nie podoba mi sie ten ZD 14-45, mam same z nim kłopoty i natchnienie szybko mi mija po zrobieniu parunastu zdjęć. Potem wracam i próbuję jeszcze raz i znów rozczarowanie i znów odechciewa mi się wszystkiego i tak w kółko. A tu na forum czytam że ludzie także mają z nim problemy.

    dzięki

  2. #2
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    tak to juz jest, ze jak jest ciemno to sie zdjecia nie zrobi. mozesz probowac podniesc iso.
    do ptakow podchodzisz z 14-45? moze lepiej pomysles o jakims obiektywie tele?

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Lampa jest synchronizowana przy 1/160 sek. ale jej błysk jest duuużo krótszy.

  4. #4
    Awatar Kwadrans
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    109
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Nie, nie. Mam pożywienie dla ptaków w takiej siatce ISO mam 1000 potem 1200 ale migawka nie wykraczała powyżej 1/1200. Ręcznie tak, ustawiłem nawet 1.3200 a nawet 1/4000 ale focia ciemna dlatego chciałem doświetlić słabiutką lampą. Jednak jeśli wysuwam lampę to czas naświetlania sie wydłuża i maksymalnie najszybszą przy otwartej lampie mogę ustawić na 1/160
    pozdrowienia KWADRANS

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Aparat zachowuje się poprawnie, przy próbie stosowania lampy błyskowej, automatycznie przestawia się na najkrótszy czas otwarcia migawki, jaki jest możliwy do pełnej synchronizacji błysku. To, co chciałbyś uzyskać, mozliwe jest wyłącznie w trybie synchronizacji Super FP (ekspozycja z błyskiem przy dowolnym czasie migawki) - tylko jedno małe ale: trzeba mieć lampę systemową (FL-36 lub FL-50) i aparat obsługujący Super FP.
    Jeżeli świadomość niedoskonałości obiektywu odbiera Ci wenę do robienia zdjęć, nie pakuj się w koszt nabycia 14-54. Poproś Radio Erewań - przyśle Ci gratis ZonePlate lub inny obiektyw otworkowy - zapewniam, że wykonasz tym zdjęcia niesłychanie kreatywne.
    Pozdrawiam i witam w Klubie
    Jack

    P.S. Jestem wyjątkowym purystą w zakresie terminologii fotograficznej - zawsze krew mnie zalewa, jak ktoś o czasie otwarcia migawki mówi "prędkość migawki"

  6. #6
    | OlyJedi Awatar willow32
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Posty
    1.203
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Re: Jak wyciągnąć możliwie jak najszybszą migawkę?

    Cytat Zamieszczone przez Kwadrans
    Witam wszystkich

    Interesuje mnie migawka i jej największa predkość. Kiedy probowałem ustawić 1/3200 przykładowo, to zdjęcie było ciemne mimo dosyć dobrego dziennego światła i to normalne i jestem uświadomiony. Chciałem to dopalić lampą ale migawka ustawia się na 1/160. Czy producent jakoś ograniczył to z konkretnego powodu czy chodzi o coś zupełnie innego, czy technicznie to wykonalne? Chciałem zrobić zdjęcie odfruwającego ptaszka a odfruwał po usłyszeniu migawki ale niestety skrzydła wychodzą zamazane. Nie chcę uchwycić ruchu, marzy mi się zamrozić tę sytuację. Zamazuje sie bo widocznie migawka 1/1200 to za mało. Powyżej trzeba już lampę załączac ale tak jak wspomniałem, wtedy migawka to 1/160.

    Pomijając to co wyżej, nawet tułów jest poruszony. Nie jest wyraźny i ostry i zdjęcie ogólnie to do niczego się nie nadaje. Dlatego od razu spytam o drugą sprawę, uwzględniając mydlany efekt ZD 14-45, czy naprawde poczuję roznicę po zakupie ZD 14-54? Nie podoba mi sie ten ZD 14-45, mam same z nim kłopoty i natchnienie szybko mi mija po zrobieniu parunastu zdjęć. Potem wracam i próbuję jeszcze raz i znów rozczarowanie i znów odechciewa mi się wszystkiego i tak w kółko. A tu na forum czytam że ludzie także mają z nim problemy.

    dzięki
    na ptaki z flashem? słaby pomysł, choć to nie moja dziedzina więc może sa takie dyscypliny
    Generalnie synchronizować błysk z czasami krótszymi niż 1/160 można tylko przy użyciu lamp FL 36 i 50 tam możesz nawet z 1/4000 synchronizować. Tak jak pisze dka to ptaszków idealnym rozwiązanie jest obiektyw tele np nasz wspaniały ZD 40-150. no i raczej statyw czy monopod.
    Nie poddawaj się tak w ogóle, nie od razu Kraków zbudowano
    pozdrawiam
    http://www.robertnawara.digartfolio.pl/

    E-1 ZD14-54 FL-36 A850 135 f/1.8 85f/1.4 50f/2.8 20-35 f/3.5-4.5

  7. #7
    Awatar Kwadrans
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    109
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Jack, ja podejrzewałem że jest wszystko dobrze z aparatem, czemu jednak producent to ograniczył? żeby lampy sprzedawać i zarabiać pieniądze?
    Nie mam bladego pojęcia co za obiektywy mi proponujesz i będę używał "czas migawki" z dwóch powodów: 1. bo nie cierpie jak Magdalena Sakowska w TVN24 mówi: "przyglądamy się tym sytuacjĄ". 2. nie chce mi się zastanawiać czy masz rację, czy czasem nie ma żadnej różnicy bo prędkość to ruch, czas w migawce tez

    Nie muszę mieć teleobiektywu bo ptaszki mam w zasięgu eki, na takiej siatce z pożywieniem, zresztą statyw też miałem. Zdjęcia kiepskie wyszły. Robiłem w różnych ustawieniach, ISO od 100 do 1600, z lampą lub bez itd.
    pozdrowienia KWADRANS

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria

    Re: Jak wyciągnąć możliwie jak najszybszą migawkę?

    Cytat Zamieszczone przez Kwadrans
    ...mydlany efekt ZD 14-45, czy naprawde poczuję roznicę po zakupie ZD 14-54?
    Spokojny człowiek jestem, ale jak czytam takie rzeczy, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Jaki mydlany efekt z 14-45??? Nie szukaj problemu w sprzęcie, tylko w swojej niewiedzy. Najlepiej zacznij od lektury jakiejś książki dla początkujących.

    14-45 nie ustępuje pod względem ostrości 14-54 (były swego czasu na forum liny do jakiś mądrych testów). Zapewniam Cię, że jedyna różnica jaką poczujesz to cieńszy portfel.

    ps. Bez obrazy.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Re: Jak wyciągnąć możliwie jak najszybszą migawkę?

    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny
    14-45 nie ustępuje pod względem ostrości 14-54 (były swego czasu na forum liny do jakiś mądrych testów). Zapewniam Cię, że jedyna różnica jaką poczujesz to cieńszy portfel.
    A dystorsja? Bo to mnie najbardziej wkurza w 14-45, na 14 mm nie można morza sfotografować a wydaje mi się, że 28 mm samo w sobie powinno jeszcze prostą linię horyzontu trzymać, w końcu to nie jest fisheye.

    No i 2.8 ;D mniami.

    Fakt, faktem, że jak 14-45 się trochę przymknie to już jest git z ostrością.

  10. #10
    Awatar Kwadrans
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    109
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Rafał Czarny, od roku się uczę a wady tego obiektywu o których piszę to są rzeczy które wyczytałem na Waszym forum. Staram się nie przedobrzać z ustawieniami jednak w pewnym momencie drastycznie zacząłem zmieniać ustawienia. Wiedzę w porównaniu do niektórych z Was mam nijaką ale już na tyle dobrą aby wykonać wyraźne zdjęcie.

    Jak możesz złościć się na faceta który nie radzi sobie od ponad roku. Już nawet przez ten czas z ustawieniami na chybił-trafił zrobiłbym dobrą fotkę bo wszystkiego już próbowałem.
    pozdrowienia KWADRANS

Podobne wątki

  1. jak ustawic migawke ?
    By Drakula in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27.05.06, 00:10

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.