Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23

Wątek: Portugalia - maj 2015

  1. #11
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Wystarczy raport, ale już poprawiłem.
    Tytuł brzmi zachęcajaco - może jesienią, kto to może wiedzieć w styczniu...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  2. #12
    | OlyJedi Awatar osiem1984
    Dołączył
    Jul 2011
    Mieszka w
    Warszawa (aktualnie Młochów pod Warszawa)
    Posty
    1.682
    Siła reputacji
    96
    Moja galeria
    Aktualnie zrobiłem taką małą rozpiskę dotyczącą tego co można zobaczyć, w jakim czasie (za każdym razem zakładając małe opóźnienia) oraz wliczając ceny przejazdów (bez cen za nocleg i komunikację po mieście - to zamieszczę jak będę lepiej zorientowany). Informacja była spisywana dla taty, więc wybaczcie nieodpowiednią formę, ale nie chce mi się już poprawiać. Koszt przy założeniu 2 podróżujących.

    Cena paliwa w Portugalii z 31 grudnia 2014 roku to 5,8 zł za litr. Wypożyczyć możemy samochód Peugot 107 (dla nas wystarczający z klimą). Średnie spalanie samochodu po mieście przy ostrej jeździe jedyne 5,2l/100km natomiast na trasie przy średniej prędkości 100km to ok 4,6l. Koszt wypożyczenia na jeden dzień to ok. 116 zł.




    4 maja - przylot do Lizbony, nocleg.


    5 maja - Wynajem samochodu. Wyjazd z Lizbony w okolicach godziny 08:00. Podróżowanie drogami zwykłymi (unikanie autostrad). Przejazd do Obidos (ok 1h 30 min). Zwiedzanie Obidos (ok 2h). W okolicach godziny 11:30 wyjazd do Batalhy (ok. 1h 50 min), doliczając postoje w okolicach 13:30 jesteśmy w Batalha. Zwiedzanie kompleksu klasztornego (ok. 1h). Wyjazd do Fatimy (25 min). Około godziny 15:00 udajemy się na modlitwę. W Fatimie spędzamy ok. godziny. W okolicach 16:00 wyjazd do Tomar, gdzie znajduje się znakomity kompleks Templariuszy (na wielu forach piszą, że obowiązkowy punkt imprezy). Po ok 40 min jazdy dojeżdżamy do Tomar. Zwiedzamy miasteczko i klasztor (ok 1,5h). W okolicach 18:20 wyjeżdżamy do Coimbry. Trasa zajmuje ok 50 min. Przyjazd na godzinę 19. Zakwaterowanie. Wieczorem odpoczynek.


    6 maja - w okolicach 7:30 opuszczenie kwatery. Przeznaczenie ok. 4h na zwiedzanie Coimbry. Wyjazd do Costa Nova w okolicach 12:00. Czas przejazdu - 1 godzina 15 min. W okolicach 13:30 dojazd do Costa Nova. Zwiedzanie miasteczka (ok 30 min). Wyjazd do Aveiro. Przyjazd do Aveiro po ok. 40 min. Zwiedzanie z obiadem (ok 2h). Wyjazd z Aveiro w okolicach 17:00. Przejazd do Porto (ok. 1h 30 min). Zakwaterowanie w okolicach godz. 19:00. Oddanie samochodu. Odpoczynek.


    7 maja i 8 maja - zwiedzanie Porto (szczegóły zwiedzania, co zobaczymy, dopiszę później).

    9 maja - przejazd pociągiem z Porto do Bragi. Podróż zajmuje ok. godziny a bilet kosztuje 3,15 Euro. Zwiedzanie miasta. Powrót autokarem (21 Euro i 4h 30 min) lub pociągiem (23 Euro w drugiej klasie i też ok 4h 30 min) do Lizbony.

    10 maja - zwiedzanie Lizbony.

    11 maja - dzień poświęcamy na podróż na trasie Lizbona - Sintra - Cabo da Roca - Cascais - Lizbona. Trasę możemy zrobić wykorzystując komunikację miejską bądź wypożyczając samochód.


    KOMUNIKACJA MIEJSKA: Możemy złapać pociąg o 08:43. Na pociąg nie ma sensu się jakoś specjalnie spieszyć i martwić o spóźnienie ponieważ odchodzą co 30 min. cena biletu to 2,15 Euro. Czas przejazdu ok 40 min. koło 09:30 jesteśmy w Sintrze i rozpoczynamy zwiedzanie dwóch pięknych pałaców a następnie ogrodów (opiszę później co i jak). Czas jaki musimy poświęcić to ok. 4-5 godzin (przy założeniu jakiegoś piwka + posiłku). Następnie linią 403 jedziemy do Cabo da Roca. Powinniśmy tam być po około 40 min, czyli w okolicach, gdzie poświęcamy dosłownie chwilę na zobaczenie formy skalnej tzw. Usta piekieł. Cena biletu z Cabo da Roca do Cascais to ponownie 4,05 Euro. W okolicach 18 wsiadamy w kolej (2,15 Euro) i na około 19 jesteśmy z powrotem w Lizbonie. Całkowita cena od jednej osoby podróżując komunikacją miejską to: 12,5 Euro. W okolicach 52 zł na głowę.

    WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU:
    Wyjdzie nieco drożej, ale plus jest taki, że możemy wszędzie dojechać szybciej, bliżej i wrócić wybrzeżem zatrzymując się w 2 fajnych miejscach na zdjęcia. Przebyta droga z założeniem powrotu wybrzeżem to 96 km. Sumaryczny koszt to: 116 wypożyczenie + 5,8 zł * 4,6l = 142 zł, czyli na głowę 71 zł.


    12 maja - wypożyczenie samochodu. W okolicach godziny 08:30 wyjazd z Lizbony i przejazd do do Lagos. czas podróży to ok 4,5-5h wliczając postój. W okolicach godziny 13:30 spacer na klify, zdjęcia pięknych skał wyrastających z wody, plaż wewnątrz ścian skalnych etc.. Zwiedzanie miasteczka. Na całość liczę ok 3h. W okolicach 17:00 wyjazd na przylądek św. Wincentego (ok 10 min jazdy). Po 10-15 min wyjazd do Taviry (podobno najładniejszej miejscowości w Algavre). Odpoczynek i nocleg (ew. wyjście na piwko do miasteczka).
    13 maja - plażowanie w w Tavirze do ok 15:00. Następnie zwiedzanie miasteczka (ok 1h). W okolicach 16:30 wyjazd do Lizbony. Powrót do Lizbony w okolicach godziny 21:30. Nocleg.


    14 maja - zwiedzanie Lizbony
    15 maja - zwiedzanie Lizbony, można też ok 3h poplażować. W okolicach godziny 22:30 przejazd na lotnisko.
    16 maja - 01:30 wylot do Warszawy


    KOSZTY PODRÓŻY BEZ WLICZANIA OPŁAT KOMUNIKACJI W OBRĘBIE LIZBONY I PORTO (AUTOBUSY I TRAMWAJE).


    1. Koszt przejazdu 5-6 maja: wynajem samochodu (116 zł x 2dni). Łączna długość trasy to 460km, co przy spalaniu w granicach 4,6 i cenie benzyny z dnia 31 grudnia wynoszącej 5,8zł daje 105 zł za paliwo. Sumarycznie na osobę 337 / 2 czyli 168,5 zł
    2. Przejazd z Porto do Bragi a następnie z Bragi do Lizbony 9 maja: Sumaryczny koszt na osobę to 3,15Euro + 21 Euro = 24,15 Euro = 103 zł
    3. Koszt wycieczki z 11 maja: Sumaryczny koszt na osobę komunikacją miejską ok. 52zł, samochodem 71 zł.
    4. Koszt dwudniowego przejazdy 12-13 maja: wynajem samochodu (116 zł x 2dni), Łączna długość trasy 740 km. co przy spalaniu w granicach 4,6 i cenie benzyny z dnia 31 grudnia wynoszącej 5,8zł daje 224 zł za paliwo. Sumarycznie na osobę 228 zł

    ŁĄCZNY KOSZT PRZEJAZDÓW NA OSOBĘ: 570 zł
    Fotografuję OM-D EM-5 II, mZD 12-40 2.8, mZD 45 1.8, mZD 75-300, mZD 60 2.8 macro, Samyang Fisheye 7.5

  3. #13
    | OlyJedi Awatar smog
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    okolice Wawy
    Posty
    126
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Napięty ten plan.

    Dobrze, że Lizbonie zostawiłeś 3 dni - jest tego warta. Igreja De Sao Domingos zdecydowanie tak. Oczywiście Alfama, Tramwaje (uwaga na gangi kieszonkowców), Winda, Obydwa wzgórza. Do Belem z pewnością warto się wybrać. Jest też bardzo ciekawe Oceanarium w Lizbonie - największe w Europie. Robi wrażenie i jest położone w ciekawym architektonicznie miejscu.

    Co do południa, to Lagos jest bardzo ładnym miejscem i piękne są faktycznie plaże i klify. Polecam na to więcej czasu i plażowanie właśnie tam. To kwintesencja tego wybrzeża. Warto też wybrać się łódką z rybakiem sobie dorabiającym (czekają przy plażach) - od morza jeszcze większe wrażenie. Plaże koło Taviry nie są już tak widowiskowe.

    Jak będziesz na północy w Fatimie, to zajrzyj do Nazare. Może utrafisz naprawdę duże fale. Tutaj więcej:


    Fatima mnie rozczarowała. Betonowy plac długości chyba kilometra i parkingi na tysiące samochodów. Miejsce objawień na szczęście mniej ucywilizowane.

    Mam niezły namiar na noclegi w Lizbonie. Budżetowe - hostel w samym centrum starego miasta.
    wcześniej om-d, teraz A7

  4. #14
    | OlyJedi Awatar kamil_andrzej
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    ...gdzieś w Polsce...
    Posty
    1.568
    Siła reputacji
    84
    Moja galeria
    Byliśmy w Portugalii dwa lata temu, w Lizbonie, Sintrze, Cabo da Roca i okolicach też, wszędzie podróżowaliśmy samochodem. Drogi i owszem mają dobre ale autostrady oczywiście płatne. Płatny jest też przejazd mostem Vasco da Gama - zresztą super przeżycie. Polecamy bibliotekę w Mafrze (bardzo blisko Sintry). Trzeba tylko wcześniej sprawdzić w jakich godzinach jest czynna. Na prawdę warto tam zajrzeć - strażnikami są tam między innymi ... nietoperze. Oczywiście przed molami i innym robactwem. Ciekawostka - nie ma tam oświetlenia elektrycznego.
    Co do wypożyczenia samochodu - nie należy zapomnieć o blokadzie (na karcie kredytowej) kwoty około 800 - 1000 euro (w zależności od wypożyczalni, klasy samochodu, itp.) Ubezpieczenie też warto mieć to z górnej półki (obejmuje wtedy wszystkie "niespodzianki" jakie mogą spotkać turystę poruszającego się po ich drogach).
    Jak starczy czasu warto wpaść na wybrzeże Algarve - najpiękniejsze formy skalne na plaży i nie tylko.
    Pozdrawiam,
    E5 + parę standardowych drobiazgów...
    Każdy z nas stworzony jest do tego, co robi ...
    moje podróże | moje spotkania z Kanarami ... | samoloty, samoloty, samoloty ... | mój profil | Japonia w obiektywie Gaijina

  5. #15
    | OlyJedi Awatar piotrekmor
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    128
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Planuję podobny wyjazd, ale w kwietniu. Bardzo pomocny w planowaniu wycieczki okazał się blog http://www.krzysztofgierak.pl. Dużo praktycznych porad oraz w miarę aktualne informacje.

    Na pewno po powrocie podzielę się wrażeniami.

  6. #16
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar cissic
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    2.036
    Siła reputacji
    222
    Moja galeria
    Zrobiłem na szybko dla znajomych jakiś czas temu, ale może się komuś przyda taka mapka Lizbony:
    www.dashstudio.pl/lizbona.jpg
    w - to miejsce widokowe

  7. #17

    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    59
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    to najfajniejszy film z Lisbony jaki jest w sieci:



    Warto wpaść do Ewory i do Alentejo. No i wpaść na "pasteis de nata" koniecznie do Casa Pasteis de Belem.

    Niestety, w tym roku po czterech latach z rzędu nie mogę pojechać do Portugalii.
    . Koniecznie z muskatelem z Setubalu.

  8. #18
    | OlyJedi Awatar osiem1984
    Dołączył
    Jul 2011
    Mieszka w
    Warszawa (aktualnie Młochów pod Warszawa)
    Posty
    1.682
    Siła reputacji
    96
    Moja galeria
    Przypadkowo odnalazłem ten wątek i w sumie widzę, że sam go zakładałem. Minęło sporo czasu a ja już dawno wróciłem i udało mi się zobaczyć więcej niż zakładałem chociaż wyjazd z racji na problemy z samochodem był mniej udany niż zakładałem. Gdy skończę z publikacją zdjęć z Hiszpanii (a tych jednak sporo zostało) to po sąsiedzku mogę zahaczyć o Portugalię

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Portugalia-(13).jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	417,4 KB
ID:	188154

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Portugalia-(137).jpg
Wyświetleń:	268
Rozmiar:	1,01 MB
ID:	188155
    Fotografuję OM-D EM-5 II, mZD 12-40 2.8, mZD 45 1.8, mZD 75-300, mZD 60 2.8 macro, Samyang Fisheye 7.5

  9. #19
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Byłem w Portugalii w zeszłym roku i w tym również się wybieram. Chętnie będę zaglądał i porównywał ze swoimi wrażeniami
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  10. #20
    | OlyJedi Awatar osiem1984
    Dołączył
    Jul 2011
    Mieszka w
    Warszawa (aktualnie Młochów pod Warszawa)
    Posty
    1.682
    Siła reputacji
    96
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Lilen Zobacz posta
    Byłem w Portugalii w zeszłym roku i w tym również się wybieram. Chętnie będę zaglądał i porównywał ze swoimi wrażeniami
    A to bardzo fajnie To jak tylko skończę z Hiszpanią i wezmę się za zdjęcia z wyjazdu, który mam już za tydzień to w tym czasie będę na spokojnie wrzucał zdjęcia z Portugalii. A gdzie byłeś? Co udało Ci się odwiedzić? Ja osobiście po Portugalii czuję lekki niedosyt. O ile miasteczka urokliwe o tyle za mało dla mnie natury. Przejeżdżając do kolejnych miejsc miałem wrażenie, że jestem na Śląsku, bo całkowicie nie czułem kiedy wyjeżdżam z jednego miasteczka i wjeżdżam do drugiego. Oczywiście może trochę przesadzam i koloryzuję dla podsycenia wrażenia ale zawsze miałem wyobrażenie Portugalii jako bardziej egzotycznego kraju.
    Ostatnio edytowane przez osiem1984 ; 21.02.17 o 09:54
    Fotografuję OM-D EM-5 II, mZD 12-40 2.8, mZD 45 1.8, mZD 75-300, mZD 60 2.8 macro, Samyang Fisheye 7.5

Podobne wątki

  1. Kalendarz 2015
    By hades in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 773
    Ostatni post / autor: 31.01.15, 20:12
  2. PORTUGALIA luty #14
    By micky in forum Fotografia podróżnicza
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15.03.14, 21:37
  3. Portugalia
    By ArKrampouez in forum Fotografia podróżnicza
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 28.10.13, 23:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.