Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47

Wątek: Crop czy zoom?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Careme
    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.626
    Siła reputacji
    81
    Moja galeria

    Crop czy zoom?

    Szanowni Forumowicze,
    Jestem ciekaw waszej opinii nt. cropu i zoomu. Czy można traktować je alternatywnie, czy jest to też zależne od obiektywu, warunków oświetlenia itd.?
    Powyższe pytanie wiąże się z tym, że w danych warunkach zbliżenie (zoomowanie) często wiąże się z wyższym ISO, podczas gdy być może crop przy krótszej ogniskowej dałby podobne, a może lepsze rezultaty, uwzględniając możliwości programów do obróbki zdjęć.
    XZ-2; O-MD E-M10, mZ: 9-18mm, 25mm, 45mm, 75-300mm | Moje fotki - zapraszam do oglądania, komentowania, krytyki.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Jestem zwolennikiem zoomu nad cropowaniem, (tylko nie zoomu cyfrowego.)
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.875
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Generalnie zwykle lepiej się sprawdza zoom (oczywiscie optyczny - zoom cyfrowy to de facto crop zdjecia robiony przez aparat), ale zdarzają się czasem obiekywy zmiennoogniskowe w ktorych w pobliżu długiego końca gwałtownie siada jakość optyczna - wtedy może się opłacać robić zdjecia na nieco krótszej ogniskowej i delikatnie przyciąć w komputerze. Inny przypadek to zdjęcia szybko poruszających sie obiektów - wtedy zastosowanie nieco krótszej ogniskowej i późniejsze przycięcie w komputerze daje możliwosć pewnego skorygowania kadru.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Do zoomu cyfrowego dodałbym, że jest gorszy niż by samemu zrobić cropa (mz.). Dlatego, że mniejszy wycinek kadru przeskalowuje do pelnej rozdzielczości jaką ma aparat. Przeskalowanie w górę zawsze gorzej wpływa na obrazek niż przeskalowanie w dół (zmniejszenie zdjęcia)
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 30.12.14 o 01:01
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #5
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    W tym przypadku, który podajesz (crop kadru vs dluższy czas i możliwość poruszonego zdjęcia, czy szumu z wyższego iso), nie masz nad czym się zastanawiać. Zawsze crop będzie lepszy (w granicach rozsądku, oczywiście) od mocno odszumianego czy poruszonego zdjęcia.
    ps. zastępowanie natomiast długiego tele cropem raczej mija się z celem, a napewno jest zależne od jakości optycznej obiektywu.
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Careme Zobacz posta
    Szanowni Forumowicze,
    Jestem ciekaw waszej opinii ...
    Wszystko zalezy co i w jakich warunkach fotografujesz.Jesli masz mozliwosc wykonania kadru dobrej jakosci to zawsze lepiej jest pozniej z niego zrobic wycinek .spokojnie juz wtedy sie nie spiszac.Jednak nie mozna wykluczyc sytuacji ze trzeba uzyc dlugiej ogniskowej i powiekszenia cyfrowego(ptaszek na galaqzce,sasiadka z naprzeciwka)
    Duzo tez pozniej zalezy od materialu jaki uzyskasz.
    Np. wykonane zdjecie Załącznik 138052(orginal.jpg to okolo 40 MB)Wtedy w zaleznosci od potrzeb na spokojnie w domku robisz sobie wycinek np lewego okaZałącznik 138053.Z dobrego materialu mozna zrobic.Chociaz lepiej bylo by wtedy uzyc innej ogniskowej i same oko sfotografowac.

    PS.Nie zapominajmy o rozdzielczosci materialu,bo nie wyczytalem tego parametru.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.875
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez sepi19 Zobacz posta
    W tym przypadku, który podajesz (crop kadru vs dluższy czas i możliwość poruszonego zdjęcia, czy szumu z wyższego iso), nie masz nad czym się zastanawiać. Zawsze crop będzie lepszy (w granicach rozsądku, oczywiście) od mocno odszumianego czy poruszonego zdjęcia.
    ps. zastępowanie natomiast długiego tele cropem raczej mija się z celem, a napewno jest zależne od jakości optycznej obiektywu.
    Oj, polemizowałbym. W przypadku takiego samego drgnięcia aparatu podczas ekspozycji efekt poruszenia będzie na zdjeciu identyczny niezależnie od tego, czy użyłeś dłuższej ogniskowej, czy krótszej i cropa. Przy 2x krótszej ogniskowej rozmycie zdjecia wywołane poruszeniem będzie wprawdzie na matrycy 2x mniejsze, ale później dokonujac cropa powiększasz to rozmycie dwukrotnie - i wychodzi na to samo. Zatem aby uniknąć widocznego na zdjęciu poruszenia będziesz musiał uzyskać na matrycy dwukrotnie mniejsze rozmycie wywołane poruszeniem co przekłada się podobnie krotki czas ekspozycji jak z dłuższą ogniskową i w konsekwencji koniecznosć podniesienia ISO lub szerszego otwarcia przysłony.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #8
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    Wyszomir, z całym szacunkiem, ale chyba coś niepotrzebnie komplikujesz . Zapomniałeś, że w tym przykładzie krótsza ogniskowa tego obiektywu oznacza jaśniejszy obiektyw a z czym się to wiąże, jeśli chodzi o poruszenie kadru, to chyba wiesz

    ps. z tego co pamiętam, to Markowi chodzi o obiektyw mZD 75-300 f/4.8-6.7
    i róznica czasów na np 200mm a 300mm jest znaczna.
    Ostatnio edytowane przez sepi19 ; 30.12.14 o 02:05
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    A czemu bierzemy pod uwage poruszenie. Odpowiednio dobrane parametry i zachowane warunki to podstawa.Czy na takiej czy na innej ogniskowej zdjecie ma byc nieporuszone,ostre .

  10. #10
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    Co to są "odpowiednio dobrane parametry" w tym konkretnym przykładzie? I jak mają się do odpowiedzi na pytanie zadane w pierwszym poście?
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

Podobne wątki

  1. Oly E-410 vs Nikon D90 Crop matrycy a powiększenie
    By ravc770 in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 14.05.10, 11:44
  2. digital zoom i super zoom
    By toja in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 9.06.05, 14:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.