Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: E-30 - front focus po upadku aparatu

  1. #1
    Awatar szuman
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Dębica
    Posty
    28
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria

    E-30 - front focus po upadku aparatu

    Witajcie,

    Dziś korpus E-30 upadł mi z wysokości biodra na chodnik, uderzając weń obiektywem. Obiektywowi nic się nie stało (filtr ochronny poszedł), natomiast sam aparat ucierpiał.

    Działa, robi zdjęcia, ale z każdym obiektywem płaszczyzna ostrości przesunięta jest "do aparatu". Co mogło się stać? AF działa, ustawia ostrość i na matówce (w wizjerze) jest OK, natomiast na zdjęciach jest olbrzymi front focus, nie mieszczący się nawet w skali korekcji w menu.

    Jaka może być tego przyczyna? Chciałbym go naprawić, najlepiej sam lub tanim kosztem, bo to body przebieg ma już spory i nie jest moim głównym aparatem, więc ładować w niego worka kasy nie zamierzam. Lubię go jednak bardzo i chciałbym, aby jeszcze trochę mi posłużył.
    Ostatnio edytowane przez szuman ; 29.12.14 o 13:47
    Kilka puszek, trochę szkieł i lamp oraz kupa drobiazgów i zapał, by to wszystko nie leżało bezczynnie.
    Zapraszam - Marcin Szumański - fotografia, reklama, doradztwo

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Jeżeli w celowniku widzisz ostry obraz, a zdjęcie jest nieostre, poruszeniu (uszkodzeniu) uległo albo mocowanie lustra pomocniczego (tego małego pod głównym), albo mocowanie czujników AF pod lustrem pomocniczym. Jeżeli w celowniku obraz jest równie nieostry, to uszkodzeniu uległo zawieszenie głównego lustra. Osobiście odradzałbym Ci samodzielną naprawę (o ile nie zajmujesz się zawodowo naprawami lustrzanek), gdyż istnieje ryzyko jeszcze większego rozkalibrowania układu AF. Może ta naprawa nie kosztuje furmanki pieniędzy w serwisie fabrycznym (E-30 jest wyceniana), albo skontaktuj się z serwisem niezależnym, który w swoim czasie naprawiał dużo lustrzanek Olka, np. O.K. Serwis w Gdańsku.

    Edit: oczywiście rezygnuję z odpowiedzi "jeżeli w celowniku obraz jest nieostry" - napisałeś, że jest ostry, więc pozostaje lusterko pomocnicze i czujniki AF
    Ostatnio edytowane przez Jack ; 29.12.14 o 14:02

  3. #3
    Awatar szuman
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Dębica
    Posty
    28
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    A to nie byłoby tak, że gdyby to małe lusterko i/lub układ AF się uszkodził, to i w celowniku byłoby nieostro? W końcu to dzięki temu układowi AF "kręci" i ustawia i gdy czujniki mówią "stop, teraz jest OK", a na matówce też jest OK, to może jeszcze coś innego? Jest możliwe, żeby matryca się jakimś cudem przemieściła? Bo w sumie wygląda to tak, że ona jest jedyną płaszczyzną w aparacie, z którą jest coś nie halo. Zaznaczam jednak, że nie mam żadnego doświadczenia z takimi awariami, nie znam też doświadczeń innych.
    Kilka puszek, trochę szkieł i lamp oraz kupa drobiazgów i zapał, by to wszystko nie leżało bezczynnie.
    Zapraszam - Marcin Szumański - fotografia, reklama, doradztwo

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    To już zostaje zawieszenie układu stabilizatora obrazu, który nie utrzymuje ramki z matrycą we właściwej płaszczyźnie.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    A jak to wygląda przez LV?

  6. #6
    Awatar szuman
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Dębica
    Posty
    28
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Syd Barrett Zobacz posta
    A jak to wygląda przez LV?
    W LV w trybie I-AF ostrzy na wyświetlaczu dobrze, po czym po wciśnięciu spustu migawki do końca jakby poprawiał jeszcze (?) detekcją fazy i nadal jest źle.

    Live View: ostrość ustawiana na kubek - http://i.imgur.com/UdSFP5W.jpg
    Live View: ostrość ustawiana na butelkę - http://i.imgur.com/swD8WEy.jpg

    Tradycyjnie (wizjer): ostrość na kubek - http://i.imgur.com/mJ68v7X.jpg
    Tradycyjnie (wizjer): ostrość na butelkę - http://i.imgur.com/SYytJOH.jpg
    Kilka puszek, trochę szkieł i lamp oraz kupa drobiazgów i zapał, by to wszystko nie leżało bezczynnie.
    Zapraszam - Marcin Szumański - fotografia, reklama, doradztwo

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szuman Zobacz posta
    W LV w trybie I-AF ostrzy na wyświetlaczu dobrze, po czym po wciśnięciu spustu migawki do końca jakby poprawiał jeszcze (?) detekcją fazy i nadal jest źle
    To stabilizator. Na LV ustawia ostrość poprawnie, gdyż bierze sygnał z matrycy, a następnie robi poprawkę, w ramach hybrydowego AF, czujnikami pod lustrem, co powoduje ponowne przesunięcie płaszczyzny ostrości. Imager AF jest dostępny wyłącznie z niektórymi obiektywami. Jeżeli obiektyw nie jest kompatybilny, to w trybie LV, aparat przełącza nastawienie ostrości na hybrydowy (wstępnie na LV i poprawka czujnikami). Teraz masz tylko MF

  8. #8
    Awatar szuman
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Dębica
    Posty
    28
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jack Zobacz posta
    Teraz masz tylko MF
    W dodatku tylko przez LV

    Dziś rozpytam po serwisach o możliwość i koszt naprawy. Chyba, że trafi się E-5 w atrakcyjnej cenie, to będę miał dylemat. E-3 mam i uwielbiam, jednak brak mu kalibracji AF, a mam jedną Sigmą z BF i z nią tę rozwaloną E-30 używałem.

    Pamiątkowe zdjęcie E-30 i filtra ochronnego, w który wbił się dekielek w efekcie upadku.
    Kilka puszek, trochę szkieł i lamp oraz kupa drobiazgów i zapał, by to wszystko nie leżało bezczynnie.
    Zapraszam - Marcin Szumański - fotografia, reklama, doradztwo

  9. #9
    | OlyJedi Awatar szamaniec
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poręba
    Posty
    1.401
    Siła reputacji
    114
    Moja galeria
    Zapytaj w serwisie Olympusa może potraktują Cię jak Klubowicza i zaproponują wymianę na M10.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szuman Zobacz posta
    W dodatku tylko przez LV

    Dziś rozpytam po serwisach o możliwość i koszt naprawy. Chyba, że trafi się E-5 w atrakcyjnej cenie, to będę miał dylemat. E-3 mam i uwielbiam, jednak brak mu kalibracji AF, a mam jedną Sigmą z BF i z nią tę rozwaloną E-30 używałem.

    Pamiątkowe zdjęcie E-30 i filtra ochronnego, w który wbił się dekielek w efekcie upadku.
    To teraz dogadać sie z jakas firma produkujaca filtry UV i zrob im reklame.. jak to filtr uratowal Ci obiektyw i dlatego warto je kupowac


    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


Podobne wątki

  1. Problem z E-510 po upadku, proszę o pomoc.
    By krobiak1981 in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 12.03.13, 20:11
  2. Usterka po upadku (chyba)
    By pakito in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11.05.11, 19:41
  3. E-500 po upadku
    By Ginger168 in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 8.07.10, 22:41
  4. po upadku nie działa lampa błyskowa
    By piotreks in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 1.01.05, 19:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.