Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 61

Wątek: Wątek analogowy

  1. #1
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Wątek analogowy

    Cześć

    Od jakiegoś czasu dużo focę analogowo, Olkiem OM-20 z Zuiko 50/1.8. Bardzo mi się to podoba i fotografia analogowa wciąga mnie coraz bardziej. Niestety, nie jest prosto dotrzeć do wielu informacji na ten temat, szczególnie jeśli chodzi o system OM (o ciemniowe sprawy jest deczko łatwiej). Niestety, na forum nie ma działu analogowego mimo tak pięknej historii Olympusa w tej dziedzinie. Wiem, że na forum jest ileś ludzi focących OM-ami, bawiących się w ciemnię i fotografię analogową. Chętnie powymieniałbym z nimi informacje i dowiedział się różnych rzeczy, ale za bardzo nie ma gdzie. Zakładam zatem wątek analogowy, który takim miejscem mógłby być. Mam nadzieję, że może kiedyś powstanie dział analogowy (od razu mówię, że mógłbym ten dział moderować/zajmować się nim/czy co by tam było trzeba). Na początek chciałbym, by każdy, kto foci analogowo, szczególnie OM-ami, się w tym wątku ujawnił i napisał, jaki ma sprzęt Tak, by się zorientować w naszej liczebności

    Zacznę ja: Mam Olympusa OM-20 i Zuiko 50/1.8. W planach coś dłuższego, jakieś 100/135 (z tym będą się pewnie wiązały moje następne pytania). Mam też własnoręcznie zrobionego otwora z puszki i będę starał się zorganizować coś na kształt ciemni (mam nadzieję, że mi pomożecie), by fotki z niego wywoływać.

    PS. Powstał wątek o systemie OM w kontekście używalności go z E-systemem, zakładam jednak ten wątek bo chciałbym tu rozmawiać szerzej o fotografii analogowej.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    560
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Nie chciałbym pacyfikować wątku, ale generalnie pokrywamy się w naszych ideach dotyczących tych dwóch tematów. Proponuję je połączyć.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez -M
    Nie chciałbym pacyfikować wątku, ale generalnie pokrywamy się w naszych ideach dotyczących tych dwóch tematów. Proponuję je połączyć.
    Jeśli tak jest, to jestem za. Myślałem, że piszemy o trochę różnych kwestiach. Ja chciałem pogadać o fotografii analogowej trochę szerzej, oczywiście głównie o systemie OM, ale nie tylko. O ciemni też, o wywoływaniu negatywów, otworkach też.

    To kto jeszcze ma analogi? Śmiało
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  4. #4
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Hej, ludziska, co tak słabo...? Przecież nie tylko ja mam tutaj analoga

    Może pytanie jakoś rozkręci dyskusję: Czy ktoś ma Zuiko 135/3.5, albo 2.8? Zastanawiam się nad tym szkłem, więc chętnie bym się o nim czegoś dowiedział i jeśli to możliwe zobaczył jakieś zdjęcia.

    PS. Myślę, że połączenie tego wątku z wątkiem "OM..." jest sensowne.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  5. #5
    | OlyJedi Awatar zgadnij
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    30
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    A ja cykam glownie na kliszy.
    To jest zupelnie inna sztuka fotografii - kazde zdjecie wymaga zastanowienia, zaplanowania.

    Moja Mamiya ZE-2 jest rewelacyjna, tym robie zdjecia na codzien, mam tez starsze egzemplarze tej firmy.
    Uzywalem Olympusa IS 3000 - z nowszych analogow amatorskich jest to jeden z lepszych sprzetow jakie mialem. Idealny obiektyw, swietne zdjecia, dobry AF.

    Zaczynalem oczywiscie od Zenita... juz w podstawowce
    Na poczatek tyle w tym watku.

    PS.
    Moje zdjecia na www.zgadnij.fotomotywy.pl


    Pozdr.
    Oli jest cacy, ale wymiata moja Mamiya!

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Don Pedro
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    429
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    W latach osiemdziesiątych XX w. mieliśmy w laboratorium inżynierii materiałowej podpiętego do mikroskopu Olympusa OM-10 i cykało się fotki struktur stali... Kierownik lab. wykorzystywał ten aparat do fotek prywatnych i piał z zachwytu co do jego możliwości w kontekście używanego Zenitha. O ile mnie pamięć nie myli OM-10 miał opinię aparatu awaryjnego, ale nie pamiętam już skąd to wiem. Analogowa focę Pentaxem MZ-30 i wieloma obiektywami K Pentaxa, Sigmy i ostatnio Ricoha, do tego lampa Soligor i parę filtrów. Sprzęt ciemniowy leży sobie od lat nie używany w kamerliku. Mam też Kieva 4A i 3 zadziwiająco dobre obiektywy do tegoż ustrojstwa/ Kiev to przecież stary doskonały dalmierzowy Contax/ Pozdrawiam.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Dag
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    360
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    fajnie ze powstał taki dział
    dawno nic nie robiłem na filmie moim Kievem, będę musiał go odkurzyć
    to jest zupełnie co innego niż syfra


    Don Pedro który masz rocznik Kieva i jakie szkiełka?

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Don Pedro
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    429
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Dag-tak z pamięci, bo jestem poza domem, to mój Kiev został zakupiony w 1981 roku i chyba nosi oznaczenie Kiev4M z wbudowanym selenowym światłomierzem, a obiektywy to na pewno Helios 103 - 53mm f1,8 Jupiter 12- 35mm f2,8, Jupiter 85mm f2.0 i stara wersja/biała/ nazwy nie pomnę ale jest to długoogniskowe 135mm f4.0 Postaram sie dorzucić Fotkę, jak to się prezentuje. Migawka ma jakąś szczelinkę/niewidoczną/ i zaświetla kadr/minimalne, ale widoczne na negatywie czarne smużki/ Podobno w 'moim' Bielsku jest zakład naprawczy to być może pokuszę się o naprawę.Pozdrawiam.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Dag
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    360
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    w takim razie masz pewnie już czarny futerał i najkrótszy czas 1/1000
    niestety jak to u ruskich im młodszy tym gorzej wykonany, najlepsze są najstarsze bo najwięcej w nich contaxa, taki egzemplarz trzeba wyregulować, nasmarować i chodzi jak zły
    obiektywy to tez kopie zeiss'ow dlatego takie fajne

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Don Pedro
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    429
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Slajdy wychodziły niezłe, rzecz jasna wtedy na ORWOCHROM UT18 na UK nie robiłem/slajdy tylko w dzień słoneczny z unikaniem jak ognia cieni/, problemem moim był brak celownika.Kółkiem nastawczym dalmierza da sie ustawić ostrość tylko przy zastosowaniu mniejszych obiektywów, takim 85mm to już tylko za pomocą pierścienia na obiektywie. Pyszna zabawa, szkoda, że to nie oryginalny Contax-Zeiss, ale mam sentyment do Kieva. Nastawy od 1/2 do1/1000 i B i ta tylna ścianka wysuwana po przekręceniu dwóch dźwigienek. My tu gadu gadu o ruskich, a miało być o Olkach, jeszcze nas wykopie moderator, choć to sympatyczni ludzie. Pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. Wątek Agulki
    By Agulka in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 519
    Ostatni post / autor: 4.09.15, 19:58
  2. Analogowy aparat do kieszeni (na streeta)
    By Czaroz in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 59
    Ostatni post / autor: 12.05.13, 23:58

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.