Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Jaki obiektyw do profesjonalnego fotografowania wypieków? Bardzo proszę o pomoc!!

Siła reputacji
    0
    Moja galeria

Jaki obiektyw do profesjonalnego fotografowania wypieków? Bardzo proszę o pomoc!!

Witam serdecznie,

jestem babą i totalnym amatorem jednocześnie (o zgrozo!) dlatego bardzo Was proszę o pomoc. Poszukuję sprzętu dzięki któremu zrobię przepiękne zdjęcia moich wypieków. Chodzi mi o rozmycie tła, jasność przy nieraz ciemnym oświetleniu i nasycenie barw.
    Od jakiegoś czasu problem ten spędza mi sen z powiek i trochę się już o obiektywach naczytałam. No i trafiłam na opis obiektywu Zuiko 50 mm f.2.0 macro - tyle pozytywnych opinii, słów zachwytu i tak dalej..... że postanowiłam sobie że muszę zdobyć ten obiektyw bo dla mnie będzie idealny.
    Na pierwszy ruch zakupiłam sobie dziadka E1 + obiektyw kitowy. No i teraz chcę sobie dokupić do dziadka ten właśnie Zuiko 50 mm f/2.0 ed macro.... ale do tematu wtrącił się mój mąż i zaczął smęcić, że.... nie ma sensu kupować tak drogiego obiektywu bo mamy za stary aparat i że zdjęcia nie będą wychodzić ładnie bo e1 ma słabe iso i że nic tu jasność obiektywu nie pomoże i że jak za oknem jest szaro to nie ma szans na jasne zdjęcie....

Czy to jest prawda??? Bardzo proszę o pomoc i poradę!!!!

Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Siła reputacji
    335
    Moja galeria
    Szukasz rozmycia, bedzie ok. Poza tym jak za oknem szaro można plan zdjęciowy odpowiednio naświelić...

więcej w literaturze: http://www.galaktyka.com.pl/product,,629,8.html
    http://www.galaktyka.com.pl/product,,574,8.html
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

| OlyJedi Awatar nyny
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Siła reputacji
    198
    Moja galeria
    Jesli jedzenie nie ucieka to uzyskiwane czasy sa kompletnie bez znaczenia.
    I tak w tego typu fotografii robisz w najnizszym mozliwym natywnym iso, uzywasz statywu i doswietlasz umiejetnie lampami.
    Wiec E1+ZD50macro powinno bez problemu dac rade.

pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

| OlyJedi
    Mieszka w
    Toruń
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    E1+ZD50 jeszcze do tej pory pobiję pewnie kolorystyką i tonacją wszelkie nowości. Szkoda, że olympus skończył z matrycą CCD-FFT.
    Chociaż z drugiej strony za tą kwotę można mieć jakieś PENa z 60tką np. - czyli rozwojowy system...

| OlyJedi
    Mieszka w
    Wawa
    Siła reputacji
    278
    Moja galeria
    Mąż ma sporo racji, nie kupuj obiektywu, na początek kup statyw, coś do zmiękczenia światła dziennego (np. coś takiego http://www.mitoya.pl/blendy-owalne/8...-122x92cm.html) i coś do odbijania światła (najtaniej arkusz białego kartonu). Nowy obiektyw nic Ci nie da.

W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Mąż ma sporo racji, nie kupuj obiektywu, na początek kup statyw, coś do zmiękczenia światła dziennego (np. coś takiego http://www.mitoya.pl/blendy-owalne/8...-122x92cm.html) i coś do odbijania światła (najtaniej arkusz białego kartonu). Nowy obiektyw nic Ci nie da.

Wszystkie z wymienionych wyżej rzeczy prędzej czy później będą potrzebne.
    Tylko ani jedna z nich nie jest odpowiedzialna za rozmycie tła, które chce uzyskać gochamalgocha.

Moim zdaniem pytanie wynika głównie z chęci uzyskania małej głębii ostrości

Chodzi mi o rozmycie tła, jasność przy nieraz ciemnym oświetleniu i nasycenie barw.
    rozmycie tła - Tu trzeba szukać rozwiązania w obiektywie
    jasność przy nieraz ciemnym oświetleniu - Tu trzeba szukać tego co podał Fret ( można do tego dorzucić jakieś oświetlenie )
    Na pewno nie ISO ( bo to ustawisz na najniższe natywne)
    nasycenie barw - tu pomoże postprocessing

Dobre recenzje ma Fotografia Kulinarna od zdjęcia do arcydzieła - warto sobie tak czy siak obojętnie czy dokonasz zakupu czy nie taką książkę sprawić. będzie o pracy przy świetle zastanym i sztucznym.

Jeśli masz mały budżet a myślisz o płytkiej głębii ostrości może w ramach niskobudżetowych zakupów pomyśleć o jakimś obiektywie m42 i przejściówce ??

Pytanie co z tymi zdjęciami ma się dziać dalej. Jeśli trafiają tylko na bloga / stronę ostrośc powinna styknąć. Wydatek będzie jakieś 9 x mniejszy niż ZD 50 Może takie rozwiązanie rozważyć ?

pierwsze zdjęcie z linku pokazuje możliwość uzyskania małej głebii ostrości ( rozmytego tła )

http://www.e-p1.net/forum/topic/1341...-lens-samples/

użyte szkło to pancolar 50 1.8 do kupienia za 100 - 200 PLN
    Choć ostrzenie takim obiektywem na zwykłej matówce może być czasem problematyczne bo nie masz autofocusa.

Do tego oczywiście obowiązkowo statyw.

Nie wiem czy to dobry kierunek ale zawsze to jakas opcja

Rozwiń myśl profesjonalne fotografowanie wypieków.
    Bo kwestia jak podejdziemy do słowa profesjonalnie. Pewne interpretacje mogą przekreślić 5Mpix matrycę

Jak napiszesz co z tymi zdjęciami będzie się dziać po zrobieniu - może to ułatwić w odpowiedzi na pytanie

| OlyJedi
    Mieszka w
    Wawa
    Siła reputacji
    278
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    ...
    Tylko ani jedna z nich nie jest odpowiedzialna za rozmycie tła, które chce uzyskać gochamalgocha.

...
    Obawiam się, że przy skali odwzorowania używanej przy fotografowaniu wypieków rozmycie tła nie będzie problemem. Ja bym się w kadym razie upierał przy opanowaniu oświetlenia na początek. Od tego zależy zdecydowanie najwięcej. Inny obiektyw i postprocessing to tylko dodatki, które nie maja większego sensu i znaczenia jeśli oświetlenie będzie złe. Jeśli autorka nie chce błyskać, to zdecydowanie pierwszym wydatkiem powinien być statyw.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.

Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Obawiam się, że przy skali odwzorowania używanej przy fotografowaniu wypieków rozmycie tła nie będzie problemem. Ja bym się w kadym razie upierał przy opanowaniu oświetlenia na początek. Od tego zależy zdecydowanie najwięcej. Inny obiektyw i postprocessing to tylko dodatki, które nie maja większego sensu i znaczenia jeśli oświetlenie będzie złe. Jeśli autorka nie chce błyskać, to zdecydowanie pierwszym wydatkiem powinien być statyw.
    To z całą pewnością. Ale... ludzie lubią małą GO. Ludzie kochają małą GO. i daje się to zauważyć jak się zrobi jakieś testy wśród odbiorców. Wypiek wypiekowi nie równy. co innego tort co innego babeczka

Patrząc po wypowiedzi gochamalgocha :

1) jasność przy ciemnym oświetleniu - to rozwiązuje nie obiektyw a niskie ISO, statyw, wstepne podniesienie lustra i zdjęcie z pilota / samowyzwalacza. Obiektyw nie będzie tu miał nic do rzeczy i przydadzą się właśnie statywy dyfuzory, blendy , kawałki PCV itp itd...

2) rozmycie tła - IMHO tu jest hunde graben... Dążymy do małej głębii ostrości. Tu jest największa chęć zmiany szkła

ale niechaj autorka posta się wypowie

Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Bardzo dziękuję za komentarze i już wyjaśniam!

Moim ideałem są zdjęcia Doroty z Moich Wypieków, załączam poniżej. Dorota używa aparatu Canon 5d mark II i obiektywu Canon macro ef 100 mm 1:2,8 - wartość zestawu 5 tys. zł. Jej zdjęcia są obrabiane w programie: balans bieli, kontrast, ostrość, nasycenie kolorów. Piekę zarobkowo torty i im robię zdjęcia, które umieszczam w internecie.

Statyw mam, a zdjęcia które robimy dziadkiem e1 z kitowym obiektywem wychodzą różnie. Mąż kombinuje nieraz z lustrem, białą kartą papieru i lampami. Czasem jest naprawdę ok, ale tła nie mam rozmytego.
    Co do budżetu to nie mam ustalonej kwoty, oczywiście im zestaw tańszy tym lepszy. Bardzo zależy mi na rozmyciu tła. Zaczęłam się zastanawiać też nad systemem mikro 4/3 i kupnem obiektywu M.Zuiko 45 mm f 1.8, bo jest o wiele tańszy (1000 zł) + jakieś body. Może nie potrzebuję 50mm/f 2.0 bo nie wykorzystam jej potencjału? Czy może obiektyw za 200 zł jak pisał Dobas?? Jak myślicie??
    Ostatnio edytowane przez gochamalgocha ; 27.12.14 o 00:40

| OlyJedi
    Mieszka w
    Wawa
    Siła reputacji
    278
    Moja galeria
    I tak trzeba było pisać od początku Jeśli problem jest faktycznie w GO, to nie dokonałaś najlepszego wyboru. Lepiej było wydać pieniądze na 5DI + 85/1,8 i ewentualnie pierścień pośredni do małych ciasteczek. Taki zestaw daje najlepszy stosunek ceny do rozmycia tła.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni