Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Ślub czym i jak? Chodzi o Olympusa

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2011
    Mieszka w
    Rzeszów
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Ślub czym i jak? Chodzi o Olympusa

    Witam Wszystkich,
    temat pewnie stary jak świat i niejednokrotnie poruszany na Tym forum, ale wielokrotnie próbowałem znaleźć konkretne odpowiedzi i nie znalazłem wszystkiego czego chciałbym się dowiedzieć. Dlatego proszę Was Forumowiczów o fachowe sugestie i podpowiedzi.

    Chcę sfotografować ślub znajomego, a kościół jest dość ciemny.
    Byłem na kursie u siebie w Diecezji. Dostałem zaświadczenie.
    Posiadam nieduże doświadczenie ślubne,- do tej pory pstryknąłem tylko jeden ślub i kilka imprez rodzinnych,
    a fotografią interesuje się od 4 lat.

    Na kursie dowiedziałem się o niedogodnościach związanych z fotografowaniem przy użyciu lampy błyskowej.

    Sprzęt który posiadam to:
    Aparat: Olympus E-3 oraz Olympus E–420
    obiektywy: ZD 12-60 2,8 oraz ZD 50 2,0
    Lampy: FL 50 oraz FL 36

    Dochodzimy do głównych i nurtujących mnie pytań związanych z ciemnym kościołem:

    1. Jakie obiektywy muszę dokupić, aby fotografować bez lampy?
    2. Na jakich ustawieniach robić Olkiem w trudnych warunkach, żeby efekt końcowy na zdjęciu był miły dla oka?
    3. Czy macie z doświadczenia jakieś rady, aby można udźwignąć ten temat?

    Oczywiście bez podpowiedzi w stylu: „Kup sobie dobry sprzęt typu NIKON czy Canon na pełnej klatce z bardzo jasnymi obiektywami bo Olkiem nie dasz rady zrobić dobrych zdjęć w ciemnym kościele bez lampy”

    Wiem, że będzie ciężko i nie oczekuję cudów, tylko rzetelnych i poważnych podpowiedzi.

    Dziękuję Wszystkim Tym, którzy będą wyrozumiali i udzielą obszernych odpowiedzi na w/w pytania.

  2. #2
    urzyszkodnik
    Gość
    To jak byś napisał:
    Mam Opla i bede jechał po węgiel dla szwagra.
    Jak trzy tony zapakować w bagażnik.
    Proszę obszerne odpowiedzi.

    Ja bym powiedział:
    Węgiel chcesz wozić? Kup duuuuze auto.
    I masz odpowiedz.

    A w temacie ślubu: ustaw iso 3200-6400 i zrób pare zdjec na próbę.
    Bez lampy. Bo kosciol ciemny jak piszesz.
    To bedzie Twoje bazowe iso na imprezkę.
    I na to sie przygotuj.
    Ostatnio edytowane przez urzyszkodnik ; 22.12.14 o 02:18

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez robbi777909 Zobacz posta
    1. Jakie obiektywy muszę dokupić, aby fotografować bez lampy?
    2. Na jakich ustawieniach robić Olkiem w trudnych warunkach, żeby efekt końcowy na zdjęciu był miły dla oka?
    3. Czy macie z doświadczenia jakieś rady, aby można udźwignąć ten temat?
    Matryca E-3 dość mocno odbiega od tego co oferują dzisiejsze aparaty, niemniej nie widzę wielkiego problemu w sprzęcie, o ile będziesz potrafił go ogarnąć, w każdym razie widziałem świetne reportaże ślubne robione E-1+ZD 14-54+50+Fl50, a więc masz nie gorszy sprzęt.
    Dobrze rozumiem, że na kursie w diecezji dowiedziałeś się, że lampa jest beee... i z tego założenie, że będziesz fotografować bez lampy . To nie tak - lampa może być błogosławieństwem, czasami lepiej bez niej, dużo zależy nie tylko od ilości światła, ale i tego jak to światło pada itp., itd. W kościołach światło bywa trudne, dużo mocnych źródeł światła jest za fotografowanymi - lampy, witraże, otwarte drzwi itd. - fotografowanie w takich sytuacjach bez lampy wymusza dość agresywną obróbkę, pliki z E-3 niespecjalnie się do tego nadają. Poza tym nowomoda na fotografowanie ślubów wyłącznie w świetle zastanym IMHO nie jest najlepszym pomysłem, na pewno nie sprzętem, którym masz i nie w ciemnym kościele. Moje rady: - błyskaj ale rozsądnie, modeluj światło, odbijaj, nie wal na wprost, mieszaj go ze światłem zastanym. E-3, 12-60, ZD 50, FL 50 - tego używaj, E-420 i FL36 - jak sprzęt zapasowy. ZD 12-60 to dobry wół roboczy, ale aż się prosi o lampę (dobrze użytą). Jak będzie czas - podczas kazania - użyj ZD 50 - portrety młodych, rodziców, gości, itp. - lubiłem to szkło właśnie do takich celów. Tu lepiej bez lampy, nie sądzę żeby było aż tak ciemno żeby na otwartym obiektywie nie dało się fotografować, nawet jak to będzie 1/50s. i ISO 1000, zwykle można uzyskać rozsądniejsze parametry. Nikt normalnie myślący nie poda Ci na jakiś ustawieniach masz robić, zwyczajnie nie da się tego zrobić nie będąc w tym miejscu i czasie tam gdzie Ty. Pilnuj prawej strony histogramu, z tej matrycy ze świateł odzyskasz bardzo niewiele. Nie szalej z ISO, na ślubach z E-3 nie wychodziłem poza 1250, im mniej tym lepiej, pamiętaj, że E-3 ma doskonałą stabilizację, a goście podczas kazania prawie się nie ruszają. Oczywiście rób w rawach (ew. raw+jpg), które będą przedmiotem dalszej obróbki - tym bardziej mozolnej i dającej gorze efekty, im mniejsze masz doświadczenie w pracy z Lightroomem (ew. inną wołarką).
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Moim zdaniem naucz się robić zdjęcia na krótkich czasach (oczywiście tylko na "M"). 1/20 a nawet 1/15. Zmieniasz tylko ISO.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Karol napisał chyba wszystko, nie ma za bardzo co dodać.
    Swoje z E-3 przerobiłem, nawet nie mało i to w różnych dziedzinach. Robienie zdjęć w ciemnych kościołach, nawet takich gdzie i o możliwości odbicia błysku było ciężko, też było. A sala potężna sala weselna, która nie miała sufitu a jedyna możliwość odbijania światła, to białe ściany też była grana. I udawało się!
    Tak więc, można, czasami nawet nieźle.
    Idź za sugestiami Karola, nie szalej z ISO i lampy z aparatu nie zdejmuj. Odbijaj od czego można, oczywiście tylko jasne powierzchnie wchodzą w grę. ZD 12-60 będzie tu Twoim wołem roboczym. W kościele ujdzie ZD50/2.0, ale na sali nie da sobie rady. Chyba, że tylko w statycznych scenach. Nie wiem jak w Twoich egzemplarza, ale u mnie zestaw E-3+ZD50/2,0 nie dawał sobie rady z precyzyjnym ustawianiem ostrości. Pudłowało to naprawdę często, więc tutaj byłbym ostrożny.
    No i to chyba tyle.

    ---------- Post dodany o 11:23 ---------- Poprzedni post był o 11:22 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Syd Barrett Zobacz posta
    Moim zdaniem naucz się robić zdjęcia na krótkich czasach (oczywiście tylko na "M"). 1/20 a nawet 1/15. Zmieniasz tylko ISO.
    Aż tak długie czasy raczej nie będą mu potrzebne
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wulf
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    647
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Po pierwsze radzę iść do tego kościoła i w ciągu 3 minut po mszy zanim wyłącza światła ustaw sobie właściwe parametry biorąc pod uwagę powierzchnie odbicia błysku. Najprostsza w miarę bezpieczna metoda to ustawić parametry na zastane, przejść na manuał, obniżyć ISO o 1/3ev a resztę wypełnić lampą z odbicia. Nawet ciemny sufit 15m wyżej da dość światła na ISO 1000-1600
    Masz komfort posiadania 2 aparatów z lampami i obiektywów, które dobrze spisują się w takich zastosowaniach.
    I zapomnij o bredniach typu: "najlepsze jest zastane", najczęściej w starych kościołach podczas imprez ślubnych zastane=zas*ane.
    No chyba, że masz zamiar fotografować twarz starej kobiety albo dym kadzideł płynący przez smugi światła z witraży.
    bezbagnetowiec z mianowania

  7. #7

    Dołączył
    Apr 2011
    Mieszka w
    Rzeszów
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję ślicznie za Wasze odpowiedzi.
    Powiem szczerze, że obawiam się i to bardzo.
    Z Waszych odpowiedzi wnioskuję, że uda mi się zrobić reportaż ślubny – obawiałem się tylko, że będę zmuszony kupić ZD 35-100mm 1:2,0 i jakąś 35 manualną ze światłem 1,4.
    Na w/w używki musiał bym wyłożyć jakieś 4500zł – a wydaje mi się , że nie ma co inwestować w ten system – co prawda oficjalnie nie zamknięto linii lustrzanek z serii „E”, ale i też nie słychać aby coś się miało zmienić na lepsze. Nie mam pewności, że zakupione obiektywy mogły by służyć na innym nowszym sprzęcie wydanym przez Olympusa z tą matrycą.

    ---------- Post dodany o 23:53 ---------- Poprzedni post był o 23:42 ----------

    Karol,
    zdecydowanie ISO niskie - ja nawet myślałem o maksymalnej wartości 800, ale zaryzykuję 1000.
    W aparacie mam od około 4 lat ustawiony format RAW,- jpeg moim zdaniem nie daje jakiegokolwiek uczciwego pola manewru i nawet mi do głowy nie przyszedł inny format.
    Chyba nie będę się przejmował i rozważnie będę korzystał z lampy błyskowej, zwłaszcza że udało mi się zrobić do niej urządzenie wysokiego napięcia - czyli błyski co 1s - chociaż ten zestaw bardziej się przyda na weselu

    ---------- Post dodany 23-12-14 o 00:02 ---------- Poprzedni post był 22-12-14 o 23:53 ----------

    Eddie,
    Na zabawę zdecydowanie 12-60, z 50-tką nie będę się pchał – zbyt wiele nie przewidywalnych sytuacji

  8. #8
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez robbi777909 Zobacz posta
    Dziękuję ślicznie za Wasze odpowiedzi.
    Powiem szczerze, że obawiam się i to bardzo.
    Z Waszych odpowiedzi wnioskuję, że uda mi się zrobić reportaż ślubny – obawiałem się tylko, że będę zmuszony kupić ZD 35-100mm 1:2,0 i jakąś 35 manualną ze światłem 1,4.
    Wyciągnąłbym raczej inny wniosek - łatwo nie będzie ale sprzęt da radę o ile go okiełznasz. Obiektywy o 1-2 EV jaśniejsze to sporo we wprawnych rękach, ale niewiele dla kogoś kto nie ogarnia tematu, mało tego pod pewnymi względami z nimi jest nawet trudniej.
    ZD 35-100 miałem na ślubie i akurat to szkło, jakkolwiek świetne, średnio się przydaje podczas ceremonii, na plenerze owszem. Bardziej ZD 14-35 ale inwestowanie teraz tyle kasy w ten system celem zrobienia jednego (?) ślubu zakrawa o absurd, jeżeli już to kupiłbym któregoś mikrusa na nowszej matrycy i którąś jasną stałkę jako uzupełnienie tego co masz.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  9. #9

    Dołączył
    Apr 2011
    Mieszka w
    Rzeszów
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Wulf,
    Zdecydowanie przed mszą pstryknę kilka fotek, aby sprawdzić ustawienia i światło.
    Jak napisałem wyżej przy tym sprzęcie jestem niemal skazany aby robić z lampą, ale będę się starał odbijać światło i nie błyskać po oczach księdzu – bo wątpię, aby był drugi w obwodzie jak główno -prowadzącego oślepię

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Się robiło kiedyś, to zrobi się i teraz... Szkieł nie kupuj, bo i za bardzo nie ma w czym wybierać. Skup się na statycznych ujęciach i wykorzystuj stabilizację. Nie musisz mieć dobrego zdjęcia z każdej minuty ślubu.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. O co chodzi?
    By Sylwek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 6.04.07, 23:52
  2. RAW - o co chodzi...
    By dobas in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 9.05.06, 19:06
  3. O co w tym chodzi ?????
    By piotrus in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25.06.05, 19:49
  4. i o co tu chodzi .. ? ;)
    By maly in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 4.06.04, 09:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.