Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Wątek: M Zuiko Digital 60f2.8 macro - współpraca z makrokonwerterami Raynoxa

  1. #1
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.869
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria

    M Zuiko Digital 60f2.8 macro - współpraca z makrokonwerterami Raynoxa

    Witam!

    W tym roku moim głównym obiektywem do makrofotografii był Olympus 60f2.8 macro. 'Z prostej' daje on maksymalną skalę odwzorowania 1:1, co umożliwia wypełnienie pełnej szerokości kadru motywem o rozmirach ok. 17mm przy odległości roboczej (mierzonej od przedniej krawędzi obiektywu do motywu - nie mylić z odległością ostrzenia która jest mierzona od matrycy do motywu) równej ok. 80mm.


    Pod wzgledem rozmiarów motywu wypełniajacego kadr odpowiada to skali odwzorowania ok. 1.4 dla lustrzanki APSC lub ok. 2 dla lustrzanki Full-frame. Do wielu zastosowań to wystarcza, ale niekiedy chciałoby się sfotogrfaować coś mniejszego. W takiej sytuacji niezłym rozwiązaniem jest zastosowanie makrokonwerterów Raynoxa.

    Najczęściej spotykanym makrokonwerterem Raynoxa jest DCR-250, nieco rzadziej występuje identyczny z nim mechanicznie DCR-150:


    Oba te konwertery to zespoly 3 soczewek w dwóch grupach zamontowane w plastikowej obudowie która po jednej stronie posiada gwint zewnętrzny 43mm służący do zamocowania konwertera do obiektywu, z drugiej - gwint pod filtr 49mm. DCR 250 ma zdolność skupiajacą +8 dioptrii (czyli ogniskową 125mm), zaś DCR-150 nieco słabszą zdolność skupiającą +4.8 dioptrii co odpowiada ogniskowej 210mm. Konwertery te sprzedawane są w komplecie z uniwersalnym mocowaniem 'snap-on', jednak gwint pod filtr Olympusa 60f2.8 macro o rozmiarze 46mm jest zbyt mały do współpracy z tym mocowaniem i konieczne jest zastosowanie redukcji filtrowej. Optymalnym rozwiązaniem jest zakupienie redukcji zmniejszajacej 46->43mm co umożliwia zamocowanie makrokonwertera bez korzystania z mocowania 'snap-on'. Niestety z dostępnością takiej redukcji w Polsce bywaja problemy, mi kolega sprowadził z Chin (całkiem tanio - z przesyłką po ok. 3$/szt, niestety czas oczekiwania na dostaę to kilka tygodni). Po takim zamontowaniu uzyskujemy całkiem zgrabny i poręczny zestaw:


    Skalę odwzorowania takiego zestawu możemy regulować za pomocą odległości ostrzenia samego obiektywu. Dla obiektywu naostrzonego na nieskończonosć możemy też ją łatwo obliczyć teoretycznie - dzieląc ogniskową obiektywu przez ogniskową makrokonwertera. Dla mniejszych odległości ostrzenia obiektywu najłatwiej jest skalę sprawdzić empirycznie - np. wykonując zdjęcie linijki. Przy okazji możemy zmierzyć odległość roboczą (wszystkie podawane pzreze mnie odległości robocze były mierzone zwijaną miarką budowlaną - zatem należy traktować je dosć orientacyjnie - starałem sie mierzyć możliwie dokładnie, ale z błędem 1, może nawet 2mm trzeba się liczyć).


    Jak widzimy największą skalę z makrokonwerterem DCR-250 uzyskamy z odleglosci ok. 36mm - szerokosć kadru wypełni wtedy obiekt o rozmiarach nieco poniżej 11mm, czyli uzyskamy skalę odwzorowania ok. 1.6.


    Najmniejsza skala odwzorowania przy obiektywie naostrzonym na nieskończonosć to ok. 0.48 - pełną szerokosć kadru wypełnia motyw o rozmiarach ok. 36.5mm przy odległości roboczej ok. 12cm. Jest to zgodne z przewidywaniami teoretycznymi - skala to 60mm/125mm, a w przypadku idealnej soczewki płaskiej nałożonej na obiektyw naostrzony na nieskończoność ostry obiekt powinien znajdować się w jej ognisku - rzeczywisty konwerter ma skończoną grubość, więc dystans roboczy będzie nieco mniejszy od ogniskowej.

    Poniżej analogiczne zdjęcia dla makrokonwertera DCR-150:



    Jak widać DCR-150 daje zdecydowanie mniejsze możliwosci zwiększenia skali odwzorowania zapewniajać za to nieco większy dystans roboczy. W sumie jednak gdybym miał wybierać tylko jeden z nich - dużo praktyczniejszym wydaje mi się zakup DCR-250 - zwłaszcza, że dla skal mniejszych niż 1:1 większą odległosć roboczą uzyskamy bez problemu samym obiektywem bez konwertera. Zysk na odległości roboczej pzry skali 1:1 jest znikomy - z DCR-250 dystans roboczy przy 1:1 wynosi ok. 52mm zaś z DCR-150 - ok. 53mm.
    Raynox sprzedawał też komplety 2 makrokonwerterów DCR-250 + DCR-150 z jednym mocowaniem 'snap-on' pod nazwą CM-2000 Macro Explorer.

    Drugą grupą makrokonwerterów Raynoxa są makrokonwertery z serii MSN z gwintem mocującym 37mm. Najczęściej z tej serii spotykany jest makrokonwerter o zdolności skupiającej +25 dioptrii (ogniskowa 40mm). Był on niegdyś sprzedawany z zestawem kilku redukcji filtrowych pod nazwą MSN-200, obecnie identyczny konwerter sprzedawany z mocowaniem 'snap-on' nazywa się MSN-202.
    Innym sprzedawanym oddzielnie makrokonwerterem z serii MSN jest makrokonwerter o zdolności skupiającej +32 dioptrie (ogniskowa 31.25mm) - z redukcjami filtrowymi występował pod nazwą MSN-500, z mocowaniem 'snap-on' sprzedawany jest jako MSN-505. Jest to jedyny makrokonwerter z serii MSN o konstrukcji metalowej - pozostałe mają plastikowe obudowy.


    Raynox sprzedaje też zestawy 3 makrokonwerterów z serii MSN pod nazwą CM-3500 Micro Explorer. W skład takiego zestawu wchodzi identyczny z MSN-200 makrokonwerter o zdolnosci skupiajacej +25 dioptrii (ogniskowa 40mm) oraz dwa słabsze - +11.8 dioptrii (85mm) i +5.9 dioptrii (170mm).


    Najsłabszy w serii makrokonwerter +5.9 dioptrii (170mm) to zespół 3 soczewek w dwóch grupach, pozostałe zawierają po 4 soczewki w 3 grupach.

    Makrokonwertery z serii MSN występowały też w innych zestawach dedykowanych do aparatów kompaktowych - nabyłem kilka lat temu taki zestaw makrokonwerterów o ogniskowych 85mm i 170mm pzreznaczony do jakiegoś Olympusa - niestety zapodziało mis ie pudełko i nie jestem w stanie pzrypomnieć sobie, do którego modelu był pzreznaczony. Co ciekawe - Raynox wprowadził sporo bałaganu w oznaczeniach serii MSN - i można spotkać różne makrokonwertery z identycznymi oznaczeniami na obudowach


    W dolnym rządku makrokonwertery z zestawu CM-3500, w górnym - identyczne z nimi makrokonwertery z innych źródeł. Jak widać identyczne konwertery potrafią być opisane jako 2x i 6x, 4x i 12x, a mopisane jako 4x potrafią być zarówno makrokonwertery o ogniskowej 85mm jak i 40mm...

    Makrokonwerter MSN-200 łączymy z obiektywem za pomocą redukcji filtrowej 46->37mm, uzyskany zestaw jest jeszcze zgrabniejszy niz w przypadku makrokonwerterów DCR:


    Poniżej zdjęcia ukazujące maksymalną i minimalną skalę odwzorowania które można uzyskać takim zestawem:



    Jak widać skale są znaczne - na tyle znaczne, ze górne i dolne części skali (która pzry postawionej pionowo linijce jest nieco nachylona) nie mieszczą się już w głębi ostrości. Z kolei dystans roboczy jest mały - może to stanowić problem w pzrtypadku bardziej płochliwych motywów, czasem są też nie daje sie zrobić siedzącemu na plaskim podłożu owadowi zdjecioa z jego poziomu - na szczęście zarówno sam makrokonwerter jak i obiektyw maja dość małą średnicę co ułatwia podejście do modela pod odpowiednim kątem.
    Gdyby miałby to być nas jedyny makrokonwerter - bedziemy mieli dziure w zakresie dostępnych skal głębi ostrości - nie uzyskamy skal z zakresu 1-1.4. Generalnie Raynoxa MSN-200 można polecić miłośnikom ekstremalnych skal i to raczej nie jako jedyny makrokonwerter.

    Osobiscie moim ulubionym makrokonwerterem do stosowania z Zuiko Digital 60f2.8 macro jest środkowy makrokonwerter z zestawu CM-3500 o ogniskowej 85mm:


    Zakres możliwych z nim skal odwzorowania przedstawiają poniższe zdjecia:



    Jak widać dostepne skale odwzorowania są nieco większe niż w przypadku DCR-250, zachowana jest też rozsądna zakładka zakresu skal (0.7 do 1) uzyskiwalnego zarówno z jak i bez makrokonwertera - zabezpiecza to przed koniecznoscia żonglowania konwertrem przy niewielkich zmianach kadru w pobliżu skali 1:1.

    Na dziś chyba wystarczy - pozostaje mi tylko ostrzec - ciąg dalszy nastąpi...
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    doskonały opis i masa świetnej roboty - jak zwykle pełna profeska. Cieszę się, że na tym forum jest taki ekspert od makro Sam robaczków pstrykać nie lubię, ale chętnie poczytam więcej o makrofotografii i może kiedyś się przekonam.
    Mam jeszcze tylko nadzieję, że suto okrasisz ten wątek przykładami wykorzystania sprzętu i swoimi fotografiami. + poszedł.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar luzaczek82
    Dołączył
    Sep 2013
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    641
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Dzięki za fajną lekturę.Chciałem dać plusika ale nie mogę

  4. #4
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    201
    Moja galeria
    Ja mogłem dać - plus w pełni zasłużony
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Ola_Olga
    Dołączył
    Sep 2011
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Posty
    2.889
    Siła reputacji
    297
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
    Ja mogłem dać - plus w pełni zasłużony
    Ja też mogłam.
    I czekam na c.d.
    Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją (Apolinary Despinoix).

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Good job!!!

    A w kwestii redukcji filtrowej...
    Jest (a przynajmniej była) taka firma w PL, która robiła wszelakie redukcje na zamówienie (nietypowe wymiary) i robiła to szybko i tanio.
    Sam u nich kilka zamawiałem...

    Problem, że teraz nie moge ich namierzyć, a nie pamiętam dokładnie jak się zwali :/


    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  7. #7
    | OlyJedi Awatar Lolita
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Za siedmioma lasami...
    Posty
    4.021
    Siła reputacji
    194
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
    Ja mogłem dać - plus w pełni zasłużony
    A je nie mogłam. Musisz rozdać... A bardzo żałuję, bo świetna robota
    Lola vel Sharlotta >>Sekretarka Prezesa TWA<< <3 Pierwszy zmarzluch forumowy <3
    Nie jestem starą babcią Zlotowiczka: 7

  8. #8
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.869
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cieszę się, że się spodobało - przypuszczam, ze ciąg dalszy będzie jutro.

    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    A w kwestii redukcji filtrowej...
    Jest (a przynajmniej była) taka firma w PL, która robiła wszelakie redukcje na zamówienie (nietypowe wymiary) i robiła to szybko i tanio.
    Sam u nich kilka zamawiałem...

    Problem, że teraz nie moge ich namierzyć, a nie pamiętam dokładnie jak się zwali :/
    Była w Lublinie. Ich strona miała adres www.fotoakcesoria (lub foto-akcesoria).pl ewentualnie w końcówce .com.pl (były dwie strony dwóch firm z Lublina o niemal identycznych adresach i zawsze mi się myliło, która jest która). Niestety strona przestała działać, a numer telefonu mi się nie uchował. Szkoda, bo kilka razy u nich różne nietypowe redukcje zamawiałem i byłem bardzo zadowolony z jakości obsługi i umiarkowanych cen.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Cieszę się, że się spodobało - przypuszczam, ze ciąg dalszy będzie jutro.



    Była w Lublinie. Ich strona miała adres www.fotoakcesoria (lub foto-akcesoria).pl ewentualnie w końcówce .com.pl (były dwie strony dwóch firm z Lublina o niemal identycznych adresach i zawsze mi się myliło, która jest która). Niestety strona przestała działać, a numer telefonu mi się nie uchował. Szkoda, bo kilka razy u nich różne nietypowe redukcje zamawiałem i byłem bardzo zadowolony z jakości obsługi i umiarkowanych cen.
    Aaa tak.. "Fotoakcesoria"! Dokładnie tak! Zresztą.. to Ty mi ich poleciłeś kiedyś tam. Tu na forum, przy okazji jakiejś dyskusji o makro

    Tak robili na zamówienie cokolwiek technicznie było możliwe i ceny były dobre i jakość i szybko.
    Ogólnie jacyś.. mili ludzie (a może jeden ludź?) to byli. Kiedyś przysłali mi redukcje o niewłaściwych wymiarach, po reklamacji szybko dosłali poprawna, a ta niewłaściwą kazali zatrzymać


    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    Dziękuję. To co przedstawiłeś było dla mnie potrzebne.Duży plus (dodany)

Podobne wątki

  1. Pierwsze wyjście w plener z Olympusem 60f2.8 macro
    By wyszomir in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25.04.14, 20:51
  2. M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm 1:2.8 macro
    By grizz in forum [K] Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 5.11.12, 17:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.