Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Retusz fotografii w GIMP-ie – czyli korekta balansu bieli na warstwach cz 1.

  1. #1
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Retusz fotografii w GIMP-ie – czyli korekta balansu bieli na warstwach cz 1.

    Dość długo zastanawiałem się, czy warto dalej pisać poradniki, czy warto uszczęśliwiać innych na siłę i w końcu doszedłem do wniosku,
    że mimo wszystko, muszę jednak coś robić, aby nie zardzewieć.
    Poradnik powstawał długo, ale wreszcie go skończyłem, myślę, że znajdą się osoby które on zainteresuje.
    Aby nie szukać dodatkowych informacji i wyjaśnień zostały one podane w skondensowanej formie.

    Poradnik
    Retusz fotografii w GIMP-ie – czyli korekta balansu bieli na warstwach.
    (Usuwanie dominanty barwnej – zabarwienia, przebarwienia, zafarbu)

    Jeśli mamy obraz z przebarwieniami – dominantą barwną, często jest ona trudna do skorygowania.
    Głównie dlatego, że nie wiemy dokładnie, które kolory muszą być poprawione. Ten poradnik pokaże, jak w stosunkowo łatwy sposób, pozbyć się tych denerwujących przebarwień.
    (Przebarwienia mogą powstać podczas skanowania fotografii lub istnieć już w oryginalnym materiale, jeśli w trakcie wykonania fotografii ustawiono niepoprawny Balans Bieli. Dotyczy to przede wszystkim, fotografii wykonanych przy pomocy nieprofesjonalnego sprzętu, lub początkujących amatorów fotografii.)

    Zdjęcia ze źle dobranym balansem bieli w aparacie, fotografie osób lub przedmiotów stojących w pobliżu jednolicie zabarwionych, kolorowych płaszczyzn, zdjęcia wykonane w lesie lub pod drzewami itp. na ogół mają dominanty barwne.

    Jak zawsze poradnik jest w formacie pdf.

    http://1drv.ms/1rKkJnh

    Proszę przyjąć go, jako prezent dla forumowiczów, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

    Pozdrawiam

    PS
    Aby uprościć ewentualne dwustronne drukowanie w formacie A4, strony mają obustronnie identyczne marginesy.

    Aktualny link do poradnika: http://zbyma.gimpuj.info/Poradnik_Re...-%20Krzywe.pdf apz
    Ostatnio edytowane przez apz ; 16.10.16 o 02:05
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  2. #2
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Dość długo zastanawiałem się, czy warto dalej pisać poradniki, czy warto uszczęśliwiać innych na siłę i w końcu doszedłem do wniosku, że mimo wszystko, muszę jednak coś robić, aby nie zardzewieć.
    Bardzo Ci dziękuję! Twoja wiedza to skarb, który nie może zostać nieodkryty.
    Dziękuję za życzenia,
    Pozdrawiam

    P.S.
    Skąd takie zwątpienie?
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  3. #3
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Jak zwykle kawal dobrej roboty

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Plus poszedł, Ciekawy poradnik jak zwykle, kawał wiedzy w pigułce.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Pomysl czasem o mlodych (13-17 lat)Oni czesto korzystaja z Twoich postow.Wkurza mnie tylko to,ze musze nadal im to tlumaczyc.Jednak po opanowaniu danej opcji sa naprawde zadowoleni.Co ciekawe to oni mi pisza,ze jest nowa wiadomosc w temacie.

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Świetnie, Dziękujemy!!!
    Plus dla Pana.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Czytałem z wypiekami, naprawdę. Dzięki
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #8
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Ale fajne!- pomyślałem kiedy zobaczyłem tytuł.
    Zacząłem czytać i mój entuzjazm osłabł. Zbyt wiele (dla mnie) w tym poradniku dygresji teoretycznych, przez co poradnik jest mało czytelny.
    Kolejne kroki zlewają się z teorią kolorów, przez co trzeba poświęcić sporo uwagi na wyłowienie z tekstu co jest opisem kolejnego kroku a co opisem teoretycznym celu/skutku jego wykonania.
    Postanowiłem mimo wszystko pobawić się praktycznie pierwszym sposobem, opisanym na stronach 2-7. Po kilku próbach. pojawiło się pytanie - dla czego:
    ...w wyświetlonym oknie Zmiana aktywnego koloru, możemy ustawić kolejno, tylko Saturation – Nasycenie (S) na 100, a Value – wartość (V) na 60.
    Dlaczego akurat takie wartości?
    Odpowiedź znalazłem w dalszej części poradnika:
    Może ktoś postawić Pytanie - dlaczego wybrałem dodatkową opcję Saturation - 100 i Value - Wartość 60?


    Eksperymentując z tą techniką i stwierdziłem, że pozostawiając kolor, tak jak jest przed Inwersją, też działa prawie dobrze. Tak naprawdę nic szczególnego nie uzasadnia akurat tych wartości 100 i 60, w wielu przypadkach można pominąć tą korektę i po prostu przejść z Inwersji wprost na Pokrywanie.
    Do prób, wybrałem sobie zdjęcie samochodu z widoczną tablicą rejestracyjną, miałem więc gdzie szukać zafarbu.
    Kolejne kroki jakie wykonałem:
    1 Pobrałem kroplomierzem kolor z tablicy i ustaliłem kolor pierwszoplanowy. ( R-59%, G-55%, B-48%)
    2 Zduplikowałem warstwę
    3 Nic nie zmieniając w kolorze pierwszoplanowym (S-19%, V-19%), wypełniłem ją tym kolorem
    3 Odwróciłem kolor tej warstwy (Inwersja)
    4 Zmieszałem warstwy w trybie Pokrywanie, z kryciem 100% i połączyłem je.
    5 Pobrałem kroplomierzem kolor z tablicy (R-55%, G-53%, B-49%).
    Zmiana prawie niezauważalna. Postanowiłem więc w punkcie 3, zmienić S na 40%. Po zmieszaniu i połączeniu warstw, kolor zmierzony na tablicy miał: R-41%, G-51%, B-65% czyli "przegięcie" w drugą stronę.
    Cofnąłem się do punktu 3 i zmieniłem S na 35. Kolor z tablicy ma teraz (po zmieszaniu i połączeniu warstw) R-55%, G-54%, B-54% a więc prawie idealnie.
    Wychodzi na to, że zmiana saturacji koloru pierwszoplanowego, nie jest obojętne, chyba, że coś źle robię.

    przedKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB138522.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	391,2 KB
ID:	136820 po (S=35%)Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB138522a.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	394,9 KB
ID:	136821
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  9. #9
    | OlyJedi Awatar herbie_mp
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Mysłowice, woj.Śląskie
    Posty
    665
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Jak już wielu powiedziało - pisz poradniki nadal! Ja też z nich korzystam Pozdrawiam

  10. #10
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Ale fajne!- pomyślałem kiedy zobaczyłem tytuł.
    Zacząłem czytać i mój entuzjazm osłabł. Zbyt wiele (dla mnie) w tym poradniku dygresji teoretycznych, przez co poradnik jest mało czytelny.
    Aby nie szukać gdzieś dodatkowych informacji i wyjaśnień zostały one podane w skondensowanej formie.

    Poza tym jak widać w poradniku z Motto:

    Nie lubię książek i poradników, które mówią "co zrobić" ale nie "dlaczego".

    Dlaczego: bo nie uczą, podstaw danego oprogramowania, myślenia, tylko pokazują jak małpować poszczególne kroki.

    -------
    Dlaczego akurat takie wartości?
    Odpowiedź znalazłem w dalszej części poradnika: ........
    -----
    Wyjaśnienia i uzupełnienia wiadomości:
    Pkt.1
    Podałem tutaj:
    W zasadzie odpowiedź mieści się w kroku 2 – „a więc zmniejsza kontrast.”
    ..... stwierdziłem, że pozostawiając kolor, tak jak jest przed Inwersją, też działa P R A W I E dobrze.

    Podsumowując:
    Zdawałem sobie sprawę, że i tak większość chcących skorzystać z podanych p o d s t a w, stosować będzie Metodą 1, nie bawiąc się w niuanse, podanego dalej bardzo szczegółowego BB.

    Większość podanych przykładów powstała z zastosowaniem tej metody, która dla większości okaże się prosta i wystarczająca.

    Myślę, że zainteresowani, gdy będą chcieli czegoś się nauczą.
    ================================================== ================================================

    Mirek54 - dziękuję za słowa zachęty, ale mając xx lat, naprawdę zaczyna brakować chęci.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 2.12.14 o 19:52
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13.03.15, 00:38
  2. Zmiana balansu bieli w OV niewidoczna w GIMP
    By Careme in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 3.10.14, 20:07
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28.01.10, 20:20
  4. Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 18.10.08, 10:09
  5. Korekta balansu bieli na warstwach
    By west73 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12.03.08, 01:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.