Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32

Wątek: Pogromcy mitów - czy Olympus oszukuje na ISO?

  1. #21
    Awatar pebe
    Dołączył
    Oct 2013
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    31
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Co za różnica czy aparat podbija ekspozycje w rawach czy zleca to zadanie wołarce? Istotny jest efekt końcowy czyli to jak wygląda zdjęcie POPRAWNIE wywołane. Badanie fotki wywołanej programem który nie potrafi wykonać poleceń zawartych w RAWie jest może i poprawne ale zupełnie bezsensowne.
    To tak jaby się oceniało gramofon słuchając dźwięku bezpośrednio z wkładki. Same soprany, brak basów - znaczy gramofon do d....y.
    Albo jakby testować smak potraw przed przyrządzeniem - zjedz surowego ziemniaka i pomidora i na tej podstawie wyciagaj wnioski co lepsze.
    Czy gdyby Olympus zamiast zlecać korektę ekspozycji wołarce robił to od razu programowo i zapisywał w RAWie to zdjęcie było by lepsze? Nie, było by identyczne, a chłopaki z DxOmark byliby zachwyceni jak to wreszcie Olympus nie zaniża ISO.
    Trzeba więc w końcu uświadomić sobie, że testowanie zdjęć wywołanych DCRawem mówi nam tyle o jakości aparatu co oglądanie niewyostrzonyh jpegów na Optycznych.

    pozdrowienia
    P.B.

  2. #22
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Mi jest to obojętne jak olek uzyskuje swoje wartości iso, dla mnie też jest najważniejszy efekt końcowy, tym bardziej, że korzystam z firmowych wołarek, ale jeśli to się odbywa kosztem czasu ekspozycji to już nie jest mi to takie obojętne i tego właśnie chcę dociec w takim porównaniu.

  3. #23
    Awatar pebe
    Dołączył
    Oct 2013
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    31
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Myśle że nie odbywa się to kosztem czasu ekspozycji. Kiedyś robilem taki test na E-30 i C50D i w trybie A obydwa aparaty zawsze dobierały taki sam czas, stąd moje wnioski na temat sensowności podawania wyników pomiaru z matrycy przed wywołaniem. Po dlugim weekendzie mogę zrobić takie porównanie dla E-M1 i GM-1.
    P.B.

  4. #24
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    Swoją drogą, kiedyś mynameisnobody stawiał taką tezę że E-M5 niedoświetla a potem oprogramowanie ciągnie zdjęcie do właściwej ekspozycji.
    I miał rację, bo Olek robi tak w każdym modelu od E-30 zaczynając. Nie ma czegoś takiego, jak oszukiwanie na iso, bo standard ten nie jest jednoznaczny co do metody pomiaru. Nigdzie nie jest napisane, że czułość ma być kalibrowana na podstawie rawów, a nie jpegów.

    ---------- Post dodany o 21:10 ---------- Poprzedni post był o 21:08 ----------

    Cytat Zamieszczone przez cube007 Zobacz posta
    Norma ISO 12232 definiuje sposoby pomiaru czułości ISO i na tej normie bazuje DxO - na prawdę nie ma się nad czym zastanawiać
    Dobrze powiedziane - sposoby, a nie sposób
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #25
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria
    Tak, norma ISO... a czy producenci światłomierzy też mają swoje normy? I muszą je przestrzegać?

    Bo światłomierzem Gossen i Sekonic mierzyłem jedną lampę (oczywiście z tej samej odległości) i wskazania różniły się o 2/3 EV...
    Czyli wszyscy wszystkich oszukują

  6. #26
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.589
    Siła reputacji
    82
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez easy_rider Zobacz posta
    Tak, norma ISO... a czy producenci światłomierzy też mają swoje normy? I muszą je przestrzegać?

    Bo światłomierzem Gossen i Sekonic mierzyłem jedną lampę (oczywiście z tej samej odległości) i wskazania różniły się o 2/3 EV...
    Czyli wszyscy wszystkich oszukują
    Muszą. Skaluje się ja na odbicie od karty o 18% odbiciu światła (czyi szarej karcie kodaka).
    Zakładając, że mierzyłeś światło padające to pytanie czy światłomierz zbierał światło z tego samego obszaru? (kąt widzenia światłomierza).

  7. #27
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Muszą. Skaluje się ja na odbicie od karty o 18% odbiciu światła (czyi szarej karcie kodaka).
    Zakładając, że mierzyłeś światło padające to pytanie czy światłomierz zbierał światło z tego samego obszaru? (kąt widzenia światłomierza).
    Brawo! Aleś znalazł wykopalisko
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  8. #28
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Ale na czasie:



    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Forum nie pozwala na załączenie dwóch filmów w jednym poście - WTF???

    https://www.youtube.com/watch?v=I7-TvIHw1pE&t=0s
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #29
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Ale na czasie:



    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Forum nie pozwala na załączenie dwóch filmów w jednym poście - WTF???

    https://www.youtube.com/watch?v=I7-TvIHw1pE&t=0s
    Pewnie, że na czasie, bo było w niedzielę: https://forum.olympusclub.pl/threads...a-a-ekspozycja
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  10. #30

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Ale na czasie:

    A w skrócie, mógłbyś streścić?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.