Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 32

Wątek: Pogromcy mitów - czy Olympus oszukuje na ISO?

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Ale czy definiuje ją dla RAWów czy dla plików wynikowych?
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  2. #12
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cube007 Zobacz posta
    Norma ISO 12232 definiuje sposoby pomiaru czułości ISO i na tej normie bazuje DxO - na prawdę nie ma się nad czym zastanawiać
    A Olympus ma swoje algorytmy poprawiające pliki wynikowe co zostało dowiedzione powyżej z uzyciem LR, a robi to całkiem dobrze.
    Norma nie nadąża za życiem....
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #13
    Awatar Bart_1985
    Dołączył
    Sep 2014
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    210
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Masz dużego Plusa ode mnie, porównywałem Sony SLT (ponoć naciąga ISO z racji na folię ) i PENa...moje amatorskie spostrzeżenia, w gorszym świetle, gdzie mamy wyższe ISO Olek dobiera wartości o ok 1/2EV wyższe niż Sony, tyle, że subiektywnie Sony nieco niedoświetla jpg, (moim zdaniem soft nie chce dopuścić do przepaleń ) Olympus ma nieco jaśniejsze zdjęcia, kiedy chciałem (wzrokowa ocena ) uzyskać te same parametry w Sonym musiałem kompensować o 2/3EV aby zdjęcia były tak samo naświetlone
    Pasjonat amator
    Olympus E-PL5 14-42mm + 40-150mm +1.8/45mm +9mm/8
    Sony SLT A35 18-55mm + 50mm/1.8

  4. #14
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    W moim przypadku wskazania światłomierza w Olympusie i Panasonicu były w zasadzie takie same, czasami pojawiały się minimalne różnice 0-1/3EV (raz było +/- 0EV, za chwilę +1/3EV, za chwilę znów 0).

  5. #15
    Awatar Bart_1985
    Dołączył
    Sep 2014
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    210
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Wygląda na to, że Panasonic i Olympus podchodzi do tej sprawy podobnie, ja zawsze jak obrabiam w Sonym RAWy podnoszę o 0,5EV, zdarza się nawet że o 1EV, ale w sumie to nawet zaleta, nie zdarzyło mi się aby jakieś obszary były wypalone, a z doświadczenia wiem, że łatwiej odzyskiwać z cieni niż świateł.
    Pasjonat amator
    Olympus E-PL5 14-42mm + 40-150mm +1.8/45mm +9mm/8
    Sony SLT A35 18-55mm + 50mm/1.8

  6. #16
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    Zdjęcia faktycznie są podobne i ja nie widzę tu żadnych problemów jak na potrzeby przeciętnego amatora nawet tego zaawansowanego.. Jak napisał APZ powyżej, systemy radzą sobie z tym nieźle...
    Natomiast interesujący jest ten eksponat po lewej w przedstawionej martwej naturze.... Ciekawy, nie próbowałem jeszcze.
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  7. #17
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Norma nie nadąża za życiem....
    Podobno są dwie normy.

    Ps. czekam na epicure
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

  8. #18
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    182
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    2. Metodologia
    - jednakowe, sztuczne oświetlenie (tradycyjna żarówka 75W)
    Metodologia jest nieprawidłowa!
    Takie żarówki są niezgodne z normą UE!
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  9. #19
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nightelf Zobacz posta
    Metodologia jest nieprawidłowa!
    Takie żarówki są niezgodne z normą UE!
    Ależ, do momentu przepalenia sa prawidłowe, za to plener został doswietlony do bani, trzeba było jeszcze ze dwie włączyć lub zbliżyć....
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  10. #20
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Mnie tylko zastanawia to, czy czas ekspozycji potrzebny do uzyskania tak samo naświetlonej sceny w obu aparatach, w tym z zaniżonym iso i w tym z "prawdziwym" jest taki sam przy tej samej przysłonie i czułości.
    Można by zrobić fotkę raw+jpg i porównać naświetlenie sceny w rawie do tego w jpg np w dcrawie i jakiejś firmowej wołarce.
    Chodzi mi o to czy rawy w olkach są jakoś programowo podbijane do zadanych wartości iso już na poziomie rawa, przy zachowaniu tych samych parametrów (czas i przysłona), czy olek naprawdę jawnie leci w bambuko i jego iso 1600 to tylko jest z nazwy

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.