Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Fotografia militarna

  1. #1
    Awatar Michal_G
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    69
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Fotografia militarna

    To co tutaj napiszę to zbiór porad dla fotografów "militarnych" czyli robiących zdjęcia na wystawach, uroczystościach i pokazach wojskowych, imprezach rekonstrukcyjnych, zlotach pojazdów militarnych, airsoftowych strzelankach itp. itd. Oczywiśie to moje subiektywne spojrzenie na sprawę, z perspektywy kilkunastu lat uczestniczenia w różnego rodzaju "okołomilitarnych" imprezach, zarówno jako czynny uczestnik (rekonstruktor, ale też robiący zdjęcia) jak i jako widz z aparatem. Oczywiście do zupełnienia, rozwinięcia.

    1) Sprzęt
    Tutaj moje doświadczenie kończy się na mocniejszych kompaktach (kiedyś Konica Minolta Z-3, obecnie Olympus SP-620UZ). Spece od lustrzanek proszeni o uzupełnienie.
    Bardzo wskazany duży zoom optyczny (obecnie mam 21) - bardzo często robi się zdjęcia z dużej odległości.
    Na pokazach dynamicznych często robi się zdjęcia zbliżone do sportowych - obiekty w szybkim ruchu. Więc walczy się o krótki czas naświetlenia.
    Zapas prądu - w przypadku zakwaterowania w warunkach polowych może nie być dostępu do prądu.
    Trzeba uważać na sprzęt (Konicę Minoltę Z-3 straciłem rozjechaną gąsienicami czołgu) - często jest kurz, błoto. W związku z tym wskazany filtr UV założony na stałe (tej możliwości bardzo mi brakuje w SP-620UZ), osłonę obiektywu zdejmować tylko do zrobienia zdjęcia, osłaniać ręką. Na strzelankę airsoftowej gdzie kulki latają na wszystkie strony bez filtra na obiektywie nie ma się co wybierać z aparatem - straty w sprzęcie prawie pewne.
    Fotograf "cywilny" na imprezie militarnej ma o tyle łatwiej że może używać swojej normalnej torby fotograficznej. Jako rekonstruktor (6 Pomorska Dywizja Powietrzno - Desantowa) mam trudniej, z cywilną torbą łazić nie będę. Trzeba w takiej sytuacji pokombinować co z elementów oporządzenia będzie się nadawać. Ja aparat noszę w torbie na maskę przeciwgazową.

    2) Organizacja
    Najważniejsze - organizator imprezy czy uroczystości ma zawsze rację, jeżeli gdzieś nie wpuszcza to ma swoje ważne powody. W przypadku wojska mogą to być wymogi tajemnicy wojskowej. W przypadku imprez rekonstrukcyjnych często jest używana masa ciężkiego sprzętu i pirotechnika - kwestia bezpieczeństwa. Naprawdę parę razy widziałem sytuacje kiedy tylko szybka reakcja służb porządkowych organizatora w stosunku np. do przechodzącego za taśmy wyznaczające strefę dla widzów fotografa uratowała go przed potencjalnym wypadkiem.
    Warto wcześniej wiedzieć jaki jest plan danej imprezy (zwłaszcza rekonstrukcyjnej), kto i z jakim sprzętem będzie występować. Żeby potem nie być zaskoczonym, czegoś ciekawego nie przepuścić.
    Dobór "stanowiska ogniowego" - warto być na miejscu wcześniej, przejść się po terenie, rozejrzeć. Zobaczyć skąd jest dobre pole widzenia, znaleźć miejsce takie żeby unikać robienia zdjęć "pod słońce". I nie pchać się w ostatniej chwili przez tłum "bo ja muszę".
    Przekleństwem fotografów militarnych są obiekty i osoby cywilne włażące w obiektyw. Niestety na to nie ma rady i często trzeba długo czatować żeby upatrzony sprzęt sfotografować bez elementów cywilnych.

    3) Zachowanie się
    Na uroczystościach wojskowych trzeba umieć się zachować. Kiedy grany jest hymn państwowy obowiązuje postawa zasadnicza i zdjęcie nakrycia głowy. To chyba oczywiste, ale nie do wszystkich dociera. Jeżeli ma się wątpliwości czy gdzieś można wejść i robić zdjęcia - pytać!

    Jak mi się coś przypomni to uzupełnię.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar robert1088
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    JAROCIN-WLKP
    Posty
    963
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Odp: Fotografia militarna

    Czy duży zoom no przydaje się zwłaszcza przy inscenizacji .Niestety takiego odpowiednika 70-200 nie posiadam .
    Na dioramie fajnie jest zrobić coś szeroko, ja używam gł 18-35 mm.
    Myślę, że kluczem do zrobienia dobrego foto jest rozmowa z osobami odtwarzającymi rekonstrukcje .
    Michal_G a pochwal ty się swoimi zdjęciami, nie piszę tego złośliwie, bo jako rekonstruktor musisz mieć kilka ujęć twojej ekipy
    Ostatnio edytowane przez robert1088 ; 23.07.14 o 19:33

  3. #3
    Awatar Michal_G
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    69
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria

    Odp: Fotografia militarna

    Co do szerokiego kąta przy dioramach - święta prawda, bardzo przydatny. Rozmowa z rekonstruktorami zawsze wskazana, przynajmniej się wie co się ma na zdjęciach potem.
    Parę fotek wrzuciłem na https://forum.olympusclub.pl/threads...70#post1110870 - niestety stare fotki wrzcone na imageshacka "Amba zeżarła", ale po trochu coś nowego wrzucam. Z tym że trudno o własnego autorstwa fotki rekonstrukcyjne "z akcji", żadko kiedy da się pogodzić czynny udział w "walce" z robieniem zdjęć.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar robert1088
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    JAROCIN-WLKP
    Posty
    963
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Odp: Fotografia militarna

    Ja myślałem o rozmowie w innym sensie. Chodzi o nawiązanie kontaktu z jednym człowiekiem lub grupą , wiąże was wtedy nić porozumienia, wspólny temat . Można wtedy nawet załapać się na specjalny pokaz tylko dla ciebie

Podobne wątki

  1. Strefa Militarna 2012
    By cezdeville in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15.07.12, 11:04
  2. PEN-y a fotografia IR
    By Lobuzio in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 13.07.10, 08:27
  3. E-1 i fotografia IR
    By olifant in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 6.11.07, 15:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.