Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Olympus E520 to dobry wybór?

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Olympus E520 to dobry wybór?

    Jestem po przejściach z rodziną Pentax`a - problemy z sprzęgłem AF w dwóch szkłach i FF/BF w puszce (K10D).

    Ostatnio dość mocno zainteresowałem się systemem 4/3 i modelami E510/E520 ze względu na dość dobre ceny na alledrogo w zestawie z dwoma szkłami (m.in. E520 w pełnym komplecie za 700 złotych z przesyłką).

    Jak to jest z niedomaganiem AF w ciemniejszym miejscu? Aparat mocno musi "myśleć"? Dotychczas używałem, z racji uwalonego sprzęgła AF w Kdyszce, manualnego ostrzenia - szło nieźle dopóki kadr był w miarę statyczny. Wyczytałem, że przy nieciekawym oświetleniu Olympusy używają doświetlenie lampą błyskową (efekt spawarki) - można tą funkcję wyłączyć i mieć nadzieję, że ostrość zostanie bez tego również ustawiona?

    Głownie zależy mi też na LV - dużo używam aparatu do robienia zdjęć towarom na aukcję internetowe i kadrowanie z wizjera nie zawsze jest wygodne.

    Jaka jest żywotność migawki? Na co zwracać uwagę przy szukaniu sprzętu?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.060
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    Cytat Zamieszczone przez mayura64 Zobacz posta
    Jestem po przejściach z rodziną Pentax`a - problemy z sprzęgłem AF w dwóch szkłach i FF/BF w puszce (K10D).

    Ostatnio dość mocno zainteresowałem się systemem 4/3 i modelami E510/E520 ze względu na dość dobre ceny na alledrogo w zestawie z dwoma szkłami (m.in. E520 w pełnym komplecie za 700 złotych z przesyłką).

    Jak to jest z niedomaganiem AF w ciemniejszym miejscu? Aparat mocno musi "myśleć"? Dotychczas używałem, z racji uwalonego sprzęgła AF w Kdyszce, manualnego ostrzenia - szło nieźle dopóki kadr był w miarę statyczny. Wyczytałem, że przy nieciekawym oświetleniu Olympusy używają doświetlenie lampą błyskową (efekt spawarki) - można tą funkcję wyłączyć i mieć nadzieję, że ostrość zostanie bez tego również ustawiona?

    Głownie zależy mi też na LV - dużo używam aparatu do robienia zdjęć towarom na aukcję internetowe i kadrowanie z wizjera nie zawsze jest wygodne.

    Jaka jest żywotność migawki? Na co zwracać uwagę przy szukaniu sprzętu?

    Witam !

    Mialem tez K10D i jest to rewelacyjny aparat. Uszczelniony korpus, swietny wizjer, duzy DR i swietne odwzorowanie kolorow.

    Przejscie na 4/3 E510/E520 moze byc dla Ciebie bolesne.

    Mam na mysli wyraznie slabszy DR i latwe przepalanie fot.
    LV przy E510/E520 to lipa... i tutaj odpusc sobie ten bajer.

    Fakt, ze szkla do Olka sa swietne i tutaj warto miec ZD 14-54/2.8
    Przy E510/e520 bedziesz musial nauczyc sie znacznie dokladniej naswietlac foty aby unikac przepalow.

    Zastanow czy na dzisiaj... nie lepiej wejsc w dopracowane bezlusterkowce gdzie masz wieksza rozdzielczosc
    lepsza prace na wysokim ISO oraz swietne filmowanie w HD ?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Darekw1967 ; 16.07.14 o 23:04
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  3. #3

    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    Hmm w sumie to bezlusterkowców nie brałem pod uwagę, a widzę, że może to być ciekawa opcja... Powiedz mi tylko jak wygląda sprawa szkieł M42 pod system micro4/3? Nie ma problemu z ostrzeniem itp?

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.060
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    Cytat Zamieszczone przez mayura64 Zobacz posta
    Hmm w sumie to bezlusterkowców nie brałem pod uwagę, a widzę, że może to być ciekawa opcja... Powiedz mi tylko jak wygląda sprawa szkieł M42 pod system micro4/3? Nie ma problemu z ostrzeniem itp?
    Witam !

    W m.4/3 nie stosowalem szkiel M42.
    Nie wiem czy jest sens pakowanie sie w m.4/3 w szkla pod M42 ?

    Standard m.4/3 jak dla mnie to jak najwieksza redukcja gabarytow calosci sprzetu
    przy zachowaniu wysokiej jakosci obrazu.

    Standardowy obiektyw zaprojektowany pod m.4/3 jest dosc maly i lekki i daje wysokiej jakosci obraz,
    wiec na Twoim miejscu nie kombinowalbym z m42.

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    ja rozumiem że mayura64 pyta o szkła m42 jako etap przejściowy gdy brak środków na zakup dedykowanej optyki. Inaczej by pewnie nie rozważał zakupu zestawu za 700 zł

    I odpowiadając - jeśli się ma dobre szkła m42 to się da. Trzeba liczyć się z kropem 2x - większość ogniskowych traci swoje pierwotne przeznaczenie. Ale używać się da. Przydałby się wszak model z Focus-Peaking (czyli raczej drogie, nowsze konstrukcje). Te nieco starsze (E-M5 / E-PM2 / E-PL5) są pozbawione tego rozwiazania. W ostrzeniu pomaga powiększenie kadru i stabilizacja która jest genialna. Bez stabilizacji powiększony obraz mocno skacze i trudno jest coś utrafić.

    Jeśli priorytetem są niskie koszty aparatu - polecałbym E-PL5 czy E-PM2. Zdaje sie że można je tanio upolować, nawet nowe...

    i jeszcze jedna uwaga, niby wszyscy wiedzą ale mayura64 jest nowym Forumowiczem i może nie znać tajników - lepiej unikać korpusów z pierwszych serii (E-P1 - E-P3, E-PM1 , E-PL1 - E-PL3) matryca w nowszych modelach jest dużo lepsza.
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar RafS
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Myślibórz
    Posty
    303
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    też wydaje mi się, że jak teraz chcesz wejść w nowy system to lepiej w m4/3, ale gdyby jednak 4/3 to z małych lustrzanek polecam E620, jest nieco droższa (z kompletem dwóch szkieł, teraz widze oferty na aledrogo za 900), ale LV już działa duuużo lepiej (niż E4xx/E5xx) ma obracany ekran na przegubie, bardzo tani dodatkowy grip(przy cięższych szkłach od m42 czy od 4/3 bardzo poprawia ergonomię) i mi po przesiadce z E410 dalej wydaje się bardzo dobrym aparatem.
    czasami mniej znaczy więcej..

  7. #7

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    W porównaniu do K10, E520 spokojnie można uznać za aparat bez wizjera
    Jeśli priorytetem jest niska cena i LV to może, NEX? Nawet najstarszy NEX-3 ma focus peaking. Do tego crop przyjaźniejszy dla starych szkiełek.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    Cytat Zamieszczone przez RafS Zobacz posta
    też wydaje mi się, że jak teraz chcesz wejść w nowy system to lepiej w m4/3, ale gdyby jednak 4/3 to z małych lustrzanek polecam E620, jest nieco droższa (z kompletem dwóch szkieł, teraz widze oferty na aledrogo za 900), ale LV już działa duuużo lepiej (niż E4xx/E5xx) ma obracany ekran na przegubie, bardzo tani dodatkowy grip(przy cięższych szkłach od m42 czy od 4/3 bardzo poprawia ergonomię) i mi po przesiadce z E410 dalej wydaje się bardzo dobrym aparatem.
    Zgadzam się z kolega w zupełności. E620 moim zdaniem jest troszkę niedoceniany. Gabarytowo z mikro znacząco jedynie różni się tylko optyką, natomiast ergonomia jest bez porównania lepsza. Na temat jakości obrazka nie będę się wypowiadał, wiadomo, że mikro bije na głowę e620. Z jednym małym ale, a mianowicie : jak dla mnie nie ma to większego znaczenia. Po prostu jest dla mnie wystarczająca w e620. Głownie zdjęcia drukuję 10/15, max A4. Tu różnice się zacierają. Bardzo dużo tez podpinam m42, i ostrzenie przez wizjer na początku to loteria, ale z czasem ilość ostrych zdjęć wzrasta, a na lv i statywie nie ma żadnego problemu z ostrzeniem przy powiększeniu kadru (ogniskowe pow 150mm) . Czasem podpinam Maka 1500mm i z ostrzeniem nie ma problemu, tak samo jak z Heliosem i pierścieniami makro plus soczewka. Jeśli szukasz taniego 4/3, to E 620 polecam. Jeśli chodzi o trwałość, to tłukę nim 5 rok, i jedynie co się z nim dzieje, to guma na gripie lekko odchodzi.
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    E-520 ma też shutter lag który zniechęcił mnie do wykonywania street photo tym aparatem.
    ZA 800 zł można kupić Panasa G3 który jest dużo lepszym aparatem (AF, używalne ISO) a kit jest klasy tego z E-520.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria

    Odp: Olympus E520 to dobry wybór?

    E520 to zły wybór. Nawet nie dlatego że aparat jest kiepski (bo nie jest, choć swoje lata ma, a trzeba pamiętać że wszystko poszło do przodu), tylko dlatego że Olympus porzucił duży system 4/3 i nie będzie już do niego ani nowych szkieł, ani nowych aparatów.

    Jeśli chcesz kupić coś innego to albo bezlusterkowce - choć tutaj może być dość drogo jeśli chciałbyś wyjść poza kity - albo dowolny aparat Canona czy Nikona.
    Plus jest taki że używanych szkieł do Canona i Nikona jest wybór przeogromny i na pewno da się skompletować ciekawy zestaw za rozsądne pieniądze.

    Nie polecam kupowania Sony z bagnetem A - jak dla mnie sytuacja tego systemu jest niejasna i może się okazać że niedługo będą w ofercie same NEXy (czy ILCE jak teraz się one nazywają) - choć trzeba przyznać że jest parę ciekawych szkieł i puszek tego producenta.

    Sam wybrałem Olympusa i m43, ale jeśli ma być tanio to szukałbym używanego Canona serii XXXD lub Nikona D5x00 ze wskazaniem jednak na Nikona (lepsze matryce).
    D5100 + 18-105 3.5-5.6 VR AF-S wydaje się być ciekawym pomysłem na start, do tego 35mm 1.8 DX i można szaleć.

    Jeśli Canon to 550D lub nowsze i do tego obiektyw 18-55 3.5-5.6 IS STM na początek, dodatkowo 35mm 2.0.

    Przyjrzyj się też bezlusterkowej ofercie Samsunga wygląda dość ciekawie.


    W m43 tanio kupisz korpusy serii E-PL i E-PM, z czego E-PL5 i E-PM2 mają wyraźnie lepsze matryce od poprzedników, jednak nie mają one wizjera, można dokupić, ale używany to około 700zł, więc dość drogo.
    Zapraszam do albumu i galerii

Podobne wątki

  1. E-PL5 dla użytkownika E-520 - czy to dobry wybór?
    By Magnesus in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 7.07.13, 10:06
  2. dobry wybór?
    By goral_ddr in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22.11.10, 21:19
  3. e-410 Duble kit -> dobry wybór dla amatora?
    By boosterek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 10.05.10, 06:38
  4. Olympus C720 - czy to dobry wybór????....
    By Young in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22.08.04, 21:47
  5. C-300 to dobry wybor
    By wmorde in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29.06.04, 13:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.