Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: obiektyw do OM-D M-10

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    obiektyw do OM-D M-10

    Witam,
    bawię się już od kilku lat aparatami z systemem 4/3 po odejściu od kultowej już lustrzanki Konica-Minolta Dynax 5D.
    Do niedawna używałem Panasonica GF-1, ostatnio Pena EP-3. Tym ostatnim przez ostatnie 2 lata i byłem naprawdę zadowolony.
    Nie miałem wielkich wymagań, używam aparatu do dużej ilości zdjęć pamiątkowych; podróże, imprezy itp., jednak ostatnio, po serii zdjęć
    robionych w Grecji moje wymagania zaczęły rosnąć. Zbiegło się to z uszkodzeniem kitowego obiektywu 14-42mm R. Okazuje się, że naprawa
    chyba się nie opłaca, w jednym miejscu ok 35 mm obiektyw odmawia posłuszeństwa. Cena naprawy to ryczałt ok 400 zł.
    Kupiłem więc na ebayu M-10 z 14-42 EZ. Myślę, że obiektyw ten wymaga uzupełnienia o..... i tu nie wiem w jaki, równie uniwersalny, lecz
    stałoogniskowy się zaopatrzyć. Oglądałem ostatnio Tony Northrupa na youtubie ze starym canonem FD 50 mm na M-10.
    Co sądzicie o takim połączeniu? (kupiłem już nawet polecany przez niego adapter na amazonie).

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    Cytat Zamieszczone przez zbigo Zobacz posta
    canonem FD 50 mm na M-10.
    Co sądzicie o takim połączeniu?
    Że jest bez sensu... ale to ja tak myślę i każdy może mieć inne zdanie

  3. #3
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    Cytat Zamieszczone przez zbigo Zobacz posta
    Myślę, że obiektyw ten wymaga uzupełnienia o..... i tu nie wiem w jaki, równie uniwersalny, lecz
    stałoogniskowy się zaopatrzyć.
    Przyznam że nie rozumiem. Albo uniwersalny albo stałoogniskowy. W (m)4/3 ogniskowa 50mm jakoś nigdy mi nie leżała.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    Cytat Zamieszczone przez zbigo Zobacz posta
    ...równie uniwersalny, lecz stałoogniskowy...
    Nie ma takich obiektywów. Z dwóch stałek jeszcze można zbudować od biedy uniewersalny zestaw, ale nie z jednej. Na Twoim miejscu szukałbym czegoś nie uniwerselnego, tylko czegoś z założenia o ograniczonym zastosowaniu, ale uzupełniającym braki kita. Celowałbym mniej więcej w połowę zakresu zooma, czyli w 25 mm.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    imho Panasonic 20/1.7 to bardzo uniwersalny obiektyw. Kąt dokładnie pośrodku pomiędzy ekwiwalentami 35mm i 50mm. Jako jasne uzupełnienie kita jak najbardziej.

  6. #6

    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    Przepraszam ale jestem amatorem i pewnych niuansów fotografii nie znam. Zapytam tak : dlaczego mam powielać ogniskową z zakresu kita?
    Chodzi mi o uzupełnienie o obiektyw , którego użyję zarówno do wąskiego kadru w pomieszczeniach jak i portretów w plenerze, czy zdjęć reportażowych. Czy to się wszystko kłóci?
    Taka 20-ka 1,7 została mi po GF-1! Ale czy to wystarczy?

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    Cytat Zamieszczone przez zbigo Zobacz posta
    Chodzi mi o uzupełnienie o obiektyw , którego użyję zarówno do wąskiego kadru w pomieszczeniach jak i portretów w plenerze, czy zdjęć reportażowych.
    Takim obiektywem jest właśnie zoom, którego już masz. Ma odpowiedni zakres ogniskowych, żeby robić nim i krajobrazy na szerokim kącie, i portrety na długim końcu, i fotki na spacerze, i na wycieczce, i u cioci na imieninach albo u dziecka w przedszkolu na jasełkach. Stałkę możesz wprowadzić wtedy, gdy zoom nie wystarcza Ci z powodu zbyt małej jasności i/lub zależy Ci na uzyskaniu większego rozmycia tła.

    Cytat Zamieszczone przez zbigo Zobacz posta
    Taka 20-ka 1,7 została mi po GF-1! Ale czy to wystarczy?
    A co byś chciał jeszcze? Jeśli nie wystarczy, to znaczy, że trzeba dokupić jeszcze jedną stałkę, albo o ogniskowej bardziej portretowej, albo bardziej krajobrazowej. Skoro już masz tę 20-tkę (swoją drogą dobrze, że wspomniałeś o tym szczególe ), to po prostu rób nią zdjęcia. Po krótkim czasie sam będziesz wiedział, czy Ci ona pasuje, czy nie. A jeśli nadal będziesz miał wątpliwości, to znaczy, że Twoje potrzeby nie wykraczają poza możliwości oferowane przez kita i stałka w ogóle nie jest Ci potrzebna.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Sawa
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdanski
    Posty
    1.637
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    Zbigo,
    ja chętnie odkupię tę twoją 20stkę.
    A ty może sobie spraw 45tkę - jasna, tuż za zakresem kita ale również na tym forum - a ja też mogę potwierdzić - reklamowana jako bardzo dobra portretówka a i wąskie kadry w pomieszczeniach z pewnością się udadzą.
    pozdrawiam,

  9. #9

    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    OK dzięki wszystkim,
    nad ofertą się zastanowię bo nie wiem czy mojego EP-3 nie będę sprzedawał właśnie z tym obiektywem (bo jak wyżej - kit się zepsuł).

  10. #10
    | OlyJedi Awatar WoRaS
    Dołączył
    Mar 2013
    Posty
    272
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria

    Odp: obiektyw do OM-D M-10

    Cytat Zamieszczone przez zbigo Zobacz posta
    Przepraszam ale jestem amatorem i pewnych niuansów fotografii nie znam. Zapytam tak : dlaczego mam powielać ogniskową z zakresu kita?
    Chodzi mi o uzupełnienie o obiektyw , którego użyję zarówno do wąskiego kadru w pomieszczeniach jak i portretów w plenerze, czy zdjęć reportażowych. Czy to się wszystko kłóci?
    Taka 20-ka 1,7 została mi po GF-1! Ale czy to wystarczy?
    Tych 3 zastosowań jednym obiektywem raczej nie "opędzisz". Portrety i wąskie kadry w pomieszczeniach to np. mZuiko 45mm, a reportaż to coś szerszego (np. wspomniany Panas 20mm).

    Jesteś w stanie okreslić czego Ci brakuje w szkłach, które posiadasz? Są za ciemne (i przez to czasy są za długie)? Brakuje ogniskowej? Jeśli nie jesteś pewien, to zrób tak jak napisał epicure - rób zdjęcia i jeśli czegoś będzie Ci brakowało, to wyłapiesz to prędzej czy później.

    Powyższe rady nie mają większego sensu jeśli chcesz po prostu sobie sprawić po prostu jakiś nowy gadżecik w postaci obiektywu
    Pozdrawiam, Tomasz
    http://www.tomaszworek.com/

Podobne wątki

  1. Obiektyw do E-420
    By sisisa in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 18.09.13, 20:29
  2. Obiektyw OM
    By bartek2807 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 15.12.09, 00:03
  3. Obiektyw
    By Raven in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28.08.04, 23:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.