Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Płynne przejścia.

  1. #1
    | OlyJedi Awatar jerryg3
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Jaworzno
    Posty
    639
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Płynne przejścia.

    Z filmowaniem mam tyle wspólnego co "nurek do kosmonauty" , kompletnie się nie znam na montażu filmu, zmian rozdzielczości itp.
    Postanowiłem jednak, póki co, nagrać kilka filmików dla dzieci, ich rodziców z różnych imprez. Oczywiście chodzi tez o moją córkę. Pamiątka dla taty, mamy, babć itd. Do nagrania filmików używam E-M1, bez statywu plus duży ED 14-54. Rodzi się pytanie w mej głowie: Czy normalne jest to, że podczas przesuwania kamery, na wynikowym pliku jest taki "pozacinany" ? Czy to wina sprzętu ? Gdzies już chyba o tym czytałem. Proszę o mała poradę.

    Z puszką w dłoni świat staje się piękniejszy
    Zapraszam na stronę, bloga, wątek.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Odp: Płynne przejścia.

    takie przycięcia występują kiedy z filmu 30 kl/s zrobimy np 24, czy 25 kl/s. Możliwe, że tu własnie jest ten problem.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar jerryg3
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Jaworzno
    Posty
    639
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Odp: Płynne przejścia.

    Cytat Zamieszczone przez dzemski Zobacz posta
    takie przycięcia występują kiedy z filmu 30 kl/s zrobimy np 24, czy 25 kl/s. Możliwe, że tu własnie jest ten problem.
    O widzisz, tak jak pisałem kompletnie się na tym nie znam. W takim razie jeszcze jedno pytanie:
    Filmy są w mow 1980, wrzucam je na Move Maker, coś tam dodaję, np. napisy i muszę ostatecznie zapisać plik wynikowy, aby on był dostępny na YT.
    Mam do wybotu mpg4 oraz wmv, który wybrać i jak ustawić prędkość klatek ?

    Teraz się tak zastanawiam, filmik powyżej był zrzucony bezpośrednio z aparatu na kompa, dalej na YT. Dlatego nie rozumiem tych ustawień prędkosci klatek. Czy ewentualnie mogę mieć coś źle ustawione w E-M1 ?
    Z puszką w dłoni świat staje się piękniejszy
    Zapraszam na stronę, bloga, wątek.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Odp: Płynne przejścia.

    Aparaty Olka potrafią filmowac tylko w 30 kl/s (niestety). Nie mam bladego pojęcia jak poustawiać parametry w MovieMaker ponieważ nigdy go nie używałem. Ale jesli chodzi o jakość to lepszy jest wg mnie mpeg4 (jakieś AVI lub MKV), pamietać jednak trzeba, żeby była ustawiona w opcjach filmu przy zapisie liczba klatek 29,97 (lub 30) na sekundę.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Płynne przejścia.

    Cytat Zamieszczone przez jerryg3 Zobacz posta
    Do nagrania filmików używam E-M1, bez statywu plus duży ED 14-54. Rodzi się pytanie w mej głowie: Czy normalne jest to, że podczas przesuwania kamery, na wynikowym pliku jest taki "pozacinany" ? Czy to wina sprzętu ? Gdzies już chyba o tym czytałem. Proszę o mała poradę.
    To zacinanie jest wynikiem, niestety, niedopracowanego u Olka (chyba celowo) trybu filmowania.
    Moje rady:
    - bezwzględnie używaj statywu, mniej będzie "latał" obraz,
    - panoramowania staraj się unikać, a jeśli już musisz to rób to bardzo powoli (statyw pomaga - najlepiej z dobrą głowicą) i na jak najszerszym kącie. Tak jest zasada aby nie panoramować w trybie tele. Czyli jak masz ustawione tele, to przed panoramowaniem użyj zooma i przestaw na szeroki kąt i dopiero zacznij panoramować. A najlepiej nie używaj panoramowania - wyłącz kamerę, przestaw ujęcie i nagrywaj bez ruchu kamerą - potem sklej - niestety, wiem, stwarza to więcej pracy przy montażu, no i trzeba oddzielnie ścieżkę dźwiękową nadrywać ... ale Olek też ma w ofercie rejestratory dźwięku
    - jak dajesz filmiki na YT, to po co Ci rozdzielczość 1080? Może ograniczenie do 720 spowoduje, że obraz będzie się mniej "ciął"
    - jak nie chcesz inwestować w dodatkowe duperele, to do filmowania kup jakiś korpus od Panasonic

    PS
    W pewnym sensie statyw zastępuje doskonała stabilizacja jak jest w PENie E-P5 - naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem jej skuteczności.

    Przy odtwarzaniu na komputerze i nagrywaniu w świetle słonecznym, to czy 30kl czy 25kl nie ma żadnego znaczenia.
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 30.05.14 o 14:49

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Odp: Płynne przejścia.

    hmm, u mnie nie ma takiego efektu skakania (olek E-PL5). Jest oczywiście lekkie rozmazywanie się przy panoramowaniu, ale to norma przy zapisie tego typu. Za to klatkowanie pojawia się jak zmieniasz w programie do konwersji ilość klatek.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Odp: Płynne przejścia.

    Tak jak już wspomniano klatkowanie jest wynikiem zmiany ilości klatek/sekunde podczas jakiejś konwersji. Ja wszystkie filmy robię w ProShow. Mieszam filmiki z zdjęciami. Można łatwo przekadrować nie tylko zdjęcie ale i kadr filmu. Nawet jeżeli filmowaliśmy jeden statyczny kadr nie ma problemu by przerobić ujecie w panoramę. Oczywiście będzie to wtedy crop no ale jeżeli jest to konieczne...
    O zoomach i przejściach już nie wspomnę bo jest tego multum.
    Dodam jedynie, że trzeba używać możliwie najnowszej wersji softu ponieważ program nie jest zbyt szybki o ile chodzi o import plików MOV. Stare wersje robiły to jeszcze wolniej i potrafiły się wysypywać. Teraz nie mam z tym problemu.
    Zapisuje do MP4 z rozdzielczością HD 30 kl/s. Mimo tego, że E-PM2 zapisuje do 29.97 przy zapisie do 30 nie zauważyłem żadnych przeskoków.
    Do obrazu nie mogę mieć zastrzeżeń.

    Aha. Przy panoramowaniu stabilizacja w poziomie powinna być wyłączona.
    Ostatnio edytowane przez Pi0trazy ; 30.05.14 o 22:34
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar jerryg3
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Jaworzno
    Posty
    639
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Odp: Płynne przejścia.

    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Postaram się zapamiętać i uczyć.
    Do czego właściwie jest mi filmowanie potrzebne niech zobrazuje ten filmik:
    Z puszką w dłoni świat staje się piękniejszy
    Zapraszam na stronę, bloga, wątek.

Podobne wątki

  1. Przejścia tonalne na monitorze - problem
    By epicure in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 10.10.10, 19:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.