Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

  1. #21

    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    38
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Taki zestaw niedawno nabyłem i jestem mega zadowolony. AF w 12-40mm to cicha błyskawica np. w porównaniu z 14-35mm Możliwość podpięcia obiektywów 4/3 i m4/3, to dodatkowe możliwości. Dobrze współpracuje z dużymi szkłami 4/3. Jedyne zastrzeżenia, to szybkość z dużym 35-100mm - odrobine szybciej pracował z E-5. Postaram się przedstawić niedługo mały test.
    Olympus OM-D EM-1 l OM-D EM5 Mark II l M.ZD 7-14mm | M.ZD 75mm f1.8 l ZD 150mm f2.0 | Panasonic Leica 42.5mm f1.2 | Panasonic Leica 25mm f1.4 | FL-36R l FL-50R

  2. #22
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Fajny, praktyczny test.

    ---

    W kwestii EXIF-ów. Wystarczy, że podstawowe parametry są w podpisie zdjęcia.

  3. #23
    | OlyJedi Awatar Ziootek1971
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    462
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Szkoda, że nie było zbliżenia na zawodnika w żółto-czarnym kubraczku. Takiego "debeściaka" dawno nie widziałem. Zdjęcia świetne.
    Ziootek
    E-30; E-P3; mZD 14-42; "dekielek" 15 mm; ZD 14-54; ZD 9-18; ZD 40-150; Sigma 24; Metz 48-AF1

  4. #24
    | OlyJedi Awatar TOKIN
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Cieszyn
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Część trzecia.

    Teraz coś z koszyka opowieści pod tytułem Nigdy nie mów Nigdy.

    Otóż zawsze zarzekałam się, że MF nie dla mnie, że wada wzroku, że niewygodnie, że nieskutecznie, że powoli, że nie da się itp., itd. Potem wymyślono focus peaking, ale ja nadal byłam sceptyczna, to na pewno nie działa, to na pewno tylko taki chwyt marketingowy, to dla szaleńców, to nie dla mnie.
    Nawiasem mówiąc ciekawie rozwiązane jest przełączanie AF-MF - można tego dokonać na dwa sposoby - albo z poziomu menu aparatu, albo pierścieniem na obiektywie (to drugie jest oczywiście znacznie szybsze!).

    W EM1 wypróbowałam MF, wypróbowałam focus peaking – ludzie, to działa! I to jak!
    19.


    20. Nie dość, że działa, nie dość, że szybko, to w dodatku precyzyjnie!





    Generalnie jestem pod dużym wrażeniem „makrowych” możliwości tego obiektywu. Aż się dziwię, że producent tak szczodrze nas użytkowników obdarował… wszak jest specjalne (i nie tanie) szkiełko makro w systemie…
    Oczywiście makro maniacy nie będą poruszeni, natomiast zwykły użytkownik, któremu od czasu do czasu, albo od wielkiego dzwonu spodoba się jakiś kwiatek, albo dmuchawiec czy gałązka pomidora… będzie więcej niż zadowolony. Ja byłam!



    23.





    Zabrałam też kiedyś EM1 wraz z 12-40 na chwilę do dworu - akurat szykowano salę na wesele.
    Ręcznie ustawiony balans bieli - chyba daje radę:


    24.


    25. Tak się zajęłam oglądaniem wnętrz, że lody się zaczęły topić...:





    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4210062xy.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	632,4 KB
ID:	116808Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4210063xy.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	644,4 KB
ID:	116809Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4240188xy.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	894,9 KB
ID:	116810Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4240211xy.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	630,4 KB
ID:	116811Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4270028xy.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	541,4 KB
ID:	116812Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4270058xy.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	595,8 KB
ID:	116813Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4270061xy.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	750,7 KB
ID:	116814


    CDN...






  5. #25
    | OlyJedi Awatar Wieprz
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wwa
    Posty
    1.629
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Przenosząc reputacyjne wszechobecne stękanie na płodną glebę frywolnych pieśni ludowych rzekłbym: dałabym Ci chleba z masłem alem go zjadła.

    Tymczasem masz żółtą kartkę

    przychodzisz do mnie z siekierą, to znaczy że też nie jestem Ci obojętny ...

  6. #26
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Zmianę trybu AF na MF w 12-40 można dokonać na trzy sposoby:
    - menu w aparacie,
    - przesunieciem pierścienia ostrości
    - naciśnięciem zdefiniowanego guzika na obiektywie lub body (o ile na body takim dysponujemy)
    Zmiana pierwsza i trzecia daje regulację MF pierścieniem w trybie sterowania by wire (pierścien kręci się dookoła). Przesunięcie pierścienia ostrości daje nam mechaniczne ustawianie ostrości jak w słynnych "manualach".

    Peaking w Olkach jest nadal nieco gorszy niż w np. w NEXie - mam oba - mam porównanie. Np. w NEXie można zmienić kolor "kreskowania" krawędzi, w E-P5 jest to jedynie kolor biały - może w E-M1jest inaczej, ale testujący nic na ten temat nie napisał.

    Dobre "macro" w 12-40 nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ stary poczciwy 14-54 już to miał ...

  7. #27
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    217
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Ja mam ustawiony tryb S-AF MF . Chcę AF - mam na dzień dobry, chcę MF - kręcę pierścieniem ostrości i mam automatycznie MF.

    Nie wiem, jak w em-1, ale w em-10 kolor kreskowania krawędzi można wybrać (czarny albo biały)
    Ostatnio edytowane przez jurekg ; 6.05.14 o 07:10

  8. #28
    | OlyJedi Awatar TOKIN
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Cieszyn
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Tak, można jeszcze zdefiniować guziczek.
    Moim zdaniem najwygodniejsze jest przesunięcie pierścienia na obiektywie.
    Inna sprawa, że choć teoretycznie nie powinien, to kilka razy zdarzyło mi się ów pierścień przesunąć mimowolnie. Podobnie było z zaślepką pod lampę błyskową - przyglądąłam się jej uważnie i siedzi sztywno, jednak ze dwa razy się wysunęła przy wyciąganiu aparatu z torby.

    W EM1 (podobnie jak w EM10) można zmienić kolor kreskowania - wydało mi się to oczywiste.
    Można oczywiście zmieniać wielkość powiększenia.


    Moim zdaniem focus peaking w EM1 nie jest gorszy niż w NEX /5r/ (o tym mogę coś powiedzieć, bo obcowałam z aparatem kilka miesięcy).
    Pewnie za sprawą ergonomii całości, być może za sprawą obiektywu (pierścienia) - peaking w EM1 wydał mi się działac znacznie lepiej!
    W Nexie kompletnie mnie ta funkcjonalność nie przekonała, w EM1 (em10 też) mi się to bardzo spodobało.
    Ostatnio edytowane przez TOKIN ; 6.05.14 o 11:45



  9. #29
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Cytat Zamieszczone przez TOKIN Zobacz posta

    W EM1 (podobnie jak w EM10) można zmienić kolor kreskowania - wydało mi się to oczywiste.
    Można oczywiście zmieniać wielkość powiększenia.


    Moim zdaniem focus peaking w EM1 nie jest gorszy niż w NEX /5r/ (o tym mogę coś powiedzieć, bo obcowałam z aparatem kilka miesięcy).
    Pewnie za sprawą ergonomii całości, być może za sprawą obiektywu (pierścienia).
    W Nexie kompletnie mnie ta funkcjonalność nie przekonała, w EM1 (em10 też) mi się to bardzo spodobało.
    Wydaje mi się (z podkreśleniem na wydaje mi się) że w E-P5 też można zmienić kolor focus-peakingu z białego na czarny.

    Moim skromnym zdaniem funkcja focus-peaking działa w E-M1 wyraźnie lepiej niż w E-P5. Przypuszczam że jest to kwestia użytego procesora - ten w E-P5 reaguje z jednak z pewnym minimalnym opóźnieniem
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  10. #30
    | OlyJedi Awatar TOKIN
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Cieszyn
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Część czwarta - ostatnia

    Stabilizacja:
    Stabilizacja jest bajeczna, jej specyfikację znacie wszyscy lepiej ode mnie, dla mnie ważny jest efekt. A efekt jest taki:

    EM1 24mm 1/20s
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4250018xy.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	818,8 KB
ID:	116947Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4250019xy.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	876,0 KB
ID:	116948Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4250020xy.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	875,3 KB
ID:	116949


    Na marginesie – stabilizacja w EM10, choć według specyfikacji gorsza, moim zdaniem działa równie dobrze – oczywiście to moje subiektywne wrażenia, testów laboratoryjnych nie wykonałam.

    EM10 24mm, 1/20s
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4250018em10xy.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	792,5 KB
ID:	116950Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4250019em10xy.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	789,1 KB
ID:	116951Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4250020em10xy.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	791,3 KB
ID:	116952


    Jestem takimi wynikami zaskoczona, nigdy wcześniej nie miałam tak efektywnie działającej stabilizacji w żadnym aparacie. Nie należę też do osób mających niewzruszone dłonie - chyba wręcz przeciwnie.
    W obu przypadkach kadrowałam przez wizjer. Przy czasach rzędu 1/8s ilośc zdjęć 100% ostrych jest nieco mniejsza, jednak nadal dająca poczucie, że stabilizacja w tym aparacie (w tych aparatach) działa naprawdę dobrze.

    Po kilkunastu dniach obcowania z EM1 nadszedł czas wysyłki i .... poznawania EM10

    Nie czuję niedosytu, ani nie mam poczucia, że została mi jakaś gorsza, zubożona wersja EM1.
    Który aparat lepiej kupić?
    Najlepiej mieć je oba!
    Ostatnio edytowane przez TOKIN ; 7.05.14 o 22:57



Podobne wątki

  1. TOKIN[kowe] zdjęcia różne
    By TOKIN in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 305
    Ostatni post / autor: 7.07.14, 12:29

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.