Strona 139 z 199 PierwszyPierwszy ... 3989129137138139140141149189 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1.381 do 1.390 z 1988

Wątek: Modele, makiety, dioramy ... (wątek zbiorowy)

  1. #1381
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.873
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Operator Zobacz posta
    W przypadku Sępa, po wojnie tę obudowę przed kioskiem usunięto, gdyż oryginalna armata została zastąpiona rosyjskim odpowiednikiem. Po kolejnym remoncie, artyleryjskie uzbrojenie główne całkowicie zdemontowano i w takiej formie okręt użytkowano do końca służby.
    Zastanawiałem się nad zaletami i wadami takiej obudowy działa. Na pewno działo jest w niej mniej narażone na uszkodzenia, przypuszczam, ze mniejszy jest też opór hydrodynamiczny przy poruszaniu się pod wodą. Jeśli taka obudowa ma odpowiednia grubość to chroni też obsługę działa przed odłamkami - ale z kolei odpowiednio wtedy waży. Kolejna wada to ograniczenie kątów ostrzału i chyba właśnie to spowodowało, że konstruktorzy rzadko takie obudowane działa stosowali.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  2. #1382

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.960
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    1319. Prins Hendrik - Narodowe Muzeum Morskie Amsterdam.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Prins Hendrik.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	215,8 KB
ID:	233235

  3. #1383
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Zastanawiałem się nad zaletami i wadami takiej obudowy działa. Na pewno działo jest w niej mniej narażone na uszkodzenia, przypuszczam, ze mniejszy jest też opór hydrodynamiczny przy poruszaniu się pod wodą. Jeśli taka obudowa ma odpowiednia grubość to chroni też obsługę działa przed odłamkami - ale z kolei odpowiednio wtedy waży. Kolejna wada to ograniczenie kątów ostrzału i chyba właśnie to spowodowało, że konstruktorzy rzadko takie obudowane działa stosowali.
    Stawiam na mniejszy opór. To działo służyło głównie do oszczędzania torped, czyli dobijania płynących bez eskorty statków, które po trafieniu torpedą do niczego się nie nadawały, ale nie chciały zatonąć. Ochrona przed odłamkami raczej zbędna, kąt ostrzału bez większego znaczenia. W drugiej połowie DWS działo zupełnie straciło sens.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #1384
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.873
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Nie tylko do dobijania. W czasie I wojny światowej (a w oparciu o tamte właśnie doświadczenia konstruowano okręty w okresie międzywojennym) częstą praktyką było atakowanie przez okręty podwodne płynących samotnie statków w wynurzeniu przy użyciu działa (bez uprzedniego użycia torped). Podczas II wojny światowej takie praktyki stosowano już znacznie rzadziej ze względu na zagrożenie ze strony lotnictwa oraz to, że znacznie trudniej było napotkać nieuzbrojone statki płynące bez konwoju.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #1385
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    ... częstą praktyką było atakowanie przez okręty podwodne płynących samotnie statków w wynurzeniu przy użyciu działa (bez uprzedniego użycia torped). ...
    To się nadal idealnie mieści w oszczędzaniu torped Na pełnym morzu torpedy były towarem zdecydowanie bardziej deficytowym niż pociski do działa i jeśli coś było na tyle małe, że dało się zatopić działem, to tak zapewne czyniono. Klasyka gatunku, to jednak torpeda i dobijanie. Polecam hasło "statki pułapki"

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    ...Podczas II wojny światowej takie praktyki stosowano już znacznie rzadziej ze względu na zagrożenie ze strony lotnictwa oraz to, że znacznie trudniej było napotkać nieuzbrojone statki płynące bez konwoju.
    Drobna poprawka: podczas drugiej połowy DWS. Zaczęło się z grubsza po staremu. Ostatnie uboty nie miały juz działka.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #1386
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.873
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To się nadal idealnie mieści w oszczędzaniu torped Na pełnym morzu torpedy były towarem zdecydowanie bardziej deficytowym niż pociski do działa i jeśli coś było na tyle małe, że dało się zatopić działem, to tak zapewne czyniono. Klasyka gatunku, to jednak torpeda i dobijanie. Polecam hasło "statki pułapki"
    Hasło 'statki-pułapki' jest mi doskonale znane. I całkowicie się zgadzam co do znaczenia oszczędności torped (w końcu było ich na pokładzie zaledwie kilka a pocisków do działa kilkaset). Twierdzę natomiast, że przynajmniej podczas I wojny światowej przy atakowaniu samotnych statków najczęstsza kolejność była inna - wystrzał z działa - na początku wojny zwykle ostrzegawczy by zmusić statek do zastopowania celem dokonania kontroli (w przypadku statku pod neutralną banderą) lub dać szansę załodze na jego opuszczenie (w przypadku statku pod banderą przeciwnika), w późniejszym okresie wojny już bezpośrednio w strzelano w statek. Torpedy stosowano wtedy, gdy trudno było zatopić statek przy użyciu działa - gdyż był zbyt duży, zbyt szybki i mógł uciec, lub obawiano się zagrożenia ze strony mogących przebywać w pobliżu okrętów przeciwnika. Jeżeli po trafieniu torpedą samotny statek nie tonął - wtedy faktycznie częściej próbowano go dobijać z działa niż drugą torpedą.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Drobna poprawka: podczas drugiej połowy DWS. Zaczęło się z grubsza po staremu. Ostatnie uboty nie miały juz działka.
    W początkowym okresie wojny tak, a nawet tak jak podczas pierwszej wojny światowej - zatrzymywano statek do inspekcji, używano działa a dopiero gdy to nie skutkowało torped - dobrym przykładem jest zatopienie Rio de Janeiro przez Orła w kwietniu 1940r. Ale to się dość szybko zmieniło i ryzyko ujawnienia przez okręt podwodny swojej pozycji poprzez strzelanie z działa stało się zbyt duże.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #1387

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.960
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    1320. Supermarine Spitfire - Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Spitfire.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	137,4 KB
ID:	233285

  8. #1388

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.960
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    1321. Twierdza w Ardżesz - Narodowe Muzeum Wojska Bukareszt.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	twierdza Ardżesz.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	233319

  9. #1389

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.960
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    1322. Mindelo - Muzeum Marynarki w Lizbonie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mindelo.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	245,7 KB
ID:	233347

  10. #1390

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.960
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    1323. Trójstopniowa rakieta suborbitalna - MSPO 2020 Kielce.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TRS.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	233448

Podobne wątki

  1. Spacerowe ciekawostki - wątek zbiorowy
    By Rysiek_O in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 1058
    Ostatni post / autor: 1.04.24, 20:12
  2. Wątek morski - zbiorowy
    By waruga in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 2611
    Ostatni post / autor: 24.07.16, 19:46
  3. Album rodzinny - wątek zbiorowy...
    By Karol in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 2.10.14, 19:44
  4. Łodzie podwodne-wątek zbiorowy
    By waruga in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 5.06.13, 20:15
  5. EURO2012 - wątek zbiorowy : )
    By glee in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 108
    Ostatni post / autor: 3.07.12, 23:27

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.