Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    Rzadko się zdarza żeby ktoś na testy rzucał się na kompakta. Ba, zapytałem o możliwość testu na początku stycznia, a aparat trafił do mnie w końcówce lutego.

    Był ze mną lekko ponad tydzień i uznałem, że wszystko co nie musi być idealne będę nim robił. I... udało się. Stylus 1 (jeśli nadal będziemy go traktować jako kompakt czyli aparat pomocniczy/spacerowy) jest idealny - szczególnie porównując do cenowo podobnej konkurencji i szukając względnie jasnego obiektywu (2.8 już wielokrotnie bywało w tego typu aparatach).

    Jest lekki (podobna waga do body w MFT). Jest szybki (AF). Ma niezły zoom (żałuję, że 28-300, a nie 24-200, ale nie można mieć wszystkiego). Dobrze leży w ręce (wg mnie lepiej niż OM-D EM-5). I.. jest MAŁY. Zajmuje generalnie tyle miejsca co właśnie wspomniany E-M5, a ma już "w środku" 10.7x zoom. Jest cichy (tak cichy jak E-P5 albo bardziej, zdecydowanie bardziej cichy niż GX7 z włączoną mechaniczną migawką).

    Czego mi w nim najbardziej brakowało? 1/4000s i przysłony domykającej się dalej niż F/8. Pierwsze bywa w kompaktach, drugie raczej jest standardem.

    Jak już popisaliśmy to może jakieś zdjęcia

    01. Hala Telewizyjna Szkoły Filmowej w Łodzi. Nawet w słabo oświetlonej hali (tylko oświetlenie tzw. techniczne) da się robić kompaktem.

    02. Korytarz Centrum Dydaktyki Nowych Mediów Szkoły Filmowej. Da się wyciągać detale i w światłach, i w cieniach.

    03. Maksymalnej zbliżenie w trybie makro. Tutaj Stylus 1 mocno ustępuje XZ-2, ale i tak jest ok.

    04. Nawet przy średnio kontrastowych chmurach da się na nie ostrzyć. Nie każdy kompakt sobie z tym radzi...

    05. "Złamanie głębi" jest do zrobienia. F/2.8 i długa ogniskowa pozwała "pobawić się" głębią nawet wieczorem (to była jakaś 16-17 w lutym).

    06. Nawet później da się ostrzyć - chociaż model nie wyglądał na szczęśliwego...

    07. Ultrafiolet i ISO 1600. Jak na kompakt: dobrze!

    08. ISO 800 nawet późnym wieczorem daje b. dobrze radę.

    09. Kaczki. Każdy aparat wywołuje u mnie ochotę na fotografię "miejskich zwierząt".

    10. Ta sama zasada. Widać ponownie, że głębia ostrości może tu "pracować", ale nie jest to wciąż chociażby MFT.

    11. Kolejny przykład zabawy z głębią ostrości.

    12. Maksymalny zoom i F/2.8. Ładnie rozmywa i skala powiększenia nadaje się do "kwiatków i owadów" dla amatora. Dołożenie Raynoxa pewnie dałoby bajeczne efekty, ale nie miałem tulejki do filtrów, a "z ręki" nie wyszłoby to tak żeby się tym chwalić.

    13. Trochę motosportu. Zapomniałem (przepraszam najmocniej) o meczu Widzewa w Łodzi dzień wcześniej. Tak to byłaby szansa sprawdzenia czy z poziomu murawy da się tym dobrze zrobić piłkę Za to tutaj widać, że ostrzy ok.

    14. Ponownie.

    15. Pod ostre światło blikuje. Długi zoom i kompaktowa matryca - oceniam ok.


    16. Kompakty wywołują u mnie ochotę fotografowania obiektów na niebie.

    17. Obiekty (zwykle) latające, ekw. 300mm i F/2.8. Nie mogło ich zabraknąć.

    18. Ponownie.

    19. Tu nie jest idealnie ostro. Ale... strzelone na szybko, przez gałęzie, na zdjęcie było jakieś 2-3s. A za najlepsze zdjęcie można uznać takie, które jest zrobione - tu Stylus 1 radzi sobie świetnie.

    20. Mocno wyciągany z RAW zachód słońca. Tak, da się wyciągać naprawdę dużo.

    21. MIG-21, którego mają z Łodzi usunąć (sprzedany na aukcji wojskowej). Wyciągane jeszcze więcej niż w przypadku zachodu słońca.

    Przed ostatnim zdjęciem muszę stwierdzić ponownie: jest świetnie. Jest lekko, względnie ostro (XZ-2 jednak go pokonuje), jest dobry zakres ogniskowych, dość wytrzymała bateria (u mnie było to więcej niż podawane w specyfikacji, ale ja prawie nie używam lampy).

    Oczywiście, konkurencja (RX10) może i jest lepsza, ale kosztuje 2x i waży 2x - czyli (biorąc pod uwagę, że to klasa kompaktowa) Stylus 1 opłaca się 4x bardziej.

    I na zakończenie:

    22. Wiewiórka. Test kompaktu bez wiewiórki się nie obejdzie.

    I ponownie na koniec: jak szukacie aparatu, który daje dobre pliki JPG i ma sensowny zoom (28-300 jest na końcu tego zakresu), wchodzi do większej kieszeni i zastąpi wam MFT/dSLR ze "spacer zoomem" to polecam!
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    ciekawy teścik. I zgadzam się ze stwierdzeniem że 24-200 byłoby fajniejsze niż 28-300. Plusik poleci jeśli oczywiście system pozwoli.
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  3. #3
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    I zgadzam się ze stwierdzeniem że 24-200 byłoby fajniejsze niż 28-300. Plusik poleci jeśli oczywiście system pozwoli.
    Tak, to chyba największa łyżka dziegciu w tym modelu. Nikon w P7800 włożył taki właśnie zakres, Panasonic zrobił to w LF1 (to tak z głowy), ale obie firmy użyły ciemnych obiektywów (a dodatkowo wizjer w LF1 woła o pomstę do nieba, że w ogóle go tam włożyli).
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    no cóż - nie można zrobić zbyt dobrego aparatu bo nie byłoby czym w następnym modelu zaszpanować.
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  5. #5
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    no cóż - nie można zrobić zbyt dobrego aparatu bo nie byłoby czym w następnym modelu zaszpanować.
    Ale, porównując go do tego co dzisiaj mamy na rynku, jest w najciekawszej klasie. Jakby był do 2000zł to bym na ostatnią wycieczkę GX7 nie targał - mimo, że zwykle mam ze sobą 14 20 45 na takich wyjazdach tylko.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    Wreszcie powstalo cos, co jest porownywalne w kwestii obrazka z Fuji X-S1. Robi sie wreszcie ciekawie na rynku mega zoomow.
    Dzieki za fotki i garsc info.

    pozdroofka
    Member of ABCDEFG Polska. 15% miesiecznie bez ryzyka! Zapraszam.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.059
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    Witam !

    Ten aparat jest ciekawym rozwiazaniem dla wielu kompromisow i dobrze, ze takie konstrukcje powstaja bo nie kazdemu odpowiada wymienna
    optyka a mozliwosci jakie ma Stylus 1 daje duzy zakres mozliwosci zastosowania go do wielu reporterskich zastosowan oraz
    domowo-wycieczkowej fotografii

    Chetnie zobacze jeszcze wiecej zdjec z tego aparatu.

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  8. #8
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Witam !

    Ten aparat jest ciekawym rozwiazaniem dla wielu kompromisow i dobrze, ze takie konstrukcje powstaja bo nie kazdemu odpowiada wymienna
    optyka a mozliwosci jakie ma Stylus 1 daje duzy zakres mozliwosci zastosowania go do wielu reporterskich zastosowan oraz
    domowo-wycieczkowej fotografii

    Chetnie zobacze jeszcze wiecej zdjec z tego aparatu.

    Pozdrawiam
    Ciekawy test, chciałbym podziękować. Moja ślubna wybrała go dla siebie po dłuższej przygodzie z G-1. Gdy zamawiałem jej ten aparat Miałem doń wielką rezerwę, zresztą dalej on nie przekonuje, ale to rzecz gustu. Po prostu wolę wziąć OM-D i ZD 50-200 w teren jak jakiegoś kompakta...
    Kompromisy mają swoje zalety, ale również i wady.
    Widać jednak w teście, że da się tym cudem fotografować.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ravbog
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    830
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    Mam, używam, choć ostatnio brak czasu polecam.
    Jedyny mankament moim zdaniem to cena, ale i tak kupiłem
    Za propagowanie Stylusa 1 wysyłam plusik

  10. #10
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus Stylus 1 - kompakt doskonały?

    Cytat Zamieszczone przez ravbog Zobacz posta
    Jedyny mankament moim zdaniem to cena, ale i tak kupiłem
    Biorąc pod uwagę, że z podobnym zoomem i światłem 2.8 jest albo 2x droższy RX10 albo FZ200, który ma zoom 25-600 i mniejszą matrycę...

    Na Zachodzie kosztuje ~600EUR, więc to jak nasze 600zł. W Polsce większość elektroniki jest droga.

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Kompromisy mają swoje zalety, ale również i wady. Widać jednak w teście, że da się tym cudem fotografować.
    Wszystkim się da

    Stylus 1 jest bardzo dobry w swojej klasie i więcej niż dobry jeśli postawić go obok kompaktów z matrycami 1" - tam problemem są ciemniejsze obiektywy.

    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Ten aparat jest ciekawym rozwiazaniem dla wielu kompromisow i dobrze, ze takie konstrukcje powstaja bo nie kazdemu odpowiada wymienna optyka a mozliwosci jakie ma Stylus 1 daje duzy zakres mozliwosci zastosowania go do wielu reporterskich zastosowan oraz
    domowo-wycieczkowej fotografii
    Nie zastapi wymiennej optyki w każdej sytuacji, ale jest zdecydowanie lepszy niż rynkowa średnia - i mały.

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    Wreszcie powstalo cos, co jest porownywalne w kwestii obrazka z Fuji X-S1. Robi sie wreszcie ciekawie na rynku mega zoomow.
    Dzieki za fotki i garsc info.
    XS-1 to inna półka - dużo większy. Stylus 1 jest mniejszy w każdej wersji - i złożonej, i na maksymalnym zoomie.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

Podobne wątki

  1. [OlyTest] Olympus E-P5 + 17 + VF-2 subiektywnie
    By strOOs in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26.02.14, 13:16
  2. [OlyTest] Olympus E-P5
    By frost in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10.01.14, 00:34
  3. [OlyTest] Olympus E-P5 + 17 + VF-2 kontra GX-7 + 20
    By strOOs in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 7.01.14, 13:58
  4. Doskonały obiektyw portretowy
    By Smerf Maruda in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 8.02.08, 20:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.