Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 43

Wątek: [linux] Darktable - jak przetrwać z programem

  1. #11
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.001
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Darktable - jak przetrwać z programem

    Cytat Zamieszczone przez salvadhor Zobacz posta
    Jedyne co mi się udało zrobić z pobranym przykładowym raf'em, to przekonwertować go do tif za pomocą dcraw'a w linii komend:
    Kod:
    dcraw -w -W nazwa_pliku.raf
    Udało mi się też przekonwertować go do formatu dng za pomocą konwertera Adobe - niestety, odpalanego pod WINE. Pobrany exe zapisałem gdzieś na dysku, kliknąłem w niego dwa razy, otworzył się instalator (miałem już wcześniej zainstalowane WINE). Pomieszał, poinstalował się, a następnie na wybranym pliku raf rozwinąłem menu prawym przyciskiem, wybrałem 'otwórz za pomocą' - i tam wskazałem na liście Adobe Converter. Dlaczego tak, a nie od razu z programu? U mnie uruchomiony samodzielnie Adobe Converter nie potrafił zatrybić wskazywanego pliku.

    W opcjach eksportu do dng wybrałem zgodność z Camera Raw 4.6 - nie sprawdzałem nowszych. Tak przygotowanego dng otwiera mi już*każdy inny program.
    Bo czasem się dziwne rzeczy dzieją. Spróbuj jeszcze raz tej metody, tylko rozszerzenie rawa zmień na małe litery. U mnie np, Iceweasel nie widzi plików plik.JPG; za to widzi plik.jpg
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #12
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria
    Nawiasem mówiąc, oddzielnym projektem i programem który radzi sobie z x-trans, to Lightzone. To nic innego, jak kolejna ciekawa wywoływarka rawów - może się podobać (dużo presetów wbudowanych).

  3. #13
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria

    Odp: Darktable - jak przetrwać z programem

    Cytat Zamieszczone przez salvadhor Zobacz posta
    Nawiasem mówiąc, oddzielnym projektem i programem który radzi sobie z x-trans, to Lightzone. To nic innego, jak kolejna ciekawa wywoływarka rawów - może się podobać (dużo presetów wbudowanych).
    Wow! Lightzone - fajny program, bardzo lubiłem nim poznałem ACR i PSa
    Ale ciekawe, bo Lightzone nie jest wspierany już, a RAWy z x-trans czyta??? Z takiego np. X-T1???


    [EDIT]
    O widzę, że z komercyjnego produktu, zamkniętego przeszedł w open source. Ciekawe zaiste!

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  4. #14
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria

    Odp: Darktable - jak przetrwać z programem

    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    Wow! Lightzone - fajny program, bardzo lubiłem nim poznałem ACR i PSa
    Ale ciekawe, bo Lightzone nie jest wspierany już, a RAWy z x-trans czyta??? Z takiego np. X-T1???

    [EDIT]
    O widzę, że z komercyjnego produktu, zamkniętego przeszedł w open source. Ciekawe zaiste!

    T.
    Dokładnie, firma odpowiedzialna za Lightzone (Lightcraft) upadła, a źródła Lightzone przekazała społeczności. Teraz projekt jest opensource, aktualizowany na bieżąco (w tym odczyt najnowszych formatów raw) a przy jego rozwoju pracuje niekiedy nawet... część ekipy z byłego Lightcraft.

  5. #15
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Darktable - jak przetrwać z programem

    testowałeś tego lightzone? warto to instalować?
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  6. #16
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria

    Odp: Darktable - jak przetrwać z programem

    Cytat Zamieszczone przez salvadhor Zobacz posta
    Dokładnie, firma odpowiedzialna za Lightzone (Lightcraft) upadła, a źródła Lightzone przekazała społeczności. Teraz projekt jest opensource, aktualizowany na bieżąco (w tym odczyt najnowszych formatów raw) a przy jego rozwoju pracuje niekiedy nawet... część ekipy z byłego Lightcraft.
    Świetna sprawa!!! Dzięki za info. Uważałem Lightzone za super program.. spore możliwości to miało i zdecydowanie (wg. mnie) lepiej się tym było posługiwać niż np. takim Lightroomem
    Superowy program dla kogoś kto nie chce wydawać kasy na PSa czy LR. Tu dostaje naprawde niezłe możliwości.

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Darktable - jak przetrwać z programem

    tu nawet nie chodzi o wydawanie kasy bo wielu programów nie kupisz w wersji na Linuxa. A ten Lightzone działa!!!
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  8. #18
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.001
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Darktable - jak przetrwać z programem

    Właśnie odpaliłem wersję testową Lightzone na Debianie Jessie.
    Śmiga
    Plus rep dla salvadhora
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Przeniosę z innego wątku dyskusję bo tu bardziej odpowiednie miejsce, zwłaszcza tytuł wątka.

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Z dużym naciskiem na słowo powiedzmy, a nie klon. Mimo, że mam Darktable w PL to jest znacznie trudniejszy w obsłudze (mniej intuicyjny) od LR (po ang.). Taki przykładzik. Będąc w module |ciemnia| (odpowiednik Develop we LR), tam gdzie są suwaki do obróbki zdjęcia. Po zakończonej obróbce i uzyskaniu satysfakcjonującego rezultatu, następnym naturalnym etapem byłby zapis/eksport zdjęcia np. do JPG. I tu już pojawiają się pierwsze schody (mi się pojawiły ). "Pół godziny" szukałem gdzie trzeba kliknąć aby wyeksportować zdjęcie. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, że trzeba wrócić do |stół podświetlany| (to ma być pewnie odpowiednik Library w LR) aby wyeksportować zdjęcie. Zupełnie nie logiczne jak dla mnie. Dlaczego jeszcze trudniejszy od LR ?, bo ma znacznie więcej suwaków, a tych potrzebnych trudno znaleźć, np. odszumienie zdjęcia (może nie ma wcale ?). W balansie bieli brak mi pipety do wskazania na zdjęciu gdzie było miejsce białe, czy szare i według tego program powinien dostosować kolorystykę (tak jest w LR). DT nie ma też możliwości lokalnej korekty (tylko wybranego fragmentu/obszaru zdjęcia) zdjęcia jak w LR. Tych różnic jest dużo więcej, więc do klona bardzo daleko, ale jak na darmowy program (największa, niekwestionowana zaleta) to ma spore możliwości i można uzyskać całkiem zadowalające rezultaty.
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Po kolei:
    1. jest. Można jak Ty pokazałeś, lub po prostu Ctrl + e
    2. Odszumianie:
      profilowe - odszumia dla konkretnego modelu aparatu (matrycy)
      odszumianie (raw) - najprostsze
      odszumianie (filtr bilateralny) - odszumia poszczególne kanały (czerwony, zielony, niebieski)
      odszumianie (średnie nielokalne) - odszumia luminację i chrominację.
    3. Jest możliwość obróbki fragmentu obrazu (praca na warstwach)
    4. Balans bieli daje taką możliwość, ponadto lokalnie można regulować jasność, nasycenie i odcień
    5. Osobno można zmieniać tonację dla jasnych i ciemnych partii.

    Tyle odnośnie pytań. Jest dużo więcej ustawień i możliwości korekty - m.in. filtr połówkowy, poświata, aberracja, kadrowanie, obrót, perspektywa.
    Być może kiedyś zrobię tutka, ale jak na razie zainteresowanie jest wręcz nikłe, to i robić nie ma sensu
    @Bodzip, piszesz, że odszumianie jest, OK, ale w którym miejscu ? Tak dokładniej. Pomimo używania wielu różnych programów nie mogę się tu odnaleźć kompletnie. Może taka informacja przydać się też innym potencjalnym użytkownikom, tym bardziej, że Darktable pojawił się na Windows i to darmowy program. Z tutkiem dobry pomysł. Na razie w skrócie poproszę o tą lokalizację odszumiania

    Edit. Jak dla mnie mogłoby być umiejscowione np. tu za wyostrzaniem:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grupa korekcji.jpg
Wyświetleń:	398
Rozmiar:	13,3 KB
ID:	195195
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 21.10.17 o 11:38
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #20
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.001
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Ok, proszę bardzo.
    Po pierwsze i podstawowe - należy do programu dodać filtry. Dodajesz te które używasz, możesz wszystkie...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 1.jpg
Wyświetleń:	579
Rozmiar:	332,5 KB
ID:	195196

    Odszumianie będzie w przedostatniej zakładce

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2.jpg
Wyświetleń:	555
Rozmiar:	328,4 KB
ID:	195197

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 3.jpg
Wyświetleń:	596
Rozmiar:	310,5 KB
ID:	195198
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 15.08.17, 21:40
  2. Darktable - jaki wejściowy profil koloru?
    By Pi0trazy in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28.07.16, 17:13
  3. Problem z kolorami/programem/ustawieniami?
    By MartinP in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23.02.10, 18:49
  4. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 7.08.06, 20:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.