Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: LightRoom a format zdjęcia ustawiony w body aparatu

  1. #1
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Sawa
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdanski
    Posty
    1.637
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    LightRoom a format zdjęcia ustawiony w body aparatu

    Witam,

    Jakiś czas temu postanowiłem sprawdzić, czy format DNG jest lepszy/szybszy/mniejszy we współpracy z Lightroom'em - może trochę szybszy. Może.
    Poza faktem, że nie podoba mi się sposób importowania, ale można z tym żyć, to zauważyłem dość uporczywą przypadłość LR - import rawów do DNG sprawia, że otrzymujemy format taki, jak w ustawieniach body (3:2, 16:9, 1:1,etc) - a nie zrzut z matrycy (czyli w przypadku olków - 4:3).
    W większości sytuacji jest to pomijalne, wszak przecież myślimy przy robieniu zdjęcia, ale jednak pełen format może niekiedy się przydać, gdy brakuje trochę 'z boku/z góry', i taką sytuację właśnie miałem - chcąc 'wyprostować' nieco kadr, zabrakło mi milimetrów - i spostrzegłem wówczas tę przypadłość LR.

    Gorączkowe przeszukiwania helpa do LR, stron i pytania 'ziomków' o pomoc poskutkowały tym, że przekonałem się, że LR niestety nie ma żadnej możliwości zaimportowania pełnego formatu rawa. Jednak znalazłem rozwiązanie na sieci, a konkretnie w tych dwóch miejscach:
    Exif tool Phila Harvey'a oraz blogu Tima Jagenberga.

    Exif tool - wielofunkcyjne narzędzie - pozwala na obsługiwanie plikami wsadowymi, i to też wykorzystał Tim J pisząc mały plugin do LightRoom'a.

    Jeśli chodzi o LR i Windows - to instalacja plugin'a jest możliwa w prosty sposób dzięki LR PLug-in Manager, pozostaje jedynie umieszczenie Exiftool'a (z odpowiednią nazwą) w systemowej ścieżce, wówczas plugin skorzysta z niego automatycznie.
    Na innych platformach systemowych nie próbowałem.

    Po zainstalowaniu pojawi nam się opcja w menu Library/Plug-in Extras/De-Aspect- current selection.

    Miłego użytkowania.
    pozdrawiam,
    Ostatnio edytowane przez Karol ; 1.03.14 o 23:07

  2. #2
    | OlyJedi Awatar yac
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    k/3M
    Posty
    2.387
    Siła reputacji
    286
    Moja galeria

    Odp: LightRoom a format zdjęcia ustawiony w body aparatu

    Dzięki Sawa za informację.
    Jacek

  3. #3
    Awatar jacenty
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: LightRoom a format zdjęcia ustawiony w body aparatu

    A może wie ktoś, czy coś takiego jest do Photoshopa? Bardzo by się przydało ...
    OMD-EM5 | 12-50 mm | 12 mm

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: LightRoom a format zdjęcia ustawiony w body aparatu

    Jeśli chodzi o LR i DNG, to ja mając LR4 i E-P5 muszę wcześniej konwertować ORF na DNG uzywając Adobe DNG Converter. Niezależnie co mam ustawione w aparacie (4:3, 3:2, 1:1) to DNG obejmuje zawsze rozmiar 4:3, czyli całą matryce.

    Przetwarzając zaimportowany DNG w LR zauważyłem, że widziany w opcjach "Library" czy "Develop" obraz jest w formacie ustawionym w aparacie, czyli jak w aparacie miałem 3:2, to domyślnie w LR widzę też format 3:2. Ale bez problemu można zmienić format 3:2 na 4:3 używając opcji Develop -> Crop Ovelay (R).

    Sprawdź to u siebie, bo nie wydaje mi się aby LR konwertując ORF do DNG obcinał cokolwiek z "surowego" obrazu matrycy

    PS
    Muszę sprawdzić u siebie w LX5, bo już nie pamiętam, ale może dzieje się tak jak u Ciebie tylko w przypadku tzw. multiaspect matryc.

  5. #5
    Awatar jacenty
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: LightRoom a format zdjęcia ustawiony w body aparatu

    Dla Photoshopa (przypuszczam, że dla Lightrooma także zadziała):

    - odpalamy exiftoola (ja używam nakładki ExiftoolGUI)
    - zaznaczamy plik ORF, na dole klikamy exiftool direct i w polu command wklepujemy: -AspectRatio="4:3" -AspectFrame="0 0 4607 3455"

    działa na gołych ORF-ach, nie trzeba konwertować do DNG

    ---------- Post dodany o 11:56 ---------- Poprzedni post był o 11:42 ----------

    i na koniec uproszczona metoda (dla Windows):

    - ściągamy exiftool i kopiujemy do katalogu C:\Windows
    - przy użyciu systemowego "Uruchom" wpisujemy: exiftool -AspectRatio="4:3" -AspectFrame="0 0 4607 3455" c:\temp\photos\ dir

    gdzie c:\temp\photos\ to katalog ze zdjęciami, które chcemy zmienić
    a na końcu "dir" oznacza, że zmiana ma dotyczyć wszystkich plików w katalogu.

    program utworzy nowe pliki ORF oraz zachowa stare, jakbyśmy chcieli je zachować.

    Dzięki Sawa i _tymczasowy za inspirację, chciałem to kiedyś zweryfikować, teraz się udało
    OMD-EM5 | 12-50 mm | 12 mm

Podobne wątki

  1. E3, Lightroom i bieżący podgląd zdjęcia.
    By majeczek78 in forum Studio
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24.04.13, 09:50
  2. Lightroom 4.4 i zażółcone zdjecia - prośba o pomoc
    By Lilen in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 5.04.13, 22:29
  3. zdjęcia w Lightroom a ustawienia aparatu
    By scuner in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30.07.09, 02:02
  4. Jaki maksymalny format zdjęcia mozna wywolac z aparatu c-310
    By pietrzyk666 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 8.04.05, 16:11

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.