Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 38

Wątek: Lightroom - rozjaśnianie cieni z zachowaniem detali

  1. #11
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Chodziło mi o porównanie detali na zdjęciu, a nie zrobienie ładnego HDRa
    To nie HDR. To zastosowanie suwaków o których pisałeś i korekta detali. Kwestia czy widzisz te detale na których Tobie zależało? Obrazek jest w HD.

    OS, LR czy inny program z grubsza tak samo wywoła obrazek i to z automatu. Jednak wspomniałeś o tych dwóch magicznych suwakach do świateł i cieni, i to z ich uwzględnieniem chciałeś otrzymać efekt lepiej widocznych detali. Zgaduje w tej chwili, ale pojechałeś suwakiem Shadows na plus, zaś suwakiem Highlights na minus i zdziwiła Cię utrata szczegółów, które zwyczajnie są w strefie Shadows i się... rozjaśniły.

    ---------- Post dodany o 00:30 ---------- Poprzedni post był o 00:18 ----------

    Co z grubsza należy zrobić korzystając z LR:

    Exposure +0,20,
    Contrast +15,

    Highlights 80,
    Shadows +80,
    Whites +30,
    Blacks -20,

    Clarity +20.

    I jest pozycja wyjściowa do nałożenia Adjustment Brush na samolot. Można się wspomóc opcją Auto Mask by precyzyjniej ją nakładać i nie wychodzić poza obrys samolotu. Dla tego "addżastmenta" trzeba by jeszcze ustawić Exposure +0,60, Highlight +90, Shadows -30, Clarity +20, Sharpness +24, Noise +30. To wszystko są orientacyjne wartości. Trzeba je sobie dopasować wedle uznania.

    I jeszcze cropy (po lewej bez korekty, po prawej z korektą)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8303636-4.jpg
Wyświetleń:	271
Rozmiar:	765,7 KB
ID:	110853 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8303636-3.jpg
Wyświetleń:	268
Rozmiar:	746,4 KB
ID:	110854

    Po prawej, oprócz rozjaśnienia cieni i przygaszenia świateł widać nieco zbyt agresywne wyostrzanie, ale to kwestia dopasowania.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 15.02.14 o 01:36

  2. #12
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - rozjaśnianie cieni z zachowaniem detali

    Jest jeszcze jedna możliwość, nie robiąc przy tym pseudo HDR-a. Zamaskować sam samolot używając Adjustment Brush i ustawić go w mniej więcej na Exposure +2,70, Contrast +35, Highlight +20, Shadows -65, Clarity +20, Sharpness +24, Noise +20. Ale to może nieco dziwnie wyglądać. Można wtedy, w panelu Basic, subtelnie zjechać ekspozycją do -0,50 i rozjaśnić cienie suwakiem Shadows, np. na plus 25. Uzyska się wrażenie oświetlenia samolotu lampą błyskową.

  3. #13
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Już sam nie wiem
    Dla mnie te zdjęcia, które pokazaliście są nie do przyjęcia, wyglądają okropnie nienaturalnie...
    Chodziło mi bardziej o uzyskanie jak największej szczegółowości przy zachowaniu wyglądu zdjęcia jakie ja pokazałem, faktycznie trochę przyciemne, ale mniej więcej mi o to chodzi.
    Niby w LR mogę uzyskać podobny poziom detali, ale dzieje się to kosztem bardzo dużego wyostrzania przez co zdjęcie robi się nienaturalne...
    Najlepiej widać różnicę gdy plik wywołamy w obu programach bez żadnej zabawy w suwaczki tak jak program daje w standardzie. Choć zapewne oba programy i tak w jakiś sposób ingerują w plik wynikowy bez naszej wiedzy, bo zdjęcie załadowane do OS już na starcie wygląda na o wiele bardziej szczegółowe, w LR jest mydełko na drobnych detalach.
    A może to faktycznie kwestia ustawień i jakiegoś wyczucia programu.

  4. #14
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - rozjaśnianie cieni z zachowaniem detali

    Te zdjęcia nie są jakoś super dopracowane. Takie parę klików.

    Zakładam, że naturalnie wg. Ciebie to zdjęcie, na którym samolot zwyczajnie będzie jaśniejszy ale z zachowaniem ciemnych szczegółów, które powinny być kontrastowe względem blachy. Poniżej wersja inna wersja. Czy to zakładany efekt?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8303636-2.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	737,4 KB
ID:	110857

  5. #15
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Chodziło mi bardziej o uzyskanie jak największej szczegółowości przy zachowaniu wyglądu zdjęcia jakie ja pokazałem, faktycznie trochę przyciemne, ale mniej więcej mi o to chodzi.
    Wiec stosując się do powyższego wywołałem w Lightrom4 z podobną ekspozycją jak Twoje w OS. Tylko aby porównać te detale o których wspominałeś. Twoje to drugie podlinkowane.

    moje LR: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Krop 1200-900.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	853,0 KB
ID:	110860 Twoje OV: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Crop 1200-900 OS.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	500,8 KB
ID:	110861

    Nie wydaje mi się aby była różnica w detalach.
    Przyznaje do wcześniejszej swojej wersji całościowej, że trochę za mocno rozjaśniłem cienie ale Twoje jest też niewątpliwie przyciemne.

    Czasem bywa, że na odbiór (za jasne, za ciemne) ma wpływ niezbyt dobrze ustawiony monitor. Na tym obrazku rozróżniam wszystkie kwadraty od białego tła. (jeśli te powyzej 250 zlewają sie z białym tłem znaczy za jasno ustawiony monitor, za duży kontrast) W cieniach nieco gorzej bo dopiero od nr 5. Wcześniejsze zlewają się u mnie z czarnym tłem ale taka podobno "uroda" monitora z matrycą IPS. Lepiej oddaje szczegóły w światłach.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 15.02.14 o 10:30
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #16
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    To fragment zdjęcia (1200/900) do którego proszę porównywać ewentualne swoje wariacje.
    Zdjęcie wywołałem w Olympus Studio, standardowo jak dla mnie..

    Potężne wyostrzanie zostało zaaplikowane do tego zdjęcia. Widzisz jasne obwódki wokół krawędzi? Teraz już wiesz, czemu wydaje Ci się, że jest ostro.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #17
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Potężne wyostrzanie zostało zaaplikowane do tego zdjęcia. Widzisz jasne obwódki wokół krawędzi? Teraz już wiesz, czemu wydaje Ci się, że jest ostro.
    Eee tam, przesadzasz To jest wycinek, krop 1:1 z całego zdjęcia. Trzeba tez powiększyć ten krop do pełnego rozmiaru, a ma 1200x900pix (jasne obwódki bedą mniejsze)
    Ja w takim razie jeszcze bardziej wyostrzyłem (choć ten krop to tylko odrobinę). Po zmniejszeniu całego zdjęcia nie widać aby było przeostrzone.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 15.02.14 o 10:57
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #18
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Eee tam, przesadzasz To jest wycinek, krop 1:1 z całego zdjęcia. Trzeba tez powiększyć ten krop do pełnego rozmiaru, a ma 1200x900pix (jasne obwódki bedą mniejsze)
    Przyłączam się do tego głosu. Badając takie wycinki trzeba wziąć pod uwagę, że zastosowane efekty są dobre i przyjemne dla oka w pełnej rozdzielczości na jakiej się pracowało. Zwykle po powiększeniu zdjęcia 1:1 wychodzą wszystkie artefakty wyostrzania i odszumiania, plus poprawki w parametrach clarity lub niedociągnięte maski Adjustment Brush.

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - rozjaśnianie cieni z zachowaniem detali

    Ale zdjęcie nie powinno być tak wyostrzane, chyba że jest przygotowane do druku w dużym formacie. Wyostrzanie powinno być dyskretne, a potem powtórzone już po zmniejszeniu zdjęcia. Zmniejszanie tak mocno wyostrzonego obrazu będzie powodować powstawanie "schodków" w miejscach białych obwódek.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - rozjaśnianie cieni z zachowaniem detali

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Ale zdjęcie nie powinno być tak wyostrzane, chyba że jest przygotowane do druku w dużym formacie. Wyostrzanie powinno być dyskretne, a potem powtórzone już po zmniejszeniu zdjęcia. Zmniejszanie tak mocno wyostrzonego obrazu będzie powodować powstawanie "schodków" w miejscach białych obwódek.
    Powiększałeś ten krop o którym piszesz (PPM i pokaż obrazek). Naprawdę sadzisz, że jest za mocno wyostrzone?
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Spolszczenie do lightroom
    By BIKER in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 20.12.11, 09:59
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.04.08, 23:57
  3. Rozjasnianie w aparat Olympus C 765
    By BODY GARD in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.07.04, 21:10

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.