Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Wątek: Lightroom - rozjaśnianie cieni z zachowaniem detali

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria

    Lightroom - rozjaśnianie cieni z zachowaniem detali

    Witam
    Chciałbym poruszyć jedną kwestię odnośnie LR. Nie wiem czy to tylko moje spostrzeżenia czy tak po prostu jest.
    Jakiś czas temu postanowiłem sobie wypróbować LR 4, do tej pory używałem tylko OS do wywoływania rawów.
    Program okazał się naprawdę fajny, a dwa suwaczki - rozjaśniania cieni i przyciemniania świateł wręcz mnie oczarowały
    Zwłaszcza przy rawach ze starych matryc olympusa (E-3) funkcja ta okazała się nieoceniona, dwa ruchy myszką i gotowe, efekt niesamowity.

    Niestety co mnie zaciekawiło to utrata szczegółów przy wołaniu rawów względem olympusowego OS.
    Próbowałem wielu metod wyostrzania i nic. Nie chodzi mi o ostrość postrzeganą gdy patrzymy na całe zdjęcie, wtedy wiadomo jest ok, ale już przy małym zbliżeniu, zdjęcia wołane LR są po prostu mniej szczegółowe...
    Jeśli ktoś może przeprowadzić jakiś krótki test wywołując jakiś raw (najlepiej z lustrzanek olka) LR-em i OS-em zwracając i tu i tu na jak najlepszą szczegółowość zdjęcia i podzieli się wynikami będę wdzięczny.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Witam
    Chciałbym poruszyć jedną kwestię odnośnie LR. Nie wiem czy to tylko moje spostrzeżenia czy tak po prostu jest.
    Jakiś czas temu postanowiłem sobie wypróbować LR 4, do tej pory używałem tylko OS do wywoływania rawów.
    Program okazał się naprawdę fajny, a dwa suwaczki - rozjaśniania cieni i przyciemniania świateł wręcz mnie oczarowały
    Zwłaszcza przy rawach ze starych matryc olympusa (E-3) funkcja ta okazała się nieoceniona, dwa ruchy myszką i gotowe, efekt niesamowity.

    Niestety co mnie zaciekawiło to utrata szczegółów przy wołaniu rawów względem olympusowego OS.
    Próbowałem wielu metod wyostrzania i nic. Nie chodzi mi o ostrość postrzeganą gdy patrzymy na całe zdjęcie, wtedy wiadomo jest ok, ale już przy małym zbliżeniu, zdjęcia wołane LR są po prostu mniej szczegółowe...
    Jeśli ktoś może przeprowadzić jakiś krótki test wywołując jakiś raw (najlepiej z lustrzanek olka) LR-em i OS-em zwracając i tu i tu na jak najlepszą szczegółowość zdjęcia i podzieli się wynikami będę wdzięczny.
    Ciekawe to co piszesz. Oczywiście mam wątpliwości. Niestety nie posiadam olympusowego OS. Możesz ewentualnie podlinkować jakiegoś RAW-a, wywołać w OV wstawić np. fragment crop 1:1 o boku powiedzmy 1200pix, a ja mogę to samo zrobić w LR4 i się porówna.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Ok
    Pobaw się tą fotką, jeśli uznasz za stosowne możesz się pobawić też cieniami i światłem.
    Skup się na szczególe przedniej goleni podwozia samolotu oraz kabiny.
    http://www.speedyshare.com/fz65k/P8303636.rar

    ---------- Post dodany o 23:28 ---------- Poprzedni post był o 23:01 ----------

    To fragment zdjęcia (1200/900) do którego proszę porównywać ewentualne swoje wariacje.
    Zdjęcie wywołałem w Olympus Studio, standardowo jak dla mnie..


  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Jeśli ktoś może przeprowadzić jakiś krótki test wywołując jakiś raw (najlepiej z lustrzanek olka) LR-em i OS-em zwracając i tu i tu na jak najlepszą szczegółowość zdjęcia i podzieli się wynikami będę wdzięczny.
    Zrobilem na szybko w DXO ostatni wypust .Wszystko z automata.Nawet profile sciagnal dso tej fotki bo nie mial Wyszlo takZałącznik 110848.Nie jest zle,mozna lepiej ale len mnie opetal.W LR4 na kole przednim mialem przesuniete widmo.z prawej purpura z lewej pawi.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    coś po wrzuceniu tego cropa do wątku stracił na jakości daję więc jeszcze link do pobrania
    cropa...
    http://www.speedyshare.com/8gXYJ/Crop-1200-900-OS.jpg

    i całego jpg..
    http://www.speedyshare.com/xCZcq/Full-OS.jpg

    ---------- Post dodany o 23:46 ---------- Poprzedni post był o 23:38 ----------

    Mirek oczywiście sobie żarty robi ale chyba już wszyscy przywykli

  6. #6
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Widzisz te szczegóły, na których Ci zależało?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8303636.jpg
Wyświetleń:	468
Rozmiar:	795,9 KB
ID:	110849

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta

    Mirek oczywiście sobie żarty robi ale chyba już wszyscy przywykli
    Nie rozumiem dlaczego zarty?wyjasnij.Robie na tyle na ile umiem .Tu masz kropaZałącznik 110852

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    W całości (jest pomniejszone) tak bym to widział, zrobiłem jednak sporo jaśniej (cyt: "jeśli uznasz za stosowne możesz się pobawić też cieniami i światłem". )
    Cała obróbka w LR, w PSE zmniejszone i lekko podostrzone.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8303636.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	901,1 KB
ID:	110850 klikać do oporu (wskazane tryb pełnoekranowy w przeglądarce - F11)

    Wspominany crop:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P8303636a.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	813,2 KB
ID:	110851

    Oglądając te wstawione po raz drugi Twoje nie powiedziałbym o większej szczegółowości z OV. Jakbym moje pod względem ekspozycji zrobił tez ciemniejsze różnic nie będzie żadnych mz.
    Mocno rozjaśniając cienie u mnie nieco bardziej szum wyszedł i lekko odszumiałem, a to nieco wpływa na szczegółowość.
    Chyba rzeczywiście takie porównanie powinna wykonać jedna osoba w tych dwu programach.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 15.02.14 o 01:07
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    No pomyślałem Mirku, że ta Twoja wariacja to jakaś prowokacja
    Chodziło mi o porównanie detali na zdjęciu, a nie zrobienie ładnego HDRa

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Program typu Lightroom

    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    No pomyślałem Mirku, że ta Twoja wariacja to jakaś prowokacja
    Chodziło mi o porównanie detali na zdjęciu, a nie zrobienie ładnego HDRa
    Przemysl.Skoro zalezy Ci na detalach na zdjeciu w miejscach niedoswietlonych to nalezy najpierw je rozjasnic(sa za ciemne).Nie skupialem sie na tych tylko miejscach.Pojechalem po calosci.Wspomnialem o leniu.Co zauwazylem to to ze jest tez przesuniecie widma.Moze najpierw je doprowadz do porzadku,pozniej postaraj sie bardzo prawidlowo naswietlic miejsca na ktorych bedzie Ci zalezalo a kazda wywolywaczka da rade.To nie jest zadna prowokacja.Jak sam zauwazyles,ze aby dobrze pokazac detal w takim ujeciu to jeden kadr to malo.HDR na pewno bedzie optymalnym wyjsciem.Albo na planie dodatkowe swiatla.

Podobne wątki

  1. Spolszczenie do lightroom
    By BIKER in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 20.12.11, 09:59
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.04.08, 23:57
  3. Rozjasnianie w aparat Olympus C 765
    By BODY GARD in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.07.04, 21:10

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.