Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 37

Wątek: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez Rysiek_O Zobacz posta
    Od paru tygodni używam Lightroom 5. Troszkę intuicji, nieco filmików z sieci i program da się obsługiwać. Na ten moment najwięcej problemów mam z wyostrzeniem zdjęć przygotowywanych do wstawienia na forum. W bibliotece LR 5 fotka wydaje się dobrze wyostrzona, a po wstawieniu na forum jej jakość znacznie się pogarsza. Jak sobie z tym radzicie? Jakie nastawy stosujecie w wyostrzaniu i eksporcie zdjęć?
    Radzę sobie w ten sposób, że po wywołaniu, obróbce w Lightroom eksportuje zdjęcie w pełnej rozdzielczości (16-bit tif)do programu PSE i w nim zmniejszam zdjęcie i wyostrzam. (później tego tifa najczęściej kasuję) O tyle lepsze rozwiązanie, ze mam bieżący podgląd jak przeskalowane i wyostrzone zdjęcie wygląda. Dopiero wówczas zapisuje do docelowego formatu jpg.
    Używając tylko Lightroom musisz poeksperymentować z poziomem wyostrzania (są trzy) przy przeskalowaniu i zapisie do jpg. Znaczenie może mieć przy tm wyborze także rodzaj zdjęcia, architektura, krajobraz czy portret. Z czasem będziesz wiedział jaki poziom wyostrzania zastosować. Zdjęcie oryginalne w LR należy też zazwyczaj wyostrzyć przed przeskalowaniem i wyeksportowaniem do jpg.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 14.02.14 o 20:56
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #12
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Warto też pamiętać, że najlepszy efekt wyostrzania osiągniemy na zmniejszonym już uprzedni do wymaganej rozdzielczości zdjęciu. Czyli jak już mamy .jpg np 900kb 800x600px to dopiero to zdjęcie wyostrzamy - jest to ostatnia czynność.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  3. #13
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez Mcarto Zobacz posta
    Warto też pamiętać, że najlepszy efekt wyostrzania osiągniemy na zmniejszonym już uprzedni do wymaganej rozdzielczości zdjęciu. Czyli jak już mamy .jpg np 900kb 800x600px to dopiero to zdjęcie wyostrzamy - jest to ostatnia czynność.
    To prawda, z tym, że dla zdjęcia 800x600pix w zupełności wystarczy waga 300KB.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #14
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Radzę sobie w ten sposób, że po wywołaniu, obróbce w Lightroom eksportuje zdjęcie w pełnej rozdzielczości (16-bit tif)do programu PSE i w nim zmniejszam zdjęcie i wyostrzam. (później tego tifa najczęściej kasuję) O tyle lepsze rozwiązanie, ze mam bieżący podgląd jak przeskalowane i wyostrzone zdjęcie wygląda. Dopiero wówczas zapisuje do docelowego formatu jpg.
    Eksport to TIFF przyda się gdy będziesz chciał zrobić ze swojego zdjęcia format wystawowy. Wówczas otrzymany za pomocą Lightrooma TIFF powinien trafić do dalszego opracowania (powiększenia).

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Używając tylko Lightroom musisz poeksperymentować z poziomem wyostrzania (są trzy) przy przeskalowaniu i zapisie do jpg. Znaczenie może mieć przy tm wyborze także rodzaj zdjęcia, architektura, krajobraz czy portret. Z czasem będziesz wiedział jaki poziom wyostrzania zastosować. Zdjęcie oryginalne w LR należy też zazwyczaj wyostrzyć przed przeskalowaniem i wyeksportowaniem do jpg.
    Wydobywanie detali (nazwijmy to wyostrzaniem) to globalne, przez Adjustment Brush oraz przy eksporcie to mechanizm połączony. Nie ma znaczenia temat zdjęcia. Dobrze zrobione wyostrzanie na poziomie obróbki to właściwie wszystko co trzeba zrobić.

    Przy wyostrzaniu globalnym warto zobaczyć jak rozkłada się maska wyostrzania. Naciskamy i przytrzymujemy klawisz Alt i suwakiem Masking jedziemy powoli w prawo. Biorąc pod uwagę opisywane tu problemy podejrzewam, że sama maska wyostrzania jak i obserwowanie krawędzi wyostrzania (Alt) do tej pory nie były używanymi funkcjami.

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    generalnie zauważyłem, że lepiej (przynajmniej dla mnie) wygląda wyeksportowanie pliku w pełnej rozdzielczości, zmniejszenie i wyostrzenie w innym programie. Jakoś ten mechanizm wyostrzający przy eksporcie w LR mi nie za bardzo odpowiada.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar jarek_gd
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    lubuskie
    Posty
    1.343
    Siła reputacji
    46
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    GIMP, lub IrfanView + RIOT. Też niedawno o tym pisano na forum.
    “When you photograph people in color, you photograph their clothes. But when you photograph people in Black and white, you photograph their souls!”

    Ted Grant

  7. #17
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Rysiek, daj jakiegoś RAW-a. Każdy siądzie ze swoim zestawem narzędzi i porównamy metody.

  8. #18
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Eksport to TIFF przyda się gdy będziesz chciał zrobić ze swojego zdjęcia format wystawowy. Wówczas otrzymany za pomocą Lightrooma TIFF powinien trafić do dalszego opracowania (powiększenia).
    Wychodzę z założenia, że zawsze lepiej mieć lepszy jakościowo materiał nawet tylko do przeskalowania i wyostrzenia. Później i tak tego tifa kasuję. Obrobione zdjęcie wraz z parametrami pozostaje i tak w Lightroom i zawsze można wyeksportować do formatu w zależności od potrzeb.
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Przy wyostrzaniu globalnym warto zobaczyć jak rozkłada się maska wyostrzania. Naciskamy i przytrzymujemy klawisz Alt i suwakiem Masking jedziemy powoli w prawo. Biorąc pod uwagę opisywane tu problemy podejrzewam, że sama maska wyostrzania jak i obserwowanie krawędzi wyostrzania (Alt) do tej pory nie były używanymi funkcjami.
    Fakt to istotna sprawa i zawsze przy operowaniu maską robię to przy wciśniętym jednocześnie lewym Alt aby wiedzieć jakie obszary będą podlegać wyostrzeniu.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #19
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Maska jest super ale warto pamiętać o tym, że potrafi ona ukryć zbyt mocne wyostrzenie zdjęcia - ja używam jej na końcu (do zakrywania).
    Ciekaw jestem też opinii dot. wyostrzania wstępnego jeszcze przed eksportem do jpg i pomniejszeniem...
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez Mcarto Zobacz posta
    Maska jest super ale warto pamiętać o tym, że potrafi ona ukryć zbyt mocne wyostrzenie zdjęcia - ja używam jej na końcu (do zakrywania)....
    Przyznam nie za bardzo rozumiem. Suwak maski (z tego co wiem) w wyostrzaniu LR decyduje o tym co, jakie, obszary będą wyostrzone. Przy masce ustawionej na 0 wyostrzone bedą wszystkie piksele na zdjęciu, łącznie z tymi na gładkich obszarach (jak szum). Na jakiej zasadzie maska może ukryć zbyt wyostrzone zdjecie to nie wiem. Jak użyć na końcu do zakrywania (czego?) też nie łapie o co chodzi.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Moje pierwsze zdjęcie na forum :D
    By pumbax in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 30.12.09, 18:23
  2. Profile Lightroom dla E-1
    By Wieprz in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 31.05.09, 13:28
  3. Pierwsze zdjęcie na forum - Pawciooo - Makro
    By Diabels in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 4.09.07, 10:42
  4. Jak wyostrzyć zdjęcie?
    By dog_master in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23.02.07, 13:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.