Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Aplikacje dla fotografów.

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Aplikacje dla fotografów.

    Poczyniłem wpis na blogu

    http://dobas.blogspot.com/2014/01/ap...otografii.html


    więc zapodaję i tutaj

    Które programy mogą się przydać fotografom krajobrazu i przyrody? Które warto zainstalować w telefonie, aby w terenie pracowało się łatwiej? Oto kilka propozycji użytecznych aplikacji, które odpowiednio wykorzystane mogą być dla nas kopalnią wiedzy.



    Złota godzina


    W fotografii kluczową rolę odgrywa oświetlenie. "Fotografia" to nic innego jak 'malowanie światłem'. To właśnie ono decyduje o tym, jak będzie wyglądało nasze zdjęcie i jak będzie odbierane. W tym samym miejscu o różnych porach dnia możemy uzyskać zupełnie różne efekty. Prawdopodobnie najbardziej przypadną nam do gustu zdjęcia zrobione przy wschodzie lub zachodzie słońca. Nie bez powodu w fotografii funkcjonuje pojęcie złotej oraz niebieskiej godziny.


    Jak sama nazwa wskazuje, złota godzina na ogół nie trwa godziny. Jej długość zależy od szerokości geograficznej i może wynosić od kilku minut (blisko równika) do kilku godzin (blisko biegunów).


    Gdzie wzejdzie i zajdzie słońce?


    Dla nas, fotografów, bardzo cenne są informacje, gdzie i o której wzejdzie/zajdzie słońce. Dzięki temu jesteśmy w stanie przygotować się do danego tematu czy zdjęcia. Czy góra rzuci cień na staw górski, który ma pozostać oświetlony, czy szczyt zasłoni wschód słońca? To pytania, na które powinniśmy znać odpowiedź, zanim rozstawimy statyw i będziemy czekać na tę decydującą chwilę, gdy naciśniemy spust migawki.



    Do tej pory wszelkie takie informacje zdobywaliśmy empirycznie. Po spędzeniu kilku poranków w danym rejonie wiedzieliśmy, gdzie słońce zajdzie, gdzie wzejdzie oraz jaka jest jego trajektoria. Teraz z pomocą przychodzą nam wspaniałe, użyteczne programy.


    Aplikacje

    W tej chwili jest ich już sporo zarówno na pecety, jak i urządzenia mobilne. Dostarczają szczegółowych danych, o której wzejdzie/zajdzie słońce czy księżyc i gdzie to nastąpi. Oczywiście, możemy też sprawdzić, jaka będzie wysokość nad horyzontem o dowolnej godzinie w dowolnym miejscu na ziemi. Do niedawna moim ulubionym programem był TPE. Korzystałem z niego najczęściej.

    The Photographer's Ephemeris
    http://photoephemeris.com/


    To program godny polecenia przede wszystkim dlatego, że w wersji na komputery stacjonarne jest bezpłatny. Zapłacić musimy tylko wtedy, gdy chcemy go używać na tablecie lub smartfonie. Aplikacja nie tylko określa godzinę wschodu i zachodu w dowolnym miejscu na świecie i dowolnego dnia, ale też uwzględnia różnicę w wysokości terenu. Jej działanie opiera się na mapach Google, na które naniesione są linie pokazujące azymut wschodu, azymut zachodu oraz kierunek padania promieni słonecznych o danej godzinie. Można też oczywiście dowiedzieć się, jak wysoko nad horyzontem będzie tarcza słońca o konkretnej godzinie.


    Sun Surveyor

    http://www.sunsurveyor.com/


    Na Androida aplikacja jest dostępna w dwóch wariantach: bezpłatnym (okrojonym) i płatnym (pełnym). Działa podobnie do Photographer's Ephemeris. Pokazuje informacje o położeniu słońca , kierunek wschodu i zachodu na tarczy kompasu i pozwala na symulowanie ruchu słońca. W wersji płatnej wzbogacona jest o mapę, Street View oraz dane dotyczące księżyca, a to dla nas również istotna informacja.


    W niektórych sytuacjach faza księżyca interesuje nas bardziej niż dane dotyczące słońca. Dlaczego? Chcemy na przykład fotografować w nocy, tak aby gwiaździste niebo wyszło jak najlepiej. Może się okazać, że księżyc w pełni pokrzyżuje nam plany. Jeśli planujemy wyjazd do odległego kraju w celu fotografowania zorzy polarnej, musimy tak dobrać termin wyjazdu, aby jasny księżyc w pełni nie zepsuł nam kadrów.


    Oczywiście są aplikacje pokazujące również fazy Księżyca w konkretnym dniu. Bez problemu dowiemy się, kiedy będzie nów, kiedy pełnia, a kiedy księżyc przyjmie kształt cienkiego rogalika. Dobrze jest jednak, jeśli wszystkie niezbędne dostarczy jeden program.


    Moim zdecydowanym faworytem jest...

    EXSATE Golden Hour
    Exsate Golden Hour


    To chyba najlepsza bezpłatna aplikacja tego typu, z jakiej korzystałem.
    Oferuje bardzo dużo przydatnych funkcji. Łączy informacje dotyczące azymutu czy wysokości nad horyzontem z informacjami dotyczącymi faz księżyca. Na tle innych programów wyróżnia się tym, że pozwala na definiowanie określonych warunków oświetlenia. Program je wyszukuje i informuje, kiedy zostaną spełnione.


    Domyślnie zdefiniowane są takie okresy, jak niebieska godzina, złota godzina, najlepszy czas na fotografowanie gwiaździstego nieba. Można też samodzielnie określić warunki, które musi spełnić słońce lub księżyc lub obydwa jednocześnie. Poszukując odpowiednich warunków, ustawiamy wysokość słońca lub przedział wysokości nad horyzontem, gdzie słońce musi się znajdować. Możemy określić przedział kierunków, z których będą dochodzić promienie słoneczne. Takie same wartości można ustawić dla księżyca. Co ciekawe, w warunkach, których pożądamy, da się też zaznaczyć czy wybrać fazę księżyca.


    Przykładowo jeśli potrzebujemy, aby słońce znajdowało się kilka stopni poniżej horyzontu, a księżyc był w tym czasie widoczny w pełni, możemy ustawić taki alarm. Program poinformuje nas, że te warunki danego dnia zostaną spełnione. Można również wybrać kierunek albo wysokość, na jakiej ma się znajdować księżyc.





    Twórca programu nie ograniczył się do "blue hour" oraz "golden hour". Zdefiniował też różne "dziwne" ustawienia, jak księżyc w pełni podczas błękitnej godziny, księżyc widziany jako rogalik podczas błękitnej godziny, całkowicie ciemne niebo lub wschód słońca dokładnie na wschodzie. Możliwości znalezienia odpowiedniego momentu oświetleniowego są więc nieograniczone.


    Możemy sprawdzać, kiedy dolina będzie oświetlona, kiedy wieżowiec rzuci cień na inny wieżowiec (nawet jeśli ten wieżowiec znajduje się kilkaset kilometrów od nas i będziemy tam dopiero za miesiąc). Moim zdaniem to bardzo dopracowana aplikacja, która pozwala na dokładne zaplanowanie fotografowania lub wyjazdu w konkretne miejsce, tak aby mieć największe szanse na dobre zdjęcie.



    To potężne narzędzie, za pomocą którego jesteśmy w stanie solidnie przygotować się do fotografowania i pojechać w teren, mając już w głowie w jakiś sposób nakreślone kadry...


    Pogoda? Pływy?


    W smartfonie fotografa krajobrazowego czy podróżnika być może powinny znaleźć się aplikacje umożliwiające sprawdzenie godzin pływów. Przecież możemy fotografować na wybrzeżu wód pływowych, a informacje dotyczące przypływów i odpływów mogą być dla nas ważne nie tylko ze względu na aspekt graficzny, ale również ze względu na nasze bezpieczeństwo.


    Nie powinno też zabraknąć programu pozwalającego na sprawdzenie prognozy pogody. Gorąco polecam aplikację Norweskiego Instytutu Meteorologicznego.

    YR.NO
    YR.NO


    Serwis yr.no to efekt współpracy NRK (norweski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny) oraz Norweskiego Instytutu Meteorologicznego. Pojawił się on w 2007 roku, a pięć lat później miał około 4,5 miliona tzw. unikalnych użytkowników tygodniowo. Od niedawna jest dostępny jako aplikacja. To ceniona prognoza ze względu na wysoką sprawdzalność. Można wyświetlić prognozy krótkoterminowe, długoterminowe lub szczegółowe. Dla fotografów cenna jest możliwość sprawdzenia zachmurzenia oraz rozgraniczenia między chmurami piętra niskiego średniego i wysokiego.


    To tylko kilka propozycji programów usprawniających fotografowanie w terenie. Wybór jest olbrzymi i oczywiście warto poszukać czegoś specjalnie dla siebie, ponieważ każdy potrzebuje trochę innych rozwiązań. Jeśli chcemy sfotografować Drogę Mleczną albo zorzę, również znajdziemy aplikacje, które nam w tym pomogą. Gorąco zachęcam do wykorzystania smartfonów jako urządzeń ułatwiających fotografowanie.



    Trzeba pamiętać o jednym: tego typu programy są przydatne, ale musimy również umieć poradzić sobie, gdy nie będzie Internetu albo rozładuje się bateria w telefonie. Dlatego dobrze jest się do wyjazdu przygotować jeszcze w domu, a urządzenie mobilne traktować jako pomoc, a nie jedyne źródło informacji.

    Doczytałeś tutaj ? Zapraszam na mojego facebooka

  2. #2
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Aplikacje dla fotografów.

    Serdeczne dzięki za te informacje - faktycznie dzisiejsza technologia daje nam ogromne możliwości i ułatwia życie. Dzięki.

  3. #3
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Aplikacje dla fotografów.

    Cytat Zamieszczone przez pers Zobacz posta
    Serdeczne dzięki za te informacje - faktycznie dzisiejsza technologia daje nam ogromne możliwości i ułatwia życie. Dzięki.
    Tak i trzeba z tego korzystać. Bo na ogół czasu mało i w teren można już jechać z olbrzymią wiedzą i z pomysłem na zdjęcie

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Z aplikacji do obróbki zdjęć kilka dni temu pojawiła się najnowsza wersja darmowego Snapseeda:



    Już zdążyłem się nią pobawić i póki co uważam ją za najlepszy soft tego typu:

    http://www.epicure.pl/zegnaj-lightroomie/
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #5
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Aplikacji dla fotografów jest już wiele więcej, pozwoliłem więc sobie odkopać temat. W temacie nie ma nic o tym, że to tylko do foto przyrodniczej
    Mam telefon z Androidem, ale większość z tych apek jest tez na ajfona.
    Wymieniam tu darmowe, niektóre z nich mają bardziej rozbudowane płatne wersje.
    Używam też tego co wymienił Dobas - Sun Surveyor
    Jest apka która przyda się tym co robią astrofoto, albo po prostu chcą wiedzieć jak nazywają się gwiazdy nad ich głowami - Sky Map.

    Używałem apek do starowania aparatem, ale .. one nie obsługują Olków, więc ich tu nie podaję (qDSLR dashboard - a jednak podałem )

    DOF and Hyperfocal Calculator - kalkulatorów GO jest w ogóle mnóstwo, niektóre to nasze, polskie, w tym taka z symulacją nieostrości drugiego planu Symulator bokeh/kalkulator GO

    Z innej beczki - Dev It - apka poświęcona analogowej ciemni. Zegar ciemniowy (timer), baza filmów i wywoływaczy, podawane sa wszelakie czasy, z uwzględnieniem (bądź nie - jak chcesz) intensywności mieszania, temperatury roztworu, rozcienczenia itd

    Jak nauczam to korzystam z Exposure Calculator i z Manual Flash (wyliczenia z GN czyli LP), mając aparat w ręku i systemowa lampę błyskowa te apki nie są potrzebne.

    Light meter for photo - bajerancki, ale .. mam Sekonica 758, w body też każdy ma światłomierz. Ale może do czegoś się przydać, gdy sie nie ma sprzetu ze sobą.

    Nie apka, ale strona Printrest - można sobie tam utworzyć konto i zaznaczać zdjęcia które się podobają, są inspiracjami (dajmy na to pozy modelek albo oświetlenie)
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 13.12.16 o 21:43

  6. #6

    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Aplikacji dla fotografów jest już wiele więcej, pozwoliłem więc sobie odkopać temat. W temacie nie ma nic o tym, że to tylko do foto przyrodniczej
    Mam telefon z Androidem, ale większość z tych apek jest tez na ajfona.
    Wymieniam tu darmowe, niektóre z nich mają bardziej rozbudowane płatne wersje.
    Używam też tego co wymienił Dobas - Sun Surveyor
    Jest apka która przyda się tym co robią astrofoto, albo po prostu chcą wiedzieć jak nazywają się gwiazdy nad ich głowami - Sky Map.

    Używałem apek do starowania aparatem, ale .. one nie obsługują Olków, więc ich tu nie podaję (qDSLR dashboard - a jednak podałem )

    DOF and Hyperfocal Calculator - kalkulatorów GO jest w ogóle mnóstwo, niektóre to nasze, polskie, w tym taka z symulacją nieostrości drugiego planu Symulator bokeh/kalkulator GO

    Z innej beczki - Dev It - apka poświęcona analogowej ciemni. Zegar ciemniowy (timer), baza filmów i wywoływaczy, podawane sa wszelakie czasy, z uwzględnieniem (bądź nie - jak chcesz) intensywności mieszania, temperatury roztworu, rozcienczenia itd

    Jak nauczam to korzystam z Exposure Calculator i z Manual Flash (wyliczenia z GN czyli LP), mając aparat w ręku i systemowa lampę błyskowa te apki nie są potrzebne.

    Light meter for photo - bajerancki, ale .. mam Sekonica 758, w body też każdy ma światłomierz. Ale może do czegoś się przydać, gdy sie nie ma sprzetu ze sobą.

    Nie apka, ale strona Printrest - można sobie tam utworzyć konto i zaznaczać zdjęcia które się podobają, są inspiracjami (dajmy na to pozy modelek albo oświetlenie)
    A nie chodzi o Pinterest, bo printrest znaleźć nie mogę? A do pinterest też jest apka.

    przemot

  7. #7
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    tak, zrobiłem literówkę. https://pl.pinterest.com

  8. #8
    Bardzo przydatny wpis zwłaszcza dla takich początkujących osób jak ja. Polecam i pozdrawiam serdecznie!





  9. #9
    Banned
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    pixlr najlepsza aplikacja dla obróbki zdjęc, macie jakies swoje ulubione?

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Odkopałem starocie, ale chciałem aby było w temacie:
    aplikacja do konwersji RAW na DNG -> raw2dng (fimagena). Jest na Mac, Windows, Linux.
    Starsza wersja nie robiła konwersji plików CR3. Najnowsza już robi.

    https://github.com/Fimagena/raw2dng

    Do kompilacji w Linuxie wymaga: cmake, make, g++ ( i kilka bibliotek developerskich, które wyjdą w trakcie make).

    Nazwa:  Zrzut ekranu z 2021-06-11 10-39-36.png
Wyświetleń: 588
Rozmiar:  258,1 KB
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. RAW aplikacje, programy
    By Mlekocholik in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 30.05.05, 14:35

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.