Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: [OlyTest] Olympus E-P5

  1. #1
    | OlyJedi Awatar frost
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Gostyń
    Posty
    304
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    [OlyTest] Olympus E-P5

    Kiedy ostatnio zacząłem wydobywanie moich starych, czarno-białych zdjęć z czeluści twardych dysków, pokazując je moim znajomym, usłyszałem słowa - "Seba - starzejesz się".
    Być może z wiekiem przychodzi tęsknota za tym co minęło, co klasyczne, co przypomina nam młodość. Być może, także projektanci aparatów cyfrowych są w wieku, w którym człowiek się zatrzymuje, patrzy wstecz, zatęskni za tym co było. Czy tak jest rzeczywiście, trudno powiedzieć, prawdą jest natomiast obserwowana ostatnio tendencja wypuszczania na rynek aparatów, które swoim wzornictwem nawiązują do klasyków sprzed lat.
    Jednym z takich aparatów jest PEN E-P5 firmy Olympus, który dołączył do rodziny aparatów o stylistyce retro z okazji 50. rocznicy wprowadzenia na rynek Olympusa PEN F - i to właśnie ten aparat, pochodzący
    z lat 60 ubiegłego wieku - jak twierdzi producent - stał się inspiracją dla opisywanego przeze mnie modelu Olympus E-P5.




    Pierwszy kontakt z aparatem E-P5 jest ucztą dla koneserów piękna. Aparat w wersji czarno srebrnej wraz z obiektywem 17/1,8 prezentuje się niezwykle gustownie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, dzięki metalowej konstrukcji daje poczucie solidności i dobrze leży w dłoni. Jak widać na poniższym zdjęciu, z bliska wzbudza duże zainteresowanie.



    Po kilku dniach, kiedy to mój palec nauczył się nie mylić pokręteł, które leżą dość blisko siebie (na zdjęciu) mogłem swobodnie obsługiwać aparat używając tylko jednej dłoni.


    Pominę szczegółowy opis aparatu - zrobili to już inni
    http://www.optyczne.pl/233.1-Test_ap...mpus_E-P5.html
    http://fotoblogia.pl/2013/08/12/olympus-pen-e-p5-test
    http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17279

    Aparat E-P5 moim zdaniem, dzięki swojej wadze i wielkości idealnie nadaje się na codziennego towarzysza każdego fotografa. Funkcje które posiada P5 sprawiają także - że nadaje się on znakomicie jako aparat rodzinny. Dzięki P5 zacząłem dostrzegać przydatność funkcji, które dotąd wydawały się zbędnym gadżetem. Myślę tutaj o obsłudze wifi którą posiada Olympus E-P5. Funkcję tę, w połączeniu z programem Olympus Image Share wykorzystywałem na dwa sposoby. Jeden z nich to fotografowanie z wyciągniętej w górę ręki. Dzięki bezpośredniemu podglądowi fotografowanej sceny nie musiałem zastanawiać się czy aby nie "utnę komuś głowy"



    Drugi sposób, dzięki któremu przez kilka dni testów zrobiłem sobie więcej zdjęć z córką niż przez ostatnie kilkanaście miesięcy, to zdjęcia na samowyzwalaczu. Problemem niestety okazał się brak statywu, dlatego aparat czasami musiałem położyć w miejscach nie zawsze pozwalających na dobry kadr. Sytuacja niebawem się poprawi, bo właśnie zakupiłem TRIOPO MT-3232X8C (poprzedni statyw zajumali mi w Katowicach z samochodu na parkingu hotelowym) Fotografowanie w ten sposób jest naprawdę przyjemne i wręcz zachęca do pozowania. Niestety, zdalne sterowanie aparatem nie umożliwia, w przeciwieństwie do E-M1 pełnej kontroli ekspozycji.

    Ostatnio edytowane przez frost ; 9.01.14 o 17:55

  2. #2
    | OlyJedi Awatar frost
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Gostyń
    Posty
    304
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    Kolejną, niezmiernie pożyteczną cechą E-P5 jest 5 -osiowa stabilizacja matrycy, która umożliwia nie tylko stosowanie dłuższych czasów naświetlania, ale także wspomaga znacząco wykonywanie zdjęć techniką panoramowania.

    Generalnie 5-osiowa stabilizacja jest ewenementem wśród aparatów fotograficznych. Mój pierwszy kontakt z tym cudem techniki wywołał prawdziwy zachwyt. Nieporuszone zdjęcia przy czasach poniżej 1/3s nie stanowią dla niej większego problemu.



    Jak wspomniałem - fotografowanie Olympusem E-P5 to prawdziwa przyjemność. Dotykowy ekran z ruchomym ekranem LCD umożliwia szybkie zmienianie kadrów bez większej gimnastyki. Na zdjęciach poniżej - światło z okna - automatyczny WB poradził sobie moim zdaniem całkiem nieźle.



    Doceniam uchylany ekran, zazwyczaj omijana przeze mnie perspektywa żabia, w przypadku E-P5 jest tak samo wygodna jak pozostałe. Nie wyobrażam sobie wygodniejszego sposobu fotografowania z tej perspektywy. Kadrowanie, oznaczanie punktu AF i wyzwalanie migawki - wszystko za pomocą dużego wyświetlacza - rewelacja.

    Jest jeszcze jedna cecha, która powoduje że E-P5 jest aparatem wyjątkowym. Tryb Live Bulb, który pozwala obserwować i fotografować z bardzo długim czasem ekspozycji z jednoczesnym podglądem rejestrowanego na matrycy obrazu. Rzecz niesłychanie przydatna dla wszystkich eksperymentatorów.




    W kilku miejscach w sieci znalazłem informacje że E-P5 przy czasach rzędu 1/125 daje czasami poruszony obraz. Ja nic takiego nie zaobserwowałem.





    Często używam błysku wypełniającego, P5 i w tej materii radzi sobie bardzo dobrze.






    Gdybym miał wybierać jeden jedyny aparat dla siebie, który będzie dokumentował życie moje i mojej rodziny, Olympus na pewno były w czołówce aparatów które brałbym pod uwagę. Zamieszczonych zdjęć nie obrabiałem, nie kadrowałem, często zdawałem się na automat aparatu, fotografowałem w jpg, postępowałem jak przeciętny rodzic który rozpoczyna przygodę z fotografią, a chciałby mieć aparat z dużym potencjałem.
    Do tej roli P5 nadaje się idealnie.


    Ostatnio edytowane przez frost ; 9.01.14 o 18:56

  3. #3
    | OlyJedi Awatar frost
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Gostyń
    Posty
    304
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    Ostatnio edytowane przez frost ; 9.01.14 o 18:09

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    110
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    Pięknie . Ukradkiem spoglądam na E-P5...bo własnie to co wymieniłeś wi-fi i możliwość obsługi z poziomu smartfona bardzo mnie zachęca. Mam nadzieję, że Olympus niebawem zaproponuje lepszą cenę.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    dobrze napisane

    1) "testując" ten aparat w Chełmnie też miałem problem z myleniem pokręteł
    2) tak, jest śliczny, jak wszystkie PENy z serii E-P, aż chce się go w rece wziąść i foty strzelać
    3) ta nowa stabilizacja daje radę, nie pamiętam, czy E-P5 też tak szumi jak E-M5
    4) no i ta cena... taniej nie bedzie bo to ma być z założenia, drogi, gadżeciarski aparat
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  6. #6
    | OlyJedi Awatar adi_jm
    Dołączył
    Sep 2013
    Mieszka w
    Warszawa/Zamość
    Posty
    162
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    Bardzo fajny test użytkownika! Liczyłem na to, że jak przyjdzie czas to E-P5 zastąpi u mnie E-P1, ale biorąc pod uwagę aspekt ceny rozsądek podpowiada, że z tej półki już niedaleko do OMD E-M1

  7. #7
    | OlyJedi Awatar frost
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Gostyń
    Posty
    304
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    Cena - staram się nie poruszać tak drażliwego tematu. Mam swoje zdanie na temat cen i zazwyczaj staram się nie pisać, że coś jest za drogie. Problem jest gdzie indziej. To my zarabiamy za mało. To fotografowie "pracując" za "podpis" powodują że fotografia jest coraz tańsza, a w konsekwencji mnie po prostu nie stać na to czy na tamto. Każdy, kto ma jako takie pojecie na temat zarobków na zachodzie, zgodzi się ze mną, że zarabiając po niemiecku, szwajcarsku czy angielsku, taki P5 przestaje być wydatkiem, który powoduje pustostan portfelowy.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    110
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    Tak..tyle, że kalkulacja ceny jest jak faktycznie za "elitarny" sprzęt. Tańszy jest E-M5 a jak napisał adi_jm coraz bliżej M1.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar frost
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Gostyń
    Posty
    304
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    To już inny temat - mam 5000 i chce je dobrze wydać - tak jest wszędzie. Co do elitarności, miałem okazje fotografować "elitarną" Leicą - mnie nie zachwyciła, ale są tacy, którzy świata po za nią nie widzą. 26 490 PLN - mozna wydac na body a mozna na kompletny zestaw systemowy i jeszcze na wycieczkę wystarczy. Każdemu według potrzeb i gustu,

  10. #10
    | OlyJedi Awatar petreq
    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Chrzanów
    Posty
    4.046
    Siła reputacji
    206
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olympus E-P5

    Kiedyś spotkałem się z zestawieniem cen sprzętu Olympusa na świecie. Polska należy do tych krajów, gdzie jest on najdroższy. Postaram się go odszukać.
    Co do testu - fajnie mi się go przeglądało. Co prawda, jak dla mnie jest za dużo zdjęć rodzinnych, ale pokazuje to, że sprzęt "daje radę".

Podobne wątki

  1. [OlyTest] E-PM2 kontra staruszek E-520
    By ahutta in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 153
    Ostatni post / autor: 13.01.14, 01:39
  2. [OlyTest] Olympus E-P5 + 17 + VF-2 kontra GX-7 + 20
    By strOOs in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 7.01.14, 13:58
  3. [OlyTest] Przypiekłem OM-D w OlyTosterze ;)
    By epicure in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 9.08.13, 20:40
  4. [OlyTest] Olympus 12/2,0–obiektyw na ponurą jesień
    By adambieg in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15.03.13, 15:27

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.