Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar acidmk
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Mokotów
    Posty
    1.065
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    Witajcie,

    Od pewnego czasu mam pomysła takiego aby zacząć robić filmy oprócz zdjęć.

    Po jednej stronie mam do wyboru kamery np. GoPro 3 która ponoć niezniszczalna jest i dosyć uniwersalna jest. Widziałem ujęcia bardzo ekstremalne na rowerze samochodzie czy w błocie, a z drugiej widziałem i filmy z wycieczek robione właśnie tym maleństwem które też dawały radę.

    Z drugiej jednak strony kusi mnie wykorzystanie obiektywów z 4/3 które posiadam (12-60, 40-150, 8 fisheye oraz 50 2.0). Z dużych body oferujących filmowanie to tylko e-5 ma tę możliwość. Z małymi body z m4/3 i moimi wielkimi łapami :P to chyba tylko OMD EM-1 ale koszt wymiany z mojego E-30 byłby zabijający

    Czy macie doświadczenia w filmowaniu z E-5?
    POzdrawiam
    Acidmk
    Mój wątek, moja Sicilia na forum oraz w necie LaBellaSicilia.pl oraz moje www

  2. #2
    | OlyJedi Awatar figiel
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    jawor
    Posty
    111
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    najtańsza opcja to panasonic G3 + hack od Vitalija+ przejsciwka na duże 4/3, najrozsądniejsza w/g mnie to poczekać chwilę na premierę nowego body panasonica na chwilę obecną sam wybrałbym Panasonic GX-7 (stabilizacja matrycy!)

    obiektywy które wymieniłeś do filmu w/g mnie są za ciemne i zamiast nich wybrał bym jakieś jasne dwie stałki
    Ostatnio edytowane przez figiel ; 6.01.14 o 13:42
    5Dmk1,17-35/2.8-4, 35/1.4, 85/1.8 + GH2+G6 20/1.7 + 45/1.8
    www.barwyslubu.pl

  3. #3
    | OlyJedi Awatar acidmk
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Mokotów
    Posty
    1.065
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    Cytat Zamieszczone przez figiel Zobacz posta
    najtańsza opcja to panasonic G3 + hack od Vitalija+ przejsciwka na duże 4/3, najrozsądniejsza w/g mnie to poczekać chwilę na premierę nowego body panasonica na chwilę obecną sam wybrałbym Panasonic GX-7 (stabilizacja matrycy!)

    obiektywy które wymieniłeś do filmu w/g mnie są za ciemne i zamiast nich wybrał bym jakieś jasne dwie stałki
    Dzięki za pomysł, nigdy nie brałem pod uwagę Panasonic'a może dlatego że zawsze zafiksowany byłem na Olympusie. Muszę bliżej przyjrzeć się tym aparatom.

    Zmartwiło mnie to co powiedziałeś o obiektywach, wydawało mi się że filmowanie to trochę jak robienie zdjęć i szczególnie kadry statyczne, timelapsy itp powinny być ok z 12-60 bo przecież i tak zaczynasz używać ich tak od f5,6 a tutaj na szerokim końcu masz od f2.8. 50 f2.0 wydawała mi się idealna, a i fish ze światłem 3,5 zdawał się być ok.

    Jak widać jeszcze dużo muszę poczytać zanim podejmę decyzję...od czego by tutaj zacząć? Macie jakieś poradniki, linki były by mile widziane
    POzdrawiam
    Acidmk
    Mój wątek, moja Sicilia na forum oraz w necie LaBellaSicilia.pl oraz moje www

  4. #4
    | OlyJedi Awatar figiel
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    jawor
    Posty
    111
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    największą zaletą filmowania aparatem to wykorzystanie jego dużej matrycy, co za tym idzie głębi ostrości, jeżeli Tobie na niej nie zależy bo planujesz filmować przyrodę - sprawdzą się, ale podejrzewam że nie lepiej niż obiektyw kitowy (14-45mm OSI - świetny obiektyw do Panasonica) ponieważ w filmie nie potrzebujesz tak dużej ostrości. Materiał rejestrujesz z ustawieniami aparatu z ostrością na minimum, dopiero podczas obróbki wyostrzasz obraz - pozbywasz się części szumów.

    Jeżeli nie planujesz nagrywania powyżej iso 800 kup Panasonica G3, powyżej tej granicy polecam minimum GH2 (lepiej G6, jeszcze lepiej GX-7 ze względu na stabilizację w matrycy..) Potwierdzę to i zrobię próbę jak tylko strOOs wyśle do mnie body

    Panasami filmowałem zazwyczaj prywatne wycieczki oraz kilka ślubów, przy f1.4 w pomieszczeniach z b. małą ilością światła w 95% nie było potrzeby wychodzić po za iso800. Zresztą możesz sprawdzić to światłomierzem swojego aparatu - ustaw czas migawki na 1/60 bo przeważnie w takiej nagrywam.

    przykładowy (niewystabilizowany programami, kręcony z ręki w dodatku źle zrenderowany.. kiedyś to poprawię) filmik z jednej z wycieczek: http://barwyslubu.pl/berlin7.wmv
    z nie najostrzejszym obiektywem: Pentax/Cosmicar c-mount 25mm f1.4
    Ostatnio edytowane przez figiel ; 6.01.14 o 14:35
    5Dmk1,17-35/2.8-4, 35/1.4, 85/1.8 + GH2+G6 20/1.7 + 45/1.8
    www.barwyslubu.pl

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    Co do Panasonica GX7 to ma stabilizację matrycy, ale nie działa ona podczas filmowania. Nie ma też jeszcze do niego hackowanego oprogramowania. Jeżeli chodzi o G3 to póki co lipa, bo nie posiada manulanego trybu wideo - aparat sam zmienia czułość, przysłonę, czas. Niby trwają pracę nad hackiem umożliwiającym ręczną kontrolę ekspozycji, ale trudno powiedzieć, czy coś będzie.

    najlepszą opcją do filmowania jest chyba używany GH2, który można kupić poniżej 2k. Wsparcie jest ogromne, do tego stabilizowany obiektyw panasa 14-140 i można naprawdę sporo ukręcić

  6. #6
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.320
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Co do Panasonica GX7 to ma stabilizację matrycy, ale nie działa ona podczas filmowania. Nie ma też jeszcze do niego hackowanego oprogramowania
    zawsze mozesz podpiac szklo Panasa i wtedy stabilizacja dziala w szkle
    hack to pewnie kwestia czasu
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    oczywiście można podpiąć szkło panasa ze stabilizacją, ale takie szkło można podpiąć do każdego korpusu panasonica bez stabilizacji, więc argument stabilizacji matrycy w GX7 jest raczej mało istotny jeżeli chodzi o filmowanie.

    Z tym hackiem to wątpię, że tylko kwestia czasu. Podobnie było z zapowiedziami do innych modeli. Niestety, nowe korpusy są wydawane tak często, że nie za bardzo jest możliwość hackować firmware do nich wszystkich. przewagą GH2 jest to, że zmodowane oprogramowanie już jest, do tego przetestowane i świetne w działaniu. Widziałem kilka klipów zrobionych GH2 i nie powiem, wyglądają rewelacyjnie.

    A może jakaś mała kamerka? Do 2 tys. można mieć porządną kamerę FHD z obiektywem 30x zaczynającym się od F1.8, dużą głębie ostrości i szybki ciągły AF.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar acidmk
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Mokotów
    Posty
    1.065
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    oczywiście można podpiąć szkło panasa ze stabilizacją, ale takie szkło można podpiąć do każdego korpusu panasonica bez stabilizacji, więc argument stabilizacji matrycy w GX7 jest raczej mało istotny jeżeli chodzi o filmowanie.

    Z tym hackiem to wątpię, że tylko kwestia czasu. Podobnie było z zapowiedziami do innych modeli. Niestety, nowe korpusy są wydawane tak często, że nie za bardzo jest możliwość hackować firmware do nich wszystkich. przewagą GH2 jest to, że zmodowane oprogramowanie już jest, do tego przetestowane i świetne w działaniu. Widziałem kilka klipów zrobionych GH2 i nie powiem, wyglądają rewelacyjnie.

    A może jakaś mała kamerka? Do 2 tys. można mieć porządną kamerę FHD z obiektywem 30x zaczynającym się od F1.8, dużą głębie ostrości i szybki ciągły AF.
    Hej,

    GH2 bardzo mnie kusi, lecz do niego potrzebował bym zapewne nie obiektywów typu zoom tylko stałek, jeśi tak to jakich doradźcie pls

    No właśnie to druga opcja zacząłem się zastanawiać czy nie kupić po prostu kamery Zapewne prościej by było a jakość zapewne podobna (przynajmniej nie do odróżnienia na kompie od aparatu. Czy macie jakie pomysły jaka to mogła by być kamera? Właśnie oglądam aukcje na alledrogo i możliwości jest ogrom...coraz częściej kamera ma wbudowany projektor którego zupełnie nie potrzebuję. Zastanawiam się na co zwrócić uwagę.

    Jak dobrze rozumuję:
    - Zoom optyczny (tylko ten się liczy bo cyfrowy to paskudztwo)
    - Jasność obiektywu od ile?
    - Klatkaż? 25 czy więcej?
    - Wbudowana opcja timelapsu (klatka co ileś sekund)
    - Oczywiście kamera na karty pamięci czy może jakaś inna opcja? HDD?

    I teraz pytanie jaka karta SD class 10 czy szybsza (zakładam że będzie to SD (było by prościej niż ze standardem Sony)?
    POzdrawiam
    Acidmk
    Mój wątek, moja Sicilia na forum oraz w necie LaBellaSicilia.pl oraz moje www

  9. #9
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?

    …ale po co Ci ta kamera? Jakie zastosowanie. Obrazek z taniej kamerki a obrzek z aparatu, to przepaść… w niektórych zwłąszcza zastosowaniach.

    Dwa różne sprzęty i to nieczesto po prostu zupełnie się nieuzupełniające.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Fatman
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    921
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?


Podobne wątki

  1. GoPro HD Hero 2, a może coś innego ?
    By fotomic in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 8.11.12, 22:25
  2. Eos 40d 50d czy moze cos innego ?
    By komputerimac in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 7.10.10, 21:05
  3. Olympus x-925 opinie? a może coś innego?
    By Jordan in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22.12.09, 11:13
  4. C765 a moze cos innego?
    By CASI in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13.09.04, 23:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.